Starší komentáře ke článku: XDHTML - referenční příručka

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: jay

Datum vložení: 10.5.2005 10:27:25

tuto knizku vrelo doporucujem kazdemu webdeveloperovi. A zaroven aj XCSS. Hladal som dlho ale nie je lepsej knihy pre niekoho kto uz html vie a potrebuje referencnu prirucku! (nez som ju mal tak som si cital priamo DTD lebo na webe nic ine nie je)

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 10.5.2005 21:01:58

Také mohu spolu s XCSS doporučit, jedná se o příjemnou prakticky orientovanou referenční příručku, která minimálně alespoň profesionálnímu / rutinnímu webdesignérovi problematicku osvěží a ucelí, a méně ostříleným jedincům může nabídnou velice zajímavé informace. Potvrzuji Vilémova slova o praktičnosti vazby, je velice užitečná (a leccos vydrží :D). I kdyby to měl být pouze český překlad specifikací (čemuž se místy díky použitému jazyku přibližuje, u podobné knihy to oceňuji), tak je více než užitečný alespoň v knihovničce pro případnou referenci (a to aňi nezmiňuji zanedbatelnou cenu).

Avatar

Autor komentáře: Petr Vaclavek

Datum vložení: 11.5.2005 12:15:38

Treba uz jen ten nazev - XDHTML, clove by cekal, ze se neco dozvi o DHTML, a ono ne. DHTML je zde zastoupeno pouze referencí jádra jazyka JavaScript a VBScript. Zcela zde chybí jejich napojení na prohlížeč, DOM a reference kaskádových stylů, tedy nezbytné technologie DHTML. Tech chybicek je vice, jestlize mate zajem prectete si mou recenzi na http://petr.vaclavek.com/article/35/Pavol-Mikle-XDHTML-referencni-prirucka A jeste k te druhe knize XCSS - je sice pekne ze zde popisuji presnou normu CSS2, ale to je mi vyslovene k pr** (nicemu), protoze tu normu v soucasne dobe zadny prohlizec 100% neimplementuje. Takze podstatne vice bych misto teoreticke prirucky popisujici cistou teorii bral neco vice praktickeho.

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 11.5.2005 13:29:24

"Takze podstatne vice bych misto teoreticke prirucky popisujici cistou teorii bral neco vice praktickeho." -- Já nechci rýpat, ale toto nemůžete or referenční příručky očekávat. Pro praktické věci si pořiďte druhé pokračování Meyera, Cederholma nebo Shea/Holzschlagovou.

Avatar

Autor komentáře: Petr Vaclavek

Datum vložení: 11.5.2005 14:54:58

Jste me spatne pochopil, me by se libila referencni prirucka, ovsem doplne o informace z praxe - tedy krom teoretickeho popisu, co by dana vlastnost mela provest, by tam bylo napsano, co skutecne provede v danych prohlizecich, nebo minimalne par poznamek o tom, ze ten a ten prohlizec tuto vlastnost spatne interpretuje a opravi se to tim a tim figlem, pripadne o tom pise ten a ten clanek na internetu.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 11.5.2005 16:36:27

Obávám se, že požadujete od monografie, aby zastupovala funkci seriálu. Jinak řečeno, knihy (a zvláště referenční příručky) shrnují informace dlouhodobě platné (minimálně rok, viz ročenky). Aktuální informace o tom, jak se to či ono chová, přinášejí odborné magazíny. Tak je to ve všech seriózních oborech a jestliže webdesignéři na tento systém nejsou zvyklí, budou se ho muset ve vlastním zájmu naučit využívat ;-)

Avatar

Autor komentáře: Petr Vaclavek

Datum vložení: 12.5.2005 9:47:06

Myslim, ze informace typu: MSIE 6 tuto vlastnost implementuje tak a tak je informace s velmi dlouhou dobou platnosti. Knizka by s temito informacemi byla dlouhodobe platna a pouze by po nejakem roce nebyla zcela aktualni (nove prohlizece, nove postupy). Je pravda, ze aktualnost knihy by byla omezena na rok, mozna dva, ale takovychto knih je v nasem oboru (IT) nepocitane (napr. knihy o Adobe Photoshop verze 4,5,6,7,CS...). Kazdopadne by tato kniha mela pro webdesignery x-krat vetsi prinos nez teoreticka referencni prirucka. Nakonec by mi v te knize bohate postacily i kratke zminky typu: "Pozor na MSIE 6 u teto vlastnosti" a par odkazu na internet. Ale asi chci moc :(

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 12.5.2005 11:41:57

Já tedy nechci tuto knihu nijak zvlášť obhajovat, ale četl jsem ji a řada věcí (typu "MSIE tohle a tohle neumí") v ní obsažena je, i když třeba ne v podobě, v jaké bych očekával. Samozřejmě, že v ní není všechno, ale to by už byla úplně jiná kniha. Prostě se nemohu zbavit dojmu, že vy vlastně nechcete tuto, ale úplně jinou publikaci ;-)

Avatar

Autor komentáře: Petr Vaclavek

Datum vložení: 12.5.2005 12:40:12

Mozna to tak vyznelo, ale mym cilem bylo hlavne se zamyslet nad tou knihou a popremyslet, komu by se hodila a k cemu by byla dobra (v praxi). A jen pro srovnani, jak by takova prakticka referencni prirucka mela vypadat - prolistujte si knihu Petra Stanicka: Kompletni pruvodce CSS - zejmena jeji referencni cast. Mam-li pouzit prirovnani, tak recenzovana XDHTML prirucka je jako "Programatorska napoveda" k produktu Delphi 10 (ktery spatri svetlo sveta za dva roky), ale dodava se jiz jako soucast aktualni verze Delphi 9. Takze je tam uvedena spousta funkci ktere jeste nejsou implementovany, pripadne se chovaji uplne jinak. Prijde vam toto v poradku? Jeste mala poznamka: Kniha je to vcelku dobra, zadny propadak a nekomu se muze hodit. Nechci ji hanit, jen jsem se zamyslel nad smyslem soucasnych prumernych referencnich prirucek kaskadovych stylu.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 12.5.2005 19:09:37

To, co zde popisujete a žádáte, není referenční příručka, ale kazualistika, sbírka studií reálných problémů a jejich řešení (něco jako http://interval.inshop.cz/inshop/scripts/detail.asp?ItemID=155, i když také ne úplně). Referenční příručka naproti má poskytovat stručný a přehledně strukturovaný popis pravidel, kterými se daná oblast řídí. Měl-li bych použít vašeho přirovnání, referenční příručka popisuje normu, podle které vzniklo a kterou by mělo respektovat Delphi 9. Vy ale místo toho chcete soupisku problémů a chyb Delphi 9, společně s návodem na jejich obcházení ;-)

Avatar

Autor komentáře: Miloš Brecher

Datum vložení: 26.9.2005 23:56:16

Dávám Ti Petře za pravdu, že popisy norem CSS nejsou z praktického hlediska k velkému užitku, protože v realitě nejsou podporované. Asdi to má význam na univerzitách, webdesignér by spíš potřeboval praktický pohled na ty normy a doporučené i nedoporučené postupy. Kapitolou samu pro sebe je návrh kódu funkčního na prvních čtyřech nejpoužívanějších prohlížečích - ono pak těch spolehlivých funkcí z celého DHTML tolik nezbyde. A tak třeba já jsem trávil celé hodiny testováním jednotlivých prvků i kombinací CSS a JavaScriptu, abych vůbec měl jistotu, že to bude nějak chodit. Těch různých chyb a odlišností mezi prohlížeči je tam neskutečné množství. Bohužel jsem zatím nenarazil na prakticky orientovanou knížku o CSS a JavaScriptu. Zajímavé publikace má o CSS Eric Meyer - těch knížek vydal víc (česky Zoner Press) a jsou tam některé praktické ukázky aplikace CSS. Ty knížky od Erica Meaera mně přišly z toho, co jsem přečetl nejzajímavější.

Avatar

Autor komentáře: Václav Prokop

Datum vložení: 13.5.2005 14:06:01

Ano, také mám tu knížku a můžu ji doporučit jen zkušeným uživatelům. Nevím co sem psát, zkrátka: dobrá referenční příručka

Avatar

Autor komentáře: Kvakoš

Datum vložení: 1.10.2008 0:59:42

Dnes v roce 2008 už je tato příručka překonaná. Podrobný popis CSS pro praxi mnoho užitku nemá. Naopak prověřené funkční celky a řešení, jednoduché a bez hacků, to je to co každý potřebuje. Dělat věci jednoduše a problémům se zobrazováním předejít. Já jsem nakonec přestal CSS hacky používat úplně a občas hacknu šířku elementu pomocí !important, jiné hacky nepoužívám.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz