Starší komentáře ke článku: RSS 2.0

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Carnero

Datum vložení: 23.9.2004 1:11:47

Tak... tento článek a podpora RSS přímo ve Firefoxu 1.0 PR mě přesvědčili k tomu abych RSS nejen začal používat, ale také jej zařadil k sobě na web.
Konečně k tomu neni potřeba nějaká další app.

Avatar

Autor komentáře: stip

Datum vložení: 24.9.2004 0:26:17

No já z toho moc chytrý nejsem. Sice jsem se snažil pochopit na co to RSS asi jako je, ale z článků jsem toho moc nepobral. Nemůžete mi někdo poradit jak se to v praxi (z hlediska uživatele) vůbec používá? To by asi bylo nejnázornější. Díky.

Avatar

Autor komentáře: Jiří Bureš

Datum vložení: 24.9.2004 8:00:20

Problém: Návštěvník se zajímá o mnoho stránek. Musí je jednu po druhé otevírat, aby zjistil, co je na nich nového (stojí to čas, námahu atd.). Často na některou stránku zapomene a ta se ocitne v propadlišti dějin.

Řešení: Nabídnout návštěvníkovi možnost, aby z jediného místa bez nutnosti otevírat všechny stránky zjistil, co je nového.

Z pohledu autora stránek: Vytvořit soubor (tzv. RSS kanál) ve standardizovaném formátu, do kterého bude zapisovat novinky (nejnovější na začátek).

Z pohledu návštěvníka: Instalovat na PC čtečku nebo použít webovou čtečku. Do ní ze zvolených stránek zadat adresu RSS kanálu. RSS čtečka na vyžádání uživatele nebo v pravidelných intervalech sama zjišťuje, co je nového. Čtečka vypadá a chová se podobně jako e-mailový klient - naskakují tam nové "zprávy". Na zprávu stačí poklepat a v prohlížeči se otevře daná stránka.

Avatar

Autor komentáře: stip

Datum vložení: 25.9.2004 11:48:24

Aha já i to takhle nějak opravdu představoval, ale v životě jsem žádnou RSS čtečku v akci neviděl. Zdá se mi to užitečné, asi nějakou nainstaluju a vyzkouším to jako uživatel a snad později i vyrobím nějaký ten RSS kanál na svoje stránky. Takže díky za komentáře i článek "jak na to". Mimochodem jaká RSS čtečka se dá jako freeware na webu sehnat - rozumějte nejvymakanější (pro windows).

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 26.9.2004 15:28:59

Pár spotů o RSS (mj. o čtečkách) je na <a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://blog.converter.cz/index.php?cat=6' target='_blank'>http://blog.converter.cz/index.php?cat=6</a>.
Rozšířená free RSS čtečka je třeba Feedreader <a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.feedreader.com/' target='_blank'>http://www.feedreader.com/</a>. Ale existuje celá spousta čteček. Chce to vyzkoušet, která nejlépe "sedne".

Avatar

Autor komentáře: Multimotyl

Datum vložení: 11.1.2005 21:24:32

Asi píšu docela pozdě, ale vynikající RSS čtečku má v sobě Opera... Jestli ji nemáš nainstalovanou, ani se nezdržuj sedmičkovou verzí a rovnou stáhni verzi 8 beta. Je o mnoho lepší a na žádné chyby jsem ani při intenzivním užívání nenarazil. Dokonce ani narozdíl od sedmičky tak nějak nepadá :o)

Avatar

Autor komentáře: Marek

Datum vložení: 16.1.2005 17:25:59

Zdar lidi,
mel bych jede malej dotaz : a jak si muzu hodit RSS informace z kanálů na web, myslim ze to jde nejak automaticky vsichni me radi abych si nainstaloval nejakou webovou ctecku ale moc to nechapu muzete mi poradit diky za odpoved a pokud to jde tak mi napiste na mail

Avatar

Autor komentáře: Patrik JÁN (pa3k)

Datum vložení: 21.5.2006 11:26:56

V článku je drobná chybka, atribút "isPermalink" má byť s veľkým "L" teda: "isPermaLink". Čo som si všimol, tak validátor za malé l buzeruje: Unexpected isPermalink attribute on guid element.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 21.5.2006 12:42:29

Dkuji za upozornění, snad už je to správně. Tolik lidí ten článek četlo a nikdo se neozval - ještě jednou děkuji ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jiří Bureš

Datum vložení: 22.5.2006 9:10:34

Kdyby jenom četlo. Jeden to i psal ;-)

Avatar

Autor komentáře: Tomáš Pajurek

Datum vložení: 24.7.2007 15:16:19

Mohl by mi prosím někdo přesněji vysvětlit co má být v položkách <guide></guide>?...Děkuji.

Avatar

Autor komentáře: Tomáš Pajurek

Datum vložení: 24.7.2007 15:22:17

Oprava <guid></guid>

Avatar

Autor komentáře: venca

Datum vložení: 7.5.2008 21:25:41

mimochodem u každého xml dokumentu by mělo být DOCTYPE. Dál ukázkovej kód má chybičku++ není specifikované kódování.. Nejsou to velké chyby, ale jsou to chyby. http://validator.w3.org/ to jako chyby označuje

Avatar

Autor komentáře: Pleška

Datum vložení: 12.5.2008 16:37:34

Mimochodem žádný XML dokument DOCTYPE mít nemusí, pouze některé ho mít mohou. RSS žádné DOCTYPE nepoužívá. Pokud XML dokument nepoužívá jiné kódování než UTF-8, nemusí ho výslovně specifikovat v XML deklaraci. Než příště začneš žonglovat s validátorem, nauč se aspoň číst hlášky, když už o dané technologii nic nevíš. Validátor zatím neumí pracovat s RSS (je určen pro jiné formáty, stačí se mrknout na výpis), proto ho testuje jako obecný XML dokument. Warning není chyba, ale upozornění na potenciálně problematickou část dokumentu, kterou nedokáže validátor vyhodnotit nezávisle na kooperaci s člověkem!

Avatar

Autor komentáře: VildaS

Datum vložení: 5.8.2008 19:04:08

K článku jsem se (jako jiní) "progooglil" a díky jeho obsahu leccos pochopil. Co mi v něm ale jakožto začátečníkovi chybělo, je informace, že RSS kanál je ve své podstatě soubor. To jsem se dověděl v jiném "konkurenčním" článku. Zatím jsem ale nikde nenašel informaci kam ten soubor na svém webu umístit a jak ho pojmenovat, aby ho čtečky viděly. Mohl by někdo znalý a zkušený pomoci? Děkuji předem.

Avatar

Autor komentáře: Jiří Bureš

Datum vložení: 6.8.2008 8:00:03

> Co mi v něm ale jakožto začátečníkovi chybělo, je informace, že RSS kanál je ve své podstatě soubor. Upozornil bych na první větu článku: RSS (Really Simple Syndication) je standardním prvkem často aktualizovaných webů. Nejčastěji můžeme RSS kanál ([b]soubor s vlastní URI[/b]) Viz vytučněná část na konci citace. ;-) A pak je to uvedeno v článku ještě nejméně na jednom místě. > kam ten soubor na svém webu umístit Kamkoli na místo přístupné návštěvníkům. Soubor se může odkázat normálním HTML odkazem, návštěvník si odkaz okopíruje a vloží do RSS čtečky. Odkaz může být také "linkován" z hlavičky stránky pomocí elementu link.

Avatar

Autor komentáře: Miroslav

Datum vložení: 3.3.2009 16:36:04

Možná Vám můj dotaz příjde hloupý, ale bohužel php neovládám a z článku jsem zcela úplně nepochopil pár věcí. Byl bych vděčný, kdyby mi někdo ze zkušených poradil: 1) Jak mám vkládat novinky do RSS? Když aktualizuju své www stránky, tak mám do RSS souboru zkopírovat to, co jsem zaktualizoval, nebo si to RSS soubor z toho webu "vytáhne" nějak automaticky? Našel jsem totiž tuto šablonu pro <item> s php vsuvkami: <item> <title><?php echo $rec["title"]; ?></title> <link>http://www.maturita20007.wz.cz/<?php echo $rec["link"]; ?>/</link> <guid>http://www.maturita20007.wz.cz/<?php echo $rec["link"]; ?>/</guid> <description><?php echo htmlspecialchars(strip_tags($rec["descr"])); ?>/description> <pubDate><?php echo gmdate("D, d M Y H:i:s", $rec["date"])." GMT"; ?></pubDate> </item> To znamená, že bych měl ty php vsuvky "title", "link", "descr" a "date" nějakým způsobem zakomponovat na webu do toku html stránky a RSS si to pak vytáhne? 2) Prosím o objasnění použití tagu <guid>. Nepochopil jsem z popisu jeho použití. Děkuji za příklad. Mockrát děkuji za objasňující odpovědi. Hezký den.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz