Starší komentáře ke článku: typografie

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 26.10.2005 9:46:46

Obsahově pěkný web a ta trocha výhrad, které mám, nemá zásadní vliv na to, co se nám autor rozhodl sdělit. a) chybí "tvrdá mezera" u písmene "z" v odstavci "Pravidla typografie?" a zrovna se tahle předložka dostala na konec řádky b) zvážil bych, zda odkaz "další kapitole" musí být součástí věty uvádějící následující kapitolu, osobně bych dal přednost zažitému schématu, kdy je tento odkaz u odkazu pro tisk a posun nahoru, ve větě není odkaz tak zřetelný, protože zbylé dva odkazy jste uzavřel do hranatých závorek a tím jim dal jistou vizuální dominanci c) na úvodní straně dokonce dvakrát "profláknuté" slovo vítat, navíc jednou v imperativu, proč? A celý první odstavec je informačně nadbytečný, zabírá nejdůležitější místo na stránce a nic nepřináší (u řady čtenářů může vyvolávat při čtení dojem "bla bla bla") d)příliš mnoho prázdného místa okolo textů, menu s logem také zabírá více plochy než by potřebovalo a nic nepřinášející nápis "hlavní strana" je dokonce naprosto zbytečně dominantní celé stránce (při vaší očekávané cílové skupině se dá předpokládat taková inteligence uživatelů, že nadpis "hlavní strana je zde naprosto zbytečný) - uživatel pak musí svisle rolovat a přitom by se stránka po úpravách vešla pravděpodobně celá do vieportu osobní doporučení na závěr, neuvádějte, že "něco děláte zadarmo", zaprvé to nebudí důvěru - čtenář začne pochybovat nebo hledat "skryté důvody" a klást si otázky - např., že si tolik něvěříte - a jaká pak bude kvalita Vaší práce? Nebo, co když Vám teď pošlu mail, že s Vámi chci spolupracovat na mých komerčních projektech za podmínek, které jste na svých stránkách uvedl - odmítnete? Nebo přijmete vše a budete zavalem prací zdarma?

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 26.10.2005 18:10:53

Děkuji za obsáhlou kritiku! a) Opraveno, u celého odstavce byly tvrdé mezery trestuhodně opomenuty. b) Už jsem o tom v minulosti přemýšlel a rozhodl jsem se současné scháma ponechat. c) Máte pravdu. Dobrý postřeh, text na hlavní stránce poněkud zredukuji. d) Je to relativní, Váš názor respektuji, v zásadě s ním souhlasím, ale přidám svůj pohled. Vypozoroval jsem, že tato, podle Vašich slov nadměrná, provzdušněnost, je právě tím prvek, který zabrání čtenáři cítit se jako v popsané krabici. Toho textu je na webu opravdu hodně a ačkoliv jsem se snažil pracovat s odsazením a řádkováním, přesto obsahová část působí poměrně nahuštěně. Tohle je takový protipól. Text "Hlavní strana" je tam pouze kvůli zachování konzistence nadpisů. Na každé stránce webu takový je. K tomu zadarmo: ano, vím, jak to může působit. Koneckonců rozhodnutí je na každém, jestli to zkusí nebo jestli pojme nedůvěru. Když mi pošlete mail s nabídkou, tak ji buď přijmu (mám-li čas) nebo odmítnu (nemám-li čas či je Váš projekt příliš velký). Já negarantuji, že vezmu jakoukoliv zakázku, já nabízím, že jsem za určitých podmínek ochoten pomoci. Je-li projekt zajímavý a byla-li by typografická korektura přínosem, tak neodmítám. Ještě jednou děkuji, vážím si Vašeho času.

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 27.10.2005 14:47:19

Někdy se vyjadřuji příliš "zhuštěně" a myšlenka pak ztratí původní význam. Proto doplním. A přidám dotaz, proč nemáte favicon? Řekl bych, že to je docela škoda. Myslím, že by bylo vhodné doplnit nabídku "zadarmo" o Váš vysvětlující text, který je součástí Vaší odpovědi. Ten, kdo se pak rozhodne Vám napsat, bude mít již předem informaci, že nemusíte jeho konkrétní poptávku přijmout. Vám pak zůstanou případně otevřená "zadní vrátka" a budete mít možnost vstoupit do dalšího kola jednání nebo případně Vám zůstane možnost se s klientem dohodnout na placené službě. Ale to samozřejmě závisí na tom, jakou cestou se chcete ubírat. Bohužel jsem opomněl výhradu k "vzdušnosti" upřesnit. Proto si dovolím tak učinit ještě v tomto dodatku. Výhrada se měla týkat pouze hlavní strany. Zde jste "prohospodařil" nejlepší prostor stránky - její optický střed - na dvojici slov: "Hlavní strana" a "Vítejte!". Zkuste si místo čtení Vaši hlavní stranu prohlédnout (to je nejčastější činnost náhodného návštěvníka) a zkuste to v různých rozlišeních a i z větší vzdálenosti (např. 1m). Co je vidět? Bílá plocha a tři slova, která navíc nenesou žádnou informační hodnotu. Hlavní stránka přeci vůbec nemusí zachovávat konzistenci nadpisů, vždyť ta právě má "chytit" návštěvníka a odborné sekce mohou být odlišné. Paradoxně jste tak učinil v sekci odborné články, kde se do "první fronty" pohledu dostala nabídka odkazů na jednotlivé články, které naopak nesou tu zásadní informaci o obsahu.

Avatar

Autor komentáře: Peter

Datum vložení: 26.10.2005 17:39:09

Skusal som navstivit stranku 26.10.2005 o 17:35 a vobec mi to neslo. :(

Avatar

Autor komentáře: PeTo

Datum vložení: 26.10.2005 17:53:47

ja v 17.52 a tiez to nejde.......:(

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 26.10.2005 17:59:06

Omlouvám se, vysvětlení: http://monitoring.pipni.cz/vypadky.phtml?server=3

Avatar

Autor komentáře: um

Datum vložení: 27.10.2005 13:30:28

Je mi líto, že je Váš web umístěn na tomto hostingu. To je asi jeho největší chyba :-). Jinak pár drobností, jako například že text nad zeleně tečkovaným pozadím není zrovna výborně čitelný a v kombinaci se zelenými odkazy to není úplně ono, div pro horní a asi i dolní šedě proužkované linky je zbytečný, zvláště když nepoužívate barvy na pozadí, což byste taky mohl. Celkově opravdu fajn, dobrá práce, přeji hodně úspěchů v budoucnu :-).

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 27.10.2005 14:18:59

Největší chyba webu bude v průběhu příštího týdne odstraněna. Nervy mám jen jedny. :o) Za podněty děkuji.

Avatar

Autor komentáře: zzen

Datum vložení: 26.10.2005 22:19:40

Gratuluji autorovi ke skutečně pěknému webu. Neměl jsem čas dělat nějakou detailní analýzu, nicméně ze sběžného shlédnutí můžu prohlásit, že na mne působí velmi kvalitně, decentně, vzdušně a příjemně. Top 5% rozhodně. Na můj vkus je možná web až [i]trošičku[/i] příliš minimalistický, což má za výsledek, že působí poněkud stroze. Doporučil bych kupříkladu zapracovat nějakou pěknou decentní [i]utlumenou[/i] fotku jako background horního menu (nic řvavého, příklad zde http://www.stopdesign.com/portfolio/). Nicméně chápu, že to je web o typografii, tak je dobré se zaměřit hlavně na tu. Dále bych zmenšil odsazení první řádky odstavce (tak na 2em). Celý web bych také převedl do UTF-8, dnes už s tím browsery nemají problém a na typografický web se to sluší a patří. Umožní to také "nativně" používat dolní/horní uvozovky, rozdělovník/n-pomlčku/m-pomlčku, trojtečku (ellipsis) místo tří teček apod. - zkrátka celou škálu nadstandardních typografických znaků, kterými se tento web zabývá.

Avatar

Autor komentáře: zzen

Datum vložení: 26.10.2005 22:28:43

Ještě bych zpochybnil smysl odkazu "verze pro tisk", případně se zeptal autora, proč ho považuje za nutný, když zároveň má i ve standardní verzi tiskový styl, který se použije při pokusu o tisk. Tahle problematika je vůbec docela nedořešená, právě proto se ptám. Dáváte tím najevo, že při tisku se použije jiná (optimální) verze (což není běžným uživatelům zřejmé), nebo jim umožňujete podívat se, jak bude tisková verze vypadat, bez plýtvání papíru? Já osobně preferuji přenechat toto na uživateli a tiskovém rozhraní prohlížeče/systému. Konec konců, od toho slouží Náhled tisku. Zahrnuji ve svých webech tiskové styly bez dalších odkazů, případně s odkazem Tisknout, který ovšem kromě zobrazení tiskového stylu také zavolá window.print().

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 26.10.2005 23:23:19

Děkuji za příznivou kritiku. Minimalistický design byl účel, používám jej například i u svého druhého projektu pro webdesignery/kodéry (odkazuji na něj z úvodní stránky typografie). Nerad bych prezentoval těch pár článečků s nemístnou pompou, ačkoliv mohou pro někoho být velmi užitečné. Zajímají-li Vás, stejně si je přečtete, ta volba je na Vás. Já ty informace podávám touto jednoduchou formou. Ano, s hlavičkou webu také nejsem plně spokojen, nemám však nyní dostatek času k nějaké příjemné změně. Grafika obecně mi vždycky spolkne největší díl práce, protože se jí musím věnovat pouze v těch málo světlých chvilkách vizuální inspirace. UTF. Zde souhlasím i nesouhlasím. Nepreferuji při psaní textu v jednom jazyce žádné kódování. Můj textový editor má jako výchozí nastaveno windows-1250 a já jej rád a bez problémů využívám. UTF by mně osobně nepřineslo žádné plus, Vámi zmiňované znaky stejně z klávesnice přímo nezadám, takže použiji entitu, a jen kvůli pochybné prestiži (UTF je moderní) jej využívat nebudu. Se současným kódování jsem spokojen, bude-li nevyhovovat, určitě si najdu takové, které mé potřeby uspokojí. K tiskovému stylu. Je to takový psychologický efekt. Uživatel, když vidí odkaz "verze pro tisk", dostane někdy větší chuť si článek vytisknout. To je jedna věc. Druhá věc - uživatel-začátečník ocení, když po kliknutí uvidí přesně to, co bude poté mít na papíře. Vycházím z vlastní zkušenosti, webové texty tisknu málokdy a když už, tak občas zapomínám, že prohlížeč mi dává možnost nahlédnout, jak se dokument vytiskne. A to se nepovažuji za začátečníka. Když si představím takového běžného uživatele, vychází mi, že takový přístup může být jen k užitku. Zvláště nezpůsobí-li mi to žádné obtíže. A to nezpůsobí, napsat jednoduchý PHP skript je otázkou deseti minut. Proto jsem se rozhodl začlenit odkaz na tiskovou verzi v takové podobě, v jaké je. Děkuji Vám za Váš čas, vážím si toho.

Avatar

Autor komentáře: um

Datum vložení: 27.10.2005 13:45:43

Nevím nakolik je UTF "moderní", nicméně je jeho nasazení stále dost problematické. Např. celkem nedávno jsem narazil na kombinaci utf, javascriptu a IE, kdy některé skripty občas z nepochopitelných důvodů nefungovaly. S kódováním iso a win jelo vše bez problémů. Jsem si jistý, že podobných problémů je v současnosti ještě stále dost a dost. Snad nakonec úplně vymizí a budu si moct užívat veškerých znaků dle libosti :-)

Avatar

Autor komentáře: Spiritt

Datum vložení: 31.10.2005 13:20:34

Jestli se nepletu kódování windows-1250 má problémy se zobrazením na Macu. S ISO-8859-2 by mělo být vše v pořádku.

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 31.10.2005 18:45:30

Nemám možnost si tuto informaci ověřit, ale vím, že před pár lety pixy o kódování na Macu psal a mimo jiné zmiňoval, že právě se zobrazením windows-1250 už několik let Macy problémy nemají. Pokud před několika lety už několik let problémy neměly, tak bych se nebál. Mimochodem, Interval je také ve win-1250 a nedemonstrují tu zástupy rozezlených uživatelů Macu.

Avatar

Autor komentáře: Tonda

Datum vložení: 26.10.2005 23:00:44

Dobrý večer! Trochu minimalistický, ale hezký a příjemný web. Kód i styly 100% validní. Obsah je velice zajímavý a pro mnohé, kteří se zabývají webem, velice poučný (určitě pilně prostuduju). Hluboce se skláním před autorem - stejně jako před jinými podobnými autory, kteří nelitují námahy a věnují spoustu volného času tomu, aby zdarma nabídli své pracně nabyté znalosti i nám ostatním. GRATULUJU A DĚKUJU!

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 26.10.2005 23:25:18

Děkuji, v dnešní době jen málo lidí vidí za pár texty to velké množství práce, příprav, pročítání zdrojů a samostudia, které za tím stojí. Já děkuji Vám.

Avatar

Autor komentáře: CIA

Datum vložení: 27.10.2005 1:16:49

Co se týče grafiky, mám raději grafičtější weby. ALE, ten Váš je vyvážen zase obsahově. VELMI zajímavé poznatky pěkně pohromadě + Váš velmi přínosný (alespoň pro mě) web o chybách IE. Děkuju !

Avatar

Autor komentáře: CIA

Datum vložení: 27.10.2005 1:45:35

Na svém webu však píšete: "<strong> i <b> převedou obsažený text vždy na tučné písmo, jsou si tedy navzájem synonymy. " To není pravda. Stejně jako <em> je něco jiného nežli <i>, tak <strong> má jiný význam než <b>. <strong> slouží ke "zdůraznění" "klíčového" slova <b> slouží ke "zvýraznění" slova Jaký je tedy rozdíl? <strong> - zdůrazní obsah pro vyhledávače(slovo se týká webu, web je na toto téma) <b> - graficky zvýrazní text pro člověka (slovo je důležité, mělo by být vidět)

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 27.10.2005 2:10:30

Z hlediska typografie je moje vyjádření pravdivé. Element <strong> je opravdu vždy renderován tučným písmem. Je ale pravda, že současné vyznění textu je zavádějící, příliš jsem se upnul ke grafické spodobě a opomenul jsem zmínit rozdíl v dopadu na logickou strukturu stránky. Text opravím, děkuji.

Avatar

Autor komentáře: hjgkjhgk

Datum vložení: 28.10.2005 10:49:50

V CSS si prece muzu napsat styl pro strong (treba color: red; font-weight: normal) a pak uz nebude renderovan tucne.

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 28.10.2005 13:21:09

Tady se musím zeptat: no a? Pro <b> taky. Je jedno, co se nachází ve stylech, jak je element vizuálně přeformátován, výchozí renderování je v obou případech stejné.

Avatar

Autor komentáře: Čeněk

Datum vložení: 27.10.2005 8:00:43

Já zastávám názor, že odstavce se oddělují buď odsazením prvního řádku nebo "prázdným řádkem". Pokud se použijí oba způsoby najednou, tak levý okraj působí okousaně. (Navíc mi uniká smysl toho, proč odsadit první řádek odstavce, když už jsem jej oddělil "prázdným řádkem"???) S Derem jsme už o tom "lehkce" diskutovali a já beru jeho názor, že použití obou způsobů najednou se mu libí a je to OK. V žádném případě bych ale neodsazoval první řádek úvodního odstavce - ten, který následuje po nadpisu. To je podle mě proti typografickým pravidlům (i když to můžeme vidět běžně v novinách, ...) a působí to (alespoň na mě) ošklivě.

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 27.10.2005 13:24:22

Naše minidiskuse se nachází zde: http://weblog.plavacek.net/komentare/1130136132.html (příspěvky #22 a #23) Pokud jde o první odstavec po nadpisu, já jsem snadno přivykl webovému řešení. Myslím si, Čeňku, že se příliš upínáš na hladkou sazbu. V té opravdu odsazený první odstavec po nadpisu vypadá zvláštně. Co se ale webu týče, zrušení odsazení prvního odstavce by znamenalo drobné technologické obtíže. Elegantní by v určitých případech bylo využít pseudo-třídy :first-child, nicméně tuto nepodporuje Internet Explorer, proto by bylo třeba třeba u každého prvního odstavce přidávat deklaraci třídy, která by odsazení zabraňovala. A to je příliš nekomfortní řešení k tomu, aby se takový postup používal.

Avatar

Autor komentáře: Čeněk

Datum vložení: 27.10.2005 19:28:57

Na ty technologické obtíže jsem nepomyslel a uznávám, že takhle je to jednodušší.

Avatar

Autor komentáře: GEe

Datum vložení: 28.10.2005 15:04:10

Myslím si, že kromě pseudotřídy lze využít i sousedních vztahů mezi tagy, zápis má formu: h1+p{ neco: hodnota; } ,, i když teď váhám nad podporou v IE. Je zajímavé, kolik věcí lidé řeší pseudotřídami a přitom to není potřeba.

Avatar

Autor komentáře: Dero

Datum vložení: 28.10.2005 15:38:08

Ano, to máte pravdu, tohle by též bylo zajímavé řešení. Nicméně selhává na dvou detailech: 1) IE jej nepodporuje 2) mezi nadpis a odstavec nelze vložit žádný další tag, což může být někdy na škodu (p:first-child by tento problém neměl)

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz