Starší komentáře ke článku: Validita nade vše

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Magor

Datum vložení: 8.9.2008 9:47:18

Autor Českého validátoru Tomáš Hradil jej vytvořil se záměrem odradit kodéry od používání XHTML. - Tak to může používat jenom degen.

Avatar

Autor komentáře: Pavel Salvet

Datum vložení: 12.9.2008 9:06:20

Co jste citoval, je subjektivní názor autora. Vůbec celý článek je silně subjektivně laděný a nepochybuji, že spousta čtenářů řadu věcí vnímá velmi odlišně. Ne každý se ovšem sníží k urážení.

Avatar

Autor komentáře: PEpe

Datum vložení: 8.9.2008 10:40:15

neni april az v dubnu?

Avatar

Autor komentáře: Timy

Datum vložení: 8.9.2008 12:21:28

Český validátor radí jaký použít doctype, aby i v HTML zůstal stejný režim jako měla stránka v XHTML.

Avatar

Autor komentáře: Vícha

Datum vložení: 8.9.2008 15:52:04

Tak ani sedmička se nijak "nepolepšila". Box vychází v IE stále menší než v ostatních prohlížečích (Opera, Mozilla), takže pořád musíme vyrábět kvůli IE hacky. Kdy třeba tohle skončí? A jak je to s psaním elementů ukončených lomítkem - NET zápis. Třeba <br/, <img/... Prohlížeče tuto syntaxi moc nepodporují avšak tento zápis je dále součástí normy W3C!! Připravuje se nějaké změna?

Avatar

Autor komentáře: Peca

Datum vložení: 8.9.2008 18:57:22

Vícha: v režimu standard už od IE6 je podporován box model podle w3c. A to, že je v NET zápis pořád v doporučení W3C? No a co, v praxi to nikdo nepodporuje a pokud budou výrobci prohlížečů mít zdravý rozum, tak ani podporovat nebude v budoucnosti.

Avatar

Autor komentáře: niky

Datum vložení: 12.9.2008 11:06:58

"Tak ani sedmička se nijak "nepolepšila". Box vychází v IE stále menší než v ostatních prohlížečích (Opera, Mozilla), takže pořád musíme vyrábět kvůli IE hacky. Kdy třeba tohle skončí?" A proc by to melo skoncit? IE kdysi podporoval boxmodel, ktery v pozdejsi specikaci byl definovan jinak. IE vam proste poskytuje zpetnou kompatibilitu - jinak receno, stare stranky pojedou se starym boxmodelem a nove vytvarene s novym. Nevim, co je na tom spatneho. Kdyby MS v IE7 odrizl podporu stareho boxmodelu, zase by se vyrojilo spousta kriklounu kritizujicich toho rozhodnuti.

Avatar

Autor komentáře: t3x

Datum vložení: 9.9.2008 7:47:25

David GruNdl?

Avatar

Autor komentáře: rarouš

Datum vložení: 13.9.2008 13:35:08

kdepak Grundl, ale grumbl http://www.blabolnik.cz/nedelej-humble-ty-grumble

Avatar

Autor komentáře: Floyd

Datum vložení: 9.9.2008 15:07:06

Ve svém článku používáte citát ve slovenštině, takže předpokládám, že se jedná o citát. Možná by nebylo od věci v tom případě uvést autora, nebo alespoň link na zdroj, odkud citát pochází. Dal jsem si tu práci a našel "cosi podobného" na netu, ale v tom případě se nejedná o citát, protože ten by měl být přesný. Mohl by tedy autor uvést, odkud pochází ten kus slovensky psaného textu? Děkuji. Další věc, co jsem nepochopil je následující text: [i]Existují i tací, kteří si nechcou zadat respektováním řádu, jenž je přesahuje. Je pro nich důležité ukázat, jak málo pro nich standardy znamenají a vítají každou příležitost, která jim umožní se nad ně povýšit.[/i] Mohl by mi prosím autor vysvětlit, co tím chtěl říct? Rovněž děkuji.

Avatar

Autor komentáře: Pavel Salvet

Datum vložení: 12.9.2008 9:12:25

Jedná se o fiktivní komentář. Na netu jste pravděpodobně narazil na předlohu, kterou jsem si upravil po svém a vsadil ji do naprosto odlišného kontextu. Domnívám se, že ten text je jaksi samovysvětlující. Někteří zkrátka v článku popsané triky používají jen na to, aby se předvedli. Jiný účel nesledují.

Avatar

Autor komentáře: David Grudl

Datum vložení: 13.9.2008 15:28:31

> Ani druhý způsob opravování, konverze XHTML kódu na HTML kód, nemusí být nejšťastnější. V případě transitional DTD dojde totiž k rozsáhlým změnám ve funkčnosti stránky. Nebezpečí spočívá v tom, že některé změny jsou obtížně zjistitelné. Koho například napadne testovat hover efekt? Konverze XHTML -> HTML může znefunkčnit JavaScript, který se spoléhá na to, že mezi TABLE a TR je TBODY - drobnost, která však může způsobit bolení hlavy :-) Ale o odlišném hover efektu mezi Strict a Transitional jsem nevěděl. Můžete mě navést?

Avatar

Autor komentáře: Pavel Salvet

Datum vložení: 15.9.2008 16:02:27

HTML 4 Transitional DTD "shodí" IE do Quirku. V tomto režimu IE celou řadu věcí nepodporuje, nebo fungují jinak. Hover efekt tak funguje jen na odkazech, takže například li:hover {display: block} v takovém případě selže. Hodně programátorů si myslí, že JS lze na XHTML aplikovat úplně stejně jako na HTML. Jenže ono to tak úplně není - v článku uvádím jeden příklad ( s metodami write a writeln), přišel jste s dalším a existují ještě jiné záludnosti. Většinou se ale XHTML kód posílá s MIME typem text/html a nezpracovává se tedy jako XHTML, takže tyhle věci se neprojeví. Za překlep ve jméně se omlouvám.

Avatar

Autor komentáře: David Grudl

Datum vložení: 16.9.2008 5:25:05

Jo takhle. Myslíte HTML 4 Transitional, nikoliv HTML 4.01 Transitional, ale to v článku chybí. HTML 4.01 Transitional IE do quirku neshodí, zkuste si otevřít třeba www.latrine.cz a do adresního řádku zadat javascript:alert(document.compatMode). Ohlásí se CSS1Compat.

Avatar

Autor komentáře: Chamurappi

Datum vložení: 18.9.2008 22:56:31

Deklarace typu dokumentu HTML 4.01 Transitional při uvedené adrese DTD nikoho do quirku neshodí. Už jsem ti psal [1], že doporučení od českého validátoru téměř nikdy nevyvolá změnu vykreslovacího režimu v prohlížečích. Přesto pořád okapuješ okap. Pod závojem přátelského doporučování mé uživatele záměrně zastrašuješ. Proč u rozjímání o mých záměrech neodkážeš na má zdůvodnění [2]? Naštěstí sis osvojil tak nepoužitelnou stylistickou formu, že z článku v záplavě nadsázek a ironií málokdo pochopí, co jsi vlastně chtěl světu sdělit. [1] http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=10&topic=69740#12 [2] http://validator.w3.cz/docs/xhtml.html

Avatar

Autor komentáře: Pavel Salvet

Datum vložení: 19.9.2008 9:27:21

>Pod závojem přátelského doporučování mé uživatele záměrně zastrašuješ. Co kdyby sis nejdříve uvědomil, že: 1. Ten článek vyznívá pro Český validátor pozitivně 2. Článek NEBYL o Českém validátoru. Zmínil jsem jej jenom proto, že jej považuji za velice zdařilé dílo a chtěl jsem na něj upozornit. A proto jsem na něj taky uvedl odkaz. V opačném případě bych ti reklamu nedělal, natož ještě pozitivní. 3. Neplatí, že kdo není s tebou, je proti tobě. 4. Tvé ovečky nezastrašuji, pouze je upozorňuji, že i v případě tvého validátoru platí "dobrý sluha, ale zlý pán". >Proč u rozjímání o mých záměrech neodkážeš na má zdůvodnění Protože a) tvá zdůvodnění jsou jednostranná, tudíž zavádějící, ostatně jako všechny tvé výplody. b) znovu opakuji, že článek nebyl o Českém validátoru, tak se prosím nediv, že se o něm nerozepisuji tak, jak bys chtěl. Možná se při snaze rozpoznat tvé záměry pletu, přiznávám, že v záplavě nadsázek, ironií a dalších omáček, nechápu, co se vlastně snažíš světu sdělit, nicméně pár věcí je jistých. V té první hlášce (víš kterou myslím?) není ani písmenko o tom, že posílat XHTML s MIME typem text/html je v souladu se specifikací, naopak je v ní uvedeno, že prohlížeče takový kód považují "za (rozbité) HTML", což není tak docela pravda. Prohlížeče nerozeznávají rozbité a nerozbité HTML, ba dokonce ani HTML neumí parsovat, například podporují křížení tagů, které je zakázáno už na úrovni SGML, nebo naopak nepodporují NET zápis.

Avatar

Autor komentáře: Gofry

Datum vložení: 13.9.2008 22:26:09

Nie je mi úplne jasné, prečo by človek validátoru podvrhoval inú stránku. O validite skutočnej stránky to predsa nehovorí vôbec nič. Odhaliť takýto podvod je pritom veľmi jednoduché a vzniknutá nedôvera zákazníka (alebo komunity) bude ďaleko horšia ako keby sa vývojár so zákazníkom dohodol, že je lepšie nedodržať validitu, pretože na funkčnosť to nebude mať žiaden vyplyv ale bude to ďaleko lacnejšie na vývoj. Príkladom môže byť používanie vlastných atribútov v elementoch. Je to vec, vďaka ktorej je práca ďaleko jednoduchšia.

Avatar

Autor komentáře: Pavel Salvet

Datum vložení: 15.9.2008 15:45:04

Máte pravdu.

Avatar

Autor komentáře: Miloš

Datum vložení: 19.11.2008 21:28:39

Nevíte, jak udělat toto v XHTML 1.0 strict validní? ... else if (formular.email.value!="" && formular.email.value!="@") {...} ... validátoru se nelíbí to "&&" - vyřešil jsem to dvěma podmínkami else if(...) { if(...) {...}}, neexistuje, ale nějaké lepší řešení? Mám to do školního projektu, který musí být validní - validita nade vše :-) Díky.

Avatar

Autor komentáře: rk

Datum vložení: 22.1.2009 1:17:19

http://radovan.bloger.cz/IT-internet/Validita-pro-web-je-totalni-blbost-

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz