Starší komentáře ke článku: SMARTY - řídící struktury

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: peta

Datum vložení: 7.11.2003 6:10:52

Pokud to tedy dobře chápu, tak SMARTY je vlastně jen interpret v interpretu (PHP), který se tváří trochu objektově a jednoduššeně. Skoro bych to přirovnal k paralele jazyka KAREL napsaného v BASICu :-)
Má tedy důvod učit se extra jazyk, který není možno využít univerzálně, neb není všude k dispozici, nebo se soustředit na PHP a "šablony" pro stránky si napsat pomocí objektového přístupu přímo v PHP, kde to bude určitě rychlejší (alespoň co se výkonu stroje týče)?

Avatar

Autor komentáře: El Brujo

Datum vložení: 7.11.2003 8:51:18

Pokud by šlo jen o "stránky" tak sablony nejsou potreba. Poku jde ale o neco vetsiho, chcete mít výstup v rúzných formátech (pro prohlížeč, pda, wap, ...) tam už se to použitím šablon dost zjednoduší. Tady jde o to oddělit aplikační a prezentační kód. Přístupy do db a komunikace s web service jiných serverů bude samozrejmě v php. Obarvování lichých a sudých řádkú, obarvení datumu článku podle toho jestli je "nový" nebo vložení obrázku podle toho jestli byl redaktorem opravdu vložen by mela mýt nastarosti logika v šablonách. pokud se podíváte na <a href='http://www.mmsak.cz' target='_blank'>http://www.mmsak.cz</a> a <a href='http://www.trnky-brnky.cz' target='_blank'>http://www.trnky-brnky.cz</a> tak se jedná o stejnou aplikaci, s jinýmy šablonami.

Avatar

Autor komentáře: Ladislav Soukup

Datum vložení: 7.11.2003 19:05:00

Nic ve zlém, ale rozdílu mezi <a href='http://www.mmsak.cz' target='_blank'>http://www.mmsak.cz</a> a <a href='http://www.trnky-brnky.cz' target='_blank'>http://www.trnky-brnky.cz</a> se dá dosáhnout i změnou CSS...

<a href='http://cechy.radioblanik.cz' target='_blank'>http://cechy.radioblanik.cz</a> a <a href='http://www.radioolympic.cz' target='_blank'>http://www.radioolympic.cz</a> - systém je stejný jen se změnila CSS definice a hlavičku dělá upravená verze PHP skriptu (konkrétně header.php). Druhý rozdíl je ve skriptu na zobrazování textů, ale to je spíše rozvoj než nutná změna... Jinak je celej web postavenej na úplně shodném systému... A jde to i bez SmartyEnginu :)

Avatar

Autor komentáře: el Brujo

Datum vložení: 8.11.2003 15:47:44

no je tam pár drobností které by pomocí css nešly, nebo že by to bylo spíš ke škodě než k užitku. Teoreticky by šly udělat i dvě úplně rozdílné stránky ale stahoval by se kód obou. Ja taky nepoužívám smarty, mam svuj template engine :) . ty dvě adresy smeruji na jeden web nebo je každý samostatně? Ještě jsem mohl k těm dvoum webum přidat <a href='http://www.mmscontent.info/' target='_blank'>http://www.mmscontent.info/</a> (teprve se dokončuje) ty tři domeny směřují na jeden virtualni server a podle http_host se načte příslušná konfigurace kde je mimo jiné seznam šablon které se mají načíst. Tak vlastně múžu udělat teoreticky neomezené množstvý podobných webú. Bez šablon by to bylo o dost složitější.

Avatar

Autor komentáře: Petr Jelinek

Datum vložení: 8.11.2003 21:23:38

Mno ale oddelit vykony kod od zobrazovaciho de prece v php taky, proste udelate jen sablonu, kde se bude vsechno vypisovat pomoci php syntaxe misto smarty syntaxe a tu na konci "pracovniho" (toho co se stara o praco s daty, db atd) scriptu proste includnete a je to. Myslim ze designerovi je jedno jestli se ma for cykl ucit ve smarty nebo v php.

Smysl sablon psanych ve specialnich jazycich urcenych primo pro sablony opravdu nechapu. Kdyby slo o jazyk ktery nelze primo vkladat do html kodu tak prosim, ale u php jsou podle me vazne k nicemu.

Avatar

Autor komentáře: salko

Datum vložení: 9.11.2003 12:33:41

>> Smysl sablon psanych ve specialnich jazycich urcenych primo pro sablony opravdu nechapu. Kdyby slo o jazyk ktery nelze primo vkladat do html kodu tak prosim, ale u php jsou podle me vazne k nicemu.

Tak si predstav, ze existuju SMARTY aj pre ASP, prip. JSP a potom ti staci iba jedna sablona, ktora bude fungovat nezavisle na platforme. Kdezto vkladany programovaci kod by si musel prisposobovat kazdemu progr. jazyku.

Ja mam konkretne moj vlastny sablonovy system, ktory kamarat prisposobil pre stare ASP a sablony, ktore boli povodne robene pre PHP mi v pohode idu aj na ASP systeme.

A k tomu vkladaniu, co vyzera elegantnejsie a prehladnejsie pre designera:
1: <h1><?php echo $APP_TITLE;?></h1>
2: <h1>{$APP_TITLE}</h1>

Ja osobne si myslim, ze je to prave (2).

Salko.

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 10.11.2003 9:57:10

tak to by sa hodilo smarty aj pre ASP :)

Avatar

Autor komentáře: Pavel Kolesnikov

Datum vložení: 10.11.2003 12:27:49

V tech dvou radcich jste uhodil hrebicek na hlavicku.

"Sablonovaci" nastroje maji sve opodstatneni, ale:
- vseho s mirou (nema smysl psat PHP v PHP ;)
- a hlavne je nutne je uzivat s rozumem.

Jakmile mame mocny nastroj typu Smarty, muze byt programator v pokuseni prostredky Smarty resit i casti aplikacni logiky. Opacny extrem byla FastTemplate, ktera cloveka nutila presunovat do aplikacni logiky prakticky cokoli.

Pokud programator umi premyslet a odlisit aplikacni logiku od prezentacni, pak muze psat cisty, udrzovatelny a vuci zmenam sablon flexibilni kod i v samotnem PHP ci ASP. Ale samozrejme Smarty mu pomuze. A pokud je programator cunatko, tak je rozhodne lepsi, prasi-li konzistentne v jednom jazyku a nekomplikuje kod prasenim vice technologii ;)

Avatar

Autor komentáře: Petr Jelinek

Datum vložení: 13.11.2003 0:13:39

>> Tak si predstav, ze existuju SMARTY aj pre ASP, prip. JSP
Dobre, mozna to sve opodstatneni ma, ale jen ve vzacnych pripadech (neznam moc projektu, ktere by na vystup webu pouzivali vic jazyku najendou a pri zmene platformy, je uprava toho jak se co vypisuje malickost v porovnani s prepisovanim cele aplikace).

A ten prvni priklad vkladani do stranky se da napsat jako <h1?<?=$APP_TITLE?></h1> a to uz neni moc velky rozdil.

Avatar

Autor komentáře: salko

Datum vložení: 13.11.2003 9:28:11

Ano, mate pravdu, da sa to aj tak. Ale ja uz som to tu raz pisal, preco to robit zlozitejsie, ked sa to da jednoduchsie? Tie milisekundy urcene parsovanim sablony su mi ukradnute, ale na oplatku mam elegante oddeleny kod od designu.
Ja osobne som uz zazil, co je to upravovat miesany HTML/PHP kod a upravovat oddeleny HTML/PHP kod. Je to neporovnatelne elegantnejsie (to druhe samozrejme).
Samozrejme, pokial je zly programator, moze mat ten najlepsi sablonovy system na svete a aj tak bude vysledok nafigu.

Salko.

Avatar

Autor komentáře: Jakub Podhorský

Datum vložení: 14.11.2003 16:03:47

jj musim souhlasit s salkem sice jsem na takovy projektu nepracoval ale se smarty uz par mesicu delam a nemuzu si ho vynachvalit pro zmenu designu je naprosto skvelej protoze je to rychli a nemam tam neporadek v PHP

Avatar

Autor komentáře:

Datum vložení: 2.12.2003 13:55:56

Avatar

Autor komentáře: Jan

Datum vložení: 22.9.2005 11:46:55

Mám dotaz jak můžu dostat se sveho hlavniho scriptu, nějakou hodnotu do scriptu vloženého do šablony pomoci include_php Dík

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz