Starší komentáře ke článku: Webdesign je z 95 % typografie - základní myšlenky

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: SirTonic

Datum vložení: 16.4.2007 10:21:25

Dobry clanek, po dlouhe dobe nekdo opet uderil hrebik na hlavicku. V dnesni dobe je velka spousta webu, ktere jsou preplacane obrazky, grafikou, vsemoznymi ikonamy, bannery dokonce si troufam rici ze nektere (radoby profesionalni stranky) jako od kolotocu. Jsem velmi potesen, ze webdesigneri dostavaji rozum a jsou schopni a ochotni tyto veci akceptovat.

Avatar

Autor komentáře: byF

Datum vložení: 16.4.2007 23:07:03

Přesně jste vystihl můj názor. Díky.

Avatar

Autor komentáře: petr_p

Datum vložení: 17.4.2007 11:20:31

Je usmevne, jak text zabyvajici se typografii neumi pouzit pomclky nebo uvozovky.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 17.4.2007 11:54:11

Je úsměvné, jak osoba kritizující mikrotypografii magazínu neumí použít správnou diakritiku ;-) Stav mikrotypografie magazínu je vynucen redakčním systémem, jehož základ pochází z roku 2000. Ostatně, se správným zobrazením některých znaků, například pomlčky, má dodnes problém řada programů, a například Gecko-based prohlížeče dodnes neumí pracovat s volitelným zalomením, přestože je to chyba známá a reportovaná už celé roky. Interval.cz se problematice věnuje alespoň ve svých článcích... Mimochodem, návrh k úvaze - jaká forma uvozování je správná v případě českého překladu anglojazyčného japonského článku?

Avatar

Autor komentáře: kapik

Datum vložení: 17.4.2007 16:32:59

co je to "českého překladu anglojazyčného japonského článku?" :-) To je japonsky clanek prepsany latinkou podle pravidel prepisu japonskych slov v anglicky hovoricich zemich nebo to je japonsky clanek prelozeny do anglictiny?

Avatar

Autor komentáře: rony

Datum vložení: 17.4.2007 12:50:37

niekto oceni namahu so ziskanim suhlasu pre preklad a samotny preklad, nehovoriac o poskytnutych informaciach a niekto sa zavrta do detailu, ktory je kazdemu situacie znalemu zrejma :-)

Avatar

Autor komentáře: lacik

Datum vložení: 17.4.2007 20:08:22

Tento článek by si měli přečíst hlavně ti webdesignéři, kteří se potem zbrocení snaží o to, aby jejich stránka vypadala [i]přesně stejně[/i] v Exploreru, Mozille, Opeře, Konqueroru a v mnoha dalších téměř neznámých prohlížečích a kteří používají neuvěřitelné hacky na to, aby v jednom prohlížeči zmenšili písmo o pět procent nebo posunuli rámeček o jeden pixel. Také by si to měli přečíst i milovníci Flashe, kteří mě přinutili v Adblocku zakázat swf; za dva roky, co to používám, jsem Flash povolil na jedné jediné stránce, kde byl smysluplně a logicky použit.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 17.4.2007 20:12:02

Lidé (nikoli webdesignéři), kteří vytvářejí své sajty výhradně ve Flashi, takovéhle články nečtou. Nejsou ve Flashi ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jirka bianco Vágner

Datum vložení: 2.5.2007 22:58:09

Jen malou poznámku bych měl ohledně <i>čmuchacímu problému</i>. Jako jeden z ukázkových webů je v prvním článku uveden Khoi Vinhův web <a href="http://www.subtraction.com/"></a> Podle mého mínění tento web porušuje jedno základní pravidlo webové stránky. Je-li v obyčejném textu něco odkaz, má to být podtržené. Nesnáším, když mi je vnuceno prohledávat obsah stránky čmucháním kurzorem myši po stránce a čekáním na ručičku a případné hover efekty. Hned Vám vysvětlím o co mi jde. Jděte prosím na zmiňovaný http://www.subtraction.com/ web. Nejdříve musím čmucháním zjistit, že odkazy v textu jsou tučným písmem. :( Takže ty <i>Comments</i> vlevo nahoře u článku asi nebudou odkaz, když nejsou boldem. Čuchyčuch, jooo, ručička, je to odkaz! :( Nějak (asi podvědomí :) ) si zafixuju v hlavě, že boldem jsou tedy odkazy. Nějak, ani nevím jak, klikám na "About me" v levém sloupci na stránce v domnění, že se dostanu na podrobné info. Chyba lávky, tenhle bold zase neni odkazem. Ale menší tučný textík <i>Read more</i> už odkazem je. :( Jděte prosím ještě do http://www.subtraction.com/archives/ . Zde si prosím pěkně opět čmucháním musíte zjistit, že slova oddělena znakem "+" v levém sloupci odkazem jsou, zatím slova oddělená čárkou v pravém sloupci nikolivěk. :( Myslím, že není moc štastné tento web uvádět jako zářný příklad použití textu jako uživatelského rozhraní. Mimochodem, na úvodní stránce toho webu je pod každým článkem vedle vyčmuchaného linku "Continue Reading" také ikonka šipky. Tvaří se jako tlačítko, přímo volá po kliknutí, ale ...

Avatar

Autor komentáře: Lukas N

Datum vložení: 7.7.2007 8:14:24

Ano, máte zcela pravdu. Problematika správné práce s odkazy, a to stran usability, bývá velmi často podceňována. Namísto toho se WebDev bezhlavě snaží o jakousi pseudo originalitu, ovsem bez souvislosti... Nechci propagovat, ale zde vyšel přehledný tutoriálek o práci s odkazy. Ke stažení (pdf). http://www.netmag.co.uk/zine/develop-css/making-the-most-of-links Jen snad ještě poznámku. Nikde není psáno, že odkazy musí být přesně takové nebo makové (podtržené/modré), ale mělo by být jasné že jde o odkazy... A také to tak trochu nesouvisí s Typografií ;)

Avatar

Autor komentáře: sirt

Datum vložení: 31.1.2008 8:50:04

>Nesnáším, když mi je vnuceno prohledávat obsah stránky čmucháním kurzorem myši po stránce a čekáním na ručičku a případné hover efekty. rychlejší hledání odkazů na (HTML) stránce: -1-umísti kurzor na stránce někam na začátek stránky (=ťukni tam např. myší) -2-stiskni [b]klávesu TAB[/b] ... co [b]TAB[/b], to skok na další hypertext odkaz ...

Avatar

Autor komentáře: Pavelka

Datum vložení: 31.1.2008 18:31:11

Neřekl bych, že to bude tak jednoduché. Jednak klávesa TAB neskáče po odkazech, ale po odkazech a částích formulářů a vložených objektech (http://interval.cz/clanky/xhtml-dalsi-atributy-odkazu/), jednak lze ovlivnit její chování atributem tabindex (http://interval.cz/clanky/odstrante-bariery-sveho-webu-odkazy-a-formulare/#inner-links-atributy-accesskey-a-tabindex).

Avatar

Autor komentáře: Dušan

Datum vložení: 23.1.2009 17:02:41

Proč sa ale schováváš za tuto IP adresu?Bojíš de normální?

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz