Starší komentáře ke článku: svice.cz

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Kahi

Datum vložení: 31.8.2005 1:27:14

- css se obyčejně dává do extra souboru a z html se jen linkuje. dělá se to hlavně kvůli tomu, že css soubor není nutno pokaždé stahovat ze serveru - při první návštěvě se zpravidla uloží do keši na uživatelově počítači... z toho vyplývá rychlejší načítání stránky. - grafika je trochu nudná, fádní... - ale obsahově to vypadá zajímavě, ještě se tam někdy určitě stavím :)

Avatar

Autor komentáře: McHead

Datum vložení: 31.8.2005 7:51:46

souhlasim. CSS do externiho souboru. Taky se mi zda, ze je tam extremne preDIVovano! CO je tohle? <div id="hlavnicast1"> <div id="hlavnicast2"> <div id="hlavnicast3"> <div id="hlavnicast4"> To je trochu moc ne? :-D Dalsi detail nadpis1 ... co pouzit nadpis h1? Design je hoodne jednoduchy a strohy. Temer bych rekl retro? JInak s tim ale nemam problem.

Avatar

Autor komentáře: Aleš Janda

Datum vložení: 31.8.2005 8:19:52

S tím externím CSS: věřte, že jsem o tom opravdu hodně dlouho přemýšlel, důsledek je například na http://forum.builder.cz/read.php?15,971736 http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=7&topic=8560 Nechci se k tomu zatím nijak vyjadřovat, možná že k nim za čas dospěju. Ale prosím hodnoťte zatím vše ostatní :-) Ty DIVy.. moc strukturovaný takový zápis není, ale je to důsledek možnosti dát prvku jen jedno pozadí. V hlavní stránce jich mám několik (po stranách). > Dalsi detail nadpis1 ... co pouzit nadpis h1? To není nadpis, pouze název serveru. Asi to přejmenuju, to slovo "nadpis" svádí k tomu, že je to chyba. A design? Ano, nejsem žádný designér, ale co změnit? ;-)

Avatar

Autor komentáře: McHead

Datum vložení: 31.8.2005 8:26:42

kdyz to tedy neni nadpis, proc nepouzijes h1? Treba na nazev serveru? Mas moznost propagovat znacku (v tomto pripade jmeno serveru) a potom jednotlive clanky jejichz nazev muzes umistit do h1 ... ale je hloupe aby tam h1 nebyl.

Avatar

Autor komentáře: Aleš Janda

Datum vložení: 31.8.2005 8:37:55

H1 má být správně použito pouze jednou a já ho používám na hlavní název konkrétního článku. Na hlavní stránce žádný článek celý není, takže tam je všechno v H2.

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 31.8.2005 8:46:08

Nikde není řečeno, že H1 lze použít ve stránce pouze jednou. To jen tak na okraj. Horší prohřešek je podtrhávaní částí textů, které nejsou odkazy. Nevím, kde se tahle móda bere, ale mě to stresuje a vadí. Neustálé načítání zbytečných kb stylopisu je naprosto zbytečné a kontraproduktivní. Externí styl poslouží mnohem lépe.

Avatar

Autor komentáře: Aleš Janda

Datum vložení: 31.8.2005 9:27:17

Hlavní nadpis je podle mě jen jeden... Ale je to spíš o tom, jak to cítím než jak to je. Podtrhávání neodkazů: ani mně se to moc nelíbí, zkusím to jinak.. K stylům: viz moje poznámka výše.

Avatar

Autor komentáře: McHead

Datum vložení: 31.8.2005 9:32:50

prijde mi to jako normalni ze po jednicce nasleduje dvojka. a kde neni jednicka, nema co delat ani dvojka! Co je dulezitejsi? Nazev celeho webu, nebo jeho podcast? Necht si rozhodne autor sam.

Avatar

Autor komentáře: Aleš Janda

Datum vložení: 31.8.2005 9:58:42

[i]kde neni jednicka, nema co delat ani dvojka![/i] Ale na hlavní stránce žádný hlavní nadpis není... [i]Co je dulezitejsi? Nazev celeho webu, nebo jeho podcast? Necht si rozhodne autor sam.[/i] Odpovím otázkou - když čtete nějaký článek - je pro Vás důležitější, [b]o čem[/b] čtete nebo [b]z jakého serveru[/b] to čtete? Odpovězte si také sám :-) Jedná se o 2 různé úhly pohledu. Viz např. http://forum.builder.cz/read.php?15,59458

Avatar

Autor komentáře: McHead

Datum vložení: 31.8.2005 11:10:31

co treba takhle ... mas firmu, ta ma vyrober ... tobe je jedno jestli je ten vyrober od tehle nebo tamte spolecnosti. Hlavne ze je dobry. Ale tomu co ten vyrobek prodava to uz jedno neni. Ja to vidim takhle ... mne je taky jedno na kterem webu si neco prectu. Ale tobe, jako cloveku ktery to chce prodat, to jedno byt nema. Proto rikam ... propaguj web, at si ho zapamatuji ctenari a vrati se.

Avatar

Autor komentáře: Aleš Janda

Datum vložení: 31.8.2005 21:39:53

To je řekl bych chycení za špatný konec. Běžný přišedvší člověk neví, jestli nadpis je nebo není v <h1>. Toto členění je naopak zejména pro vyhledávače. A radši zdůrazním téma než server. Protože člověk sem nepřijde proto, aby si řekl "hele, co je to na Svíci", ale spíš že hledá něco o tématu. Název Svíce ani nepotřebuju moc optimalizovat, to je jen metafora a s žádnou svící to nemá nic společného :-) Kdybych bych firma Hřebíky a Kladiva s.r.o., tak bych jistě nadpis do <h1> dal... :-) Ale je dobrý o tom přemýšlet, vždyť o přemýšlení je celá Svíce.cz ;-)

Avatar

Autor komentáře: XToch

Datum vložení: 31.8.2005 8:27:01

Tak nevím, kdybych tohle viděl v portfoliu nějakého profi webdesignera, tak si od něj rozhodně nic udělat nenechám. (Pominu již zmíněné hrůzy) 1) Z hlediska čitelnosti je podklad pod .clanek H2 příliš rušivý - (taky máte pocit, že se vracíte zpátky na grafiku ZT Spectrum?) 2) Proč je tam ještě červená jako hover efekt? Většinou se doporučují jen dvě barvy. Tady už je okrová a její odstíny a jakási divná zelená. 3) Díval jsem se na despekt k boháčům a pravá část mi vyjela z podkladu (máte to vyzkoušeno na 800x600, nebo jste se na tohle rozlišení už vykašlal? Kdyby tady nebylo napsáno, že to má být profesionální tvorba, tak bych to považoval za pěkný amatérský projekt. Takhle ovšem slevit nejde. PS. Ty poznámky ve zdrojáku máte pro sebe, nebo pro obecenstvo na intervalu? Myslíte, že vám kvůli plivání na IE sleví z kvality? (Tím se nezastávám IE).

Avatar

Autor komentáře: Aleš Janda

Datum vložení: 31.8.2005 8:46:37

K bodu 1 a 2: Bohužel nejsem webdesignér, na design obecně moc cit nemám, ta "profesionální tvorba" má být v kódu (včetně PHP). 2) Je nějaká barva, kterou byste doporučoval? Zase aby ten hover efekt byl vidět... :-( 3) Dělal jsem to i na rozlišení 800x600 a pod Opera/FF/IE6 mi ten článek chodí správně... Co máte za prohlížeč a co přesně vyjelo z podkladu? K těm poznámkám o IE: Ty tam jsou, abych věděl, proč to tam tak je. Jsou velice jízlivé, já vím, když jsem to dělal, 2/3 času jsem jen odlaďoval pro IE. Jinak tam nemají žádný účel. Ale běžný člověk si zdroják neprohlíží :-)

Avatar

Autor komentáře: XToch

Datum vložení: 2.9.2005 9:18:00

Nikdě bohužel nebylo, že design není předmětem kritiky a PHP nemůžu kritizovat, protože zdrojáky nevidím. Co bych doporučoval: ad 2) Máte dvě možnosti, buď použijete inverzní efekt - ale ten se vzhledem ke stylu stránky moc nehodí, nebo vyberte nějakou jinou zelenou (spíš ostřejší, výraznější), která bude podobná té, kterou tam máte, případně ostřejší výraznější variantu té hnědé. Mě se teď nechtějí dělat experimenty s barvami. Pokud se rozhodnete změnit podklad u nadpisu H2 jen na barvu místo obrázku (například použít na tu hnědou, kterou máte v okrajových sloupcích), můžete stejný podklad použít i v hover efektu. ad3) pro běžný provoz používám IE. Podklad mi vyjel, když jsem se podíval na článek a tlačítkem zpět se vrátil na tit. stránku - je to nějaký divný efekt, když se dá reload, tak je to v pořádku. vidím to poprvé. Zapomeňte na to.

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 31.8.2005 8:37:31

docela povedený web ... minimalistická grafika (jeden obrázek) a přesto plně funkční a plnící svůj ůčel takže snad jedině první dojem - hůře čitelné boční sloupky - malé písmo a barevná kombinace a při zvětšení písma se začne hroutit hlavička a pro klid mé dušičky - na p. Málka, je i tento web příkladem toho rozporu, kdy se XHTML 1.1 posíla špatně jako text/html? myslím, že ano nebo se mýlím? a je pak východiskem řešení : http://seky.nahory.net/2005/05/xhtml-mime-typ/ ?

Avatar

Autor komentáře: Aleš Janda

Datum vložení: 31.8.2005 8:55:07

Těch obrázků je tam víc, ale pouze na dokreslení designu (ořezané okraje) :-) > malé písmo a barevná kombinace a při zvětšení písma se začne hroutit hlavička Máte pravdu, nikdy předtím jsem si toho nějak nevšiml (miluju lupu v Opeře). Podívám se na to. Jinak poznámka k mime typu - viz odpověď na Váš další příspěvek.

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 31.8.2005 8:45:24

a ještě dodám, že jsem z toho asi trochu "out", protože několikrát skrze různé prostředky se stránka vrátila s "text/html" a nyní se začala vracet správně jako "application/xhtml+xml" (vše testováno ve FF)- jsem blbý já nebo je to souhrn problémů z odkazu, který jsem uvedl v předcházejícím příspěvku ???

Avatar

Autor komentáře: Aleš Janda

Datum vložení: 31.8.2005 8:49:07

Nejste blbý :-) , naopak, když jsem si Váš příspěvek přečetl, hned jsem to opravil. Respektive správný mime typ už to vracelo dříve, jenže pak mi to pořád házelo nějakou chybu, a protože jsem nevěděl kde, na chvíli jsem to dal pryč. A jak už to tak bývá, zapomněl jsem na to. Takže tímto Vám velice děkuji za upozornění.

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 31.8.2005 11:23:04

i já děkuji za info, měl jsem již strach, že mám ranní "schízu" :-)) ještě malé vysvětlení - jedním obrázkem jsem myslel tu svíci, ostatní obrázky jsem nebral v potaz, protože jsem tímto konstatováním chtěl kladně zhodnotit skutečnost, že při vypnutých img zůstává informační hodnota a layout stránek nezměněn, což u jiných, zde kritizovaných děl, tvrdit nelze ... myslím, že v tomto případě je Váš minimalistický design na místě a je přínosem, protože neodvádí od vlastního obsahu - vidím pouze problém v barevných kombinacích (zkuste si vaše stránky zobrazit v odstínech šedi), uspořádání odkazů (volil bych asi větší svislé odsazení, protože to teď vypadá jako odstavec textu) a velikosti písma (horší čitelnost), zde však ještě dodám, že někdy postačuje pro lepší čitelnost zvětšit písmo beze změny barevného schematu (např. když klient trvá na "jeho" barvách)... zvětšil jsem písmo odkazů ve sloupcích na 90% a cvičně jsem použil modrou barvu ... zkuste orientačně porovnat "čitelnost"

Avatar

Autor komentáře: JiRi

Datum vložení: 31.8.2005 19:23:18

Mno moc profesionalni mi to neprijde, deti na zakladni skole, ktere ucim tvorbu webu 3 mesice, vytvori web lepe. Uprimne mit na kazde pismenko styl je zhyralost, vzlast kdyz drobnou zmenu opisujete porad dokola a dokola, neznamena to nic jineho, nez ze CSS nerozumi. Prvni dojem webu je priserny (zamestnal bych grafika) Druhy pohled take, za tak ametrska reseni bych nikomu nezplatil. Treti a posledni pohled si vsak jiz zaslouzi pochvalu, protoze puvodni myslenka byla dobra..

Avatar

Autor komentáře: Aleš Janda

Datum vložení: 31.8.2005 21:32:03

[i]Uprimne mit na kazde pismenko styl je zhyralost, vzlast kdyz drobnou zmenu opisujete porad dokola a dokola, neznamena to nic jineho, nez ze CSS nerozumi.[/i] To nechápu. Myslíte, že mám těch stylů definováno moc? [i]zamestnal bych grafika[/i] Máte pravdu, já taky :-) Já jsem spíš programátor a na webu mě zajímá hlavně čistota kódu a funkčnost. [i]ametrska reseni bych nikomu nezplatil[/i] jaká řešení?

Avatar

Autor komentáře: um

Datum vložení: 1.9.2005 15:17:16

Zajímalo by mě kolik dětem je, případně o kterou školu jde. Pokud jste schopný za 3 měsíce (odhaduji celkovou dobu učení maximálně na 28x45minut - 21h) naučit děti dělat weby lépe, než je udělaný tento, jste asi geniální učitel a učíte geniální děti.

Avatar

Autor komentáře: Roland

Datum vložení: 1.9.2005 18:14:35

Design už zkrizizovali předchozí, já jen řeknu, že se mi projekt jako takový líbí. Určitě se ještě vrátím, konečně jsem na internetu narazil na stránku, která pro mě má určitou informační hodnotu a nejedná se o odborný server :)

Avatar

Autor komentáře: Roland

Datum vložení: 1.9.2005 18:19:13

Chtěl jsem si přidat RSS kanál, ale máte tam nějakou chybu - možná vám pomůže řádek, který mi vypsal XML parser: Line Number 425, Column 3

Avatar

Autor komentáře: Aleš Janda

Datum vložení: 1.9.2005 19:26:44

Děkuji za pochvalu a upozornění. Můžu se zeptat na Vaši čtečku a na kterou RSS jste se přihlásil? To XML má totiž jen něco přes 200 řádků... :-/

Avatar

Autor komentáře: Roland

Datum vložení: 1.9.2005 20:54:35

Používám FeedReaderCZ a bylo to ze stránky www.svice.cz/rss

Avatar

Autor komentáře: Aleš Janda

Datum vložení: 1.9.2005 22:14:43

Jo, díky, už je to spraveno. Předtím jsem to nějak neviděl... Ta chyba je ještě důsledek používání správného MIME typu :-)

Avatar

Autor komentáře: tpd

Datum vložení: 11.9.2005 8:22:17

Zajimave, ale po obsahove strance velmi komicke... nebo tragikomicke?

Avatar

Autor komentáře: Aleš Janda

Datum vložení: 12.9.2005 16:15:54

Proč myslíte, že je to komické? Jsou to prostě názory...

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz