Starší komentáře ke článku: shop

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Jaroslav Vrchlík

Datum vložení: 13.9.2004 11:51:35

Jenom malá poznámečka.
Autorem PHP skriptu tohoto obchodu je Ridwan Karsadarma - <B>Ridwank SHOP</B> <a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.ridwank.com/' target='_blank'>http://www.ridwank.com/</a>

Avatar

Autor komentáře: Ivana Tačíková

Datum vložení: 13.9.2004 13:13:47

Mohu se zeptat, jak jste na to přišel?

Tento shop je od základů vytvořený pomocí vlastních scriptů. Nejedná se žádné na internetu nalezené šablony a volně ani jinak dostupné "e-shop engine".

Avatar

Autor komentáře: strakos

Datum vložení: 13.9.2004 12:23:54

drazsi e-shop jsem jeste nevidel, tfuj

Avatar

Autor komentáře: Quark

Datum vložení: 13.9.2004 13:55:48

Neplácej nesmysly! Ceny jsou dost slušný..

Avatar

Autor komentáře: miki

Datum vložení: 13.9.2004 13:47:51

Až na tu lacinou grafiku...funkčnost jako jinde, kód celkem ujde...PHP bohužel hodnotit nemohu...

Avatar

Autor komentáře: Myther

Datum vložení: 13.9.2004 14:57:06

...jen bych novsi veci daval nahoru. tzn to z 11.8. nad to z 10.8.

Avatar

Autor komentáře: hud

Datum vložení: 13.9.2004 15:14:33

Podle mě nikdo od int. obchodu nevyžaduje nějaké grafické orgie, spíše rychlost a přehlednost, což tento konkrétně myslím splňuje. Nabízí kvalitně zpracované a podrobné údaje o výrobcích. Ceny se mi na první pohled zdály také docela přívětivé. Jen na každý výrobek, co jsem se podíval, neměli na skladě. Škoda.

Až budu uvažovat o upgradu, rozhodně se sem podívám.

Avatar

Autor komentáře: Jakub Šulák - ShockWorks

Datum vložení: 13.9.2004 16:26:49

No nevim jestli jen me to menu blbne, ale podivejte se jeste na ten JavaScript, protoze se 1. zobrazuje velice pomalu po najeti nad polozku (ve vodorovnem smeru) 2.Kdyz vyjede svisle menu nejsou videt polozky menu (barva pisma=yellow; podklad=white)

Avatar

Autor komentáře: Michal Soldán

Datum vložení: 13.9.2004 17:35:44

dik za pripominku

rikal jsem si, ze na pomalejsich pripojenich mozna bude chvilku trvat nez se nacte obrazek s pruhlednosti

snad uz to ted bude lepsi - odstranil jsem obrazek a vyhrala klasika background-color: #5454ac :)

Avatar

Autor komentáře: Adam Vašíček

Datum vložení: 13.9.2004 17:08:14

Jde vidět, že web je opravdu propracovaný a autoži si dali záležet. V hlavičce stránky bych však logo Losan prohodil s grafikou na levé straně a logu bych přidal funkci odkazu na hlavní stránku. Jinak si myslím, že grafické ztvárnění (a míra grafických) prvků je pro e-shop odpovídající. Co se mi opravdu líbí je, že se nikde neztrácím. Možným záporem bych viděl, že například v menu hardware - pevné disky se u jména typu disku navypíše výrobce, nejsem natolik hardware znalý, abych věděl, jestli ST340014A vyrábí Seagate nebo Maxtor.

Jedná se o další skvělý web. Jen škoda, že září má jen 30 dní, jako ostatní měsíce :o)

P.S.: Viděl bych to jako nechtěný (a povedený) reklamní trik vedenní obchodu, umístit stránky do kritiky, kde je možnost získání mnoha potenciálních zákazníků. Neboť velká většina z nás tráví většinu svého času u PC :o)

Avatar

Autor komentáře: Adam Vašíček

Datum vložení: 13.9.2004 17:12:53

Omlouvám se za překlepy a gramatické chyby

Avatar

Autor komentáře: kyli

Datum vložení: 13.9.2004 21:39:05

V zadání je uvedeno v použitých technologiích (XHTML), ale vy to máte dle hlavičky dokumentu hlavní stránky v HTML 4.01 loose, někde je asi chyba, kde?

Avatar

Autor komentáře: Michal Soldán

Datum vložení: 13.9.2004 22:44:54

troufam si tvrdit , ze chyba je na Vasi strane resp. na strane IE :)
hadam ze jste v IE dal stranku "ulozit jako..." a teprve pak kontroloval zdrojak - no a IE si to samozrejme preulozil v tom svem spravne formatu :)

btw. neni pod radkem s DTD jeste dalsi radek ve stylu <!-- saved from url... ?

pokud se mylim, tak se omlouvam, nicmene hlavicku vkladame opravdu do vsech stranek stejnou a jedna se o xhtml1.1 :)

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 14.9.2004 8:08:28

Prý nejdou vkládat komentáře.

Avatar

Autor komentáře: Raven

Datum vložení: 14.9.2004 9:43:03

Tak nevim jestli jsem hloupy nebo mi nefunguje pridavat komentare nebo je proste jen moc dlouhy :(

Avatar

Autor komentáře: Raven

Datum vložení: 14.9.2004 9:44:39

A je tu opět jedna trochu delší kritika, která tentokrát bude opět rozdělena na tři kategorie (kód, grafika, použitelnost neboli názor Ravena kupujícího) ovšem s tím rozdílem, že začneme od konce, tj. od názoru Ravena kupujícího. Jelikož po Internetu nakupuji rád a často, tak jsem si vypěstoval již některé návyky, které nejsem rád, když stránka boří. Bohužel v tomto případě by se přesně o tom dalo mluvit.

Ačkoli jsem majitelem celkem luxusního monitoru velikosti 17 palců a mám na něm nastaveno běžně používané rozlišení 1024*768, tak na úvodní stránce prostě nikde nevidím žádnou nabídku produktů. A dokonce mě pan prodavač nutí čísti si nějaký text. Ale to já nerad, to já nechci. Chci si nakoupit, nezajímá mne zda je obchod nový nebo starý, jaký je či cokoliv jiného, chci vidět zboží. To mi bohužel znemožňujete a musím pohnout kolečkem na myši abych si prohlédl mizernou nabídku šesti produktů. Z toho dva jsou Fotopapíry od HP. To se dostáváme na nabídku čtyř položek ze skladu na úvodní stránce – celkem chabé skóre. Jako zákazník jsem totiž zvyklý na zahlcení produkty hned na úvodní stránce a dle toho se rozhoduji zda půjdu dál. A mohu konstatovat – nešel bych. Ale protože píši tuto kritiku, tak musím. Takže vesele klikám na kategorii Grafické karty, protože grafickou kartu právě jednu sháním – do nového počítače. A tak proč se nepodívat jaké jsou to vlastně ceny v ČR v porovnání s Kanadou. Po chvilce jsem tam a vidím, že přede mnou jsou karty s čipem společnosti nVidia – nemám zájem. Chci ATI, ale nevidím. Jsem zvyklý na to, že většina obchodů má řazení dle výrobce či výběr výrobce ze seznamu. Nic. A, chyba... Jen jsem neviděl, poté co jsem ovšem připlácl mouchu na obrazovce a musel se naklonit blíže abych ji sčistil, tak jsem přečetl ten modrý pruh, který z dálky vypadal jako obyčejný obdelník. A vida, dokonce tam je výběr jednotlivých výrobců. Ale, sakra práce, proč tak malým písmem? Mám si vzít lupu nebo jak? To samé se dá říci o většině odkazů v tomto obchodě. Písmo je prostě miniaturní a já jej nehodlám půl hodiny studovat abych se dozvěděl jednu primitivní věc. Odcházím. To protože chci nakupovat pohodlně a ne luštit každý nápis a také nechci být otravován panem prodavačem hned při vstupu. Věřím, že nejsem sám, kdo by takto odešel. Můžu vám přímo teď říci, že lidi, které znám a nemají s webdesignem nic společného, by u vás nic nekoupili, protože by odešli kvůli velikosti písma či nedostatku zboží na úvodní stránce, a hlavně protože konkurence jim hází mnohem méně klacků pod nohy a naladí je barvami webu. A jestli namítnete, že v prohlížeči přece jde zvětšit písmo. Tak odpovím: „Děkuji, nechci.“ Proč bych měl? Když jinde nemusím nic dělat a jsou přívětivější.

Tak takto se cítil Raven kupující, který si přišel vybrat do vašeho obchodu a chtěl vám dát původně přednost před konkurencí. Pocity byly vesměs špatné – smutek, naštvanost, pocit neschopnosti (přečíst písmo, zoorientovat se, vybrat si) a mnohé další nepříjemné pocity byly přítomny. Jednoduše řečeno - byl jsem zklamán a raději půjdu jinam. Tam mi nabídnou přehled několika produktů hned po příchodu, nikdo mi neřve do ucha, co mám dělat a jak je ten obchod nový atd. Prostě se cítím dobře a hlavně nejsem vyrušován, nucen přemýšlet či jednat mimo povinnost zákazníka. To vše je podtrhnuto celkem smutnými barvami, které ve mne dvakrát radost také nevyvolávají, ale to se již dostáváme k další kategorii.

pokračování ve druhém komentáři...

Avatar

Autor komentáře: Raven

Datum vložení: 14.9.2004 9:45:21

tak to je pokračování... ;)

Při vstupu na stránky jsem měl pocit, že autor usnul někdy před pěti lety, dnes se probudil, prohlédl si pár stránek a začal tvořit. Web totiž kombinuje úplně zastaralý styl s pár prvky toho nového a netvoří to nic vizuálně příjemného. A vůbec se u toho necítím dobře – ať už jde o hlavičku, která mne naprosto rozčiluje, či kombinaci barev u produktu – zelená s modrou, které jsou tak trochu hodně depresivní. Největší chybou je ovšem již zmíněná velikost písma, která mě neskutečně vytáčí. Mam snad začít používat lupu nebo jak? Ano, mám dobrý zrak, dokonce ani brýle nenosím, ale toto je moc. Shrnul bych to jednoduše – stránky vytváří depresivní náladu, kombinace barev neoslní a nepovzbudí k dalšímu nákupu. Je sice možné, že se jedná o vaše firemní barvy, ale přece jen na barevné kombinaci šlo trochu zapracovat a možná zakombinovat některé teplé barvy, které to trochu rozveselí a potěší oko nakupujícího. Přece jen špatně naladěný člověk si toho asi moc nekoupí, že?

A tím jsme se dostali k poslední části – kódu. A začnu hned nahoře a to u tagu html, který by měl v xhtml vypada následovně <html xmlns="<a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.w3.org/1999/xhtml"' target='_blank'>http://www.w3.org/1999/xhtml"</a> xml:lang="cs">, vy jste ovšem atribut xmlns úplně vypustili. Dle specifikace by ovšem měl býti obsažen. Jedním z nesmyslných tagů je meta tag pro Googlebot, protože v podstatě opakuje to, co říká obecný meta tag určený pro všechny robots. Kromě toho je v hlavičce vše v naprosté pohodě. Takže pokračujeme přes tag body a dolů. Nechci kritizovat, ale stránka zjevně trpí předivovaním. Prostě je jich tu moc, je to již skoro to samé, co použít tabulky. Jsem si jistý, že při chvilce věnované zkoumání kódu byste vymyslel jak pár těch divů odstranit. Po podrobnějším prohlédnutí vypadá zbytek kódu celkem v pořádku, ale je pravda, že jsem jej zas tak podrobně nezkoumal, protože to není zrovna žádná kráska, takže vzhůrů do zkoumání CSS. Ten již tolik v pořádku nevypadá. Například by neškodilo začít používat kratší definice pro věci, které se dají seskupit. Jako například vlastnosti pro background, které by šly všechny zapsat do jedné definice vlastnosti background. Nemusíte je nutně rozepisovat na background-repeat, background-image atd. Pokud jde o marginy, které definujete na nulu u každého prvku zvláště, tak tam vás odkážu na svůj canlog (<a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.canlog.cz/index.php?p=25' target='_blank'>http://www.canlog.cz/index.php?p=25</a> ), kde vysvětluji výhodnější metodu (jak z hlediska velikosti kódu, tak z hlediska vyhnutí se problémům s marginem a paddingem). Pro lepší pochopení je dobré si přečíst také komentáře, kde je například vysvětlena hvězdičková metoda, která je dosti užitečná a šetří ještě více místa. Dále je dobré upozornit na to, že pokud máte definici kde je color: #eeeeee; , tak se to dá výborně nahradit tímto color: #eee;. Ve vašem případě se to dá použít v dosti místech. Pokud jde o definice margin a padding, tak je tam ještě jedna drobnost, která by šla upravit a to, že pokud totiž definujete něco takového margin: 0 180px 0 180px; tak to lze zapsat i jako margin: 0 180px;. Vzorec je v tomto případě takový, že první hodnota je pro margin-top a margin-bottom, druhá poté pro margin-left a margin-right. Myslím, že je to také dost užitečná drobnost. Také jsem si jistý, že by šlo promazat pár classů a definovat to pouhou kaskádou. Ale to je už asi opravdu vše. Samozřejmě nemohu garantovat úplnost tohoto přehledu, protože jsem jen člověk a navíc už je dosti pozdě, takže je možné, že jsem některou z chybek v kódu zcela prošvihl.

Pokud mám tedy stránky shrnout, tak mám pocit, že to zamrzlo někde na půl cesty. Ostatně o tom byla i celá tato kritika a jsem si jistý, že na závěr již není, co bych dodal. Obrázek si již každý kdo kritiku přečetl udělal sám. Já snad jen popřeji hodně štěstí a doufám, že si z mé kritiky něco odnesete.

Avatar

Autor komentáře: Piskot

Datum vložení: 14.9.2004 15:39:02

Myslim ze jestli jsi nenasel na titulni strance nabidku produktu tak asi koukas na jinou stranku... a co se tyce velikosti pisma... ja sice neprohlizim stranu na "luxusnim" 17" monitoru ale na pitomym 15" LCD, ale pismo se mi zda veliky az skoro moc... Ale kritiky pises kraaaasny a dlooouuuuhy :O)))

Avatar

Autor komentáře: Raven

Datum vložení: 14.9.2004 16:28:22

ale nasel... nasel jsem tam sest produktu, viz. kritika :D a to je sakra malo a musel jsem kvuli tomu pohnout mysim koleckem :D a pismo? neprej si videt screenshot ;) mensi nez nejmensi...

Avatar

Autor komentáře: Pavel

Datum vložení: 17.9.2004 21:51:38

Myslím, že autor tohoto příspěvku úmyslně přehání. Největší argument písmo je dost chabý. Velikost písma je běžná. Navíc kladně hodnotím, že se dá zvětšit, což u mnohých webů nejde. Prosím Vás obraty jako: smutek, naštvanost? Ale jděte, to běžný návštěvník po příchodu na web kde chce nakoupit nemá. Podle mne, běžný návštěvník internetového obchodu neodejde kvůli výše uvedeným argumentům - běžnýho návštěvníka totiž zajímá hlavně cena. Tak projde web - to co uvádíte přehlídne, zapíše si cenu a podívá se na jiné. Ve finále porovná ceny, případně se koukne jestli je někde uvedený telefon a nějaké jiné přesvědčivé údaje (aby o své peníze nepřišel) a zboží si objedná nebo ne. OK hodnotíme tady jiné věci, ale buďme objektivní a nesnažme se o demagogii.

Avatar

Autor komentáře: Raven

Datum vložení: 18.9.2004 9:34:05

hmmm, takze ja jsem co? neobycejny navstevnik, kdyz jsem odesel ke konkurenci? dalsich milion lidi jsou taky neobycejny navstevnici.. verte mi neplacam jen tak do vetru, nejdriv overuji a pak pisu... narozdil od Vas
pismo? hmm, jestli jste si nevsiml, tak jsem mluvil o pismu v urcitych castech webu, kde je skutecne miniaturni, jestli vam xx-small miniaturni neprijde, tak me ano. tecka.

Avatar

Autor komentáře: Hynek Zatloukal

Datum vložení: 14.9.2004 16:08:51

Komentáře přidávat jdou, ale když chci přidat komentář, tak se mi ten formulář zobrazí až úúúplně dole a nad tím je prázdno.

Avatar

Autor komentáře: Raven

Datum vložení: 14.9.2004 16:31:20

ja vim :D ja napsal moc dlouhou kritiku, tak to interval nepobiral ;) musel jsem ji rozdelit na dva prispevky aby to vzal :D

Avatar

Autor komentáře: Hynek Zatloukal

Datum vložení: 15.9.2004 16:24:14

Aha, nemám čas číst tak dlouhou kritiku. Když máte něco napsat do pěti minut, než začne další hodina (ve škole), tak to se musí rychle číst... :o)

Avatar

Autor komentáře: Bochi

Datum vložení: 15.9.2004 2:29:15

Ja bych az tak prisny jako Raven nebyl.

Celkovy design a volba barev mi prijde take trochu tvrda a memu oku ne zcela lahodici a odkazy by si zaslouzily potrzeni (snad jen vyjma menu). Co se mi take nelibi je ta trochu neumele napsana uvodni stranka, ktera se nacpe zakaznikovi pred oci misto uzitecnejsich informaci.

Na druhou stranu velikost pisma mi prijde naprosto v poradku. A co ocenuji je usporadanost, prehlednost a komplexnost informaci o zbozi (za zajimavy povazuji i casovy prubeh ceny, to se casto nevidi). Ani navigace neni spatna, v menu je zvyraznen aktualni vyber a ani drobeckova navigace nechybi. Trochu bych ovsem doporucil dotahnout k lepsimu tiskovy styl webu.

Avatar

Autor komentáře: David

Datum vložení: 17.9.2004 19:13:47

Četl jsem veškeré příspěvky k tomuto tématu a souhlasím, že potencionální kupec nebude nadšen úvodním slovem. Bude očekávat produkty. Je to přeci e-shop a ne jak na tvorbu e-shopu...

Za nepovedenou věc považuji "zmatek". Při tvorbě B2C řešení je hlavně potřeba vycházet z pohledu zákazníka. Ovládání musí být co nejvíce intuitivní - přeloženo do čestiny: "i pro blbce"

Vaši návštěvníci nejsou jen počítačoví experti a mnohdy se nevyznají ve všech možných názvech a zkratkách. Podáte-li však neskušenému uživateli pomocnou ruku, získáte si ho. To se bohužel na stránkách neděje a je to handicapem mnoha e-shopu a jim podobných web-based aplikací.

Uvědomte si, že Vaším návštěvníkem může být v podstatě kdokoli kdo má přístup k internetu a z toho vycházejte. Kritika z hlediska kódu je neopodstatněná. Z hlediska barev také. Zde se nejedná o představování nového vozu znamého autovýrobce.

Buďte hlavně rádcem a pomocníkem. Ten kdo se nepohybuje denně ve světe IT asi nebude mít ani páru o tom jestli 64MB grafika horší než 128MB. A pokud na to hodláte hřešit - další velmi kritická chyba. Odradíte svého zákazníka. Nezapomeňte, že se jako uživatelé můžeme zeptat a konkurence je od Vás jedno až dvě kliknutí. Tak málo stačí a už mne v životě na svých stránkách neuvidíte.

A teď pro nás pro všechny:

Každý sem chodíme, sbíráme informace a pokoušíme si je pak ponechat pro sebe. Mnoho z nás obrací oči v sloup, když se nás někdo zeptá "A jak si mám něco na internetu najít? Jak? Co je to e-mailová schránka?" Někdy ohrnujeme nad těmito lidmi nos. A TO JE VELIKÁ CHYBA!

Pomožme hlavně těmto lidem. Pomožme jim na internet a věřte nebo ne, vrátí se nám to. Nám, kteří se zabývají webdesignem - tvorbou aplikací. Nejdříve totiž musíme naučit ostatní nakupovat na internetu a pak teprve můžeme skutečně vydělávat peníze. My všichni.

Mou nejvetší kritikou je tedy nepřístupnost z hlediska použitelnosti a v tomto ohledu v tom nejste sami.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz