Starší komentáře ke článku: Spring Framework - představení J2EE lightweight kontejneru

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: vojtech

Datum vložení: 21.10.2005 10:08:55

Fajn článek, díky, těším se na pokračování. Jen bych doplnil, že Spring remoting zahrnuje kromě JAX-RPC ad. i "plnokrevné" (tj. dokumentově orientované) web services díky integraci s lightweight SOAP stackem XFire (http://xfire.codehaus.org/). Vývoj vlastního modulu <a href="http://www.springframework.org/node/186">Spring-WS</a> byl vyhlášen před pár dny a bude vycházet právě z XFire, Axisu a dalších ws open source projektů.

Avatar

Autor komentáře: kokos

Datum vložení: 21.10.2005 10:29:59

mate tam preklep, "Inversion of Kontrol"? jinak me toto moc nebere, cert aby se v tom vyznal a 90% projektu ktere jsou takto vyvijeny to vubec nepotrebuji, jen jim to pridava na komplexnosti. ale to je jen muj nazor.

Avatar

Autor komentáře: JS

Datum vložení: 21.10.2005 15:32:37

Taky myslim, ze struts+hibernate vetsinou staci ..., ale jinak pekny clanek a tesim se na pokracovani.

Avatar

Autor komentáře: roman dagi pichlik

Datum vložení: 22.10.2005 12:05:50

Spring tu neni od toho, aby nahradil Hibernate stejna jako Struts takze to zaprve. Ja osobne pouzivam Spring, v jednom z projektu, prave v soucinosti s Hibernate a Struts a konkretne pro Hibernate je to obrovsky prinos. Prinasi mi to nekolik vyhod: - podpora pro tvorbu DAO tj. zadne mazani se session, exception handling apod. - deklarativni podpora transakci, v konfiguraku urcim, ktere metody jsou transkacne zpracovavany a o nic vic se nestaram V pripade Struts je to prime napojeni na service vrstvu (zapouzdruje business logiku) aplikace, coz neni na skodu, protoze controller (Action) pak opravdu slouzi jako controller a ne jako obalka pro business logiku. Na druhou stranu MVC Springu mi prijde v nekterych aspektech lepsi, ale o tom az bude probirana problematika MVC.

Avatar

Autor komentáře: JS

Datum vložení: 24.10.2005 13:16:00

Neberu Spring jako náhradu, ale jako nadstavbu. A rád se nechám přesvědčit, že výhody které nabízí oproti Struts+Hibernate stojí za to :-).

Avatar

Autor komentáře: Jakub Maler

Datum vložení: 22.11.2006 3:58:41

Vězte, že těch výhod je opravdu hodně ;)

Avatar

Autor komentáře: tomas

Datum vložení: 21.10.2005 16:44:31

Připojuji se. Většina věcí mi připadá jako technologie pro technologie... POužívá to v praxi vůbec někdo?

Avatar

Autor komentáře: Karlos

Datum vložení: 21.10.2005 17:04:11

Jo to teda používá :-) Ušetří to spoustu "špagety" kódu (db connection pooling, ošetřovaní vyjímek, atd.) Karlos

Avatar

Autor komentáře: roman dagi pichlik

Datum vložení: 22.10.2005 11:55:35

No budete sa asi divit, ale v praxi je Spring framework velice rozsireny. Jeho boom trva pres rok a staci sledovat udalosti kolem enterprise sfery, aby bylo jasne ze Spring hraje v mnoha oblastech prim. Ja osobne jej pouzivam ve dvou velkych projektech takze asi tak.

Avatar

Autor komentáře: Farin

Datum vložení: 22.10.2005 18:31:41

Zrovna spring je prijemny v tom ze se z neho daji pouzivat casti ktere clovek potrebuje bez znalosti zbytku a i tak ve spouste veci zjednodusuje vyvoj.

Avatar

Autor komentáře: martin

Datum vložení: 27.10.2005 23:16:30

spring sice nepouzivame (mame vlastnu adekvatnu nahradu :), ale velke porjekty si bez obdobneho frameworku neviem predstavit.

Avatar

Autor komentáře: Trained.Monkey

Datum vložení: 24.10.2005 13:37:04

Docela by me zajimalo zda je Spring urceny pouze pro web/web services, nebo jde pouzit i pro server s tlustym Swing klientem. Diky za odpoved

Avatar

Autor komentáře: Roman Dagi Pichlik

Datum vložení: 24.10.2005 14:10:10

Pokud jsem to v clanku neakcentoval, tak to bylo chybou :-(. Ano Spring lze pouzit i pro client/server aplikace. Z tech zakladnich modulu napr. DAO (prace z databazi) ci AOP a pak samozrejme CORE. Specielne pro swing aplikace existuje subprojekt Spring Rich Client Project viz http://www.springframework.org/spring-rcp.

Avatar

Autor komentáře: Martin

Datum vložení: 25.10.2005 10:49:29

No, článek vcelku hezký, akorát na několika místech to krapet ujelo s "Kontrol" a podobně, skoro jako by nějaký editor automaticky a rádoby inteligentně opravoval pravopis. Možná budu za škarohlída, ale i takoví jsou potřeba. Já osobně nemám moc rád frameworky, kde se nachází hromada logiky v XML a jiných souborech. Vyzkoušel jsem jich vcelku dost, pracuji s nimi i nadále, ale v jádru duše mi to blízké není. Přijde mi, že se zde vytrácí to, co nám kompilační jazyky přináší - a to je obrovská výhoda kontroly při kompilaci. Kontrola kompilátorem (syntaxe, typy...) je tou nejlevnější kontrolou (viz třeba posílení typovosti v Java 5). Programuji-li např. ve Struts či v jiných "dnes populárních", popř. programuji-li v proprietárních nádstavbách, dojedu nejčastěji na to, že "tam se někdo uklepl a napsal špatně jméno třídy", "tuhle někdo opomněl přidat parametr do XML" nebo "tu je chybně vyplněn atribut"... Přijde mi, že nemáme dnes tak dobré IDE nástroje, aby nám byly schopny říct: "támhle máš špatně vyplněnou třídu" a popř. i nabídnout (code assistant), která by to měla být. Nejsem zcela proti tomuto přístupu, protože něco na tom "loosely coupled" je :-) ale přijde mi, že tím zbytečně často vzniká moc a moc práce navíc a chyb, které lidé dělají proto, že jsou lidé - překlepy, zapomínaní a podobně. Od toho jsou zde překladače popř. IDE, aby jim v tom pomohli. A strohé vyplňování logiky, jmen tříd, atributů a já nevím čeho všeho do XML souborů považuji za jakýsi krok zpět, zpět tam, kde se nesmím splést a co hůře, když se spletu, tak se chyba projeví až při běhu programu (u mne kvalifikováno jako již vcelku "drahá chyba"). Ano, můžete oponovat - máme zde milióny pluginů pro Eclipse, pro jiná IDE, které nám ve všem možném pomáhají... ale ruku na srdce, víte o nějakém opravdu dobrém prostředí, které vám pohlídá před nasazením projektu na server všechny tyto "v plain textových souborech zadrátované" závislosti? :-) To jsem si dovolil hodně, že? :-) Ale mám to již na jazyku dlouho, tak to ze mě teď tak vypadlo - těším se na další díl o Springu.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 25.10.2005 13:22:56

[i]...No, článek vcelku hezký, akorát na několika místech to krapet ujelo s "Kontrol" a podobně, skoro jako by nějaký editor automaticky a rádoby inteligentně opravoval pravopis...[/i] Až na to, že takové úpravy provádí editor pouze výjimečně, když v tom má autor vysloveně bordel, a výhradně za účelem sjednocení terminologie. Pokud se zdá, že autor používá určité formy konkrétního termínu na konkrétních místech záměrně, pak editor nezasahuje. Jako v tomto případě.

Avatar

Autor komentáře: Roman Dagi Pichlik

Datum vložení: 26.10.2005 7:53:38

To je urcite podnetny namet do diskuse. Ja bych malicko oponoval tim, ze v XML (mysleno v konfiguraci) je hromada logiky. V konfiguraci lezi metadata, ja osobne si myslim, ze je to spravne. Pred vice nez rokem jsem na to napsal takove kratke zamysleni s nazvem Více konfigurátorem než programátorem http://www.sweb.cz/pichlik/archive/2004_11_07_archive.html#109981511010280846 Na druhou stranu, pokud nemate v IDE podporu, tak se chyby v konfiguraci projevi az v runtime. Na odhaleni techto skrytych chyb je uzitecne aplikovat sady integracnich testu a to co nejcasteji, nejlepe formou Continuous Integration viz http://www.sweb.cz/pichlik/archive/2005_01_16_archive.html#110625929535396719

Avatar

Autor komentáře: martin

Datum vložení: 27.10.2005 23:12:56

configuracia v xml ma, z mojho pohladu, minimalne 2 velke vyhody: - podpora modularnost aplikacie - podpora pri rozdeleni roli co sa tyka podpory modularnosti aplikacie, myslim tym moznost nahradzovania jednotlivych komponent inymi. Casto sa pre unit testy miesto realnych konponent konfiguruju fake komponenty a podobne. Zaroven to je vyhodne v pripadoch reusovania (znovupouzivania) existujucich komponent v roznych kontextoch pouzitia, kde sa prave konfiguraciou definuje kontext (komponenty, s ktorymi dana komponenta komunikuje). Podpora pri rozdeleni roli - vyvojar vs integrator a spravca systemu. Integrator a spravca systemu mozu menit konfiguraciu bez potreby implementacie. treba pridat logovanie volani niektorej z komponent, treba pridat komponentu na monitorovanie komunikacie medzi komponentami, toto vsetko sa da konfigurovat bez nutnosti zmien v implementacii (ktore su velmi drahe v porovnani so zmenou konfiguracie). Kontrola kompilatorem ma velke vyhody prave v tom, co ste napisal (mala pravdepodobnost uklepnutia), zaroven ale prinasa aj velku nevyhodu - kazda sebemensia zmena vyzaduje zmenu implementacie. Je na vlastnom rozhodnuti, co a hlavne kde, je vyhodnejsie.

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Benda

Datum vložení: 14.11.2005 14:09:37

Chtěl bych se k těmhle všem informacím dostat od začátku. Jsem hlavně programátor v Delphi, ale chci přejít na Javu. Už jsem v ní udělal pár mobilních aplikací, taky jednu webovou (s využítím servletu a JSP). Teď tady mám knihu o Struts, ale je mi zřejmé, že mi chybí spousta "základních" informací. Když procházím interval, mám pocit, že všechny články o J2EE začínají tak nějak od prostředka. Je to asi způsobeno tím, že to všechnou jsou obecně známé základy, ale ty bohužel nemám a nevím kde je v češtíně sehnat. Nemáte někdo typ na nějaký seriálo o J2EE serveru pro začátečníky? P.S.: Dnes jsem konečně po třech měsících zjistil co je to JBoss (je to EJB kontejner)

Avatar

Autor komentáře: Trained.Monkey

Datum vložení: 14.11.2005 21:50:17

JBoss neni web server, pro obsluhu HTTP pouziva nejaky dalsi soft, vetsinou tomcata. Resil jsem podobny problem a nakonec jsem skoncil u Jetty, je to pidi http server (~2 MB) ale jsp a servlety umi. Hlavni vyhoda ze neni treba instalovat a konfigurovat, staci stahnout, rozbalit a spustit bat. Spring na tom taky rozbehas. Doporucuju stahout full verzi a zkusit si nejake priklady. Pro spravnou fci musis mit nainstalovane JDK (a javac) protoze si sam kompiluje classy pokud je treba Pokud pouzivas eclipsu jde pouzit plugin jetty launcher, ktery ti umozni debug primo z .class soubou, bez nutnosti buildovani .war souboru. Rozhodne se jako zacatecnik obloukem vyhni JBossu a Tomcatu, na konfiguraci jsou hodne slozite, jen te odradi. Pro beh springu a servletu neni potreba application server, ale pokud po nem touzis sahni po Orion AS, je jednoduchy na konfiguraci.

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Benda

Datum vložení: 15.11.2005 0:47:13

Asi jsem nebyl spravne pochopen. Ta aplikacka kterou jsem udelal beha na Tomcatu. Mam na to koupene knizky, takze ta konfigurace se dala zvladnout. Jenomze tedka chci prekrocit stin Web aplikace. Chci k aplikaci vytvori i tenkeho, nebo tlusteho Swing klienta. Uplne super by bylo, kdyby to vsechno mohlo pouzivat SAOP, nebo CORBA, aby nemusel byt klient nutne na Jave. Uznavam, ze se nejedna o pozadavky jen tezko podlozitelne nejakou smysluplnou praktickou ulohou, ale ja se tyto mechanizmy chci naucit. Takze chci udelat aplikaci, ktera je tri vrstva: DB -> Aplikace -> Klient (Web, Swing). S pozadavky: Perzistence obektu (obektova prace nad relacni databazi), samostatne bezici serverova aplikace. Bohuzel se v tom vsem stracim. Co pouzit na perzistenci obektu? JDO, Hibernate, EJB2, Spring? Nebo co? Co pouzit na serverovou aplikaci? EJB2, Struts, Hibernate, Spring? Kam si mam ukladat nastaveni? Vhodne je XML, ale co mam pouzit? JDOM, Xerces? To je spousta otazek, ve kterych se naprosto stracim. Kdyz k tomu pripoctu EJB3, ktera maji byt lepsi, podporovane Sunem, ale zatim jsou nedodelane a uz tedka vyvojari tvrdi, ze to neni presne co chteli. A taky ze Oracle a IBM se vyslovili proti JDO, fakt nevim do ceho jit a podle ceho se to naucit. Navic si velmi uvedomuji, ze pro tohle vsechno se neobejdu bez navrhovych vzoru o kterych jsem sice knihu precetl, ale naprosto nechapu k cemu jsou vlastne dobre. A navic to vsechno nepujde bez JUnit a testovani, coz sice v obecne rovine zvladnu, ale uz ne, kdyz dojde na testovani spojene s databazi, zacinam dostavat pocit, ze na to jdu upne spatne. Proto bych rad nejaky tutorial, nebo aspon seznam toho jak to vsechno jde po sobe. P.S.: Eclipse mi nepriroslo k srdci. Pouzivam XEmacs s JDEE, nemam problem debugovat jakoukoli Java aplikaci, at uz na mobilu, nebo serveru. Trochu mne mrzi, ze je v cechach tento skveli editor (vyvojove prostredi) opomijen.

Avatar

Autor komentáře: Trained.Monkey

Datum vložení: 15.11.2005 11:00:33

Chapu. V praci take delam na serveru s tlustym swing klientem, komunikuje se pres RMI. Server jsme si psali sami. Urcite se podivej na http://activemq.codehaus.org/ , tvari se to jako rychly a light messaging server. Nezkousel jsem to, ale specifikace vypada zajimave. Neco jako Jetty pro nehttp protokoly.

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Benda

Datum vložení: 15.11.2005 23:48:20

A to je to o cem jsem mluvil. Dalsi kontejner, framevork, nebo co to je. Chapu ze se mi snazite pomoct. U mne je navic jeste problem v nedostetecne znalosti Anglictiny. Nemam sice problem prirucku prelouskat kdyz je v anglictine, ale nejsem schopen v ni rychle helad atp. Proto radsi davam prednost tomu co je nejpopularnejsi u cechu. Tady vidim ze asi bude dobra volba EJB + Struts, nebo Hibernate + Struts. Ale presto to vypada, ze zakladem je prave EJB a dokud nepochopim EJB tak se asi nikam nedostanu. Dekuji.

Avatar

Autor komentáře: Trained.Monkey

Datum vložení: 18.11.2005 11:43:03

Jenze s cokoliv+struts vznikne zase jen web aplikace a tu jste preci nechtel delat. Navic mnoha lidem pripada Struts hodne neprehledny. Snazil jsem se rict aby jste se vykaslal na application servery, EJB apod. Ma to prilis slozitou dokumentaci a podle mnoha ohlasu je to za zenitem. AS vubec neni treba, je to jen komplikace. Pokud se pouzije EJB tak je application server (Jboss) potreba. EJB je brat jako kanon na holuba, moc slozite, moc pomale. Bez EJB staci k behu staci zakladni server na ktery se navesi kod + nejaka zakladni knihovna. V tomhle pripade je server Jetty pro http, nebo ActiveMQ pro cokoliv jineho. Spring je pak ona knihovna. Spring framework mi prijde skvely v tom ze ma velmi dobrou dokumentaci a je konzistentni. Pokud je problem anglictina, je to o duvod vic proc cist anglickou dokumentaci. ActiveMQ je messaging server. To znamena ze je schopny komunikovat v kteremkoliv protokolu, ktery ma uveden. TZN: posloucha na portu ktery je uveden pro protokol a pokud prijde pozadavek preda ho tvemu kodu, tvuj kod odpovi a preda odpoved zpet, AMQ pak odpovi v danem protokolu. ActiveMQ Muze bezet uvnitr AS, v tom pripade ho AS spousti jako proces a stara se mu o nektere veci jako DB connnection pooling. Pokud hledas konzistentni prostredi pro vyuku J2EE opravdu ti doporucuji kombinaci Spring+Hibernate+ActiveMQ/Jetty a vystacis s tim vsude: web,server+swing klient, ruzne SOAP, RMI... Navic je to 100% pure java, takze to neni problem cpat do appletu, pres web start apod. Na druhou stranu je pravda ze v soucasne dobe je nejpouzivanejsi Hibernate+EJB+Application server. PS: diky za typ na Emacs

Avatar

Autor komentáře: Trained.Monkey

Datum vložení: 18.11.2005 11:48:43

Jeste pridam odkaz na definici JMS http://java.sun.com/products/jms/tutorial/1_3_1-fcs/doc/overview.html#1027335

Avatar

Autor komentáře: Bendal Lukáš

Datum vložení: 18.11.2005 20:45:53

Někde jsem četl, že při přeposílání zpráv jde o větší režii, takže to celou aplikaci spomalí. Dá se takovým způsobem přeposílat jako zpráva třeba i bojekt? Ta práce bude asi hodně jiná než RMI, ne?

Avatar

Autor komentáře: Benda Lukáš

Datum vložení: 21.11.2005 10:51:03

Jednou ze zasadnich veci co mne na tom stvala byl pomaly start (na textovy editor, na vyvojove prostredi startuje velmi rychle) a pomale prepinani mezi jednotlivymi zdrojovymi kody (to delalo jenom v JAVA souborech, kvuli schematicku) Tedka jsem prisel na skvely prikaz: byte-compile-file a byte-recompile-directory Staci skoumpilovat vsechny schematic a jde el soubory a uz to bezi tak rychle ze nevidite zadne spomaleni. Btw. pokud mate vetsi zajem o vyvoji pro Java na Emcsu muzu dat par tipu.

Avatar

Autor komentáře: Roman Dagi Pichlik

Datum vložení: 15.11.2005 7:24:17

Bohuzel moc informaci v cestine neni, alespon k te problematice, ktera by rozebiralal napriklad architekturu stredni vrstvy. Ja se budu snazit v dalsim dile, kde nastini strukturu stredni vrstvy pro ukazkovou aplikaci. Ac to bude ukazkova aplikace, kopyto, podle ktereho bude navrhnuta, je obecne pouzitelne. JBoss je mimo jine EJB kontejner, rozhodne to neznamena, ze by v nem behaly pouze aplikace postavene na EJB.

Avatar

Autor komentáře: F.P.

Datum vložení: 1.12.2006 19:04:59

Kupte si knihy: 1. Barry Burd - Podrobný průvodce JSP (369 Kč) 2. Gary Bollinger - JSP podrobný průvodce začínajícího tvůrce (390 Kč) Já jsem si už udělal názor, že: 1. Úvody jsou přeskočené proto, aby fanatičtí příznivci jazyka Java a J2EE skryli mraky slabin a nedodělků. 2. Nikdo nemá v USA chuť učit někoho zadarmo něco užitečného - tato mentalita zachvátila i většinu Javistů 3. za Java stojí sice SUN, ale ve skutečnosti je to jazyk univerzit a tam prostě nejsou praktičtí lidé. Jsou to učiči a zkoušeči nikoliv tvůrci. 4. Fanatičtí Javisté a objektivisté přestali používat klasickou terminologii a tím vše zatemnili. Např.: slovo "kontejner" u mne evokuje cosi jako pasivní krabici na přemísťování(jediné co se hýbá je víko). To J2EE kontejner zrovna není - probůh vždyť se tam překládá, interpretuje, transformuje a vykonává jen to sviští. Co termín to zatemnění - ECLIPSE) :). Navíc Javisté jsou často machroidi (ten kdo dělá machra za každou cenu). F.P. P.S. V Java/J2EE dělám úspěšně 4 roky. Vyjadřuji se ke kvalitě informací v tomto oboru. Je to špatné. Javisté (i různí guru) věršinou neumí mluvit, jen blábolí. JBoss umí i JSP.

Avatar

Autor komentáře: benzin

Datum vložení: 8.1.2006 11:40:43

Nenechte se tak lehce napalit. Spring je dobry pokud nedelate ve svem kody chyby, jinak je to hrozne. Napisete program uspesne skompilujeste a spustite reload na Tomcate. A reload zhavaruje, nez udani duvodu proste zhavaruje. Chyba je nekde v definicnich souborech xml. Muzete zacit hledat, kde vam upadlo pismenko, samotny format XML je validni, ale nekde jste se v definicnim souboru sekli, nebo to mozna zhavarovalo uplne z nejakeho jineho duvodu, ale kazdopadne to nefunguje. Dva dny odstranujete postupne casti kodu a neustale zkousite zapinat program. Spousta casu vyplytvaneho, ktery by s EJB nebyl potreba. Btw. na MVC je treba mit tyto tridy a interface: View.jsp interface - Command, Controller, Service Implementace - CommandImpl, ControllerImpl, ServiceImpl No a nakonec jeste zapis do xml souboru. Na EJB mi stacili 4 soubory, tady mam o dva vic. Fakt se mi to nejevi jednodussi. P.S.: vsude se doctete ze na web je lepsi Struts, ze Spring je tu jako zastupce EJB a jeho MVC je tak nejak navrch. Sehnat serial o tom jak Springem nahradit EJB je temer nemozne, zato vsude jsou serialy jak nahradit Struts.

Avatar

Autor komentáře: Luke Satin

Datum vložení: 20.1.2006 11:11:27

Hezky clanek. Jen pokud neco pisi cesky, pouzival bych cestinu. Nevim co je to ted za hit. Lide si mozna prectou nejaky manual v anglictine nebo neco okoukaji v zahranici (napr. manazeri jsou v tom 'nejlepsi') a pak asi nevi co znamena runtime,exception,descriptor apod...pak vznikaji patlaniny jako v tomhle clanku: 'proprietárním deployment descriptorům v rámci jednotlivých kontejnerů.' (co to znamena deployment descriptorum? To nikdo nezna cesky ekvivalent??) 'integrace s persistence frameworky' 'v podobě podpory resources bundles' '(získání connection, vytváření statementu, iterování přes result set)' 'a především exception handling' 'inteligentní hierarchii běhových alias runtime výjimek.' (tohle me dost rozhodilo :D proto pisi tento komentar...jaky rozdil je mezi slovem runtime a behovych?) 'zpracování uploadu souborů' (upload a download jsou obecne zname pojmy, ale rozhodne to neni cestina) Napr. zde je to spravne: 'dodavatelé aplikačních serverů' ...pokud bych to chtel zamerne zprasit jako vyse uvedena spojeni mohl bych napsat 'dodavatele application serveru' ...uz to slysite tu hruzu? Ted by to chtelo opravit jeste ten zbytek. Nazvy produktu,technologii se samozrejme neprekladaji (EJB,RMI,...), ale zbytek by mel byt v cestine. Bud zde vydavejte anglicke clanky nebo ceske clanky, ale nemichejte to dohromady. Ja vedel proc nemam Interval.cz rad...Chybi zde jazykova a odborna korektura. Pro koho je tento web urcen? Novacek to asi neprekousne a pokrocily/expert pokud nemel na skole 4ky z cestiny asi odejde. Doufam, ze se zlepsite.

Avatar

Autor komentáře: Roman Dagi Pichlik

Datum vložení: 20.1.2006 12:33:52

Ceske preklady pro vetsinu tech veci, deployment descriptor budiz toho prikladem neexistuji a nebo z toho vzniknou neskutecne zpatlaniny, kterym nerozumi nikdo. Zkuste najit nejaky zazity preklad pro resource bundle? Jeden cas se ceska java komunita snazila rozjet projekt pro preklad tehle slov do cestinu. Jenze zahy se ukazalo, jaky je treba problem pri prekladu tak zaziteho slova jako session. Uznavam, ze v pripadech jako connection, iterovani jsem mel pouzit cestinu a priste se urcite polepsim.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 20.1.2006 13:57:22

Omyl, na Intervalu naopak jazyková i odborná korektura pracuje, na rozdíl od mnoha jiných serverů. Právě proto tady nenajdete "vývojový popisovač" ani "zdrojové svazky" a podobné nesmysly. Uvědomte si, že odborný článek musí respektovat oborové názvosloví. To není prohřešek proti českému jazyku, na rozdíl od ignorování diakritiky, neschopnosti správného použití interpunkce a evidentní neznalosti elementárních pravidel pravopisu, kteréžto jste nám zde předvedl. (A mimochodem, píše se "czenglish" ;-)

Avatar

Autor komentáře: Adam Hošek

Datum vložení: 11.2.2006 13:41:06

Souhlasím, ale zřejmě by se mělo mluvit a psát více česky, než používat vyloženě anglické výrazy tam, kde to bije do očí a zároveň lze dané výrazy snadno počeštit. Resource bundle asi nikdo překládat nebude, s tím naprosto souhlasím. Mimochodem, "vývojový popisovač" - nemyslel jste náhodou deployment descriptor? To nemluví o vývoji, jestli se nepletu? ;-) No a pak výrazy jako "presistence frameworky". Když už, tak (radši) česky "persistentní frameworky" a nebo (hůře) anglicky "persistence frameworks". Jen si teď nejsem jistý, jestli už původně nejsou spíše "persistent" než "persistence". Sám jsem se při čtení také občas ztrácel, jistě by neškodilo, kdyby vznikl alespoň výkladový slovník (nejlépe v češtině), který by jasně vysvětlil význam těchto pojmů. Ještě lépe i technologie a knihovny/nástroje. Ono se řekne SOAP a jeden pomyslí na koupel, přičemž (odborníkovi) je jasné, že to s relaxováním v horké vodě asi nesouvisí :-). Naštěstí lze řadu těchto věcí najít na Wikipedii, i když česky právě ne. To ale nevadí, jestli je to srozumitelně popsané.

Avatar

Autor komentáře: Bjarne

Datum vložení: 28.3.2006 12:56:57

Rekl bych, ze "persistence" je podstatny jmeno, jako napriklad data persistence(trvale ulozeni dat) a "persitent" je pridavne jmeno, napriklad persistent data (trvale ukladana data). No to je jedno, ale kazdopadne zakladatel tohoto vlakna (nemalo lidi by napsalo threadu) ma v mnohem pravdu a priklady, ktere uvedl byly opodstatnene a trefne. Diagnostikoval bych to spise jako urcitou profesni deformaci, kterou si clovek mnohdy ani neuvedomuje. Nemam rad odborniky, kteri maji v kazde vete 8 slov cizich a 4 ceska. Samozrejme nema cenu vymyslet ceske preklady pro tezko prelozitelna slova, ale ceske clanky se porad daji psat cesky, aby tomu clovek rozumel (cesky vyraz ci opis a v zavorce nebo v poznamce pod carou [anglicky termin] apod.). Zalezi na cilove urovni. Clanek pro zajemce by mel byt podle meho psan v tomto duchu. Nevim jake problemy muze byt se slovem session, kdyz v literature je zazity cesky termin relace ci sezeni a plne to odpovida vyznamu SESSION promennym v PHP, prip. SESSION objektum v Jave. Jinak nic proti autorovi clanku, ktery nebyl spatny:) P.S.Deployment opravdu neni development.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 28.3.2006 13:15:09

Výraz "relace" či dokonce "sezení" v žádném případě významově ani technicky neodpovídá výrazu "session" v PHP nebo Javě, proto se také vyskytuje pouze ve starší liteřatuře a nyní se již nepřekládá. Ostatně jako mnoho jiných věcí, viz http://interval.cz/clanky/hrichy-pro-sileneho-korektora-autentizace-autentikace-nebo-autentifikace/ ;-)

Avatar

Autor komentáře: Marek

Datum vložení: 15.5.2006 14:23:41

Pro začatečníka jako jsem ja je to cele na nic, spousta cizich slov a zkratek...

Avatar

Autor komentáře: Martin

Datum vložení: 11.4.2008 19:54:50

Pro mě byl tedy článek naopak velkým přínosem. Je jasné, že člověk musí mít aspoň trochu znalost o tom, co je vůbec EJB, ale na to je tu jiný tutorial .. Určitě by více lidí uvítalo i pokračování ..

Avatar

Autor komentáře: Ronyx

Datum vložení: 4.11.2008 22:40:55

Today is most importand day, by Voting in USA, I guess OBAMA will win, and get a President chair. (gonna be war, cause he´s black African rasist) _ I would like to have the same chair as our director. But I mean that my direct chef has to sit on me, he doesn´t leave me to do the significant activities on project. I´m bored at job, i would like to encrease my skills, but I haven´t found the correct opportunities. I´m selfish, but I would like to love just a one guy. I don´t know how to explain him that he...pardon, GN.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz