Starší komentáře ke článku: urnaclan.com

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Siris

Datum vložení: 3.10.2003 0:40:46

... a zase odchazim...nech se vam dobre kritizuje... jen naokraj :
HTML 4.01 je validni jen na prvni strance jinde drobnosti.
Tabulkovy layout

Avatar

Autor komentáře: Malis

Datum vložení: 3.10.2003 10:02:09

Kód je sice validní (alespoň na úvodní stránce), ale nevychytaný. Tabulkový layout, no když na něm trváte, tak budiž, je to Vaše věc, ale máte špatně ošetřené šířky - pod IE je to v poho, ale pod Mozzilou (NN) se ten levý sloupec roztáhne na šířku asi 4x větší, než je zamýšleno.
Taky není úplně košér vkládat články is html hlavičkami, že ne ;)

Jinak graficky poměrně líbívé, nepřeplácané, tady problém nemám. Když odmyslím ten tabulka layout, tak by stačilo vskutku málo a mohlo by to být mnohem lepšejší.

Funkčně si ovšem myslím, že Vaše stránky přesně splňují to, pro co byly navrženy, a to je hlavní, takže mohu prohlásit: úkol splněn!

;)

Avatar

Autor komentáře: Robert Veselý

Datum vložení: 3.10.2003 11:33:07

Pro stránky jsem použil redačkní systém phpRS, kvůli snadnému updatu stránek a ten je založen na tabulkovém layoutu. Sám php neumím. Ale, není to špatná výzva jej předělat na netabulkový.<br>

Sám používám Mozzilu a problém se šířkou sloupců nevidím. Jaké hlavičky u článků máte na mysli ?

Avatar

Autor komentáře: Malis

Datum vložení: 3.10.2003 11:56:49

Hlavičky třeba: <a href='http://urnaclan.com/showpage.php?name=raven_shield' target='_blank'>http://urnaclan.com/showpage.php?name=raven_shield</a>, řádek 58 a dále - vložen vlastně komplet HTML soubor.

No a to rozhození si prohlédněte tu: <a href='http://bastl.malenek.cz/urna.jpg' target='_blank'>http://bastl.malenek.cz/urna.jpg</a>
Myslím, že to rozhozené je dost :)

toho phpRS jsem si všiml, ale pokud to mermomocí chcete dělat baz znalostí PHP, pokuste se z toho jen vykuchat potřebný zobrazovací kód a zbytek si udělejte sám. Ostatně, nevím jak je phpRS napsaný, ale protože předpokládám, že jde o klasickou MySQL databázi článků, které se tam pomocí phpRS přidávají a pak se zobrazují ve výstupní verzi, nemyslím si, že by databáze obsahovala už přímo kód html (maximálně nějaké značky typu strong a em), takže vstupní část phpRS může zůstat tak jak je a je potřeba upravit akorát výstupní část = načtení z databáze + vložení jednotlivých proměnných z MySQL dotazu mezi relevantní html značky, což není nic komlikovaného - a nemá to pranic společného s tím, jaký používáte layout stránek - např:
[h1][?=$totojepromennasvystupemzdatabaze["hlavninadpis"]?][/h1]

Tak asi tak.

Avatar

Autor komentáře: Malis

Datum vložení: 3.10.2003 11:58:50

Ještě verze toho netscapu:

Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; en-US; rv:1.0.2) Gecko/20030208 Netscape/7.02

Avatar

Autor komentáře: Robert Veselý

Datum vložení: 3.10.2003 12:03:11

Díky za info, to s tím Netscapem jsem opravdu netušil. A u těch článku mi je to, už taky jasný ;)

Avatar

Autor komentáře: nitro

Datum vložení: 5.10.2003 14:01:30

Vážený pane Malánek!

Můžete mi laskavě sdělit, proč za svým jménem uvádíte adresu Vašich stránek? Já se na ně podíval (což je asi vaším cílem) a byl jsem velice překvapen. Jak jsem totiž zjistil, vytváříte komerčně internetové prezentace a tohle má být asi jakýsi druh reklamy.

Pokud vám mohu poradit, nejlepší reklamou je dobře odvedená práce (Plaváček sem také nedává odkaz na své stránky a přitom zná <a href='http://www.plavacek.com' target='_blank'>http://www.plavacek.com</a> asi každý pravidelný čtenář Kritiky webu) a ne uvedení odkazu na svůj web všude, kde je to jen trochu možné.

A pokud si ten odkaz nemůžete odpustit, postarejte se alespoň o své stránky pořádně - navigace je totálně zmatená, navíc černé písmo na tmavě šedém pozadí jistě není ideální. A váš kód také rozhodně není hoden profesionála, který dělá svou práci za peníze (styly externě + v kódu, ...).

Václav Štrupl

Avatar

Autor komentáře: Malis (adresu stránky pro tentokrát neuvádím :)

Datum vložení: 6.10.2003 9:43:51

Ano, máte pravdu, adresu stránek uvádím proto, aby se na ně někdo podíval a posoudil, jestli to stojí za to se na to dívat. Nicméně to není myšleno (věřte si tomu nebo ne) jako druh reklamy a to z jednoho prostého důvodu: nemyslím si, že by si nějaký webdesigner či webmaster (a nikdo jiný to tu podle mne nečte) ode mne chtěl něco objednávat. Spíše jde o link, který má lidi dovést k ukázkám toho co jsem kdy vytvořil. Ostatně, o Plaváčkově adrese plavacek.com jsem se taky dozvěděl jen díky tomu, že ji tu uvedl, což si samozřejmě může dovolit, protože se nemá za co stydět.

Jediné s čím s vámi musím soulhasit je to, že samotné stránky malenek.cz pod drobnohledem odborníka nejsou nejlepším příkladem (a to ne kvůli barvě písma či navigaci, myslím, ale kvůli kódu, který už nějaký ten pátek má - a abych tedy dokonal sebešvihání tak ještě něco navíc, než jste uvedl: je tu hnusná layout tabulka, kde jsou ostatně i ty dodatečné a zbytečné css informace, fůůůůůůj (bez ironie)). Jaxi momentálně nestíhám to předělat, ale no, ale jak říkám, v tomhle máte pravdu.

Nicméně, pokud si dáte práci a proklikáte se (chaotickou navigací) k referencím, tak jednak zjistíte, že mé práce v minulosti byly pěkný bastl, ale taky, troufnu si tvrdit, práce nejnovější jsou ukázkou toho, jak by to mělo vypadat alespoň co se kódu týče (a pro opravdu mega šťouraly prozatím alespoň ta poslední).

No a ještě co se té profesionality týče, tak mi nezbývá než říct, že webdesign mě opravdu neživí (bohužel, jenžto je to činnost, která mě nesmírně baví), což je asi vidět i na množství věcí, které naleznete v těch referencích, ale živí mě především překládání.

A abych se vrátil znovu na začátek: ano máte pravdu, adresu uvádím proto, aby na ni někdo klikl. Tady na intervalu zabiju poměrně dost času tím, že se snažím občas někomu poradit v tom, v čem dokážu, a věřím, že mé komentáře nejsou tak úplně od věci, takže si říkám, ať se lidi taky mrknou na to co dělám já - jednak mi můžou oznámit nějakou zapomenutou botu, jednak aspoň vědí, s kým mají tu čest. A pokud si něco objednají bude fajn, ale uznejte sám: dal byste si reklamu, že děláte webdesign na stránky pro webdesignery. Ostatně - kolik z nás si něco objednala od výše zmiňovaného Plaváčka?

Takže asi tak. Omlouvám se těm, které si tento textík přečetli a zprudil je svou délkou a minimální informační hodnotou, ale pokládal jsem za vhodné zareagovat. Buďte v pokoji...

Michal Malének

Avatar

Autor komentáře: nitro

Datum vložení: 6.10.2003 18:24:50

Přeji dobrý den a děkuji za odpověď.

Na rovinu přiznávám, že jste mě překvapil a to velice příjemně. Vaše argumenty jsou rozumné a přivedl jste mě na myšlenku, že by nebylo od věci, navzájem se zde mezi pravidelnými čtenáři a kritiky trochu poznat (právě na základě osobních webů). Když pak člověk ví, s kým má tu čest, není to rozdhodně na škodu.

Přeji vám mnoho úspěchů v další práci a při přepracování osobní prezentace :-).
Václav Štrupl -aka- nitro,
autor weblogu o webdesignu na adrese <a href='http://nitroblok.ic.cz' target='_blank'>http://nitroblok.ic.cz</a> :-)

Avatar

Autor komentáře: Malis

Datum vložení: 7.10.2003 13:26:36

... jinak si neodpustím rýpnutí: ta reklama by šla upravit velmi snadno, ne?

Sám se nad sebou taky zamýšlím a docházím k rozhodnutí jít do sebe :-)

Avatar

Autor komentáře: nitro

Datum vložení: 7.10.2003 22:15:26

Chválihodné rozhodnutí! :-)
Reklama upravit bohužel nejde - je vkládána automaticky a já nemám žádnou možnost ji ovlivnit :-(.
Dokonce jsem psal na IC.CZ...bez úspěchu.
Napsal jsem na toto téma jeden spot, ale právě jsem (díky vám :-) zjistil, že zmizel a asi jsem ho omylem vymazal :-(.

Václav Štrupl -aka- nitro

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 3.10.2003 16:14:40

Dobrý den,

dívám se přes MSIE 6.0, Netscape 6.2, Operu 7.2 a Mozillu 1.4 na W2K. pokusím se postupovat popořádku.

Kód:

- fajn, skripty jsou v externích souborech, taktéž i styl. Validátor W3C nehlásí u titulní stránky žádnu chybu;

- title by mělo být za definicí kódování stránky;

- v metainformacích chybí keywords a description, což jsou důležitější věci než metattag AUTHOR, zvlášť když na stránkách není na autora kontakt;

- předpis BGCOLOR v elementu body by mohl být rovnou ve stylech, rollover obrázku v elementu body se dá také řešit v CSS (bez použití Javascriptu - na Intervalu je návod, článek se tuším jmenuje Rollover efekty);

- na titulní stránce se asi omylem opakuje element HEAD;

- díky tabulce se stránka zobrazuje stejně ve všech mých prohlížečích, což je velké plus, ale díky použití tabulky a mnoha obrázkům má po stažení 110 kB. V práci se mi stránka sice natáhne rychle, ale doma bych ji stahoval asi tak 25 - 30 vteřin. Tak dlouho bych nečekal, bylo by mi líto jak času, tak peněz. Podle množství komentářů v tabulce je vidět, že se v ní sotva vyzná i sám autor;

- autor nepoužívá u obrázků popisky ALT, čemuž se sice vzhledem k požehnanému počtu obrázků nedivím, ale pokud se mi obrázek hned nestáhne (jakože se hned NESTÁHNE), tak ani nevím, co tam má být. Popisky TITLE chybí i u odkazů;

- proč není u obrázků nadefinovaná jejich velikost atributy WIDTH a HEIGHT? i to přispívá k dluouhé době načítání stránky;

- atributy BORDER a WIDTH, popř. ALIGN jsou u tabulek zbytečné, tyto atributy lze nadefinovat vlastnostmi tabulky v CSS;

- proč autor nepoužívá tag P pro označení odstavce textu?

- menu by bylo lepší bez javascriptu, protože základní navigaci by měl autor zpřístupnit všem uživatelům bez rozdílu jimi používaného zařízení.Styl:

- styl je validní;
- Některé konstrukce jsou ale pěkně divoké, např. konstrukce:

border-top-width : 1px;
border-left-width : 1px;
border-right-width : 1px;
border-bottom-width : 1px;

je zbytečná, když tam máte stanoveno border: 1px solid #něco.


Přístupnost stránky:

- neexistuje tisková verze (i když vzhledem k tématu stránky jí asi není ani třeba);

- text je pěkně vidět a přijde mi akorát velký. Nicméně nelze (s výjimkou textu v patičce) zvětšit, což je hrubá chyba;

- je zde strašlivě přeobrázkováno. Věcnou informaci aby člověk hledal. Je-li stránka určena pro hráče prezentovaných her, nemusí tolik obrázků obsahovat, jelikož hráči svou hru stejně dobře znají. Obrázky ruší, dlouho se načítají a jsou (až na obrázky v záhlaví) naprosto zbytečné, neboť žádnou informaci nenesou. Na zkrášlení stránky jich stačí pár;

- autor na sebe nedává kontakt, takže nechápu, k čemu je metatag AUTHOR v metainformacích.

- Na první (a ani na druhý) pohled nepoznám, že na stránce je nějaké navigační menu. Prostě se mi na stránce ztrácí. Navíc klepnutím na položku v menu se někam dostanu a pak konec. Musím klikat na tlačítko Zpět na panelu nástrojů. Navíc nechápu, proč jsou z navigačního menu vyčleněny rubriky download, hlavní stránka, fórum a kalendář. Z hlediska jejich významu se nijak neliší od rubrik v navigačním menu. Jinak řečeno, podle mě náleží všechny tyto rubriky do hlavní navigace. Odkazy typu webmaster, kontakt, anglická verze, mapa webu a kdovíco ještě lze vyčlenit do navigace zvykové. Ne tak položky download, diskuse či hlavní stránka.


Celkové hodnocení:

Stránka je dosti nepřehledná a uživatelsky nepřívětivá. Autor sice zvalidoval jak stránku, tak i CSS, ale pochybuji o tom, že ví, proč se to má dělat. Stránka je navís odfláknutá, neboť psát popisky k odkazům a obrázkům se autorovi nechtělo. Sám nejsem žádný génius, ale dokázal bych si s problémem poradit lépe.

Nemůžu říci nic jiného než to, že se jedná o průměr, možná i horší průměr rubriky Kritika webu.

Avatar

Autor komentáře: Tom

Datum vložení: 3.10.2003 16:38:18

Pozn.: Rozhodně nesouhlasím s tím, že se jedná o průměr až slabší průměr v rubrice Kritika webu. Sleduji tuto rubriku každý den (i když do ní nijak nepřispívám, dokonce se ani příliš nevěnuji tvorbě stránek). Ale myslím, že dokážu poměrně dobře srovnat tyto stránky s minulými projekty, které byly v některých případech opravdu ostudné...Tedy z tohoto hlediska patří podle mého dnes kritizované stránky k horní pětině (podotýkám zde kritizovaných webů).
Hezký víkend.

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 3.10.2003 19:45:31

První, co jsem se při vstupu na stránky dozvěděl byl fakt, že jsem neznámý čtenář. Nejsem si jist, zda je to dobře nebo špatně. Ostatně už jsem v životě byl lecčíms. Jen namátkou - voličem, občanem, daňovým poplatníkem, zaměstnancem, nezaměstnancem, klientem, pacientem, panem řidičem, odpůrcem, ba i poškozeným. Mám stále více neodbytnější pocit, že přestávám být člověkem jako takovým. Holt moderní doba. Ovšem zpět k vážné práci.

Musím chtě nechtě reagovat na příspěvek pana Toma, který matematicky přesně zařadil dnešní web k horní pětině zde kritizovaných webů. Dovolím si nesouhlasit a svůj nesouhlas podepřu několika argumenty.

Především při načítání stránky mi celý obsah poskakuje jako padoucnicí stižené morče, chvilku vlevo, chvilku vpravo a občas si povyskočí směrem k nebeským výšinám. Veselý morče. Důvodem je, jak už bylo řečeno výše, neexistence stanovených rozměrů u obrázků. Celý web to tudíž už při stahování první stránky pasuje do kategorie amatérského až začátečnického počinu.

Druhý problém je čistě můj soukromý nicméně v české kotlině stále dost častý. Odbornou hantýrkou se nazývá delirium telecomis. Prostě, než se mi tahle stránka na modemu načetla, stálo mě to v přepočtu jedno euro a dvacet fufníků ve standardních cenách včetně DPH (minuta připojení a dva bavoráky). Což jak sami uznáte je dost. Pokud bych měl tuto stránku navštěvovat pravidelně, stanu se buď alkoholikem nebo dobrovolným dárcem české měny. Ani jedno mě neláká.

Přičinou je samozřejmě poměrně obsáhlý kód zvaný tabulkový. Osobně se domnivám, že doba stahování se při použití čistého CSS dá srazit tak na třetinu. To by snad mělo stát autorům za tu námahu. A je to jeden z argumentů, proč přejít na beztabulkový layout. Už jenom proto, že náš výhradní monopolní poskytovatel internetu v bohem i vládou zapomenutých dědinách nám jinou šanci než vytáčené připojení prostě nedává. A ještě pár let to asi nebude lepší.

Nicméně, abych jenom nehaněl, grafická stránka webu je celkem sympatická a celkem věrně odráží psychologii hry, kterou jsem občas také zapařil. Dokud jsem se nestal stálým přispěvovatelem v Kritice webu.

Ale ať se na toto dílo dívám jak chci, i s přimhouřenýma očima za slunečními brýlemi, pořád si myslím, že technologicky (alespoň co se týče HTML kódu) patří toto dílko spíše do minulého století. A prosím, neberte to jako urážku, autoři se jistě nadřeli, a koneckonců, nejedná se o web pro všechny. To alespoň trochu omlouvá tvůrce.

A jedna glosa na závěr - podtrhovat na internetové stránce cokoliv, co není odkazem, je důvodem k veřejné omluvě a rezignaci na místo webmastera. Tak.

Avatar

Autor komentáře: Robert Veselý

Datum vložení: 3.10.2003 20:49:00

Opět díky za věcné postřehy ke stránce.

Neznámý čtenář bude brzo odstraněn, v minulosti jsem počítal s registací čtenářů, ale od toho odstupuji, kvůli fóru, které tam máme.

Je divné, ale mám za to, že jsem rozměry u obrázku nevynechal, budu muset znovu zkontrolovat. A co se týče amatérského nebo začátečnického počinu je pravda, za začátečníka se považuji.

V poslední době hodně čtu hodně názoru na tabulkový design a začínám o něm také uvažovat, ale chce to čas.
Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 3.10.2003 23:16:42

Dobrý večer,

díky za reakci autora - jsem rád, že jsem ho svou možná příliš tvrdou kritikou neodradil. K horšímu průměru rubriky web zřejmě opravdu nepatří - rubriku Kritika webu sleduji asi 3 měsíce a je fakt, že zde byly i projekty daleko a daleko horší. Ale bohužel (či snad naštěstí) i lepší. Do horní pětiny se však tento web opravdu (zatím) neřadí.

Nicméně musím uznat, že v tomto případě jde o relativně komplexní web opírající se i o redakční systém založený na PHP. Něco takového jsem ještě na svém webu nepoužil, neboť to prostě neumím. Proto jsem ochoten uznat, že jisté nedostatky v kódu autor zřejmě vyvážil (snad) funkčním technologickým pozadím webu. Autor je tedy rozhodně všestranněji zaměřen než já, který jsem schopen pouze základních triků v ASP. Všestranné zaměření autora některé chyby kódu snad i omlouvá, ovšem s výjimkou těch nejkřiklavějších (pevná velikost písma, tabulka, nejasná navigace a neexistující popisky).

Pane Veselý, přijměte prosím mou výše uvedenou kritiku konstruktivně a vytrvejte ve svém díle.

Zdravím Vás.

Avatar

Autor komentáře: Birky

Datum vložení: 5.10.2003 21:11:49

Zdravím všechny kritiky a autora!

Můj příspěvek je spíše reakcí na výše uvedené, za což se omlouvám, ale myslím si, že by i tak mohl být přínosem.

Nejprve bych se rád pozastavil u narážek na údajnou velikost stránek. Dovolil jsem si to ověřit a zjistil jsem, že samotný HTML soubor má zhruba 15 kB a zbývajících 110 kB zabírají obrazky a 5 kB CSS soubor. Celkem má tedy hlavní stránka 125 kB, což v dnešní době celo-grafických webů není hodně a hlavně obrázky se natahují až dodatečně, takže ať mi nikdo netvrdí, že musí 25 sekund čekat na to, aby si mohl něco přečíst. Zhruba po 3-4 sekundách "čekání" musí mít ve svém prohlížeči natažený veškerý text a již jen čekat na obrázky. Ano, menu je grafické, ale texty článků ne, takže to hlavní má již ve svém počítači.

Dále bych se pozastavil u neustále omílaného tabulkového designu. Ano, není to již IN, ale na druhou stranu se ještě stále běžně setkávám s problémovým zobrazením stránek zformátovaných jen přes CSS, což mě dokáže pěkně vytočit, obzvláště když mě k podobnému rozhodnutí dotlačí webový profesionál inspirovaný podobnou diskuzí! Mluvím například o Mozille (verze pro Linux a bude novějšího data). - Navíc pokud vše spočítám v reálných číslech, tak bych na těchto hodnocených stránkách stejně moc kB neušetřil, jelikož by šlo asi je o 2 kB, což je opravdu málo.

Jinak CSS považuji za dobrou věc, ale nerad slepě na 100% podléhám jakémukoliv náboženství!

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 6.10.2003 9:39:07

Dobrý den,

dovolím si ještě jednou reagovat.

Ano, máte pravdu, první se stáhne text, takže to "podstatné" mám k dispozici ihned. Ale vzhledem k tomu, že podstatnou část informace o titulní stránce webu nesou právě obrázky, tak se setkám pouze s výkřiky typu "rekrutace" nebo "urnaclan opět funkční". Co mi to prozradí o zaměření a významu celého webu, pokud jsem na něj jen náhodou zabloudil? Nic. Pokud tedy takové hafo obrázků, pak s alternativním popisem a nějakým uvítáním "neznámého" příchozího.

Tabulky nejsou IN, to je pravda. Rozhodně je všechny konvenční rohlížeče (a to i jejich starší verze) zobrazují konzistentněji, takže stránka s tabulkami je paradoxně konzistentněji zobrazována než stránka s CSS layoutem. Problémové zobrazení stránek s CSS je hotová věc a mě to vytáčí také - ale problémy s tím nemá ani tak Mozilla (alespoň ne Mozilla 1.4, kterou mám), ale spíše MSIE. Nicméně se to dá jakž takž vyladit, a proto budu věřit raději CSS než tabulkám. Ale na 100 % také ne!

Zdravím Vás.

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 6.10.2003 22:11:25

Zdravim,

reaguji na usporu kodu table vs. css, v tomto pripade je mozna pouze mala uspora, ale v bezne praxi se mi podari html + css seslapat pod 10 kB, nehlede na vyhody pri renderovani stranky v IE (table vs. css)...

Avatar

Autor komentáře: Tom

Datum vložení: 5.10.2003 18:29:36

Dobrý den,
no, možná jsem to s tou jednou pětinou trochu přehnal, ale - podíval jsem na na několik kritik zpět - heh, zas tolik lepších (rozuměj - lepší je ta, kde se kritik zaměřuje na větší detaily), jsem nenašel. Tak se opravuji na horní třetinu, OK? Už Vás tu zas na kritice nebudu rušit a spíš se budu bavit neustálým opakováním - tabulky, css, zvětšování písma, validace, optimalizace...Napište spolu nějakou book, hm? Dokonalý web pro 21. století. To co je tu všechno v kritice napsáno by dalo na několikasvazkovou encyklopedii :)
mějte se...

Avatar

Autor komentáře: Frank

Datum vložení: 4.10.2003 11:37:04

Jenom jednu malou poznámečku. Upravit takhle phpRS od původní verze mohlo nějaký ten čas zabrat a je vidět, že se to vyplatilo. Na první pohled se mi stránka zalíbila. Jen tak dál

Avatar

Autor komentáře: fíša

Datum vložení: 6.10.2003 11:47:50

omg lidicky kdo to ma cist takove kritiky...muj prvni dojem je, ze ten web nestoji za nic, proc byste to teda tolik kritizovali..druhy dojem je uplne stejny co v prvnim prizpevku sdelil civilkar (sice obsahle, ale je tam toho fakt pozehnane)

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz