Starší komentáře ke článku: szkandera.com

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 10.12.2004 1:23:17

Menší chybka se vloudila: Použitá technologie není samozřejmě XHTML ale HTML. Prosím redaktory Intervalu o opravu záznamu, pravděpodobně došlo k chybě při přepisování mnou zaslaných informací.

Robo.cz
autor webu

Avatar

Autor komentáře: looser

Datum vložení: 10.12.2004 2:05:47

Vypadá to dobře, což o to. Už jsem viděl spoustu stránek tvůrců www, ale ani jedna mne nějak nenadchlka, nevtahla, nepřiměla ke spolupráci. Jsem ředitel celkem podniku a jsem pro-tvůrčí a rád bych se nějak pobavil při výběru spolupráce s kreativou. Už jenom třeba komixový site by byl změnou, ale to jen můj pocit a inspirace pro další web dizajnéry.

Avatar

Autor komentáře: WAFFEN MS

Datum vložení: 10.12.2004 7:15:51

pěkný graficky čistý i když většina z věcí v portfoliu je ještě lepších a možná by neškodilo tenhle "osobní" web udělat ještě víc ulítlejší, proti některým pracen je až moc usedlý
na hlavni pruh s názvem webu bych dal návrat na home, je tomtakový zažitý a je to pohodlnější než klikat na malé odkazy v menu
v portfoliu bych možná zrušil tu tabulku a vyhodil mezi stránku mezi seznamem prací a velkým obrázkem
BTW: (eTom) rybaření na Aljašce je prý dost sázka do loterie

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 10.12.2004 10:12:44

> pěkný graficky čistý i když většina z věcí v portfoliu je ještě lepších
> a možná by neškodilo tenhle "osobní" web udělat ještě víc ulítlejší,
> proti některým pracen je až moc usedlý

Argumentoval jsem Mirovi podobně. Původně jsem si představoval něco výraznějšího než takovou záplavu šedé (kterou mimochodem moc rád nemám), ale nakonec jsme se shodli na tom, že čím méně výrazný bude samotný základní rámec, tím více dá vyniknout např. obrázkům v portfoliu. Výtvarně silná je ale úvodní stránka - nejen tím, jak vypadá teď, ale Mirovi jsem napsal i skript, kterým může na server nahrávat nové skiny (tak říkáme té levé části stránky) a zároveň měnit barvu onoho horního proužku, tj. výrazná změna vzhledu během dvou minut ;-) Říkal jsem si, že by se na tom mohl jako grafik dost realizovat a dělat pro různé životní situace (dovolená, promoce, vánoce, atp.) speciální skiny.

> na hlavni pruh s názvem webu bych dal návrat na home, je
> tomtakový zažitý a je to pohodlnější než klikat na malé odkazy v menu

Živě si vzpomínám, jak jsem si, když jsem tohleto rozhodoval, položil otázku "Kvůli čemu by se někdo vracel na úvodní stránku?" Dospěl jsem k tomu, že těch důvodů není mnoho a že si tedy úvodní stránka tak výrazný odskok v tomto případě nezaslouží. Pokud bychom se bavili např. o portále, který má na úvodní stránce hlavní přehled informací ze všech ostatních sekcí, je logické, že návrat na úvodní stránku musí být v každé z nich, protože úvodní stránka je zde opravdu důležitá. V případě Mirova webu je ale úvodní stránka určena pouze ke krátkému představení jeho osoby a nepočítá se s tím, že by se na ni lidi moc vraceli. Odtud tedy odkaz na úvodní stránku jako běžná položka menu.

> v portfoliu bych možná zrušil tu tabulku

Ano, tenhle bod je rovněž diskutabilní: Zatímco já mohu být přesvědčen, že použití tabulky právě v takovémto případě je na místě, jiný webdesignér může být opačného názoru. Testoval jsem poměrně dlouho obě možnosti a float jsem nakonec v tomto případě zavrhl, jelikož výsledek nevypadal úplně stejně ve všech prohlížečích, ve kterých jsem to testoval. Snažil jsem se ten vzhled sjednotit, ale opravdu uspokojivým způsobem to nakonec vyřešila tabulka, která každý obrázek jednoznačně svázala s mateřským projektem. Každý obrázek je mimochodem klikací, takže tam nemá jen dekorační význam.

> a vyhodil mezi stránku mezi seznamem prací a velkým obrázkem

Ta "mezistránka" tam má svůj význam. Kdyby sis prohlédl všechny práce v portfoliu viděl bys, že k některým dal Mira hodně dlouhý popis, jak vznikaly. Speciální engine pro správu portfolia, který jsem mu napsal mu také umožňuje přidávat k jednotlivým projektům kromě obrázků i souborové přílohy (zip, pdf, doc, apod..). K přehledné prezentaci všech těchto informací (dlouhý popis, přílohy, náhledy obrázků) slouží právě ta mezistránka.

> BTW: (eTom) rybaření na Aljašce je prý dost sázka do loterie

Za sebe dodávám, že s Mirou dělám fakt rád. Je nápaditý a zkouší věci dělat neotřelým způsobem. Má to šmrnc.

Robo.cz
autor webu

Avatar

Autor komentáře: carnero

Datum vložení: 10.12.2004 12:58:25

Odkazy v menu pri :hover meni svoji vysku, coz pohybuje nejen odkazy menu, ale i textem pod nimi. A prejet rychleji mysi menu znamena mit mzitky jeste za dve hodiny... Firefox 1.0.

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 10.12.2004 14:48:59

Již jsem na tento příspěvek reagoval, přesto se má odpověď v diskusi nezobrazuje. Systém ji přesto zřejmě eviduje, protože počet komentářů je o jeden vyšší než počet zobrazovaných. Vědí lidé z Intervalu o této chybě, případně mohou ji napravit?

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 10.12.2004 17:52:52

No, zdá se, že opravy se nedočkám, čili reaguji znovu a věřím, že tentokrát tu příspěvek zůstane:

> Odkazy v menu pri :hover meni svoji vysku, coz pohybuje nejen
> odkazy menu, ale i textem pod nimi.

Web jsem testoval na několika počítačích s různými verzemi Firefoxu i Mozilly a na tebou popisovaný problém jsem nikde nenarazil. To mne vede k opatrnému závěru, že se možná jedná o specifickou chybu tvé instalace Firefoxu. Ačkoliv je to pro webdesignéra nepříjemné, takové chyby se někdy skutečně vyskytují a je dosti těžké je odstranit, protože je nemožné je byť jenom simulovat. O chybu v CSS syntaxi se v tomto případě pravděpodobně nejedná, čili bych to spíš tipoval na renderovací bug Firefoxu, který ovšem není vlastní všem instalacím.

Avatar

Autor komentáře: carnero

Datum vložení: 12.12.2004 21:57:11

Pokud je to jen mou instalaci, omlouvam se za pripominku.
Jdu to zkusit i na jinych pocitacich :)

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 10.12.2004 17:53:54

Spam byl zablokován...

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 10.12.2004 17:55:39

hmm, zdá se, že systém bez nějakého upozornění blokuje některé příspěvky jako spam (?!).. hmm.. zvláštní strategie provozovatelů tohoto webu, ok, druhé části mého příspěvku (podle mně zcela k věci) se tedy nedočkáš..

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 10.12.2004 19:48:24

Ano, systém blokuje příspěvky, v nichž se hovoří o serverech nebo se odkazuje na servery, které nám v minulosti kradly články a odmítly ukradený materiál stáhnout. Momentálně jsou tři...

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 10.12.2004 20:07:21

Aha, tak to jsem nevěděl. Nicméně toho angličana jsi snad, Viléme, mazat nemusel. Jeho příspěvek byl k věci a velmi podnětný. Většina čtenářů snad anglicky umí a těm, co neumí, by snad ten příspěvek neublížil? ;-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 10.12.2004 21:49:33

Za to se omlouvám, to je jiný antispam - spousta anglojazyčných spambotů sem leze a zaplácává diskuse pseudonáhodnými příspěvky ;-(

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 11.12.2004 2:41:12

Omluvu přijímám :-)
I tak mne to ale velmi mrzí, už dlouho jsem nečetl tak užitečný příspěvek do diskuse, jako napsal Jonash. Takže prosím Jonashe, pokud tuto diskusi ještě bude číst, ať zkusí něco sepsat česky. Česky psanému textu, tipuju, rozumí, takže doufám, že se o to pokusí.

Avatar

Autor komentáře: Krutil Jonáš

Datum vložení: 10.12.2004 17:29:42

Jedna se o muj subjektivni dojem:

Prvni stranka - bezva ... Ale jak pokracuji na dalsi odkaz z menu, jsem trochu prekvapen, ze stranka meni svuj design od uvodniho indexu. Libilo by se mi, kdyby se web dale rozsiroval jen do praveho ramecku v prvnim indexu a nemenil tudiz cely dalsi design.

Dale co me docela zaskocilo, nez jsem prisel na to jak to autor myslel, byla ztrata zobrazeni prave zobrazeneho odkazu v menu. Pusobi to chaoticky.

Jinak ke kodu se nebudu moc vyjadrovat, jedna se o dobrou praci. Jen hlavicku bych resil trosicku jinak, ale to je jen detail. Ocenuji reseni menu po strance kodu. Jeste mi vadi v kodu, ze je hodne veci reseno na jednom radku (Ale to neni vubec chyba, je to jen o zvyku ;o)).

Avatar

Autor komentáře: mySz

Datum vložení: 10.12.2004 17:41:33

Děkuji za ocenění grafiky prvni strany. Měl jsem také malinko odlišnou představu o designu zanořených dokumentů, nakonec jsme se ale s Robem (programátor) dohodli po delších diskuzích na této variantě. Já si naopak myslím že design dalších stránek v sobě nese zcela jasný odkaz na úvodní stranu - je to děláno v mnohem jednodužším stylu nicméně se to respektuje a doplňuje. Jde o to že jsme se vyhýbali jakékoli složitejší grafice a struktuře - design měl být jednoduchý a hlavně přehledný.
Všichni však víme jak je to složité udělat grafiku, která se líbí všem bez připomínek. Je to úkol téměř nemožný a věčné téma k diskuzi. Jinak samozřejmě děkuji za připoomínky - feedback je pro mne velice důležitý.

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 10.12.2004 18:11:21

ad DESIGN)
Výsledná podoba webu je těžce a dlouho hledaným kompromisem mezi Mirovými nároky na prezentační úroveň věci a mými "nekompromisními" tlaky na dobrou užitnost vzniklého díla. Sporné body jsme spíš měli jinde než v tom, co zmiňuješ ty, nicméně v tom rozdělení prezentace na úvodní stránku a zbytek jsme se s Mirou celkem shodli - ono když se na to podíváš trochu analyticky, tak těch prvků, které úvodní stránku se zbytkem spojují, je celá řada:
- nezaměnitelné pozadí stránky
- menu
- graficky provedený nadpis
- barevný proužek v horní části stránky, ohraničení plochy obsahu černou linkou, "ulomený" rožek, atd..
Zážitek z procházení webu je tedy dle mého subjektivního názoru poměrně spojitý a nemůže dojít ke zmatení. Jistě, design úvodní stránky není rozvíjen do té míry, jak by mohl být, ale to by koneckonců nebylo moc reálné, i takové návrhy mezi náma lítaly a z různých důvodů jsme je zamítli.

ad MENU)
Nepovažuji vypuštění aktuální položky menu za zase tak velký prohřešek (proti čemu vlastně? ;-). Když se totiž člověk podívá na jakýkoliv dokument, je mu ze záhlaví jasné, v jaké sekci se nachází a necítil jsem potřebu to ještě zdůrazňovat položkou v menu, i když to obvykle dělám.
Myslím, že vypuštění aktuální položky vadí pouze těm, kteří se neorientují podle textu, ale podle POŘADÍ položek menu, tj. že klikají zcela mechanicky na jednu položku za druhou. Jistě, i takový uživatelé se na webu vyskytují, vím o tom. Nicméně nejde zase o tak velkou skupinu, abych si je nemohl v tomto případě dovolit je ignorovat. Ale máš pravdu, pro určitou množinu uživatelů to může být matoucí - otázkou zůstává, je-li to chybou designu a nebo to přičíst na vrub holé mechaničnosti jejich surfování.

Avatar

Autor komentáře: Krutil Jonáš

Datum vložení: 11.12.2004 11:44:15

Re: ad MENU)

Ne, ja neklikam mechanicky .)))
Jde o to, ze pokud se mam podivat na web jako celek, tak samozrejmne zkusim vsechny odkazy v menu. A jdu chronologicky od shora dolu a pokud to tak clovek udela, dostane se razem uplne nekam jinam nez predpokladal.

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 11.12.2004 12:18:02

Ale právě to je to, co já nazývám "mechanickým surfováním". Kdyby ses orientoval podle textu položek menu a ne podle jejich umístění, uznáš jistě sám, že bys na podobný problém nenarazil. Nicméně sám za sebe mohu uzavřít, že propříště už aktuální položku vypouštět nebudu, protože, jak se zdá, pro mechanické klikače je to těžko překonatelná překážka. Každopádně díky za odezvu, vážím si jí :-)

Avatar

Autor komentáře: Michal Kubín

Datum vložení: 10.12.2004 23:55:10

Věřím, že do sekcí "3D grafika" a Školní projekty" budou brzy přidány další práce, přesto jsou tam zatím 4 resp. 3 <B>práce</B>. Jinak se mi ovšem jak web, tak jeho obsah líbí.

Avatar

Autor komentáře: mySz

Datum vložení: 11.12.2004 1:11:38

Taky bych rád kdybych mohl přidat další práce, jenže 3D modelování je běh na dlouhou trať a kvalitní zpracovaání dobrého nápadu stojí opravdu spoustu času..:-)..Školních prací by mělo přibýt, to snad ano..:-))

Avatar

Autor komentáře: Joshue

Datum vložení: 11.12.2004 2:45:32

all my comments are gone..? why?

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 11.12.2004 3:42:44

I'm afraid, our antispam deletes all texts in english...

Avatar

Autor komentáře: Joshue

Datum vložení: 11.12.2004 4:46:52

Oh my doG.. I was looking forward to have some design-discussion with the author. Never mind.

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 11.12.2004 10:27:23

Yes Joshue, me too! I found your comments highly interesting and I DID responded at lenght. However the system deleted my comments. Let's wait for system administrator to assure us that it won't happen again.
??

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 11.12.2004 10:35:00

I implemented extra set of exceptions for this article, it's perfectly safe to discuss here in english now ;-)

Avatar

Autor komentáře: Krutil Jonáš

Datum vložení: 11.12.2004 11:56:52

Oh, thank you Mr. Malek. But I don't understand why English language isn't approval at ALL discussion. And if I have WARNING before I'm going to send here something why there isn't point about it.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 11.12.2004 13:13:33

Jak vidím, jde vám čeština hezky od klávesnice ;-)

Mázání příspěvků v angličtině je ochranou před spamboty, kteří komunikují převážně anglicky, španělsky a německy. Rutina se spouští jednou za čas, příspěvek se nevyhodnocuje okamžitě při vkládání, takže se nezobrazuje ani žádné varování. Nikdo dopředu nepočítal s rádobyvtipálky, kteří mění identitu natolik, že chtějí na českém serveru komunikovat anglicky...

Avatar

Autor komentáře: j@kommo

Datum vložení: 11.12.2004 13:41:50

Nechapu, proc radobyvtipalci? Jsou proste lide, kteri ac cesky umi, tak anglicky umi lepe, proc je hned napadat?

Avatar

Autor komentáře: Joshue

Datum vložení: 12.12.2004 19:08:15

I am not a joker. This computer use more people than just me. Interval is our homepage as I see :-) One day my boss took me and showed this szkandera.com web and asked out my opinion. He liked it and parsuaded me to contribute here and I did. Here are probabily 4 people contributing to your discussions. Most of them are mad artists but I accept every opinion and you should too, even in english. I am learning Czech, but slowly. I am old man, you know.

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 11.12.2004 12:20:56

Ok, Joshua, let's try to start our discussion one more time. Could you please sumarize your ideas again as our starting point? I think I would be able to sumarize them by myself by I would like to avoid possible desinterpretation. I will reply as soon as possilbe right after you post them here.

Avatar

Autor komentáře: Joshue

Datum vložení: 12.12.2004 18:25:22

Ok. I went through many Czech webs offering web-design service and I found the very same situation - nice looking but "cold" design, no interaction. I teach my students to create simple but mutual design when offering any product. Are not you people bored by this “only-design” culture? It is like with women - one day you will find yourself bored with “hot” but not very clever one.

For example - webs can be more like story. Imagine yourself in search for web builder for your company. You will find 1000s of boring sites with boring insides. Your web is perfectly functional a good looking but as a student you could be less cold and more playful. I have found some web from FMK students offering web building and add service where the service is offered by a cat (or some animal, I can not remember now). It is good idea even it does not feel very serious. I liked it. It is idea to think about. Good design is good but there is so many good designs that design is not the thing that the business is gonna be about. That is how I feel it.

Avatar

Autor komentáře: Joshue

Datum vložení: 12.12.2004 18:36:43

Another thing is the design "jump" in your web - I mean from first to second page. For the very first moment I felt like on different web.

The source I do not wanna judge but it looks ok, validator was happy as well :-)

Avatar

Autor komentáře: Krutil Jonáš

Datum vložení: 13.12.2004 15:11:09

I agree with you. I had the same 'problem'.

Avatar

Autor komentáře: Joshue

Datum vložení: 12.12.2004 18:44:32

cesky rozumi obsah ale ne detail :-)

Avatar

Autor komentáře: Joshue

Datum vložení: 12.12.2004 19:35:44

I got some pen-friends in Russia so I am sending you their web project to visit and sense. The way they do things is my mug of tea :-)

<a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://cmart.design.ru' target='_blank'>http://cmart.design.ru</a>

Avatar

Autor komentáře: Joshue

Datum vložení: 12.12.2004 19:52:18

<a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://conclaveobscurum.ru/cine/desperanzza/' target='_blank'>http://conclaveobscurum.ru/cine/desperanzza/</a>

Avatar

Autor komentáře: Joshue

Datum vložení: 12.12.2004 20:29:22

Emotions win in advertising. Web is gonna be the same.

What I miss as well is some reason why I should choose to cooperate just with you (if I were to be your client). Differ yourself from the others somehow.

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 12.12.2004 23:41:48

Hey Joshua, nice to hear from you again! Let's continue with our discussion. I went through your notes several times and here are my comments:

You said that "Emotions win in advertising" so let's start here. Let's talk about emotions. My general emotion about your comments is that they represent typical scholar thinking. There is nothing really bad about such way of thinking about things, only that it's sometimes to rigid and too theoretical, especially if it's not rooted in intensive practice. Your thoughts are too general to be really valuable and I will further explain why.

When you start a web project one of the most important points is to agree on it's purpose. Without knowing the purpose you cannot judge anything, you cannot say anything general, because you can only judge upon knowing the purpose of the website. The website is "success" if it meets it's purpose or if it (occasionally) pushes the owner by it's own and quite accidental impetum in new direction. The second possibility is in other domain, so I will talk about the first one: I doubt that you know the real purpose of Mira's website, because you indirectly suggested that it is "web offering web-design service". But that is quite wrong. Mira is not an web designer, he is graphics designer.

The purpose of Mira's website is to offer quick but comprehensive reference. It is NOT created to astonish anybody, to advertise, but to serve as good guide to his work. We intended this purpose and everything was subordinated to it. In relation to this purpose of usage your idea of website being "playful" is wrong. We expect that one person, ie. reseller of Mira's work, will be using the website many times in week and what may be "playful" for the first-time visitor would be boring if not annoying for the regular visitor. Do you see this contradiction? Your idea is too general to cover this case and you could learn a great deal if you would understand this point: Without knowing the purpose you cannot judge anything.

Moreover, let's have a look at those websites you've suggested as "your mug of tea". They're are created in Flash thus THEY'RE NOT INDEED WEBPAGES. Flash is binary file which is good to put some nice animation or small application on your website but it is very bad for creating whole websites. It is not search engine-friendly, it is not user-friendly (can't print, can't save, can't bookmark, can't change font size, etc etc) and what is most important, Flash is not Internet-friendly because it breakes it's original idea of ACCESSIBLE and FULL-TEXT BASED information structure. This topic is so vast that I won't even discuss it further, you can find lot of good sources on Internet related to this (and you can find it only because they're not created in Flash, think about that ;-). I would only add my personal note: I knew quite few webdesigners who started with Flash and all of them, as they understood their profession better, changed their approach and started with (X)HTML and CSS, because it is so much better that it is not even worth discussing about it. Now you may see, that websites that you consider to be really good, are perhaps not that good.

I think I may say few words for Mira as well, because I work with him for some time. He is not interested in ADVERTISING his work, he is interested in communication, he is interested to work with people who take time to go through his portfolio. He is very busy and he doesn't bother with people, who want something fast, animated and amazing. He is heavy worker. If I work with him, we always fight and the result is difficult to reach. However it is worth to work with him, because he is full of interesting ideas. If you went through his website and you didn't see it, you must be blind, you must have been expecting something else, or you are only intersted in something that is moving and interactive. But that is quite different type of internet usage and I can assure you that in such case you are NOT the kind of visitor, we have intendet this website for.

Avatar

Autor komentáře: Joshue

Datum vložení: 13.12.2004 3:03:39

:-) You did not understand me. I do nor criticize your job. Your page is very functional and valid and quick and can work as a-calling card, no doubt. I spoke about design and its loneliness. This may come from my own life of painter for that I work with "space" different way. Your friend is sort of talented artist (I guess it from portfolio that he studies some kind of art school) but this web is too common (and not necessarily). You may not see it if you want to feel just satisfactory. Young brains you would do much better if you open up to.

I am designer and visionary but also business-man. The web-site like this is no place where I will go everyday to check-out for updates. This page as I see it is more like table to brief overview what can author do for a client, ok? I understand why AMAZOON looks like it looks and the situation is with CMART DESIGN. Cmart guys are artist with vision as dark as Russian can be . Your friend could introduce himself much better in creative way, nothing more, and nothing less.

Binary stuff is what I hate. Cmart is sort of special for its strong emotion involved. I did not want say Cmart is the way to follow, oh no. That is just a net-art worth of seeing for that it represents itself, entirely. Again – this just topic to discuss – THE WORK SHOULD MEET THE AUTHOR - whatever kind of work it is. I come from Japan where you must be absolutely master-ish and yours and this must be shown in every little thing you produce. From your notes I feel I am not relative group for this forum and discussion.

Avatar

Autor komentáře: Joshue

Datum vložení: 13.12.2004 5:40:22

Another thing - I do not discuss other works of the design author which I found cool. I discuss this web contra general ability of your friend.
- every artwork could have been presented as a new page with its own graphic related to theme. It is very important to show work siutable way and design work deserves it in most luxurious way.

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 13.12.2004 10:21:05

> From your notes I feel I am not relative group for this forum and discussion.

I understand your original comments and I understand these as well. However you should try to understand mine as well, you are not trying enought and you are still talking your own old way. You are NOT an webdesigner and what are you pushing through this discussion is quite wrong from the point of view of an webdesigner. You obviously don't understand origin, principles and technologies of internet and you are talking about it your very own way, which you consider inspirational but which sounds very funny for the ear of an webdesigner. Ok, you're an artist and your point of view is such. You remind me many graphic designers who change to web and think that website is an poster. It is not NOT.

Reminds me of a story of new site manager of Sagrada Familia, cathedral of Barcelona. Gaudi himself was very religious person, you know, and his works, especially those he did for the church, are full of symbolism. This new site manager is an Japanese guy, very good constructor but he failed to understad Gaudi's art fully. Thus he made strong decision and became Christian with everything that goes with it. Your story is similar, you won't be able to say anything really valuable to a webdesigner, until you won't become one and go througth some real-life work. THAT IS what I tried to communicate to you, I am not defendand of my work in any way, I know that there is lot to improve, but I feel that your comments not coming from real experience but from thinking and is something which doesn't really interest me.

PS: I tried to present those two websites you have suggested as your mug of tea to my parents who are only occassional users of Internet. My mother (who is 47) wasn't able to navigate both of them and my father was able to navigate one and only after few minutes of confusion. I maintain that those websites you have suggested are perhaps interesting as presentation, but they are wrong in every other possible aspect. We cannot have a really usefull discussion here is you suggest such a crap as something really inspirational ;-)

I would suggest you to read one of the better web-usability sources. It is quite short, created by Czech webdesigner known as Pixy and it can give you general idea of what web usability means:
<a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.pixy.cz/dogma/dogmaw41/en/' target='_blank'>http://www.pixy.cz/dogma/dogmaw41/en/</a>

Avatar

Autor komentáře: Neumětel

Datum vložení: 13.12.2004 11:23:31

Opravdu pěkná diskuze.....škoda že jsem při hodinách angličtiny nedával pozor...

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 13.12.2004 11:31:15

jistě, Joshue je japonec, čili je to jediný způsob, jak se s ním dá domluvit ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 13.12.2004 13:46:15

I work with CSS, XHTML, XML, Java and for dynamic stuff I have a programmer. I do web design for many years so I can see where the streams are going to. I work as well as talent seeker and I am seeking even here. I do not like bis stuff as flash as I said is but the way CMART present thier work is relevant and touching and no crap at all. I do not judge your work, I wanted to talk about web art and design for that I am bored sitting in the office. No one wants to rell you how to do things - you do them well and one day you may find yourslelf in Japan where we discuss things with pleasure, freely. Sorry to disturbe you.

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 14.12.2004 10:12:41

Ok, thanks for your time! However I think I will stick to inspirtaional sources of my kind ;-)

Avatar

Autor komentáře: um

Datum vložení: 13.12.2004 17:40:50

Dal jsem si tu práci a pořádně si web prohlédl :-). Kromě již zmíněného (úvodní stránka je dost odlišná od zbývající části, skrývání odkazu na aktivní stránku) bych měl výhrady ke struktuře portfolia. Dle mého názoru je zbytečně o jednu úroveň hlubší tzn. "velké" obrázky by mohly být už přímo na stránce s referencí a pokud ne, pak by alespoň mohla být v poslední úrovni zachována klasická struktura stránky společně s cestou v portfoliu. Člověk se docela nakliká, když si chce práce pořádně prohlédnout...

Obsah je zajímavý, v portfoliu je ale dost překlepů, což zbytečně trochu snižuje celkový dojem...

Grafika je vcelku originální, střídmá a na web se tak dobře kouká i delší dobu, možná bych ale od webu grafika očekával něco extravagantnějšího (tady asi hodně omezoval Robo :-)).

Technické provedení: Meta značky webdesign a grafika si asi ještě pár let počkají na svou slávu :-), trochu nechápu proč je použit javascript a aby se mi kód lépe četl a ladil, mohl by být trochu pěkněji generovaný - to už je ale fakt detail.

Celkově se mi web líbí a je jistě lepší než to, co v současnosti vytvářím já :-).

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 14.12.2004 10:18:40

AD struktura)
K těmto tématům jsem se už vyjádřiv v diskusi výše. Mezistránka má svůj smysl a velké obrázky rovnou bych na ni neumisťoval, protože jsme s Mirou chtěly, aby mohly ničím nerušeny skutečně vyniknout.

AD překlepy)
S tím plně souhlasím. Tloukl jsem to Mirovi do hlavy nejmíň 10×.

AD grafika)
jo, omezoval jsem ;-)

AD metaznačky)
metaznačky jsem si nadefinoval sám, ber to jako moje razítko na dokumentu, nic víc nic míň

AD JavaScript)
Ten tam plní zcela speciální funkci, která není klíčová ani pro navigaci uživatele ani nijak nesouvisí s obsahem. Zkus na to přijít sám ;-)

Avatar

Autor komentáře: um

Datum vložení: 14.12.2004 15:28:31

No pokud chcete zachovat tu strukturu portfolia tak jak je, tak trvám na tom, aby poslední úroveň (zvětšené obrázky) zachovávala standardní strukturu stránky (tzn. aby zůstáválo menu a odkazy na portfolio - 3d grafika - projekt) :-)))

Avatar

Autor komentáře: Robo.cz

Datum vložení: 14.12.2004 18:01:06

To, co může být usnadněním navigace pro tebe jako webdesignéra a ostříleného uživatele, může být matoucí pro začátečníky a toto je dle mého názoru ten případ. Vememe-li v úvahu, že velké obrázky jsou na zcela samostatné stránce, která nepoužívá žádné globální navigační prvky, byla by další navigace navíc matoucí. Takto je tam pouze jeden odkaz zpět na projekt, jeden na úvodní stránku a nic víc a ani ten nejméně zkušený uživatel nemá s navigací problémy, jak jsem si ověřil na několika dokonale nevinných a nezkušených vzorcích ;-)

Avatar

Autor komentáře: mySz

Datum vložení: 15.12.2004 14:53:04

Díky za ocenění. Extravaganci jsem opravdu potlačil, ale po dlouhých diskuzích s Robem - jeho argumenty byly ale natolik presvěčivé a podložené fakty, že jsme nakonec zvolilli tuto formu.
Jinak co se překlepů týče: je to z mé strany velká nedbalost, snažím se to opravovat a asi to je na delší dobu. Vzhledem k tomu že jsem časově velice vytížen to pořád odsouvám na později, nicméně chtěl bych to vyladit co nejdřív..:-))

Avatar

Autor komentáře: boss

Datum vložení: 17.12.2004 5:51:44

Co tak nějaký nápad pánové, něco co by upoutalo pozornost návštěvníka? Moderní weby jsou čím dál hezčí, ale čím dál nezajímavější, skoro jako ženský.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz