Starší komentáře ke článku: vsb

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 26.1.2004 0:08:47

Koukam ze se kritika vraci po dvou hezkych ukazkach zase zpet do sveho prumeru ;)

Avatar

Autor komentáře: hermit

Datum vložení: 26.1.2004 4:46:07

komu neni rady tomu neni pomoci.
- spatne je toho moooc, tady je skoda i neco psat lepe bude kdyz si autor procte spetne par kritik a <a href='http://interval.cz/clanek.asp?article=2546' target='_blank'>http://interval.cz/clanek.asp?article=2546</a> no a pak bych jeste pridal <a href='http://www.blindfriendly.cz/doc/bfw.php' target='_blank'>http://www.blindfriendly.cz/doc/bfw.php</a> a neco z <a href='http://www.w3.org/' target='_blank'>http://www.w3.org/</a> , a pro zacatek by to mohlo stacit

- jen tak mimo by me zjimlo proc autor je "neznamy" a jesli se vubec ozve

Avatar

Autor komentáře: Ondřej Pohorský

Datum vložení: 26.1.2004 7:00:37

Ať žijí tabulky, že!

Grafika tohoto webu je v některých ohledech přijemná, ale to je jen špička ledovce, kterou ukazuje nad hladinu jinak naprosto nedořešený web. Jen namátkou :

Tabulkový layout!
Nepřítomnost tiskové verze!
JavaScript přímo ve zdrojovém kódu!
Nevalidita kodu!

Je toho skutečně moc, autor by si měl přečíst, jak už se přede mnou někdo zmínil, dřívější recenze a poučit se z chyb druhých.

Ondřej Pohorský,

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 26.1.2004 9:41:51

Dobrý den,

dívám se přes MSIE 6.0, NN 6.2 a Operu 7.2.

KÓD:

V kódu je několik chyb - chybí doctype, úplně chybí veškeré metainformace, některé elementy jsou malým, jiné zase velkým písmem, hodnoty některých atributů nejsou v závorkách, dokument si mnoho nedělá z pravidel sémantiky (začínáte nadpisem h3, nikoli h1), používáte elementy, které nejsou součástí specifikace (X)HTML (IFRAME), stylujete jak v externím stylu, tak přímo v dokumenty u jednotlivých elementů, javascript není v externích souborech.

CSS je nevalidní - používáte některé vlastnosti SCROLLBAR, které jsou opět proprietární záležitostí MSIE a nejsou součástí specifikace CSS.


POUŽITELNOST:

Jen kód defaultní stránky má velikost téměř 50 kB, což je hodně. Image mapa a další obrázky velikost defaultní stránky dozajista zvýší ke 100 kB, není-liž pravda? To je dost. Nevím, jestli bych tak dlouho čekal. Ale asi bych musel, že ...

Formulář pro přihlášení studenta je v IFRAME, který mi ani v Opeře ani v Netscapu nefunguje. To je chyba.

Menu je javascriptové. To také není ideální řešení, nicméně poskytujete řešení náhradní (menu se objevuje vlevo na stránce v textové podobě).

Do vašeho "vzkazníku" lze zapsat doslova cokoli a databáze to akceptuje. Co takhle nějakou JS kontrolu, když už tam toho javascriptu máte tolik?

Zvětšovat lze pouze písmo hlavního textu, ne tak písmo v menu, které by to nejvíce potřebovalo. Výchozí velikost písma doporučuji udělat větší.

Neexistuje tisková verze, což je chyba.

VZHLED:

Stránky vypadají ve všech mých prohlížečích stejně, což je plus. Jejich provedení není špatné, i v malých barevných rozlišeních je vše dostatečně kontrastní (alespoň pro mě). Je fajn, že využíváte celou plochu obrazovky, ale ten horizontální scrollbar v rozlišení 800x600 mi trochu vadí, zvlášť když se stále ještě jedná o rozlišení, které používá většina uživatelů Internetu v ČR (alespoň pokud vím).

*****

Web univerzity by měl být podle mého názoru široce přístupný a technicky co nejdokonalejší, neboť jeho cílová skupina je relativně široká. Tomuto webu k přístupnosti a technické dokonalosti schází pěkná řádka věcí. Nejsem žádný mistr světa ve tvorbě webu, ale takový web bych určitě udělal i lépe. Nemohu dát více než 50%.

Zdravím Vás.

Avatar

Autor komentáře: Denis

Datum vložení: 26.1.2004 10:23:29

Nepíše se mi to lehce, ale je to fakt ostuda. A když zabrousím např. na stránky katedry informatiky na mé rodné fakultě (FEI), tak mě obleje studený pot. Neznám strukturu a rozsah výuky, ale právě na téhle katedře bych si dovedl představit např. semestrální práci - web vsb.

Co se týče struktury, tak mi přehlednější připadají současné stránky <a href='http://www.vsb.cz' target='_blank'>http://www.vsb.cz</a>, které ale mají zase oldschool vzhled.
U webu hodnotím kladně subjektivně příjemné barevné schéma, ale to je fakt dost málo. Na titulní straně mi dost chybí přímé odkazy na jednotlivé fakulty.
Jinak podepisuji výtky předchozích příspěvků.

Avatar

Autor komentáře: Radek Liebzeit

Datum vložení: 27.1.2004 12:25:07

Dobrý den.

Děkuji všem, kteří zde uvedli konkrétní připomínky k připravovanému novému webu. S konkrétní připomínkou se dá dále pracovat, se všeobecným odsouzením se toho moc dělat nedá.

Taktéž mnohokrát děkuji neznámému dobrodinci, který lépe než my věděl, že stránky jsou již připravené k takovémuto posuzování. Díky němu (ale především všem kritikům) budeme moci na připomínky reagovat ještě před uvedením stránek do ostrého provozu.

O lecčems víme a řešíme.

Nyní konkrétně k jednotlivým připomínkám. Budu to brát postupně podle času a vždy uvedu původní připomínku:

1) „Použité technologie: HTML, CSS, PHP“
PHP není pro vytváření těchto stránek použito. Využívá se JAVY a JSP.

2) „jen tak mimo by me zjimlo proc autor je "neznamy" a jesli se vubec ozve“
Autor je neznámý patrně proto, že výše zmíněný dobrodinec nechal naše stránky do kritiky Intervalu zařadit na vlastní pěst.
V této souvislosti by mne zajímalo, jak redakce přistupuje k zařazování nových příspěvků. Když už si neověřuje, zda je zadavatel opravdu autorem, tak by mohla autora alespoň informovat o zařazení, aby se to nedozvěděl až od někoho třetího.

3) „Tabulkový layout!“
Zůstane.

4) „Nepřítomnost tiskové verze!“
Pro koncové stránky bude doplněna.

5) „JavaScript přímo ve zdrojovém kódu!“
Plyne z dynamického skládání stránek, kdy položky menu nejsou známy při vykreslování hlavičky. Asi by se to dalo loadovat samostatně, ale co bychom tím získali?

6) „Nevalidita kodu!“
V konečné verzi by měly být chyby a překlepy odstraněny.

7) „V kódu je několik chyb - chybí doctype, úplně chybí veškeré metainformace, některé elementy jsou malým, jiné zase velkým písmem, hodnoty některých atributů nejsou v závorkách, dokument si mnoho nedělá z pravidel sémantiky (začínáte nadpisem h3, nikoli h1), používáte elementy, které nejsou součástí specifikace (X)HTML (IFRAME), stylujete jak v externím stylu, tak přímo v dokumenty u jednotlivých elementů, javascript není v externích souborech.“

- S doctype byl problém. Z neznámých důvodů mi v některých stránkách IE zobrazoval svislý scroll-bar. Zní to divně, ale přestal, když jsem odstranil doctype.
- Metainformace doplníme.
- kéž by bylo HTML case sensitive. Takhle si každý autor zvolí jemu příjemnou velikost a když to pak dynamicky složíte, tak se vám to míchá.
- souhlasím, že hodnoty atributů by měly být v uvozovkách nebo apostrofech
- na tu hierarchii nadpisů se podívám, jestli za tím nevězí nějaká hlubší myšlenka
- IFRAME běžně zvládají moderní prohlížeče. IFRAME je součásti specifikace HTML 4.01 a taktéž XHTML 1.0 transient. Máte pravdu, v 1.1 již ne.
- Styly přímo u elementů by měly být zrušeny.
- Javascript – viz. výše.
8) “CSS je nevalidní - používáte některé vlastnosti SCROLLBAR, které jsou opět proprietární záležitostí MSIE a nejsou součástí specifikace CSS.“

Ano, v IE je i scrollbar laděn do barev www stránek. V ostatní prohlížeče to ignorují a scrollbar zůstavá ve standardních barvách. Máme jen proto ignorovat možnosti nejpoužívanějšího browseru?

9) „Jen kód defaultní stránky má velikost téměř 50 kB, což je hodně. Image mapa a další obrázky velikost defaultní stránky dozajista zvýší ke 100 kB, není-liž pravda? To je dost. Nevím, jestli bych tak dlouho čekal. Ale asi bych musel, že ...“

Velikost kódu default stránky je cca 18kB (když nemáte zapnuté plné menu a to by mělo být defaultně vypnuto). Pravdu máte s obrázky. Snížím jejich kvalitu. A akce a novinky v pravé části představují dalších 20kB, ale do IFRAME, takže nemusíte čekat.

10) „Formulář pro přihlášení studenta je v IFRAME, který mi ani v Opeře ani v Netscapu nefunguje. To je chyba.“

Mám vyzkoušeno, že v NS 7.1 a Opere 7.1 to funguje.

Ukázalo se, že umístění přihlašovacího formuláře na úvodní stránku je obtížně slučitelné s handshakem při procesu přihlašování na server. IFRAME je relativně rozumným řešením tohoto problému. Nicméně pomalu, ale jistě dospívám k přesvědčení, že lepší bude umístění pouhého tlačítka „přihlásit“ a ne již celého formuláře.

11) „Menu je javascriptové. To také není ideální řešení, nicméně poskytujete řešení náhradní (menu se objevuje vlevo na stránce v textové podobě).“

Proč není JavaScriptové menu ideálním řešením? Jednu odpověď mám – je to pomalé. Nějaké další?

12) „Do vašeho "vzkazníku" lze zapsat doslova cokoli a databáze to akceptuje. Co takhle nějakou JS kontrolu, když už tam toho javascriptu máte tolik?“

Dobrý nápad. A nemuselo by to být ani v JavaScriptu, když ho tak nemáte rád. V plánu je vytvoření komplexnějšího systému pro adresné zadávání, odpovídání a evidenci připomínek. Tam by mělo být vše vyřešeno.

13) „Zvětšovat lze pouze písmo hlavního textu, ne tak písmo v menu, které by to nejvíce potřebovalo. Výchozí velikost písma doporučuji udělat větší.“

Podívám se na to.

14) „horizontální scrollbar v rozlišení 800x600 mi trochu vadí, zvlášť když se stále ještě jedná o rozlišení, které používá většina uživatelů Internetu v ČR (alespoň pokud vím).“

Člověk pro oči nevidí. To je pár pixelů navíc. Přijdou pryč. 800x600 je nativním rozlišením těchto stránek. A nejdůležitější část by měly být vidět i v rozlišení 640x480.

15) „Na titulní straně mi dost chybí přímé odkazy na jednotlivé fakulty“
Ano, měly být nějak lehce přístupné. Možná ne hned z hlavní stránky, ale jinak intuitivně ano. Napravíme.


Ještě jednou děkuji za všechny podnětné připomínky.

Radek Liebzeit

VŠB-TU Ostrava, CVT
Ing. Radek Liebzeit
17. listopadu 15
Ostrava-Poruba, 708 33

email: radek.liebzeit@vsb.cz

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 27.1.2004 14:50:28

Dobrý den,

děkuji autorovi za reakci na některé z mých připomínek. Jelikož jsem asi nebyl v několika případech dost důsledný, upřesním:

ad doctype) S tím doctypem to je zajímavé - myslel jsem si, že IE 6.0 má problém jenom s XML deklarací, která v konečném důsledku funguje jako automatický přepínač prohlížeče do quirk módu ... hm, hm. No a zkoušel jste třeba dát do dokumentu jiný doctype než DTD HTML 4.01?

ad case-sensitivity) tuším, že v HTMl 4.01 je jedno, jestli píšete značky velkým nebo malým písmem. V XHTML, ve kterém já dělám, to jedno není ... No, ale když Vás pracuje na stránce více, stačí se dohodnout a ušetříte si tím práci s případným přechodem webu na nějakou verzi XHTML ...

ad iframe) Použitím IFRAME děláte dle mého názoru krok zpět, tento element budoucnost prostě nemá. Píšete sice, že Opera 7.1 s ním nemá problém, ale moje Opera 7.2 ano - nezobrazuje jej. Co když bude mít nějaký student právě tuto Operu?

ad vlastnosti scrollbar) díky těmto vlastnostem je Váš styl nevalidní. Je to otázka volby - buď si vyberete validní styl a širokou přístupnost pro různá koncová zařízení, nebo dle mého názoru pomíjivý a nepodstatný grafický efekt.

ad javascriptové menu) již jsem z několika míst slyšel, že přes JS menu se nedostanou roboty, takže stránku špatně zaindexují (a o správnou indexaci byste měl stát, ne?); JS dále neumí prohlížeče s vypnutým javascriptem a textové prohlížeče, popřípadě nějaká "hloupější" koncová zařízení (i když uznávám, že takových moc není).

ad 12) Ano, kontrola vyplnění formuláře je pro JS jako stvořená. Proti javascriptu nic nemám - sám jej používám pro změnu stylu stránky a kontroly formulářů. Ani v jednom případě však nejde o takové funkce stránky, jejichž nedostupnost (např. kvůli vypnutému JS) by způsobila nefunkčnost celé prezentace.

Bohužel se ukazuje, že recenzenti Intervalu vidí jen malý kus práce, kterou jste na stránce odvedl. Nevidí administrační systém (správa obsahu), nevidí dynamické skládání, nevidí vsuvky, nevidí do složení Vašeho týmu, spolupráci apod. Komplexnost webu jako taková jim tudíž musí uniknout, čímž se hodnocení snižuje na hodnocení toho, co "je vidět".

Proto žádám autora, aby těch mých 50% bral jako hodnocení pouze toho, co vidím.

Zdravím Vás.


Avatar

Autor komentáře: Radek Liebzeit

Datum vložení: 27.1.2004 15:56:28

Děkuji Vám za tuto reakci. Vaše podněty beru vážně do úvahy pro další vývoj stránek.

Teď bych chtěl jen ještě rozvést jeden bod. Jsou to vlastnosti scrollbaru definované přes CSS. V oblasti kolem HTML vždy platilo, že pokud browser něco nezná, tak to ignoruje. Takže když třeba NS narazí na pravidlo pro scrollbar, neví na co ho aplikovat, tak ho prostě nechá být. Čím je tedy v tomto konkrétním případě snížena přístupnost pro koncová zařízení, která styl scrollbaru nepodporují?


Radek Liebzeit

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 27.1.2004 16:07:33

Já nekritizoval obarvení scrollbaru, mě vadí, že jich je tam tolik najednou. Myslím si, že při lepším rozvržení stránky (viz ta zbytečná mapa s třemi obrázky) byste si bohatě vystačil s posuvníkem jediným, tím standardním vpravo. Fakt, že to uživatelé neradi používají mám ověřený ve své firmě a doma. Převážná většina našich zaměstnanců má k myši velmi chladný vztah a nerada pořád šmejdi po stránce a za něco tahá, aby si mohli žádané informace přečíst. Smrt posuvníkům.

A ještě drobnost. I při tvorbě webu se hodí moudrost geniálního spisovatele, který o svém díle prohlásil: Všechny své miláčky bez milosti zabíjím. Asi proto byl slavný.

Avatar

Autor komentáře: Civilkář

Datum vložení: 27.1.2004 22:13:47

Asi bych si dokázal představit i primitivní koncové zařízení s netolerantním parserem, které každá chyba v šabloně stylu rozhodí tak, že ji prostě nevezme v úvahu vůbec. To, že to všechny browsery dneška dokážou, neznamená, že to v budoucnu dokáže každý mobil, nebo PDA, nebo nějaké podobné jednoduché zařízení. Scrollbar tedy není problém pro majoritní zařízení dneška (PC), neboť ta mají vysokou kapacitu paměti pro programové vybavení, ale pro zařízení budoucnosti může být takový styl problémem. Neříkám, že musí, ale může.

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 28.1.2004 0:02:32

O tom bych dost pochyboval - zarizeni ktere bude mit takto jednoduchy parser totiz dozajista nebude zvladat ani narocne operace mezi nez patri treba prvky ktere plavou (float). Tudiz nejspis nebude mit CSS vubec nebo bude mit svoji zvlastni verzi (handheld).

Avatar

Autor komentáře: Jiří Bureš

Datum vložení: 29.1.2004 11:22:12

Dokument by neměl měnit vzhled prohlížeče. Nemůžete např. vědět, jaký má čtenář nastavený vzhled. Méně zkušené uživatele nebo uživatele s "barevnou" pamětí může změna vzhledu posuvníku zmást a působit jim (drobné) obtíže s používáním dokumentu.

Avatar

Autor komentáře: Crusher

Datum vložení: 30.1.2004 9:20:43

chci jen malinko podoknout ze se mi svisly scroll-bar zobrazuje i bez deklarace DOCTYPE
cim to ? ... mam spatnou verzi IE ? (mam puvodni z instalace XPpro)

Avatar

Autor komentáře: jarek vesely

Datum vložení: 27.1.2004 13:48:05

Mozna onen "dobrodinec" nemohl klidne spat, protoze takove "hrubky" nesnese ani predbezny navrh webu!!!
Je videt, ze autor stranek tezko nese svou neschopnost sledovat posledni trendy v tomto odvetvi!
Autor by mel byt rad, ze mel nekdo tolik zajmu a tuto nepovedenou prezentaci, tak vyznamne instituce - jakou VSB - TU Ostrava bez pochyb je - umistil zde na Intervalu!!
Je to OSTUDA, kdyz by se chyby resili az po uvedeni do ostreho provozu!
Je smutne, ze na VSB - TU Ostrava jsou PREZENTACI univerzity povereni lide, kteri se VUBEC v problematice neorientuji!!
Jak jinak si vysvetlit ABSOLUTNI ignoraci standardu?
V reakci autora je zrejme ze si s mnoha problemy nevi VUBEC rady!

Mozna by bylo pro VSB-TU Ostrava lepsi, kdyby na svou webovou prezentaci vypsala vyberove rizeni a oslovila ODBORNIKY, kteri uz maji nejaky vetsi projekt za sebou. Pripadne mi to vhodnejsi nez, aby mela univerzita "z ostudy kabat"!

Avatar

Autor komentáře: Marek Fukala

Datum vložení: 29.1.2004 19:09:31

Dekuji Vam za Vase pripominky,
Skoda jen, ze nejsou prilis konkretni. Jak uz tady zminil pan Radek Leipzeit, tento druh reakce opravdu neni prilis prinosny a v nicem nam nepomuze. Pokud bych mel pouzit Vasi retoriku, pak je uzitecny snad jen v tom, ze se utvrdime v myslence, ze se v problematice prilis neorientujete. Predpokladam, ze jinak by jste byl ve sve kritice vice konkretni, jako nekteri znali jedinci, kteri problematiku ovladaj. Rad bych Vas vyzval ke konkretizaci vasich hesel typu 'Vsechno je spatne' a 'Absolutni ignorace'.
Vase pripominky pak pomohou situaci vylepsit a zajistit tak plnou spokojenost vsech uzivatelu.
Dekuji Vam a preji hezky den,
S pozdravem,
Marek Fukala

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 27.1.2004 15:52:06

Všude samý posuvník,
způsobil mi oka tik.

Především a to za prvé bych se dotázal autora, proč se mi při každém vstupu na stránky vnucuje instalace jakéhosi certifikátu, kterému dle hlášení Internet Exploreru nedůvěřuji. A to při přechodu na kteroukoliv stránku. To je dotaz obyčejného uživatele.

Z pohledu webdesignera celé stránky vypadají ještě hůře.

Čtyři zelenkavé posuvníky včetně dolního vodorovného (při rozlišení 1024x768) nevypadají právě esteticky a způsob ovládání stránky je tím pádem skutečně frustrující a neohrabaný. I pro zdravého muže, za něhož se považuji.

Téměř polovinu obrazovky zabírají tři obrázky coby obrázková mapa a to na úkor informací, které bych přece jenom na webu vysoké školy očekával především.

Efektní javascriptové menu mi v Mozille (verze 1) a v Opeře (verze 7.11) pochopitelně nefunguje. Až později jsem objevil tajemné tlačítko Zapnout úplné menu. Což jsem nepochopil. Nejspíš už jsem starý kus, který není schopen absorbovat nové a nekonvenční metody ovládání webu. Moje chyba.

Na rychlosti stahování se podepsal i tabulkový layout, čímž se stalo, že na mé lince (128 kb/s) si člověk počká, než se dočká. Na modemu jsem prohlížet stránky ještě nezkoušel. A bohdá raději ani nezkusím.

Miniaturní písmo v Novinkách a Akcích jsem rozluštil až s nosem přilepeným na obrazovce. Zvětšit se pochopitelně nedá.

Odkazy jsou navíc mrtvé, prosté jakékoliv odezvy na pohyb myši, takže člověk neví, kam přesně myškou kliká.

Dále jsem měl takový nejasný pocit, že se mi použité písmo nějak nezdá. V definici CSS je sice uveden Arial, ale řádky a písmenka si nějak poskakují. Proč, netuším. Možná je to tím, že místo diakritiky a českého písma jsou použity entity (ú ;rovně bakalá ;řský ; ), těžko říct. Viz náhled <a href='http://www.plavacek.net/vsb.jpg' target='_blank'>http://www.plavacek.net/vsb.jpg</a> . Postrádal jsem logické členění textu do odstavců, v každé stránce vypadá písmo jinak (vesměs kostrbatě), zkrátka, číst se to nedá. Vytisknout bohužel také ne.

A tak by se dalo pokračovat. Vlastně není co hodnotit. Tyto stránky nejsou příjemným místem pro život a lituji některé studenty, kteří se v nich musí pohybovat.

Snažil jsem se najít alespoň něco pozitivního, ale z pohledu uživatele, který nevidí kupříkladu administrační systém nebo programové vybavení, se mi nepodařilo nic pochválit.

Z autorovy objahoby vlastního díla jsem získal pocit, že nikdo z nás, kdo si zde dovolí uvést kritiku, ničemu nerozumí. Já osobně se domnívám, že web vysoké školy by měl především a HLAVNĚ ctít maximální přístupnost a rychlost dostupných informací. To se této prezentaci skutečně nedostává. Bohužel.

Avatar

Autor komentáře: Radek Liebzeit

Datum vložení: 27.1.2004 17:20:06

Certifikát je používán pro zabezpečení spojení při přihlášení. Aby IE přestal zobrazovat zmíněnou hlášku, musíte si nainstalovat buď certifikát pro samotný server nebo certifikát školy z <a href='http://www.vsb.cz/CA/' target='_blank'>http://www.vsb.cz/CA/</a>.

Ztistím, proč se při transformaci z XML převádí české znaky na entity.

I Vám děkuji za připomínky. I když nevím, jak jste nabyl svého pocitu. Je kritika a kritika. Vaši konkrétní kritiku beru, dá se na ní dále stavět. Když ale někdo prohlásí, že je špatně "vše", tak je to dále nepoužitelné.

Radek Liebzeit

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 27.1.2004 18:22:11

ale já jsem jenom pouhý návštěvník, cizinec, já se nikam hlásit nechci. Nějak nejsem v obraze, zkuste mi to rozumně a polopatisticky vysvětlit.

Avatar

Autor komentáře: Daver

Datum vložení: 29.1.2004 13:43:49

Rekl bych, ze originalita v podobe certifikace pri otevreni hlavni stranky je maximalni, skoda jen, ze po nekolika stisknuti tlacitka "BACK" me bere krec v malicku leve nohy. Dal bych to nekam pod link, jako to ma kazdy.

Avatar

Autor komentáře: Tomáš Procházka

Datum vložení: 13.2.2004 0:47:06

Jen tak na okraj, omluvám se za OT, ale vaše stránky <a href='http://www.plavacek.net/' target='_blank'>http://www.plavacek.net/</a> se taky na 800x600 nevlezou a vydím scrollbary,ale jinak jsou super.Jen bych se chtěl zeptat,zda považujete za dobré dávat u stylu media="screen".To se pak ten style nepoužije nikde jinde než na obrazovce.Zkuste třeba v Opeře F11. A pak ještě vaše stránky: <a href='http://www.fast.vsb.cz/cmiel/ppp/kurz/autocad/index.html' target='_blank'>http://www.fast.vsb.cz/cmiel/ppp/kurz/autocad/index.html</a>, nefungují bez JS, zkoušel jsem jej zakázat a mám smůlu, nikam se nedostanu.

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 18.3.2004 15:25:32

No.. to souhlasí... stránky autocadu na které odkazujete se vůbec neměly objevit na internetu. Je to počítačový kurz pro distanční vzdělávání distribuovaný výhradně na CD a jako takový vyžaduje pro své spuštění určitou mininální konfiguraci prohlížeče včetně zapnutého javascriptu.

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 27.1.2004 19:31:30

Fajn, takze ted kritiku. Zacnu-li poporade
- prvni co me po navsteve trklo do oci ze v tomhle pripade se bohuzel bud musim smirit s tim ze stranku neuvidim celou - nebo budu muset schovat listu prohlizece. Nepotesujici.
- nasledne na me bafla 4 okna s certifikaty (sok)
- ok na stranku jsem se dostal

Ted ke strance
Co se tyce barev, rekl bych nic moc - ta zelenkava je dost ujeta. Veci jako je title u odkazu neexistuji, i horni menu vypada v opere ponekud citelne rozpadene. Strankam chybi zakladni veci - doctype, jakakoli meta-data krom kodovani (aspon ze tak). V levem boxu pro prihlaseni jsem zkusmo odeslal nejaka data, nabidlo mi to 'vratit'. Po vraceni tam vidim jakejsi bilej box a nejak to nechapu. Title stranek zustava porad stejny.

Kod je typicky bastl. Chybi zakladni veci, zbytek je plny ruznych spaceru, trtdtdtdtdtrtrtdtdtdtdtd vlacek jako vysity. Dal tam vidim jakysi chaos ([A HREF='
/vsb
/top_menu/VITEJTE
'] - hezky chaos, nechapu ze tohle prohlizec vubec prezije. Navic jsem se dostal na stranku kde v levem kusu tabulky je forbidden error - a prestalo fungovat javascriptove menu. Taktez me ponekud prekvapilo ze kdyz uz jsou pouzity nadpisy tak zacinaji obvykle nadpisem h3.

Jestli tohle maji byt nove stranky tak skutecne lituju toho kdo to cele plati. Roku 2004 je to skutecne minimalne nedustojne. V dobe kdy se po vsech certech sklonuji a casuji vyrazy jako 'semanticky web' videt nove weby - pomerne velkych rozmeru - vznikat jako tabulkove bastly ktere nesplnuji ani zakladni podminky v zrejme nejbenevolentnejsi norme html 4.01 trans. je tohle skutecne mazec. U amatera bych to pochopil - ale v tomhle pripade ne.

Avatar

Autor komentáře: Vlastimil Dřevěný

Datum vložení: 28.1.2004 10:06:35

Dobrý den,
úvodem bych chtěl uvést, že nejsem ani začátečníkem v oblasti webdesignu - proto se nemohu vyjadřovat k odborným záležitostem. Nicméně pěknou, validní a stránku, která je obecně přístupná různým koncovým zařízením, poznám. Také umím ocenit přístupnost webu široké veřejnosti, tedy i laikům, kteří mají panický strach z vyskakujících oken (certifikáty apod...), ale také lidem s různým tělesným postižením (barvoslepost, slabozrakost...motorické poruchy).
Z výše uvedených vlastností se dá na návrhu Ing. Radka Liebzeita pochválit snad jen příjemná barva.
Reakce autora návrhu na různé připomínky jsou opravdu svérázné....Přitom by se mohl poučit z tohoto webu, který také vznikl na VŠB-TU Ostrava:
<a href='http://www.knihovna.vsb.cz' target='_blank'>http://www.knihovna.vsb.cz</a>
Podle mého názoru, nemá valného smyslu stavět na tak vratkých základech - jako je tento nevyvedený návrh.
S pozdravem Vlastimil Dřevěný.

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 28.1.2004 11:07:57

a možná ještě dál, byl rybníček Brčálník," napadlo mě ihned, jak jsem na těchto stránkách zavřel hlášku o jakémsi certifikátu. Ale abych nebyl špatně pochopen - má představa o tom, jak si původní autor grafického návrhu představoval, že to bude vypadat, to je to jediné, co se mi na tomto webu líbí... Příliš chatoické? Možná, proto to vezměme tradičně popořadě:

<B>1) Grafika</B>
Jak jsem řekl. Grafik to asi myslel celkem dobře - dostal zadání - udělej návrh 1024x768. Protože grafik rozumí celkem grafice, nikoliv však webu, ve Photoshopu či jiném grafickém nástroji si vytvořil nový soubor 1024x768 a jal se tvořit jako na papír. A celkem se mu to povedlo - kdyby se to mělo vytisknout na papír patřičných rozměrů. Problém je, že webu nerozumněl ani kodér, který a) grafikovi nevrátil původní návrh s tím, že pro web je to nepoužitelné b) nebo to aspoň neupravil k potřebám webu sám. Výsledkem je, že to vypadá jaxi podivně - jak už tu bylo zmíněno dříve: Stránce vévodí bílá s jakýmisi třemi obrázky. Není divu, že při takovém zaplácnutí cca 60 procent obrazovky touto mapou a cca 15 procent hlavičkou a pravým sloupcem zbývá na informace tak málo místa, že musí být napsány titěrným fontem a ještě se to na ani na tu obrazovku nevejde.
Takže buďme konstruktivní a navrhněme kroky co změnit (chtělo by se říct všechno, ale dejme tomu, že to třeba nejde. [ale jde]):
a) vysvětlit grafikovi a hlavně kodérovi, že když má stránka být v rozlišení 1024x768, že width stránky nemůže být 1024 ale tak max. 1000. Nehledě na to, že stále ještě je bohužel moc lidí, kteří používají rozlišení 800x600, a tudíž (mluvím za sebe, ale v praxi se mi to osvědčilo) jsou defacto rozmné jen 2 přístupy: A) layout s fixní šířkou cca 760px (třeba interval) nebo B) layout s proměnlivou šířkou (třeba má homepage). (O PDA a mobilních telefonech si myslím v této fázi není potřeba nějak více hloubat...)
b) podstatně zmenšit tu bílou plochu, zvětšit písmo na hlavní stránce.
c) sjednotit vzhled celého webu (viz. např. <a href='http://www.vsb.cz/cz/studium/uc_odb_predm.htm)' target='_blank'>http://www.vsb.cz/cz/studium/uc_odb_predm.htm)</a>

<B>2) Kód</B>
Co na to říct a nikoho neurazit...
Takže popořadě. První co člověka trkne je žádost o jakýsi certifikát či co. Tady se pořád řeší jestli javascrip ano či ne, flash ano, či ne, ale ve výsledku si myslím, že drtivá většina z nás to stejně používá. Ale vyžadovat na celkem jednoduchých stránkách cosi zcela netradičního mi přijde jako naprostá drzost vůči uživateli. Asi by to vyplnilo býlou plochu nad vertikálním menu nějakou animací či co to má za smysl, ale jediné rozumné řešení je - SMAZAT.
Dejme tomu, že už tam tato zhovadilost není. Co tu máme dál. Ohánět se tím, že MS nemá hlavičku rádo je poněkud alibistické, ale budiž, hlavička web nedělá. Pak jsou tu ty tabulky... Ale buďme dnes velkorysí a nevšimněme si toho. Ale vymlouvat se na JS menu potřebou generování menu dynamicky... Nemělo by to probíhat na straně serveru - co když ten JS z jakéhokoliv důvodu nemám a nic se mi nevygeneruje, nebo ještě hůře mám nějakou verzi js, se kterou se to bude kopat...
O přehlednosti kódu se vůbec nedá mluvit, o konzistentnosti už vůbec ne (velká písmena, malá písmena, bez uvozovek atd.), kombinace českých znaků s jejich ekvivalenty přes amp sekvence atd.

<B>c) Obsah</B>
Tak ten se dá hodnotit jediný celkem kladně - je tady toho opravdu celkem hodně a vhledem k rozsáhlosti tohoto webu chápu i to, že ne vše je k nalezení hned na první pohled. S tou přehledností souvisí právě nejvíc vzhled - kdyby na úvodní stránky byl místo velkého bílého nic nějaký rozumný rozcestník, byla by tato plocha využita podstatně lépe.

Co říci závěrem. Bohužel bych moc nedoporučoval opravovat tuto verzi chybu po chybě - spíše bych začal úplně od začátku. Věřím, že to bude podstatně méně bolestivější a asi i rychlejší, než z "tohoto" udělat dobrý web.

Howgh, řekl Rákosníček.

P.S.: Je rákosníček zelený? Nebo spíš žlutý? A Jan Tleskač?

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 28.1.2004 11:58:25

Jen tak na okraj: jak je to možné, že je k recenzi přijata práce, kterou přihlásí někdo bez vědomí autora?

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 28.1.2004 12:07:41

Tak za prvé, není to recenze. A za druhé, jde to snadno - stránky nepřihlašují vždy jen autoři, ale třeba i manažeři, vedoucí kateder a jiní pracovníci různých organizací. Dokud nebudou e-maily ověřitelné pomocí elektronických certifikátů, nemám moc velkou šanci odhalit fingovanou přihlášku, co? ;-)

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 28.1.2004 13:48:48

za prvé ke kritice, ne k recenzi, pardon za mozkový překlep,
za druhé: já vím je to těžké, ale jak je možné, že je (byl) "autor neznámý". Není jednou ze základních podmínek zařazení stránek do <em>kritiky</em> plné jméno (nikoliv přezdívka) autora?

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 28.1.2004 12:27:08

Bych rekl ze byt majitel firmy a dostat hotovy web tak bych ho spokojene prihlasil ke kritice autor - neautor. Jiste bych chtel vedet co mi ten clovek odevzdava (pri trose stesti jeste pred platbou).

Avatar

Autor komentáře: já osobně

Datum vložení: 31.1.2004 2:49:19

Myslím že u knih / filmů/ divadelních her také kritik zpravidla nežádá souhlas autora :o)

Avatar

Autor komentáře: Tomáš Procházka

Datum vložení: 13.2.2004 0:30:22

Podle mě to s tou kritikou někteří až příliš přehánějí.
Například hádat se o to, že CSS je nevalidní kvůli tomu, že definuje styly pro posuvníky. Opera je umí akceptovat taky. Handheld, který by kvůli toho ignoroval celé styly by si nikdo nekoupil. Výjde CSS 3 a rázem je pro všechny existující prohlížeče nové CSS nevalidní? Základem každého prohlížeče musí být schopnost ignorovat to, čemu nerozumí, protože to nemusí btý nutně špatně,ale prostě to může být nové.Za chybu v CSS považuji jiné věci.
Také jsem ještě neviděl Operu, která by neuměla IFRAME, ten dotyčný kdo to tvrdí si IFRAME vypnul a ani o tom neví...
Když trochu odbočím. Plně chápu, proč rámy nemají u informačních serverů co dělat, ale nechápu, proč to W3C ruší úplně. Podle mě je to pro webové aplikace užitečná věc (třeba Chat). I když ano, dalo by se o tom diskutovat... I když třeba vpravo ty informace jsou v iframu podle mě použity vhodně. Nezvětšuje to velikost stránky a kdo má prohlížeš, který framy neumí,tak nepříjde o nic podstatného, kdo je má, má něco navíc.
Jinak musím s kritikou souhlasím ve spoustě bodů, i když se mi design líbí, sice na hlavní stránce je toho trochu moc, ale to zas tolik nevadí.
Rozhodně bych neobhajoval tabulkový layout. Pomoci CSS je to přehlednější a menší, no a samozřejmě dostupnější,...

Avatar

Autor komentáře: fed006

Datum vložení: 23.2.2004 12:11:40

Myslim si , ze pan Ing. Radek Liebzeit by mel obcas sejit dolu v 10 patra mezi prosty studentsky lid na informatice a mozna by byl prekvapen.
Doporucil bych mu take navstivit napr. pana Szturce a jeho prednasky z internetovych technologii.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz