Starší komentáře ke článku: Typografické minimum - základní pojmy

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: MH

Datum vložení: 20.3.2002 8:23:29

Díky za poučný článek. Obzvlášť oceňuji, že si autor nenechal sám pro sebe odkazy na další informace.

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 20.3.2002 17:28:42

Marku, budu v tom vkládání odkazů pokračovat. Na webu je spousta zajímavých věcí a určitě nestihnu o všem napsat sám. Tyhle články můžete brát jako startovní čáru a pro další informace se pak vydávat hlouběji do infoprostoru.

Bohužel to ale ve většině případů znamená číst v cizím jazyce. Ale slibuji, že se omezím jen na angličtinu.

Avatar

Autor komentáře: choro

Datum vložení: 18.11.2002 13:41:11

Dobry den,

chtel jsem se jenom zeptat na "x" pouzivane misto "ch" (co bys xtel?) nebo misto "ks" (jaxe mas?) pouzivane dnes hlavne v smskach (ale setkal jsem se s tim i na chatu a v e-mailu, kde nevidim duvod k pouziti). Je to slitka nebo neco jineho (treba zastupce)? :-)
choro

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 18.11.2002 16:06:53

Sem vepište svůj příspěvek.

---> To taky udelam!

Znak "x" neni slitek a "ch" neni znak, nybrz sprezka (neni to obvykle ani slitek). Znak "x" se misto "ch" pouziva vlivem spanelskych uzivatelu anglictiny nebo naopak. Ve spanelstine se "Mexico" vyslovuje jako "mechiko". Znak "x" se pro transkripci ceskeho "ch" pouziva i v mezinarodni lingvisticke norme pro prepis fonemu.

V cestine se znak "x" nevyskytuje jinde nez v prejatych slovech. Nekde se vyslovuje podle spanelske fonematiky "ch", jinde podle latinske "ks". Presto ani pri vyslovnosti "ks" nejde o slitek -- "ks" je naprosto bezna hlaskova zprezka ("ch" je znakova sprezka, protoze 2 znakum odpovida 1 hlaska, "ks" je hlaskova sprezka, protoze 2 hlaskam odpovida 1 znak) jako treba "kv" (q).

Tam, kde jde z naseho pohledu o hlaskovou sprezku, tam pro jine jazyky jde o jednu hlasku, a take se tak vyslovuje. V cestine mame take jednu takovou hlasku "č", ktera se v jinych jazycich vyslovuje jako hlaskova sprezka "tš" (v nemcine se zapisuje jako "tsch").

Ovsem to uz tolik nesouvisi s typografii jako spis s fonetikou a grafematikou.

Avatar

Autor komentáře: choro

Datum vložení: 18.11.2002 16:40:47

Tak Vam moc dekuji za vysvetleni a omlouvam se za spatne pouzity rod u slova slitek. Jsem cerstvy ctenar Intervalu a moc se mi libi, jen tak dal :-)

Avatar

Autor komentáře: Pilda

Datum vložení: 19.7.2003 21:42:24

A proč by to měl jako dělat? Vždyť on ty články píše pro lidi ne?

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz