Starší komentáře ke článku: whitwa.net

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: zimmi

Datum vložení: 28.10.2005 10:57:30

Když si vypnu obrázky a vlezu na první stránku, tak nic nevidím, respektive není tam žádný odkaz, který by mě někam posunul. Navíc je tam IMHO nepřístupná klikací mapa a odkaz se otevírá do nového okna/tabu. Proč? Nechápu tu ženskou v logu, ale to už jsem ti myslím kdysi říkal. Na druhou stranu je to zas něco neobvyklýho, ale IMHO se to na web nehodí. Kód generuje Wordpress, u toho asi nebudu nic hodnotit, plusem je, že jsem na první pohled nepoznal, že jde o WP. Články podle počtu komentářů nejspíš zajímavý (pár jsem taky četl), ale nemyslím, že je to tak dobrá grafická práce, aby si zasloužila screenspire, stylegala, a jiných galeríí. Tím ale nijak nechci snižovat tvé umění grafika, já v porovnání s tebou, no to se vlastně ani nedá srovnávat. Takže celkový dojem dobrý;-).

Avatar

Autor komentáře: whitwa

Datum vložení: 28.10.2005 11:09:19

1. Předmětem kritiky je design, tedy tvář webu. Nechtěl jsem zde dávat posuzovat web jako celek, protože by mě tu příznivci klasického layoutu (hlava, menu, obsah, pata) roznesli na kopytech. 2. Klikací mapu nehodlám převádět do CSS z důvodu nepřístupnosti při vypnutých stylech. A navíc je dole menší menu. 3. Do nového okna se otevírá pouze weblog, jelokož jde o zcela jinou stránku. Mohu doplnit znak, že se otevírá do nového okna. 4. "Kód generuje Wordpress" -> toto spojení nesnáším, jsem na to alergickej, wordpress pracuje pouze na server-side, vše co vidíš jsem vlastnoručně psal, překopával jsem i celý template system WordPressu, protože byl dost nedokonalý. Samozřejmě, že mu vděčím za beh blogu, ale to že bych do něj je nstrčil rozdtříhanou grafiku nefunguje ;). 5. "nemyslím, že je to tak dobrá grafická práce, aby si zasloužila screenspire" -> tak co je podle tebo dobrá grafická práce, co mám zlepšít? Od toho tu dávám předmět kritiky desgin ;). A díky za tvůj čas...

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 28.10.2005 17:57:47

Klikací mapa by mohla být i bez CSS přístupná, někde kolem jsem před časem viděl hezké řešení ;-)

Avatar

Autor komentáře: whitwa

Datum vložení: 28.10.2005 18:06:57

Zatím jsem myslím osobně nic takového neviděl, ale za odkaz budu vděčný :)

Avatar

Autor komentáře: Daniel Kulhánek

Datum vložení: 29.10.2005 23:34:08

http://css.interval.cz/clanky/image-map-menu/

Avatar

Autor komentáře: whitwa

Datum vložení: 30.10.2005 0:32:25

Díky za odkaz, ovšem: 1) přes styly nejde vybrat křivou oblast (stávající řešení je tedy přístupnější) 2) Při vypnutých stylech nemůže návštěvník brouzdat skrz ono grafické menu (které je silným prvkem stránky a dodává jí osobitost). Stávající řešení toto nabízí. Ale stejně, nejde o web státní správy, odkdy člověk, který hledá grafika, brouzdá s vypnutými obrázky a styly???

Avatar

Autor komentáře: Tomáš B.

Datum vložení: 6.11.2005 22:09:25

Myslím, že klikací mapa přes CSS by byla mnohem vhodnější. Navíc, kdo si vypíná styly, jak sám píšeš. Jediné ci občas kvůli rychlosti vypínám jsou obrázky.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 6.11.2005 22:35:54

Styly si lidé sami vypínají málokdy, ale někdy je blokují firewally a další zařízení, především ve větších podnikových sítích. Neptejte se mně proč ;-)

Avatar

Autor komentáře: vfb

Datum vložení: 28.10.2005 20:05:20

předmětem kritiky je celý web tedy i kód, datová architektura, přístupnost atd... protože Interval je server o webdesignu a ten není jen jak web "vypadá"

Avatar

Autor komentáře: zipper

Datum vložení: 29.10.2005 19:59:40

Ne, je směrodatné, co se píše na stránce kritiky - Předmět kritiky: design. Teď jde spíš o to, co všechno zahrnete do pojmu design (pro mě vzhled, uspořádání, přehlednost).

Avatar

Autor komentáře: Akaiman

Datum vložení: 28.10.2005 11:11:00

Navštívil jsem stránky jen na krátko a jsem na tom asi takhle: první dojem slušně nad průměrem, ačkoliv jsem tohoto typu designu mírně přeplněn z CSS Vault, Beauty, Drive a podobných. Ale ok, já to neumím;-) Druhý a poslední dojem, který mne donutil odejít (doufám ne na pořád;-)) - lekl jsem se toho okénka (????) v kterém se mi má zobrazit obsah webu a dorazil mne obrázek, jenž se mi otevřel přes celé toto okýnko, takže jsem ho musel celé zavřít. Toto bych ještě na Vašem místě zvážil. Mějte se...;-)

Avatar

Autor komentáře: Akaiman

Datum vložení: 28.10.2005 11:13:51

Pardon, ještě "musím" podotknout, že ta ženská je sice kus (tedy ten kus jí, co je vyfocen), ale absolutně se tam nehodí.

Avatar

Autor komentáře: whitwa

Datum vložení: 28.10.2005 11:19:00

Jasne, portfolio chci cele reorganizovat a navigaci v něm zjednodušit, nestrkat vše na jednus tránku a propracovat náhledy. Za toto se omlouvám protože je to má hrubá chyba :). Blog se co nejdříve dočká nového kabátu, protože stávající design mě už takíé vysloveně se*e :). Díky za kritiku ;)

Avatar

Autor komentáře: lukas

Datum vložení: 29.10.2005 14:13:44

Graficky je to velmi hezke, rozhodne je to zdejsi hruby nadprumer. Jenze co ten design? Ten je IMHO dost spatny, myslim z hlediska usporadani prvku a uzivatelske privetivosti. Kazda druha stranka se chova jinak, nekdy to skace, nekdy tam menu neni, nekdy to otevira do noveho okna. Rekl bych, ze tenhle design neni prilis ucelovy. Ale graficky je to pekne a i kdyz jsem skoro v celem prispevku kritizoval, tak to neznamena, ze by se mi ten web nelibil. Naopak je velmi pekny.

Avatar

Autor komentáře: whitwa

Datum vložení: 29.10.2005 14:47:01

No, jak jsem uz říkal, jediná stránka, která se otevírá do nového okna je blog - doplním tam přímo do grafiky ikonku. Ale jinak jsou všechny sekce dělané stejně, odkazuji na ně stejně a mají stejnou vnitřní navigaci. Byl bych rád, pokud by jsi blíže specifikoval co kam skáče. Díky za příspěvek.

Avatar

Autor komentáře: lukas

Datum vložení: 29.10.2005 18:21:49

Aha, mel jsem ten pocit, ze jsou tam dva druhy stranek - jedny maji to menu nahore a druhe jen odkaz na to menu. Ale ted koukam - neni to tak. Ok.

Avatar

Autor komentáře: zipper

Datum vložení: 29.10.2005 20:04:27

Já bych to menu řešil trochu jinak, není to sice tak originální, ale imo příjemnější. Úvodní stránku bych zanechal, nicméně v ostatních bych menu nedávat takto velké, ale pouze do pravého/levého sloupce zmeněenou variantu a obsah by tedy byl již odvrhu. Podobné řešení sem viděl na více webech v případě hlavičky a bylo to mnohem přehlednější.

Avatar

Autor komentáře: whitwa

Datum vložení: 30.10.2005 0:36:58

Ano nad tím jsem samozřejmě také přemýšlel, jak to vyřešit, ale nakonec jsem při "průzkumu" u přátel došel k tomu, že to měnit nebudu, jeden z hlavních argumentů byl i to, že by se vytratilo menu a ze stránky by se stal odporná zhluk textu bez hlavy a paty.

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 31.10.2005 14:10:01

a) po zvětšení písma se v FF zhroutí layout v sekci kontakt b) na konci stránky je: "přesunout se na ..." odkazy jsou zvýrazněny šedivým pozadím, ovšem bez levého a pravého paddingu a tak se staly špatně čitelnými, protože první a poslední písmenko zaniká v přechodu barev pozadí a to se týká taktéž efektu u textového menu c) s otazníkem je číslo bankovního účtu - proč ho autor uvádí? Působí poněkud vytrženo z kontextu .. d) na autorovu otázku: " ... odkdy člověk, který hledá grafika, brouzdá s vypnutými obrázky a styly???" odpovím otázkou - ignoruje tímto snad autor všechna alternativní zařízení určená k prohlížení internetových stránek? protože např. nějaký "mladý dynamický manažer" bude používat pouze svůj super mobil a ten se pak při hledání grafika pravpěpodobně vůbec na tuhle stránku pak nepodívá e) osobně nejsem zastáncem stránek, kde ovládání zabírá vždy celou stránku a přitom nepřináší žádnou informaci, defakto spíše na dalších stránkách obtěžuje, protože nutí uživatele pořád rolovat, myslím, že v tomto provedení mohla zůstat pouze hlavní strana a autor mohl prokázat své kvality právě tím, že další stránky by navrhl ve stejném grafickém duchu ovšem bez tohoto rozměrného ovládání, bohužel to se tak nestalo ...

Avatar

Autor komentáře: um

Datum vložení: 31.10.2005 19:01:36

ad d) nesmysl. Přirovnání snad jen k tomu, jako by si slepý hledal fotografa, který ho pěkně vyfotí. V takovém případě snad záleží jen na referencích (ne jak to vypadá). S ostatními body souhlasím.

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 31.10.2005 23:31:30

ad d) buď každý píšeme o něčem úplně jiném nebo to má smysl a doplním proto svoji odpověď ještě o pohled na stránky jako celek a) slepý člověk používá jako "oči" sluch, čich a hmat a na základě těchto podnětů je schopen si vytvořit velmi věrný obraz jiné osoby, takže pokud bude hledat fotografa, tak reference bude jen a pouze malou součástí jeho výběru, protože se povětšinou rozhodne na základě jeho vlastního "vidění" při osobním kontaktu s daným fotografem. b) pokud by v tomto případě záleželo pouze na referenci, tak by přeci stačilo tak málo, aby autor vytvořil alternativní verzi jeho stránek (bez obrázků a CSS), která bude dostupná v jiných zařízeních a klient si na základě reference ověří např. to, zda se uvedený grafik veřejně prezentuje nebo si jen zjistí či ověří kontaktní informace, jenže tenhle web takových informací obsahuje poskrovnu. Vizuální vjem z prezentace je samozřejmě v případě grafika zásadním a často rozhodujícím, bohužel na těchto stránkách nenajdete mnoho "opěrných" bodů, které by měly návštěvníka přesvědčit o správnosti jeho volby a reference nebude pro jiného dostatečně silným argumentem. O to více by pak měl autor používat i negrafickou = textovou složku prezentace, místo kladení si otázky, kdo by hledal grafika bez obrázků a CSS. Protože např. spousta lidí se může ptát, co vlastně znamená slovo "whitwa" - odpověď nenajdou (a např. můj první "pocit" byl, že by to mohly být stránky nějaké náboženské sekty). Přitom jednoduchý a dobře napsaný úvodník na toto téma by stránky velmi obohatil a přidal by jim na solidnosti. Pokud se pak přesuneme do nejdůležitější sekce - portfolio, tak zde se příchozí nedozví už vůbec nic, "vybafne" na něj dvojice defakto shodných plakátů v sekci s nicneříkajícím názvem "print" (a bez jediného slova vysvětlení, takže to může budit dojem, že autor je členem jakéhosi asusteamu) a v druhé sekci "web" se bude moci domnívat, že to jsou snad zakázky, které grafik realizoval a zde je prezentuje. Navíc ještě detail získá otevřením do okna, ze kterého není návratu zpět a musí se použít tlačítko prohlížeče. Takže, pokud to shrnu, dobrá myšlenka, ovšem nedotažená do zdárného konce, menu by nejlépe posloužilo jako jedinečná úvodní stránka (kterou by si každý zapamatoval) a to, co má autora prezentovat, by muselo být zpracováno tak kvalitně (technicky i obsahově), aby to oslovilo návštěvníka.

Avatar

Autor komentáře: whitwa

Datum vložení: 1.11.2005 19:59:15

Franto, díky za velmi podmětný a obsáhlý komentář, k tvým výhradám nemám námitky a budu se je snažit všechny zapracovat buďto v této verzi webu nebo případně ve verzi nové. Vážím si tvého času. Díky.

Avatar

Autor komentáře: heinze

Datum vložení: 5.11.2005 9:02:33

Všichni kritizujou tak já pochválím.... Kdybych byl člověk, který se v tvorbě internetoých stránek nevyzná, což asi by měli být návštěvníci tvého webu, kteří budou hledat tvé služby, tak bych byl vzhledem mile překvapen a věřím, že by mě přesvědčil k tomu, abych si tě vybral. Celkově nápad rozhozených pohlednic z obálky byl dobrý. A na rovinu... Kdo dneska má vyplé obrázky. V dnešní době a v blízké budoucnosti stejně modem bude používat stále míň lidí a nikdo si obrázky zakazovat nebude a já osobně ani nikoho takového neznám. Jedině lidi co si prohlížejí stránky přes telefon. Takže si myslím že tvé stránky budou účel plnit dobře ..... Ale na druhou stranu podobně dobře zpracopvaných webů bude spousta...

Avatar

Autor komentáře: NET coop

Datum vložení: 5.11.2005 14:34:04

Hezký design, ale nepoužitelný web. Design je skvělej. Je vidět, že autor je good grafik a webdesigner, ale použitelnost a přístupnost je důležiější.

Avatar

Autor komentáře: Olaf

Datum vložení: 8.11.2005 12:57:00

webdesigner = čelavjek, který umí, ví a pořeší aj použitelnost a přístupnost; ináč je to jen jeden z mnoha grafiků bez pevných rukou na tabletu a klávesnici :)

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz