Starší komentáře ke článku: Povolený formát formulářového pole

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Roman Pichlík

Datum vložení: 28.8.2002 8:25:10

Nevim k cemu takovahle funkce a potazmo clanek je? Funkcnost jenom v IE a i tam pokud by nekdo chtel muze pouzit clip board. Navic i v clanku zminena "podpora" odchytavani klaves hovori proti pouziti takoveto funkce. ani nemluve o vypnutem JS. Na krasne i s funkci jez zkontroluje obsahy formularovych prvku pred odeslanim, je to k nicemu. V clanku popsany problem tedy ostereni nepovolenych znaku je klasickym prikladem pro servrove reseni a ne reseni na strane klienta. Script je navic redundantni protoze jen blazen, by nechal jen kontrolu na strane klienta a tak se to stejne musi parsovat na serveru. Nevidim tedy duvod pro pouziti na strane user-agents.

Avatar

Autor komentáře: Pavel Růžička

Datum vložení: 28.8.2002 8:40:47

V článku nic o funkčnosti pouze v IE není, kdybyste vyzkoušel ukázku, věděl byste, že pracuje ve všech prohlížečích. Nechte prosím na vývojářích, zda se například v prostředí intranetu spolehnou na takovouto jednoduchou kontrolu - ne vždy musí jít o nepovolené znaky, ale řekněme třeba o nevhodné znaky.
Co se týká vypnutého JavaScriptu - to je diskuse stále dokola. Článek ukazuje možnosti, které tu jsou a o to tu jde především. Každopádně díky za příspěvek, jsem rád, když tu diskutují profesionálové, kterým bezesporu jste :)

Avatar

Autor komentáře: Roman Pichlík

Datum vložení: 28.8.2002 9:07:02

<I>V článku nic o funkčnosti pouze v IE není, kdybyste vyzkoušel ukázku, věděl byste, že pracuje ve všech prohlížečích.</I> v me Mozille 1.0 to nefunguje asi ji nepocitate do skupiny vsechny prohlizece (bertre to s usmevem ) v NN 7.0 to zkouset nebudu , aler vysledek bude urcite podobny :-(.
<I> Nechte prosím na vývojářích, zda se například v prostředí intranetu spolehnou na takovouto jednoduchou kontrolu - ne vždy musí jít o nepovolené znaky, ale řekněme třeba o nevhodné znaky. </I>
Ja jsem vyvojar v intranetu! A proto vam rikam, ze ani v intranetu bych tohle nenasadil ikdyz uznavam, ze je to otazka nazoru! Opravdu mi to prijde jako redudnatni kod, stejne jste mel velice <B>durazne upozornit</B> na to, ze je treba provest uplne stejnou kontrolu pred zpracovanim na serveru. Ano vsechny clanku jsou vzdy o moznosti a ukazce mozneho reseni o tom to je, ale na druhou stranu je treba rekneme-li a rici i b a to mi chybi a troufam si rici, ze kdyby ste b rekl, nijak by to uroven urcite nesnizilo ba naopak pak bych to povazoval za possible solution, protoze bych dokazal porovnat vyhody a nevyhody daneho reseni( z pohledu treba zacatecnika) . Co se tyce vypnuteho JS je to dost padny argument dokonce i na intranetu, nemuzete nikdy odhadnout z jake sorty se bude rekrutovat vas dalsi zakaznik, ale to je tema na jinou diskusi ikdyz uznavam,ze predstava vypnuteho klientskeho skriptovani na strane klienta je nocni murou nejdnoho vyvojare. Take dekuji za odpoved, mohli sme si ujasnit nase stanoviska .

Avatar

Autor komentáře: Stefan

Datum vložení: 28.8.2002 10:19:31

Myslím že jde o zásadní nepochopení smyslu client side scriptů, nemají za úkol zajistit správný formát dat odeslaných na server, ale zvýšit komfort uživatele. Uživatel nemusí čekat až se data z obsáhlého formuláře odešlou na server zkontrulují a dostane zpět ten samý formulář s upozorněním že v telefonním čísle např. nesmí být jiný znak něž čísla. Pokud se použije client side script pro kontrolu uživatel se tuto chybu, pokud má povolený JavaScript, dozví ještě před odesláním na server, podle článku přímo při zadávání dat, díky tomu ušetří čas a svoje nervy.
Veškeré možnosti cliet side scriptingu je nutné posuzovat né z hlediska pracnosti, redudance kódu ale podle komfortu uživatele neboť právě pro ně ty naše aplikace tvoříme.

Avatar

Autor komentáře: Tomáš Souček

Datum vložení: 28.8.2002 10:34:49

Přesně tak, souhlasím se Štefanem. Mně se náhodou článek líbí! Když budu chtít tuto metodu použít, tak si k tomu samozřejmě ještě bez problémů dodělám i kontrolu na serveru a je to. Myslím, že článek nám měl ukázat tuto možnost a já za novou zkušenost děkuju...

Avatar

Autor komentáře: Pavel Růžička

Datum vložení: 28.8.2002 10:39:12

Zaráží mě, že vám to nefunguje v Mozille 1.0 - mě to funguje a funguje i v NN7.0, zkoušel jsem to.

Avatar

Autor komentáře: Roman Pichlík

Datum vložení: 28.8.2002 10:51:29

za tu Mozillu si sypu popel na hlavu.Jde to tak jak je popsano,jeste jednou se omlouvam muj omyl.

Avatar

Autor komentáře: Pavel Weiss

Datum vložení: 28.8.2002 18:27:31

Asi jen toto : validace poli na strane klienta ok, vami popsany zpusob je vskutku hodne, hodne nemotorny (byt ukazujete, ze existuje onkeypress a event). Standardni postup je A) validace vsech poli pred submitem / prepnutim do jineho tabu apod. B) indikace poli, ktera nejsou valid C) submit dat proti serveru D) validace na strane serveru. Takhle by to melo podle me vypadat, a i kdyz tady nekomu rozsirujete obzory, tak taky toho nekoho muzete velice snadne zmast, takze odted zacne handlovat onkeypress... :-)

Avatar

Autor komentáře: Roman Pichlík

Datum vložení: 28.8.2002 11:03:52

Timto bych se chtel omluvit panu Ruzickovi, ze jsem povazoval kod za nefunkci v prohliceci Mozilla 1.0 a NN 7.0, chyba byla na moji strane proto prijmete moji uprimnou omluva za nepravdive narceni.

Avatar

Autor komentáře: ivan kovacs

Datum vložení: 28.8.2002 16:30:36

myslim si ze ovela efeftivnejsie je pri FORM submite testovat povolene znaky v INPUT boxoch a da sa osetrit aby uzivatel nepisal do telefonu abecedu a podobne....

Javascript s regulare expressions je na to idealne...

<SCRIPT language='javascript' type="text/javascript">
<!--
function test(x,y,f,rexp){
if (window.RegExp) {
var reg = new RegExp(rexp,"g");
if (!reg.test(f.elements[x].value)) {
alert("Wrong value - " + y + "!");
f.elements[x].focus();
return(false);
}}}

function FormVal(f) {

if (test('name','Name',f,"\\w{2,}")==false) {return false};
if (test('surname','Surname',f,"\\w{2,}")==false) {return false};
if (test('addrline1','Street/Number',f,"\\w{3,}")==false) {return false};
if (test('zip','ZIP/Postal code:',f,"[0-9]+")==false) {return false};
if (test('city','City',f,"\\w{2,}")==false) {return false};
if (test('phone','Phone',f,"[0-9/]{6,}")==false) {return false};
if (test('email','e-mail. Try again.',f,"^[A-Za-z0-9.]+[@]\\w+[.]\\w{2,}")==false) {return false};
if (test('llogin','Login - must be at least 5 characters long.',f,"\\w{5,}")==false) {return false};
if (test('pass','Password - must be at least 5 characters long.',f,"\\w{5,}")==false) {return false};
if (window.RegExp) {
if ((f.elements['pass'].value)==(f.elements['llogin'].value)) {
alert('It is not a good idea to have same Login name and Password.');
f.elements['pass'].value='';
f.elements['pass2'].value='';
f.elements['pass'].focus();
return(false);}
if ((f.elements['pass'].value)!=(f.elements['pass2'].value)) {
alert('Input passwords again. Must be the same.');
f.elements['pass'].value='';
f.elements['pass2'].value='';
f.elements['pass'].focus();
return(false);}}

}
//-->
</SCRIPT>

Avatar

Autor komentáře: bubo

Datum vložení: 1.9.2002 14:54:55

Vážený pane, ty Vaše alerty jsou možná "efektnější" ale jinak dost stupidní - každopádně ale obdivuju, že jste si dal tu práci s psaním tak dlouhého skriptu, který vpodstatě jen prudí uživatele, aniž by mu práci usnadnil - klobouk dolů.

Avatar

Autor komentáře: Kryšpín

Datum vložení: 8.9.2002 20:45:03

Díky za tenhle článek, včera jsem pro jeden svůj prográmek v Javascriptu o něčem takovém uvažoval, a dneska si to přečtu a stáhnu hotové tady :-)
Mě to bude naprosto vyhovovat, protože to co vytvářím, stejně celé funguje jen v IE 5 a více (tím neříkám že ho nějak miluju)

P.s. nejsem expert, jen takovej amatér, ale myslím si že pokud nějaká technologie nefunguje všude ve všech prohlížečích, ještě neznamená, že by byl nějaký prohřešek o ní psát, tohle nečtou vždy jen výhradně těžký profíci

:-))

každopádně díky
K.

Avatar

Autor komentáře: LoWang

Datum vložení: 12.9.2002 17:22:31

Tak tendleten článek jsem shlédl dokonce i já těžký neexpert:)
<a href='http://diabloforum.zde.cz' target='_blank'>http://diabloforum.zde.cz</a>

Avatar

Autor komentáře: Programator

Datum vložení: 8.9.2003 10:59:35

Da sa funkcia onKeyUp priradit serverovskemu prvku pomocou JavaScriptu pri natiahnuti do prehliadaca ?

Skusal som to nasledovne :


...
<script language="javascript">

function Load(){
document.Form1.elements["_ctl0_txtMessage"].onKeyDown= "Akcia()";
}

function Akcia(){
alert("Pressed key");
}

</script>

</HEAD>
<body onload="return Load()">

...

_ctl0_txtMessage je serverovsky TextArea (jeho interpretacia po natiahnuti do prehliadaca) - odkaz na neho je spravny, cize v tom chyba nebude - metoada Focus napriklad na neho bez problemov funguje.

Kod ako som poslal mi nefunguje.
Dakujem za odpoved

Avatar

Autor komentáře: Dawo

Datum vložení: 16.1.2008 13:21:00

Tak trochu jste tam u numerických znaků zapomněli na backspace .. :P

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz