Starší komentáře ke článku: stadlec.info

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Jan Brasna

Datum vložení: 18.2.2004 0:50:44

<a href='http://www.dobryweb.cz/automatic_web_audit.php4?id=2820&key=a6acc6&SID=C557C67D8288421ADD84FCA224FA7C4F' target='_blank'>http://www.dobryweb.cz/automatic_web_audit.php4?id=2820&key=a6acc6&SID=C557C67D8288421ADD84FCA224FA7C4F</a>

Takze po formalni strance OK, jen me zarazila absence ve fulltextech, krome Googlu.

Graficky je to takove "mdle", ale asi bych chtel neco jako westonfl.org :) takze tim bych se moc netrapil.
Jediny problem v grafice bych videl v malem kontrastu menu vuci modremu pozadi. Ackoliv toto moc casto neresim, nebot me to samotneho nijak netrapi a vidim dobre (v ramci moznosti), tak tady se mi menu cetlo spatne.

Za kod je pochvala, kez by takto vypadalo po formalni strance vice statnich webu.
Mam jen par drobnosti - <div id="fixiemarginbottombug"> - precijen by se naslo neco vhodnejsiho, nez ukazovat, ze je to hack, ne ? ;) Chtelo by to mit v neCSS verzi vic oddelovacu, text je na sebe moc nalepen, neni logicke oddeleni casti.
Klavesova navigace funguje, jedinym problemem je JS text pri prohlizeni na PDA, nebot nektere texty pak zaberou dva radky a menu "uskakuje pod rukama" -- doporucuji zkusit hodne zuzit okno browseru pri vypnutem stylopisu.

Jiank se mi trosku nelibi styl index.php?cast=* (ackoliv na nekterych jednodussich webech to take pouzivam), ale dalo by se nahradit bud mod_rewrite nebo 404kou (oboji pipni podporuje) a pouzivat napr. <a href='http://stadlec.info/spolky/' target='_blank'>http://stadlec.info/spolky/</a>

Avatar

Autor komentáře: Jiří Šebek

Datum vložení: 18.2.2004 8:46:41

vpodstatě bych souhlasil s výše uvedeným.

- to menu by určitěl chtělo změnit. Jak je to takhle tak to hodně splývá. Buď změnit barvu a nebo vyhodit ten background.

-sekce historie - odstaveček kurzívu, tady bych řekl že by to chtělo drobnou úpravu. Obecně italic se blbě čte a zde je to navíc umocněno tím malým písmem.

-dále bych souhlasil i stěmi adresami že by bylo lépe to asi radši rozházet do více souborů.

Takže sice je tam pár much, nebo spíše mušek, ale web se mi líbí. Po grafické stránce mě to přijde dobré, takové hezké, jednoduché a nevtíravé.
Kód se zda taky v pohodě.

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 18.2.2004 9:22:18

Omlouvám se moc, za to, že to právě ne úplně jede. Je mi to trapné, ale nějak nefunguje ftp. Snažil jsem se zapracavat pár změn a udělalo mi to to, že se smazal soubor se styly a nechce jít obnovit. Pracuji na tom. Tak mi držte palce...

:(

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 18.2.2004 10:16:37

Díky za první kritiku. FTP snad už funguje, takže co k té kritice můžu říct?

- ad menu: to menu jsem změnil, jakkoliv mi to trhá srdce ;) Mě se to celkem líbilo, barevně jsem to dokonce testoval aby to bylo dostatečně kontrastní při různých vadách, ale vhledem k tomu, že těch reakcí na špatnou čitelnost je víc, nezbývá, než se podřídit většině. První úprava už proběhla, ale ještě chci doladit barvy.

- ad fixiemarginbottombug - zcela upřímně, tento styl se jmenuje tak jak se jmenuje, zcela záměrně - ie dle mě špatně zobrazuje margin na konci stránky a tento styl ho opravuje a tak se snaží i upozornit na to, že je to chyba ie. Nicméně (a to jsem v tobě tvoření těchto stránek nevěděl). Kupodivu v ie funguje padding (což mě v okamžiku tvorby těch stránek nenapadlo). fixiemarginbottombug je pryč.

- ad JS - tak to mě teda fakt nenapadlo, přiznávám. On je tam popravdě ten js celkem zbytečný, ale je to snad ošetřeno tak (aspoň by mělo), aby to funguvalo i s JS i bez něj. Ale to, že se na to někdo bude dívat s PDA a zapnutým JS mě pravda nenapadlo. Podumám.

- ad kurzíva v historii - tady si dovolím mírně nesouhlasit. Jde o citát a ty bývají dost často typograficky odlišeny právě kurzívou. Jinak samozřejmě pro normální text je kurzíva blbost. Tady si myslím má své opodstatnění.

- ad adresy - a tady si dovolím nesouhlasit trošku silněji. Opravdu nevídím téměř žádný důvod, proč by měly být adresy ve tvaru <a href='http://www.neco.cz/soubor.html' target='_blank'>http://www.neco.cz/soubor.html</a>. Jediný, který mě napadá, je, že to vypadá o trošičku lépe, než <a href='http://www.neco.cz/?cast=soubor' target='_blank'>http://www.neco.cz/?cast=soubor</a>. Ale zase ne o tolik lépe. Také nejsem zastáncem bestialit typu ?xd=0001&bp=search015&ex=off, nicméně přijde mi, že pokud za tím otazníkem je něco smysluplného, tak energie vložená do nejrůznějšího přesměrovávání nemá moc opodstatnění. Podobný systém používám v poslední době téměř při veškeré své práci a musím říct, že se mi, coby tvůrci, maximálně osvědčil a žádný uživatel si doposud nestěžoval (a nebo mám štěstí na nenáročné uživatele ;)

Avatar

Autor komentáře: Jiří Šebek

Datum vložení: 18.2.2004 10:40:59

Menu - takto už je to daleko lepší! Snad to Vaše srdce zkousne :o) Já musel občas také udělat nějké ústupky na úkor designu, zas se pak ale zlepšila přistupnost. Také se mi do toho ale nechtělo.

od fixie..... - je pravda že já občas dělám něco podobného :o) Když mám různé divy navíc kvůli IE a tak podobně tak si občas taky neodpustím nějakou tu hlášku že je to tam kvůli IE :o)

kurzíva: to uznávám že je to citace, a že ty se dávají právě kurzívou. Jen jsem chtěl prostě upozornit na to že pro někoho by to mohlo být hůře čitelné.

adresy: je pravda že s tím jedním paramtrem je to ještě v pohodě

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 18.2.2004 10:48:13

a ještě jsem to zkusil jinak - původní pozadí jsem zesvětlil, tmavě modrý text jsem úplně zčernil. Dle mého názoru celkem rozumný kompromis mezi vzhledem a čitelností. Nebo se mýlím?

Avatar

Autor komentáře: Jiří Šebek

Datum vložení: 18.2.2004 10:56:56

No asi Vás moc nepoteším :o) Mě tam prostě to pozadí pod tím textem nesedí a přijde mi to takové rušivé. Bez něj se mi to zdálo lepší.

Je to ale pouze můj názor takže je na Vás jakou variantu zvolíte.

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 18.2.2004 11:10:43

Já vím, že je to sice na mě, ale proto jsem ty stránky dal, abych slyšel názory i ostatních. A teď mám dilema. Bez jakéhokoliv pozadí mi to přijde strašně graficky nezapadající, s pozadím se to zas nelíbí Vám...
No, nechme tohoto tématu, o problému vím - a hodlám si nad tím ještě sednout a něco se s tím pokusím provést. Jestli něco má mozkovice vymyslí, to už je otázka jiná ;)

Avatar

Autor komentáře: Jiří Šebek

Datum vložení: 18.2.2004 12:26:36

A mě to zas přislo bez doho pozadí v pohodě, nepřišlo mi to jako nezapadající :o) No radši toho už necháme, ostatně můj názor znáte takže teď spíš zbývá co na to řeknou ostatní.

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 18.2.2004 14:57:25

Dobrý den,

koukám se přes MSIE 6.0 a Operu 7.2.

Nebudu to zbytečně protahovat - stránka se mi velice líbí a já bych ji po technické ani grafické stránce takto zpracovat nedokázal. Kód je čistý a přehledný a stránka splňuje základní pravidla přístupnosti - písmo lze zvětšit (i když menu nelze, ale to celkem chápu, já to řeším stejně), má tiskovou verzi, při nízké barevné hloubce vypadá stránka rovněž velmi hezky. Beze stylu, typů písem a obrázků je stránka zcela čitelná. Má dokonce nadefinované i horké klávesy.

Mám-li být úplný hnidopich, tak snad jen kódování CP-1250 by se dalo nahradit nějakým standardizovaným kódováním z důvodu zajištění multiplatformní přístupnosti, nebyla by špatná možnost přeskočit navigační menu a dokumenty by nemusely být ve formátu .DOC (možnost přenáčení virů a menší přístupnost), ale alespoň RTF, lépe PDF. Tabulky by měly být zpracovány tak, aby u každé jejich buňky bylo patrné, k jaké hlavičkové buňce ona buňka logicky patří (jde o pravidlo WCAG úrovně AA). Ale to už jsem opravdu hnidopich.

Jak říkám, pěkné. Tohle bych sám asi nevytvořil.

Zdravím Vás.

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 19.2.2004 10:31:14

Díky za pochvalu a hlavně za hnidopichštví (sám jsem tu jedním z největších hnidopichů, takže counterstrike vřele vítám ;)

Takže k jednotlivostem:
Ad kódování: Windowsovské kódování 1250 je daní za Notepad. Je to, kromě celkem neschopného vyhledávání a nečíslování řádků, má jediná námitka vůči Notepadu, ať si kdo chce co chce říká, že se v něm stránky rozumně tvořit nedají. Tuto daň jsem se rozhodl podstoupit poté, co jsem na několika nejrůznějších fórech vyčetl, že i linux a mac toto kódování začínají akceptovat. iso, nebo utf by bylo ještě lepší, ale to bych se svého poznámkového bločku musel vzdát a já bohužel zatím nenašel nic stejně jednoduchého a přitom tak funkčního. Nehledě na to, že se pohybuji téměř zásadně ve windowsoidním prostředí, ale na různých kompech a ne na všech si můžu dovolit nainstalovat potřebné prográmky, takže asi tak.

Co se dokumentů týče, tak by nemusely být nejen ve formátu .DOC, .RTF, či PDF, ale měly by to v ideláním případě být normální stránky. Tady jde hlavně o to, že to hold není technicky možné (pro paní Faltýskovou, která připravuje zápisy z radnice). A mám-li hovořit obecně - podle mne je RTF lepší než PDF - protože pro PDF je potřeba mít nainstalovaný Acrobat Reader, zatímco RTF většinou zvládne téměř libovolný editor nainstalovaný na počítači už předtím.

Ad hlavičky v tabulkách: no, je to hnidopišství, ale k věci, takže jsem to doplnil.

A také zdravím.

Avatar

Autor komentáře: Bochi

Datum vložení: 19.2.2004 22:49:26

K tomu kodovani a editoru: co takhle PSPad? Cisla radku zobrazuje, vyhledavani ma velmi slusne (i v ramci vice souboru), s ruznymi typy kodovani si take hrave poradi, je pro Windows...
Nikdy jsem neholdoval nastrojum typu FrontPage nebo Netscape Composer, ale pomucky typu PSPad velmi ocenuji.

Jinak presentovane stranky jsou moc pekne, drobnou vyhradu bych mel snad jen k prilis malo kontrastnimu textu (seda na bile).

Avatar

Autor komentáře: Richard Palát

Datum vložení: 19.2.2004 21:06:07

Je-li to citát, použil bych tag pro citát, tedy cite.

Avatar

Autor komentáře: Petr Mikan

Datum vložení: 18.2.2004 15:25:26

Nikde není uvedeno, ke kterému datu jsou uvedená čísla a jejich zdroj. Možná by stálo za úvahu, zda nepoužít i údajů ČSÚ ze sčítání a doplnit některé údaje v časové řadě.
Web se mi líbí

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 19.2.2004 10:33:14

Tady bych použil oblíbenou, ale bohužel pravdivou výmluvu: já ten zdroj, ani data, ke kterým se údaje vztahují neznám - jen jsem dělal redesign původních stránek, kde už to tak bylo. Pravdou je, že by tam tyto údaje ovšem být uvedeny měly.

A jinak dík za pochvalu ;)

Avatar

Autor komentáře: Jaromir Kuzma

Datum vložení: 18.2.2004 15:31:49

Je to fajn, ale nebolo by lepsie prirazit to cele k vrchu? Mozno nie, len sa pytam :-)
Ale mam jednu otazocku: ten most, co je na tom obrazku v hlavicke, tan tam fakt maju? Lebo sa mi strasne paci a asi by som sa tam chcel ist pozriet.
Inak, konecne zasa web, z ktoreho sa mozem nieco priucit.

Avatar

Autor komentáře: Jiří Šebek

Datum vložení: 18.2.2004 17:25:14

stačí se podívat do zajímavostí či fotogalrie a zjistíte že ten most tam fakt je. Také jsem zprvu dumal nad tím zda tam fakt je, nebo prostě autor jen použil nějaký obrázek :o)

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 19.2.2004 10:36:21

Tak tak, most existuje, a ačkoliv se nenachází přímo v obci, je asi jejím největším lákadlem. Sranda je, že ačkoliv se teď jmenuje Stádlecký, nenarodil se tu, ale je to přistěhovalec (vysvětlení viz. stránky a část památky). Podle tohoto mostu se jmenoval i rockový festival, který se v obci konal (a bohužel už nekoná). Nechci dělat reklamu, ale loni jsem tam byl (a z toho výletu pochází i ta fotka v záhlaví stránky), a je tam opravdu moc pěkně. Hold, Lužnice je Lužnice a Jižní Čechy jsou Jižní Čechy.

Avatar

Autor komentáře: Jaromir Kuzma

Datum vložení: 18.2.2004 19:17:19

Tak som sa na to dival v IE 5.5 a to menu je akesi trosku rozbite ( <a href='http://www.jarek.sk/pics/stadlec.jpg' target='_blank'>http://www.jarek.sk/pics/stadlec.jpg</a> ). Pri tej prilezitosti som si vsimol, ze polozky "Galerie" - "Infrastruktura"; a polozky "Spolky" - "Obecni urad" su oddelene dvojitou ciarou, zatial co ostatne polozky su oddelene jednoduchou ciarou. Ale to neviem, ci nie je zamer. V kazdom pripade je to v IE 5.5 rozhodene.

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 19.2.2004 10:25:04

Pozeram, ze uz to je v IE 5.5 OK. Ale aj tak: Pre co su tam tie polozky "Infrastruktura" a "Spolky" oddelene od ostatnych? Ma to nejaky vyznam?

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 19.2.2004 10:40:52

Chybu jsem zazáplatoval. Je to bug <B>některých</B> instalací MSIE5(.5) - prostě si za [li] plácnou 2px a je to. A teď se webdisegnere snaž...

Co se týče oddělení položek v menu - nemá to nějaký mega účel, ale nějaký přece - první čtyři položky jsou více méně pro náhodné návštěvníky stránek, kteří se mohou něco dozvědět o obci, kterou neznají. Další dvě položky obsahují seznamy institucí a podniků v obci a třetí část, posledních 5 položek se týká vyloženě informací z obecního úřadu. Takže asi tak (viz. také text na úvodní stránce).

Avatar

Autor komentáře: Jaromir Kuzma

Datum vložení: 20.2.2004 12:03:06

Aha... Dik za vysvetlenie. Uz tomu rozumiem.

Avatar

Autor komentáře: Hermit

Datum vložení: 18.2.2004 21:36:51

Bohuz se nemuzu pripojit, pravdepodobne chyba serveru, smel bych vedet u koho hostujete? Uz je to vic jak 2 hodiny

Avatar

Autor komentáře: pch

Datum vložení: 18.2.2004 22:56:27

je 22:55 a stranky nejedou .....

Avatar

Autor komentáře: nitro

Datum vložení: 19.2.2004 1:22:33

1:22 a stále nejede...vsadím boty, že hostuješ u pipni.cz :-)...

Avatar

Autor komentáře: Jan Brasna

Datum vložení: 19.2.2004 2:01:37

No jo, tomu se holt rika pech, kdyz zrovna v dobe, kdy se web objevi v kritice, je planovana vecerni odstavka serveru kvuli preinstalaci :)

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 19.2.2004 10:02:08

To mi snad pipni dela naschval... Včera, když jsem upravoval styly, tak blblo ftp, teď zas přes noc nejelo vůbec. Hold daň za to, že je to zadarmo.

Vzhledem k významu stránek si myslím, že cena 0 má větší váhu, než to, že stránky občas vypadnou (nestává se to naštěstí příliš často), ale nemuselo by to vypadávat zrovna v okamžiku, kdy přijdou konečně do kritiky webu.

No hlavně, že už to fachá ;)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 19.2.2004 10:11:12

No nevím, opravdu Vám ta tisícovka či dvě ročně stojí za problémy s nespolehlivým freehostingem? (Protože Pipni.cz skutečně je jedním z nejnespolehlivějších hostingů, co si budem nalhávat ;-)

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 19.2.2004 10:47:57

No, jakkoliv uznávám, že se tu hodnotí kompletní web, což by mělo zahrnovat i přístupnost serveru, na kterém je web hostován a z tohoto pohledu stránky evidentně zklamaly, tak já coby Malis si nad tímto myju ruce. Neboli odpověď zní - ano je jim té tisícovky dvou líto. Věřte nebo ne, ale úspěchem bylo zaplacení domény .info, která stojí nějaká tři kila ročně...

Ale aby nevyznělo až tak kriticky - já si opravdu myslím, že tak malá obec (prý jedna z nejmenších v ČR, i když to se mi zdá přehnané tvrzení) zase nějak moc do své sebepropagace investovat nemusí a málokterá to vůbec dělá.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 19.2.2004 11:04:56

Každopádně je škoda, že (z)odpovědní lidé si neuvědomují, že takovým přístupem své obci spíše škodí, než pomáhají. Žádná prezentace je mnohdy lepší než nepřístupná nebo odfláknutá (což není tento případ ;-)

Myslím, že máme co dělat, abychom myšlení své a svých blízkých postrčili správným směrem...

Avatar

Autor komentáře: zdenek

Datum vložení: 21.2.2004 21:34:35

Pane Málku, já pracuji v armádě České republiky jako občan a jako amatér jsem se pustil do stránek jednoho útvaru (podotýkám, že jako jeden z mála má co nabídnout k prezentaci) a ani nechtějte vědět na jaké neskutečné problémy narážím při jeho realizaci. Momentálně se za ně spíše stydím. A to přitom tato organizace vyhazuje milióny oknem. Takže nějaká chudá vesnice má mé sympatie, ža si aspoň zajistí validní web.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 22.2.2004 1:07:40

No, o stavu internetu v AČR mi nemusíte nic vyprávět, už několik let poskytuji nejmenovanému velitelství svůj intranetový systém, takže mám docela dobrý přehled. Jediné štěstí spočívá v tom, že armádní weby většinou zůstávají skryté v interní síti ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jirka

Datum vložení: 19.2.2004 17:57:10

Nezlobte se, ale kdyz jste uz potreti napsal "hold", musim se ozvat :)

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 20.2.2004 8:24:31

Holt slovo hold je moje taková osobní slabost ;)

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz