Starší komentáře ke článku: trest-smrti

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: DJ Miky

Datum vložení: 5.4.2006 8:21:47

- možná trochu moc velký hover efekt v textu... (subjektivní názor) - ty "odrážky" v menu - moc jsem nepochopil, na co jsou dvě odrážky doprava a ostatní dolů... co takhle udělat všechny doprava a aktuální sekci dolů? - submenu vyčnívá z obalu levého panelu a vypadá to blbě (Firefox) - submenu třetí úrovně mi přijde už trochu moc... podle mě by stačily dvě úrovně (menu z třetí úrovně dát do stránky) - vím, že by se trochu zkomplikovalo přepínání subsubsekcí, ale asi by to bylo lepší... - víc nadpisů h1 - nevím nevím, už tu na to ale byla debata... ale těch h1 tam je možná trochu moc - a hlavní nadpis webu až někde dole? ten by měl být právě úplně nahoře a nahradit zbytečné <div class="hidden1"> Trest-smrti.wz.cz </div> - <a href="http://trest-smrti.wz.cz"><h1>Trest smrti.wz.cz</h1></a> - blokový element v řádkovém?! jinak zajímavý design, pěkný obsah - dobrá práve

Avatar

Autor komentáře: Peep

Datum vložení: 5.4.2006 9:03:08

Přijde mi, že je nesmyslně zvolena šířka webu, protože grafy jsou totálně nečitelné bez kliknutí. To si zřejmě autor dělá srandu :) Buď změnit velikost a čitelnost grafů, nebo rozšířit web a zrušit náhledy, zobrazovat originály grafů. Přístupnost je přístupnost.

Avatar

Autor komentáře: Zdeněk

Datum vložení: 5.4.2006 9:18:29

Při zkoumání stránky mě dost zarazilo menu - jednak grafickým provedením a jednak obsahem. Tak nějak to na mě působí dojmeme "přemenuováno". Některé podúrovně mi připadají zbytečné, zvláště když jsou v nich potom 2-3 věty. V IE nejde měnit velikost písma, což je zrovna v případě menu nepříjemné, protože je velikost (subjektivně) velká a až moc tahá pozornost. - Když si vypnu styly, dlouho, dlouho menu, potom vše ostatní a na konci teprve vlastní obsah. Celkově je vidět, že text neprošel korekturou, jednak i gramatické chyby a jednopísmenné předložky na konci řádku. -Pokud jsem si dobře všiml, stejný titulek na všech stránkách, v kódu je textový styl, ale asi neexistuje, protože tisková verze je hrozná. -Kódování je ve 1250, ale toto není uvedeno jako první před Doctype. -V IE 5.5 je uřezaný text, až ztrácí někdy smysl.

Avatar

Autor komentáře: Zdeněk

Datum vložení: 5.4.2006 10:30:07

V kódu je i odvolávka na tiskový stylopis, ale tisk je včetně již zmiňovaného dlouhého menu.

Avatar

Autor komentáře: von Banhoff

Datum vložení: 5.4.2006 10:42:53

web není prezentován jako komerční práce, proto je možné akceptovat, že autor neošetřoval chyby zastaralých prohlížečů /msie/, lidé kteří používají msie stejně neví nic o nějakém zvětšování/zmenšování písma, IE 5.5 je prohlížeč z minulého století, to bychom mohli vyčítat i špatné zobrazení z Mosaicu :)

Avatar

Autor komentáře: Zdeněk

Datum vložení: 5.4.2006 13:34:18

Nemožnost zvětšovat písmo v IE považuji za základní chybu, byť je zde na vině Explorer, tak je slušnost mu v tomto případě ustoupit. A lidé, kteří mají problém se zrakem velmi dobře ví, kde si písmo zvětšit.

Avatar

Autor komentáře: SuE

Datum vložení: 6.4.2006 20:16:31

Lidé, kteří to OPRAVDU potřebují, vědí jak si písmo zvětšit v IE vždy bez ohledu na definice v px, na rozdíl od mnoha kritiků zde: Nástroje / Možnosti internetu / Usnadnění / Ignorovat velikosti písem definované na webových stránkách

Avatar

Autor komentáře: DFly

Datum vložení: 5.4.2006 11:31:14

pokud stranka neni UTF-8 tak je doporucen XML prolog <?xml version="1.0" encoding="windows-1250" ?> a v DTD je prvni cast v rozporu s druhou XHTML 1.0 Strict vs www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd a pak na radku 187 jw H1 uvnitr A (a jak uz bylo zmineno H1 by melo byt pokud mozno jen jedenkrat)

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Havrlant

Datum vložení: 5.4.2006 14:21:27

[i]"pokud stranka neni UTF-8 tak je doporucen XML prolog"[/i] A pokud stránka posílá text/html je doporučeno tam xml prology nevkládat :-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 5.4.2006 14:28:24

Řekl bych, že je to trochu jinak - pokud UTF-8 není, je XML prolog povinností, bez ohledu na MIME typ.

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Havrlant

Datum vložení: 5.4.2006 15:32:25

Pokud se XHTML odesílá jako obyčejné HTML, měla by se dodržovat směrnice kompatibility, ve které stojí, že XML prology máme vynechat. Tudíž takovéto dokumenty by měly být psány v UTF nebo tuším je povoleno nastavit kódování http hlavičkami. XML prolog nemá v HTML co dělat ;-).

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 5.4.2006 15:53:16

XHTML odesílané jako HTML je pořád XML a tím je to IMHO vyřešeno ;-)

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Havrlant

Datum vložení: 5.4.2006 18:18:07

XHTML odesílané jako HTML by mělo splňovat směrnici kompatiblity, ve které stojí, že bychom se měli vyhnout XML deklaracím. Jestli je takový dokument XML nebo ne je zcela mimo mísu.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 5.4.2006 19:11:04

Cituji "XHTML™ 1.0 The Extensible HyperText Markup Language (Second Edition)" sekce "HTML Compatibility Guidelines" (http://www.w3.org/TR/xhtml1/#guidelines): [i]C.1. Processing Instructions and the XML Declaration Be aware that processing instructions are rendered on some user agents. Also, some user agents interpret the XML declaration to mean that the document is unrecognized XML rather than HTML, and therefore may not render the document as expected. For compatibility with these types of legacy browsers, you may want to avoid using processing instructions and XML declarations. Remember, however, that when the XML declaration is not included in a document, the document can only use the default character encodings UTF-8 or UTF-16.[/i] Takže XML prolog je doporučeno nepoužívat jen v případě, že pracujete s klientem, který dokument jím opatřený nedokáže zpracovat. Řekl bych, že použití XML deklarace je nejen správné, ale může být v současnosti i výhodné, viz http://interval.cz/clanky/jak-pouzivam-xhtml/ ;-)

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Havrlant

Datum vložení: 5.4.2006 20:47:02

Ano, některé prohlížeče XML deklaraci zpracovávat neumějí a zobrazí ji, třeba IE3. Proto je ve směrnici tento bod. Že specifikace byla vytvořena v době, kdy tento prohlížeč ještě i někdo používal, je již na jinou diskusi. Faktem stále zůstává, že pokud je XHTML dokument posílán jako text/html měl by dodržovat směrnici kompatibility a v rámci této zpětné kompatibility by se v něm neměla vyskytovat XML deklarace, protože ji některé prohlížeče zobrazí jako text. V podstatě to samé říká zde na Intervalu i Jirka Kosek: v komentáři http://interval.cz/clanky/proc-nepouzivam-xhtml/diskuse/#story30794 a v samotném článku: [i]"V tomto případě je možné stránku odesílat s MIME typem text/html. Nicméně měli bychom dodržet řadu pravidel, která zaručí kompatibilitu s prohlížeči, které o XML a XHTML nic nevědí. Jedním z těchto pravidel je neuvádění deklarace XML na začátku dokumentu. (...) Z výše uvedeného vyplývá, že v současnosti jediná možnost, jak publikovat v XHTML, vyhovět standardům a zároveň zpřístupnit stránky co nejširší skupině uživatelů, je využít režim kompatibility s HTML, mít stránky v kódování UTF-8 a posílat je klientům s MIME typem text/html."[/i] Jinak pokud chci IE shodit do quirku stačí dát před <!DOCTYPE> třeba komentář :-).

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 5.4.2006 20:54:59

Pořád v tom doporučení nevidím, že XML deklarace nikdy nikde být nesmí, pouze to, že se nedoporučuje ji používat s klienty, které ji nezvládají - což, jak vím z vlastní praxe, není ani MSIE3, protože ten ji prostě vypíše a nijak to neovlivní jeho funkčnost. Takže kategorické výroky na toto téma nemohu přijmout, jsou nesmyslné a v rozporu s doporučením, o které je opíráte.

Avatar

Autor komentáře: Lukáš Havrlant

Datum vložení: 6.4.2006 9:04:20

[i]"což, jak vím z vlastní praxe, není ani MSIE3, protože ten ji prostě vypíše a nijak to neovlivní jeho funkčnost"[/i] Tím ji ale nezvládá, což tvrdí i specifikace. V C1 se zmiňuje o vykreslení deklarace, nikoli o nějakou ztrátu funkčnosti. XML deklarace nemá v HTML dokumentu (jakkoliv je kompatibilní s XHTML a XML) co dělat a autoři by tedy měli psát buď v UTF nebo definovat kódování nadřazeným protokolem.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 6.4.2006 9:10:18

[i]Tím ji ale nezvládá, což tvrdí i specifikace.[/i] Řekl bych, že oba čteme a vykládáme specifikaci jiným způsobem. Nicméně stále v doporučení není, že se XML prolog v takovém případě (jeho vypisování) použít nesmí, takže stále odmítám jakékoli kategorické tvrzení, že XML prolog do XHTML v režimu zpětné kompatibility s HTML nepatří.

Avatar

Autor komentáře: um

Datum vložení: 5.4.2006 16:48:50

Musím se přidat, že menu a grafy jsou špatné. Klikat klikat a klikat, než se dostanu k nějaké užitečné informaci jsem sice z windows zvyklý, ale nemůžu říct, že by mi to dělalo nějaké potěšení. Proč například na stránce Diskuse o trestu smrti nezobrazíte rovnou odkazy na finální stránky? Grafy jsou ve zmenšené podobě na nic, nejde použít nějaká vyhlazovací funkce? K větším grafům se bez javascriptu nedostanu, což je chyba. Pokud byste zjednodušil to menu, neuškodilo by pak přidat odkazům accesskey a podtrhnout daná písmena.

Avatar

Autor komentáře: kahi

Datum vložení: 5.4.2006 18:01:19

Pěkná práce, co se týče obsahu. Ocenil bych ale, kdyby texty byly doplněny názornými ilustracemi, dobovými fotografiemi a výpověďmi svědků :). Souhlasím s výše uvedenými názory, že je přemenuováno... to bych označil za největší problém stránky.

Avatar

Autor komentáře: Bobík

Datum vložení: 5.4.2006 19:13:54

Grafy by mohly být menší, ať se nemusí zobrazovat zvětšená verze. Proč se graf generuje při kačdém načtení? Jednak se to dlouho načíta a zatěžuje to server. Co takhle, kdyby se graf generoval každou hodinu?

Avatar

Autor komentáře: Petr

Datum vložení: 5.4.2006 23:51:52

Myslím, že design stránek je trochu zastaralý. Zařadil bych ho tak do roku 2000. Ale to můžu vyčítat jen grafikovi z oboru. Jestli je to amaterský projekt, tak musím říct, že to vypadá dobře. Taky jsem kdysi dělal amatérsky weby a vím jak jsem začínal, takže hlavu vzhůru a žádné obavy. :-)

Avatar

Autor komentáře: Jan Fucik

Datum vložení: 13.8.2006 17:14:27

mrknete se pls na nove design http://trest-smrti.wz.cz/new dik

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz