Starší komentáře ke článku: stranky

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Hermit

Datum vložení: 17.3.2004 1:29:57

tak po delsi odmlce, takhle zrana koukam na kritiku a nedalo mi to napsat par postrehu spiciho cloveka
- spatny vyber pisma = spatne se to cte
- barvy jsou na me dost agresivni (hover efekty)
- graficky vcelku o nicem (=nelibi se mi to)
- v css jednou u nuly jednotky, a jednou ne (nula je vzdy nula jednotky netreba)
- zbytek necham na rano nekomu jinymu :o)

- mozna hloupy dotaz. Nedavno jsem shledl stranky ZS naseho mesta a malem jsem sel do kolen, tak jsem jim nabidl (po lehke kritice), ze jim stranky vytvorim (radsi je posleze zrusili), a bylo mi zdeleno, ze ZS v osnovach nema vyuku tvorby HTML a bla bla bla (=trhni si magore).
Jelikoz jsem svyho casu stravil cas studiem PF (informatika, anglictina), tak jsem se chtel zeptat, jestli se na ZS HTML uci (je v osnovach) a jestli ne, k cemu pouzivani vet typu <I>Modul Publikování na WWW je určen především těm</I> <B>učitelům základních</B> <I>a středních škol</I>, kdyz se to neuci (ukazky ve front page a MS Word, nejsou tvorba).

Avatar

Autor komentáře: Leo

Datum vložení: 17.3.2004 10:45:35

Jenom poznamka je grafice (a jeste ne moc konstruktivni) - zvlastni je, ze zatimco male nahledy grafiky stranek, ktere jsou tady v Kritice nebo treba na Seznamu, vypadaji casto dobre, jakmile je to na plose celeho monitoru je to vetsinou des :-) Ze by podle pravidla co je male to je mile, nebo jenom nepropracovanost detailu? Leo

Avatar

Autor komentáře: Ond5ej Neumajer

Datum vložení: 17.3.2004 16:35:16

OT:
Ono je celkem jedno, co je/bylo v osnovách. Od příštího roku by měly začít platit tzv. Rámcové vzdělávací programy, které si škola přizpůsobí do Školního vzdělávacího programu a je tedy na ní, zda tam HTML dá či ne.
Každopádně dnes není informatika na ZŠ povinná.
Tento modul je pro učitele, aby byli schopni šířit vlastní pedagogické materiály prostřednictvím WWW a není vázán na žádný předmět. Není určen lidem, kteří mají vytvářet školní WWW stránky.

Avatar

Autor komentáře: Hermit

Datum vložení: 17.3.2004 19:50:08

Diky

Avatar

Autor komentáře: Jaromir Kuzma

Datum vložení: 17.3.2004 12:48:38

1. Na uvodnej stranke by to chcelo nejako oddelit jednotlive novinky. Pripadne nejako zvyraznit zaciatok kazdej z nich. V textovom browseri sa v tom zle orientuje.
2. V navigacii su niektore polozky oddelenie pipou (|) a niektore nie. Konkretne: "aktuality" a "o modulu".

Zatial fsetko.

Avatar

Autor komentáře: Jaromir Kuzma

Datum vložení: 17.3.2004 12:49:31

Pardon, preklep:
...oddelenie pipou... ma byt samozrejme ...oddelene pipou...

Avatar

Autor komentáře: Jaro

Datum vložení: 18.3.2004 8:18:16

Ku dizajnu: nevhodne pouzite pismo. Take sa skor hodi na vypis zdrojovych textov. Alebo mal tvorca webu nostalgiu za pisacim strojom ?
Farby : existuje en faktorial vhodnejsich farebnych kombinacii ako prave tato, stacilo pouzit viac pastelove farby.
K ucelu projektu: Neviem ako je to v Cechach, ale na Slovensku sa rozmohlo mnoztvo roznych vyukovych kurzov na temu web . To co sa tam ludia naucia je vsecsinou prilis vseobecne a nevystihuje ani 10 percent aspektov, ktore je potrebne zohladnit pri tworbe webu, pretoze tworba webu sa stale neda schematizovat na pevne stanovene postupy. Clovek je vsak tvor podnikavy...

Avatar

Autor komentáře: Sqee

Datum vložení: 18.3.2004 9:51:41

Aááááááááááááá ta grafika ... aaaaaa :-)

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 18.3.2004 11:36:09

Tak se do toho pusťme:

Začměne tradičně s kódem. Ten se zdá dokonce i při bližším zkoumání bezvadný. Samozřejmě, že všude se možná najdou chyby, ale já jsem je tedy neobjevil. Ostatně u webu nabízejícího to, co tyto stránky by to mělo být naprostou samozřejmostí. Ale i tak, pochvala. I za tiskovovou verzi.

Co se obsahu týče, tak i ten mi přijde v pohodě. Faktem sice je, že učitelé jsou nejhorší žáci (také jsem jedním po nějakou dobu byl ;) ale je zajisté chválihodné, když si dokáží, byť třeba ve frontpagi, vést stránky pro studenty. A tento portál jim myslím o plánovaných kurzech přinese informace plně postačující.

Vzhled. No, řekněme to takto: asi aby vše nebylo zas až tak skvělé, tak vzhled je narozdíl od kódu naprosto amatérský a nechybí moc a řekl bych hrozný. Hlavička absolutně není propojena se zbytkem dokumentu (prostě jen nepříliš invenční obrázek plácnutý nahoru doleva). Z nějakého důvodu se navíc snaží tvářit, jako by to nebyl odkaz (i když je, ale kurzor se na ručičku nezmění). Zvolené barvy mi přijdou celkem v pohodě, ale ze svých skromných zkušeností můžu říct, že i weby s barvami mnohem kontrastnějšími jsou kritizovány coby nečitelné pro lidi s vadami zraku. Rovněž zvolené písmo je jedním z těch, které já mám sice rád, ale mezi čtenáři moc populární není. I když chápu snahu vyhnout se obligátní verdaně. Hlavním problémem vzhledu je ale dle mého názoru především chybějící jakýkoliv koncept grafického návrhu. Nechci být moc podezřívavý, ale mám dojem, že kromě diskutabilní koláže v hlavičce, neměl autor grafického pojetí ani na chvíli otevřený photoshop, ani jiný grafický prográmek a prostě z hlavy ostyloval dodaný (nebo jím samotným vytvořený) xhtml dokument. Na stranu jednu je sice hezké k www stránkám přistupovat tak, že hlavní jsou informace, ale nic by se nemělo přehánět. Věřím tomu, že i v jednotě informatiků se najde někdo, kdo si rád pohraje s barvičkami a pixelíky jinde než v Kreslení pod windows a tomu by mohl být zadán bojový úkol pokusit se vzhled těchto stránek od základu změnit - vzhledem ke kvalitnímu xhtml kódu zajisté nebude potom žádný velký problém tuto novou verzi naroubovat na tu stávající.

Tož asi tak. Pro xhtml kodéra se jedná o dílko určitě potěšitelné (zaznělo tady dostatečně nahlas, že tato xhtml validní práce pochází téměř ze státní správy?), nicméně pro laika - což je cílová skupina - to není zrovna nejvíce přesvědčivá prezentace, protože, co naplat, prodává obal, nikoliv obsah.

Avatar

Autor komentáře: Ondřej Neumajer

Datum vložení: 18.3.2004 12:40:07

Děkuji za šířeji pojatou kritiku. V podstatě s Vámi souhlasím. Snad jen poupravím, že návrh obsahu školení, uspořádání stránek, kódování i grafický návrh (jestli se tomu dá tak říkat:-) je one man show a na té grafice je to skutečně vidět (teda, v Malování jsem to nedělal:-).
Konkrétně:
- písmo - je to věc názoru, čitelné je, lze jej zvětšovat...
- barvy - vycházel jsem z Pixyho míchátka, barvy jsou kontrastní (odzkoušeno CRT, LCD, projektor); nejsou sice bněžné ani decentní, ale to nemusí vadit. Opět spíše věcí názoru
- grafický motiv - kritiku přijímám, časem předelám

S tvrzením "co naplat, prodává obal, nikoliv obsah" nemouhu v tomto kontextu souhlasit. Tím spíše, že jde o web, na který chodí lektoři a účastníci tohoto modula a zcela prioritní je obsah, přístupnost, použitelnost, informační architekruta. Ale jak říkám, souhlasím s kritikou grafického zpracování.

Avatar

Autor komentáře: Jan Brasna

Datum vložení: 18.3.2004 21:39:37

No, vzhledem k tomu, ze treba takove graficke zpracovani einstein.cz, ktere bylo vyzdvihovano v interzenu, je daleko prisernejsi, nez tato prace, tak bych to zase az tolik neresil.

Avatar

Autor komentáře: pan majitel

Datum vložení: 21.3.2004 15:45:18

[SMICH][SMICH] [SMICH] [SMICH] [SMICH] [SMICH] [SMICH] [SMICH] ]

Avatar

Autor komentáře: Jan Brasna

Datum vložení: 22.3.2004 18:18:13

Vadilo by nekomu, kdyby bylo z tohoto rozsahu zakazano postovani prispevku? Mozna by toho pak dotycny z realitni kancelare Sekan-Invest (mozna p. Vecera osobne) nechal...

Avatar

Autor komentáře: harkonnen

Datum vložení: 20.3.2004 15:39:12

Kraaasny kod. Nicmene ten obrazek v zaklavi je opravdu priserny. Kdyz uz je vetsina stranky nejak rameckovana a jeste jsou na pozadi ctverecky ...alespon nejak vymezit ten prostor. Navic by ty obrazky mohly byt nejak filtrovane, at nerusi barevne schema. Kdyby tam byl jenom suchy nadpis s nejakou vektorovou veci (logo ?) bylo by to mnohem lepsi.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz