Starší komentáře ke článku: SEO kontra ASP - za URL krásnější

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: A

Datum vložení: 21.9.2003 13:52:41

a stoji to tedy za to? A mate nejaky priklad na vetsim serveru pod IIS?

Avatar

Autor komentáře: Tomas Muller

Datum vložení: 21.9.2003 18:22:26

Me se to tedy take zda pekne stupidni. Zas jedna vec, kterou chtel mrkvosoft nebokdo vyresit desne systemove a univerzalne, jenze nakonec to vypada, jako kdyz se zabiji moucha pneumatickym kladivem. Kdybych tohle chtel, tak nemusim na servru s apachi pouzivat zadnej uzasnej system, akorat si prepisu 404.php (nebo jakkoli si to pojmenuju) k obrazu svemu. Coz ale vlastne je tady taky.

Ale stejne, prijde mi to jako pekna ptakovina. A pro vyhledavace nevim nevim, vezmete si, ze zadnej skript ani html soubor toho jmena na serveru fyzicky neexistuje, proste se mi to zda takovy hnusny. I pro ty vyhledavace postaci nadpis clanku v [title] tagu, ten ma pro nej dost velkou vahu.

A co logy? Nezacne v nich nejakym "zahadnym" zpusobem potom narustat 404 chyba? Abychom pak nevyrobili server, kde vlastne nic neni :)))

Avatar

Autor komentáře: Ivan

Datum vložení: 21.9.2003 21:34:41

Kéžby, kéžby vyhledávačům stačilo TITLE. Bohužel tomu tak není a jakákoli metoda jak podstrčit vyhledávačům klíčová slova se cení. Akorát by mě zajímalo jaký HTTP status taková stránka vrací. Jestli 404 tak ji přeci vyhledávač stejně nebude indexovat.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 21.9.2003 22:11:59

Kdybyste si článek přečetl pozorněji, povšiml byste si, že jako hlavní podmínku uvádím použití <B>Server.Transfer</B>. To zajistí, že nebude vrácena žádná chybová hlavička 404 - server ji zpracuje interně a navenek vypustí už hotovou standardní HTML stránku. Z hlediska klienta nedojde k žádnému přesměrovávání, generování chyb nebo k jiným akcím, které by vyhledávačům mohly vadit ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 24.9.2003 17:10:19

Pokud pouzijes custom 404, tak by se nemela zapocitavat do logu, ale tezko rict. HTTP 404 uz se browseru ale neposila.

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 2.8.2004 22:41:16

Tak je to malicko jinak. Do logu se zapise jmeno souboru volaneho pri 404, ale jako err code se zapise 200 OK. Klientovi se posle obsah nastavene 404 s kodem 200 OK.
Vlastne to dela jen paseku v IIS statistikach.

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 22.9.2003 12:49:42

Především by bylo asi dobré zmínit, že pro přepisování URL na IIS slouží ISAPI. Jistě, ne každý ho může na hostovaném webu použít, ale zmínka v článku být měla.

Dále jsou v článku minimálně dvě chybné úvahy. Píšu minimálně dvě, protože jsem ho prolétl rychle, kód skriptu jsem nestudoval a může tam být chyb víc.

== Chybná úvaha č. 1 ==

Lidsky srozumitelné URL je samozřejmě důležité *predevším* pro uživatele a teprve druhotně pro vyhledavače. I kdyby byla pravda, že si uživatelé delší URL nepamatují (jako že to pravda není), existuje pro "hezké" URL plno dalších důvodů (diktování po telefonu, psaní na klávesnicí, srozumitelnost v emailu, naznačení struktury webu, atd.).

Kdyby šlo jen o vyhledavače, byly by kejkle popisované v článku zbytečné, protože pro většinu moderních vyhledavačů (ne-li pro všechny), je jedno, zda URL vypadá takto:

<a href='http://www.example.com/?a=seo-kontra-asp' target='_blank'>http://www.example.com/?a=seo-kontra-asp</a>

nebo takto:

<a href='http://www.example.com/seo-kontra-asp/' target='_blank'>http://www.example.com/seo-kontra-asp/</a>

== Chybná úvaha č. 2 ==

Pokud jsem něco nepřehlédl, tak zásadní slabina uvedeného řešení je v tom, že narozdíl od mod_rewrite a ISAPI URL *nepřepisuje* a na cílový dokument dokonce ani nepřesměrovává. Tím pádem potenciálně vzniká duplicitní obsah a ten z hlediska SEO vadí víc, než dynamická URL. Řešení tedy může fungovat jen v případě, že se riziko duplicitního obsahu nějak ošetří.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 22.9.2003 13:33:03

Ad pochybnost 1:
Trvám na svém, že si URL lidé nepamatují, rozhodně ne URL jednotlivých částí nějakého site. Ověřil jsem si to docela obyčejným dotazováním různých lidí (včetně bloggerů ;-) při večeřích, obědech a jiných příležitostech. Já sám, zatímco má DB obsahuje takřka tisíc různých odkazů, si pamatuji tak dvacet nejpoužívanějších URL. To je ale, konec konců, docela jedno. Tvrdit však, ze pro vyhledávače je čitelné URL zbytečné, je demagogie, popírající očividná fakta ;-)

Ad pochybnost 2:
Nevím, proč by popisované řešení mělo vytvářet duplicitní obsah. Stejně jako u mod_rewrite cílový dokument, na který vedou odkazy, vůbec neexistuje, existuje pouze adresa, na jejímž základě je dokument vygenerován. Pokud byl příčinou zmatení můj příklad s Intervalem, pak se omlouvám - šlo mimo jiné o to, ukázat možnost využití systému, popsaného v článku, na již hotových webech, což je asi mnohem častější případ než stavba nového webu "na zelené louce" ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 22.9.2003 15:14:00

Ad 1:

Samozřejmě, Víléme, trvat na tom, že si lidé URL nepamatují, můžeš. Jen bych si dovolil v souvislosti s tím připomenout dvě věci:

a) Nevím, zda jsem to neformuloval špatně, ale v každém případě jsem nepolemizoval s tvým tvrzením, že si lidé URL nepamatují, ale s tvrzením, že "čitelné" URL nemá pro uživatele žádný význam. Proto jsem uváděl několik příkladů, kdy význam má, a to na základě jak mé osobní zkušenosti, tak mých pozorování, tak mnoha různých odborných zdrojů.

b) Když tak ale trváš zrovna na to *zapamatování*, připoměl bych, že kromě dlouhodobé paměti existuje i paměť krátkodobá, která se uplatní např. tehdy, chci-li do počítače zapsat URL, které jsem před minutou slyšel v rádiu, nebo viděl vedle v místnosti v časopisu.

Co se týče čitelného URL a vyhledavačů, nikde přeci netvrdím, že: "pro vyhledávače je čitelné URL zbytečné." Uvedl jsem jen dva příklady konkrétních URL, které budou hodnoceny vyhledavači stejně, ačkoli se v jednom případě jedná o dynamické, nijak nepřepisované URL s parametrem. Není na tom nic, co by popíralo fakta a dokonce ani nic, co by bylo popírano fakty.

Mimochodem, tvrzení, které je v rozporu s fakty je tvrzením nepravdivým. Nic víc, nic míň. Uniká mi, proč by mělo být zároveň demagogií. Když už chceš v diskusi používat cizí slova, ověř si nejprve jejich význam. Jinak partnera naštveš a vrátí ti to nějak podobně. Obzvlášť když je tak hašteřivý, jako jsem já ;-)

Ad 2:

Řešení založená na mod_rewrite se chovají tak, že i když zadáš skutečné (fyzické) URL příslušného dokumentu, URL vráceného dokumentu bude přepsané. Řekl bych, že tvoje řešení se tak nechová a tudíž ukrývá riziko duplicitního obsahu. Duplicitní obsah je v SEO terminus technicus, který ve skutečnosti znamená že tentýž obsah je dostupný přes více různých URL.

Mimochodem, právě kvůli riziku duplicitního obsahu je tvoje řešení vhodné jen u nových webů, kde se podaří skutečná URL utajit a toto riziko pak prakticky odpadá. U existujících webů s mnoha externími zpětnými odkazy ve starém formátu by bez dalšího přesměrování asi výrazný praktický dopad nemělo.

Ještě bych rád na závěr vysvětlil, proč se tak ročiluju. Jde o to, že moderní SEO je důsledně založeno na principu *co je dobré pro uživatele, je dobré i pro vyhledavače.* Jinými slovy neexistuje doporučeníhodná SEO technika, která by nepřinášela současně zvýšení použitelnosti, přístupnosti či jinou výhodu uživatelům. Tento článek vyznívá (IMHO zbytečně) trochu jinak a to se mi na něm nelíbí.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 22.9.2003 18:58:33

Myslím, Marku, že se v podstatě opravdu hašteříme zbytečně. Můj článek nebyl ani tak o SEO samotném, jako spíš o jednom z nástrojů, prostřednictví kterého je možno SEO uplatňovat. Ve zkratce:

Ad 1) Tak, jak jsi to zde podal, s tím naprosto souhlasím ;-)

Ad 2) Tak, jak jsi to zde podal, s tím nemohu souhlasit (jsem také hašteřivý ;-)
V článku jsem popsal techniku, jak mod_rewrite nahradit na MS IIS5 a vyšším. Při tom jsem se snažil o stručnost a jasnost návodu z hlediska principu fungování popsané metody. Není vůbec problém dopsat pár řádků tak, aby skript plnil vše, o čem se zmiňuješ - aby přepisoval adresy a aby zabránil duplicitě obsahu. Přitom lze zachovat jeho použitelnost pro zavedené weby.

No a pokud jde o vyznění článku - já samozřejmě proti SEO nic nemám, jen jsem v článku přistupoval k problému z hlediska programátora (který je od přírody líný, takže je ho ke každé nové věci nutno dokopat ;-)

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 23.9.2003 8:01:47

Pokud není problém dopsat pár řádků, které moji námitku vyřeší, proč jsi to v článku neudělal, nebo proč jsi se o tom alespoň nezmínil. Obdobně jsi se měl zmínit o tom ISAPI, protože to je skutečná náhrada mod_rewrite na IIS. Naopak, skriptové řešení podobné tvému by šlo zřejmě realizovat i v PHP.

Mimochodem, použití mod_rewrite nemá nic společného s PHP, jak naznačuješ v prvním odstavci, ale AFAIK jen s Apachem.

Ono těch nepřesností je tam celkově dost, ale ty ostatní snad aspoň nejsou tak zavádějící a nebezpečné. I když jedné dost podstatné jsem si teď všiml -- není pravda, že by vyhledavače ignorovali přesměrování. Všechny vyhledavače co znám ho podporují a Google ho dokonce doporučuje (kód 301). Response.Redirect sice, tuším, vrací kód 302, ale AFAIK to ve srovnání s 301 žádný praktický důsledek na vyhledavače nemá.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 23.9.2003 8:12:41

1. Jak už jsem řekl, v článku jde o demonstraci programátorské techniky, proto tam je pouze to nezbytné.

2. Každý ví, že mod_rewrite je součástí Apače. Tím pádem je spojen s PHP, jeho programátoři ho využívají v naprosté většině. Použít ho v kombinaci s ASP je dost obtížné, protože prakticky neexistuje funkční interpret ASP, který by se dal na Linuxových (ale i okenních) strojích s Apačem použít.

3. Prohledávače klientské přesměrování, které je výsledkem použití Response.Redirect, pokud vím, ignorují. Dělají to proto, aby se vyhly smyčkám. Maximálně, pokud narazí na hlavičku "301 Moved Permanently", tak si uloží odkaz do DB a při příští iteraci jdou už přímo na cílovou stránku - proto ji Google "doporučuje" ;-)

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 23.9.2003 13:13:19

Ad 2:

Mám dojem, že mod_rewrite lze použít i bez PHP, pro zcela statický web, nebo web skriptovaný na Apachi v něčem naprosto jiném. To je to, co jsem měl na mysli, když jsem psal, že mod_rewrite nijak nesouvisí s PHP.

Ad 3:

Nezlob se, ale šíříš bludy. Nejrozšířenější vyhledavače (Goolge, AlltheWeb, Jyxo a další) Response.Redirect nejen neignorují, ale naopak s ním zacházejí zcela transparentně -- pod původním URL (na kterém sedí přesměrování) indexují a ve výsledcích zobrazují cílový dokument (na který přesměrování míří). Google v takovém případě dokonce sčítá PageRank, zda to dělají i ostatní vyhledavače nevím (Jyxo ne, teď jsem to ověřoval).

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 23.9.2003 20:31:44

Ad 3: No s tím Jyxem nevím. Ptal jsem se p. Illicha proč nemám JyxoRank u jedné ze svých stránek. Řekl mi, že je tam redirect a tím pádem mám smůlu.

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 24.9.2003 10:53:24

Vždyť jsem psal, že Jyxo v takovém případě page rank (JyxoRank) nesčítá. Jinak ovšem i pro něj platí, že stránky přesměrované pomocí Response.Redirect indexuje stejným způsobem jako Google, takže to nesčítání ranku je spíše metodická chyba.

Avatar

Autor komentáře: Jaroslav Ševčík

Datum vložení: 14.2.2006 0:17:27

Musim souhlasit a potvrdit myslenku pana Prokopa, ze reseni pomoci PHP na ISS je mozne, zkousel jsem to. Jediny rozdil oproti stejnemu reseni ale na Apachi je v tom, ze na ISS budete pravdepodobne nacitat $_SERVER['QUERY_STRING'] = 404;http://vasedomena.nekde:80/neplatne_uri zatimco na Apachi $_SERVER['REQUEST_URI'] = /neplatne_uri, takze je potreba na uri trochu zapracovat pokud chcete mit univerzalni system. Pouziti mod_rewrite na Apachi je myslim jina liga, nicmene pro IIS existuje taktez resitelne www.helicontech.com

Avatar

Autor komentáře: Pažout

Datum vložení: 26.9.2003 8:57:11

ISAPI_Rewrite is a powerful URL manipulation engine based on regular expressions. It acts mostly like Apache's mod_Rewrite, but is designed specifically for Microsoft's Internet Information Server (IIS). ISAPI_Rewrite is an ISAPI filter written in pure C/C++ so it is extremely fast. ISAPI_Rewrite gives you the freedom to go beyond the standard URL schemes and develop your own scheme.
<a href='http://www.isapirewrite.com/' target='_blank'>http://www.isapirewrite.com/</a>

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 26.9.2003 19:01:22

ISAPI_Rewrite Single License $69
ISAPI_Rewrite Enterprise License $535

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 28.9.2003 22:12:41

každý odkaz je dobrý... měl být už v článku co nejvíc linků na danou problematiku

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 28.9.2003 22:14:24

Lite Version is free )

každý odkaz je dobrý... měl být už v článku co nejvíc linků na danou problematiku

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 28.9.2003 22:25:02

tak si precti co ta lite verze neumi

Avatar

Autor komentáře: iNDY

Datum vložení: 12.10.2003 15:31:26

... posilat parametr primo takhle do SQL je sebevrazda. Kdyz uz, tak aspon pres storku ;)
Navic si nemyslim, ze by bylo dobre pouzivat takhle zjednodusene URL pro vsechny dynamicke skripty na webu. Hodi se to napr. v pripade, ze uzivatel ma na serveru nejaky clanky, fotky apod. a chce dat URL na ne znamym, pak je jiste lepsi predat URL <a href='http://www.neco.cz/mojefoto' target='_blank'>http://www.neco.cz/mojefoto</a> nez <a href='http://www.neco.cz/foto.asp?id_user=58' target='_blank'>http://www.neco.cz/foto.asp?id_user=58</a> ;)

Avatar

Autor komentáře: iNDY

Datum vložení: 12.10.2003 15:50:32

Ze by odtud? <a href='http://www.asp101.com/articles/wayne/extendingnames/default.asp' target='_blank'>http://www.asp101.com/articles/wayne/extendingnames/default.asp</a>. Podobnost toho prikladu je primo zarazejici :)))
Mimochodem ten Record Set je tam taky tak trochu mimo misu, u storky vystupni parametr by opravdu usetril hodne rezie, na zaklade aliasu preci nechcem vratit sadu URL nebo ne? ;)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 13.10.2003 11:37:02

Autor cerpal z MSDN, jak se snadno presvedcite nahlednutim do prislusnych sekci - mozna ze stejneho zdroje cerpal i Vami zminovany clanek? Ja jsem puvodne pred pul rokem hledal reseni pro Interval a na Server.Transfer mne upozornil jeden z kolegu od Microsoftu. Puvodni reseni se nerealizovalo, tak jsem si nakonec rekl, ze z toho udelam alespon clanek - orezal jsem vse na minimum (ve skutecnosti pouzivam trochu jiny mechanismus, rubrikovani a nekolika triky setrim SQL ;-) a publikoval...

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 17.10.2003 21:38:31

Proboha proč tak složitě, v ASP.NET si napíšete vlastní handler na pár řádek...

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 18.10.2003 9:11:57

Protože toto je řešení pro technologii ASP, nikoli ASP.NET ;-)

Avatar

Autor komentáře: Richard Kuchticek

Datum vložení: 20.10.2003 19:12:05

Celkem slusny freeware je od pana Antonina Follera na:

<a href='http://www.motobit.com/help/url-replacer-rewriter/iis-mod-rewrite.asp' target='_blank'>http://www.motobit.com/help/url-replacer-rewriter/iis-mod-rewrite.asp</a>

Avatar

Autor komentáře: Maaartin

Datum vložení: 27.10.2005 13:02:11

ISAPI_Rewrite Single License $69 ISAPI_Rewrite Enterprise License $535 celkem palka za takove nic, ne?

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz