Starší komentáře ke článku: Význam ostrůvků v XML

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: scorpi

Datum vložení: 15.12.2001 1:04:46

Nemylim-li se, jedna se pouze o Microsoft Internet Explorer 5.0 +, ktery to umi ...je to sice 80% vsech prohlizecu, ale tato informace by myslim mela byt uvedena, abychom zbytecne nemystifikovali tvurce "beznych internetovych stranek" :-)

Avatar

Autor komentáře: Staroškolák :-)

Datum vložení: 15.12.2001 17:23:33

Právě, že plno takovýchto věcí je jen pro MSIE 5.0+, případně pro NN 6.0+ (Opera 6.0+ apod.). A dělat jednu strukturu stránky třeba pro MSIE 4.x (v podnicích je těchto prohlížečů - z důvodu daleko hbitějšího provozu na pomalejších PC - ještě dost a dost), další pro NN 4.x, a další pro MSIE 5.0+, je pro mě naprostá ztráta času. To je radši udělám kompatibilní pro MSIE 4.x+ a NN 4.x+, a XML se budu zabývat tak za několik let, až opravdu starší prohlížeče nevidět :-)

Avatar

Autor komentáře: scorpi

Datum vložení: 15.12.2001 23:01:59

No ono zas XML nejsou jen data islands...muzete mit xml zdroj, ktery poslete s xslt stylesheetem klientovi, pokud umi transformovat sam, nebo ji za nej provedete na serveru a poslete mu jen vysledne html...no a az se vytrati ctyrkove verze prohlizecu, jste ve vyhode:-). Idilku kazi jenom to, ze IE 5 a 5.5 neumi xslt podle konecne normy W3C...ach ten Microsoft...

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 19.12.2001 2:10:50

Ani jeden z Vašich příkladů neprojde validátorem na W3C :-(( Měl jste stránky možná doplnit o nějaké DTD, podle kterého se vlastně chovají. HTML to ovšem určitě není.

Avatar

Autor komentáře: Leak

Datum vložení: 19.12.2001 10:13:17

... a to vadí ? Důležté je, že to funguje, ne ?

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 19.12.2001 10:18:24

Kde to funguje?

Avatar

Autor komentáře: Marek Pavlov

Datum vložení: 20.12.2001 17:12:15

Martine,

myslím, že jsem na začátku článku jasně naznačil, komu je určen. To, že příklady neprojdou validátorem vím velmi dobře. Neměl jsem zájem plést do toho styly nebo (nedejbůh) DTD. Chtěl jsem prostě vypíchnout to, co je důležité. Pokud (kromě specifikací W3C) čtete nějaké odborné knihy, zkuste si toho všimnout - je to zcela standardní postup. Nicméně mě mrzí, že jste to nepochopil hned a ztrácel čas protahováním kódu validátory (i když je na první pohled jasné, že neprojdou). :o)

Přeji Vám i čtenářům příjemné prožití vánočních svátků a hodně štěstí do nového roku.

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 20.12.2001 18:23:33

Přeju Vám také do nového roku hodně štěstí, ale tím článkem jste mě nasral. :-)

Avatar

Autor komentáře: Marek Pavlov

Datum vložení: 20.12.2001 20:28:28

Díky (za přání).

Že jsme Vás "nasral" mě (ne)mrzí. :))
Bohužel (jak máte ostatně ve zvyku), neuvádíte žádné konstruktivní připomínky, takže netuším čím jsem Vás přesně "nasral", pročež Vaše "nasrání" beru jako "nasrání" ješity Klause či 14-tileté puberťačky - a na tyto neradno/nelze rozumně reagovat.

Běžím domů - mějte se.

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 21.12.2001 10:17:50

Byl bych velmi nerad, kdybyste nevěděl, proč jste mě článkem nasral, proto se pokusím být konkrétní:

-- Článek se jmenuje "Význam ostrůvků v XML", ale zabývá se spíš ostrůvky (při dobré vůli) XML v (při dobré vůli) HTML.

-- V úvodu píšete: "využití XML v běžných internetových stránkách", ale pak o žádném XML už nepadne ani slovo. XML je totiž IMHO tohle: <a href='http://www.w3.org/TR/REC-xml' target='_blank'>http://www.w3.org/TR/REC-xml</a>, i proto jsem považoval za dostatečně konstruktivní připomínku, že jak kompletní kód, tak ani jeho "xml" část neprojdou validátorem (ukázkový externí soubor ano, ale pouze jako well-formed, nikoli jako valid, protože neobsahuje DOCTYPE).

-- Váš druhý příklad je zmatený, protože sice si hrajete na XHTML <br />, ale klidně uvedete <H3>, která v XHTML není.

-- Vzhledem k tomu, že Vaše příklady nevycházejí z normy, považuji článek za špatný a skutečnost, že jej Interval vydal za skandální.

Ale jsem jenom nasraný čtenář, pravděpodobně to píšete pro čtenáře, kteří nevědí, proč by se měli nasírat, protože nepoznají, když je někdo tahá za nos. Vánoce si zkazit nenechte.

Avatar

Autor komentáře: Marek Pavlov

Datum vložení: 21.12.2001 12:55:20

Nadpis: není původní.

Validita kódu: je mi (Vás) líto, že to pořád nechápete - kód je psaný bez zbytečností kvůli pochopení. Opakuji, že se jedná o standardní postup.

XHTML - na nic si nehraji. Podle tohoto standardu píšeme poslední 4 měsíce aplikace a redakční systémy pro naše klienty, takže jsem při psaní v Notepadu trochu "ujel". Není to žádná chyba, takže Vaši nasranost stále nechápu.

Nakonec (speciálně pro Vás) ještě jednou opakuji: kód je psán bez zbytečností (tudíž neprojde validátorem) proto, aby byl příklad jasný a zřetelný.

Nechci se Vás nijak dotknout, takže nebudu říkat, že těmto věcem nejspíš nerozumíte, protože nejste schopen poznat, že kód není platný prostým pohledem, ale musíte používat validátory, pročež tuto debatu považuji v této formě za vyřízenou. Pokud Vám stále nejde do hlavy, proč jsem použil "nesprávnou" syntaxi, kontaktujte mne mailem. Rád Vám to (ještě několikrát) vysvětlím. :)

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 21.12.2001 13:02:45

Ja vam neberu, ze to umite, ale kdyz to pisete pro lidi, kteri to neumi a nerozumi (coz si o mne myslite), tak byste to pro ne mel psat tak, aby to pochopili. Psat to pro lidi, kteri tomu rozumi IMHO nema smysl. Jak vidite, tak jeden hlupacek to proste stale jeste nechape. Vzhledem k tomu, ze nechapete, ze "ujeti" muze byt docela zasadnim problemem pro ctenare, kteremu jen ten clanek urcen, pak i ja konstatuji, ze cela vymena nazoru byla neplodna, ale na rozdil od Vas v ni nehodlam pokracovat ani emailem, ponevadz mam vice zajimavych veci na praci.

Avatar

Autor komentáře: Marek Pavlov

Datum vložení: 21.12.2001 13:41:54

Pane kolego,

píši už podobné články "pro lidi" třetím rokem (i když je pravda, že poslední dobou se opět spíše věnuji klasické žurnalistice) a mám IMHO alespoň základní povědomí o tom, jak by měl článek o základech (a pro začátečníky) vypadat. Svědčí o tom i fakt, že jsem za tři roky psaní (teď mluvím pouze o web-věcech), obdržel pouhé 4 negativní názory (1 od "běžného" čtenáře, 2 od Dana Dočekala a poslední od Vás). Zato jsem dostal desítky ohlasů, které mě utvrdily v tom, že "lidem" se to má vysvětlovat tak, jak to předvádím i v tomto článku (tím samozřejmě neříkám, že jen já nejlépe vím co je pro čtenáře nejlepší).

Ano, je zde pár chyb - například jsem neuvedl, že příklad někde nefunguje. Články už po vydání nečtu (naposled jsem tak učinil kdysi dávno, když jsem několik ukázek zasílal s přihláškou na SN) a mohou se (jako i tento) od původní verze trochu lišit, nicméně za vším co napíšu si pevně stojím.

Je mi opravdu líto, když někoho naseru, ale u Vás mě to nijak nepřekvapuje. Síla Vašich argumentů je navíc nulová. Sám nyní "opouštíte pozice" a vytahuje už pouze to <br />. Rád bych řekl (možná Vás překvapím :), že to není chyba (dokonce projde i validátory :), takže mi nemáte co vyčítat.

Nicméně bych se rád omluvil za tón poněkud ironizující Vaší osobu a zcela upřímně Vám popřál příjemné prožití svátků a mnoho štěstí do příštího roku. Slibuji, že se pokusím Vás ani nikoho dalšího v nadcházejícím roce (aspoň hned zkraje) nenasrat.

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 21.12.2001 15:53:09

> Sám nyní "opouštíte pozice" a vytahuje už pouze to <br />.

Jako chybu neoznacuji to <br /> (ktere dokonce W3 doporucuje pro prechodnou dobu pro UA, ktere nejsou na XHTML pripravene), ale to <H3></h3>, ktere tim validatorem na XHTML proste projit nemuze, protoze <H3> neexistuje. -- To jen o tom opousteni pozic.

Pekne Vanoce. A dejte vedet, az zas neco napisete, abych si zpravil mineni.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz