Starší komentáře ke článku: XHTML - typy atributů

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Ivanic

Datum vložení: 4.9.2002 9:00:11

DTD je uz mrtve, XML Schema vladne svetom. DTD nepodporuje namespaces a nema ani taku silnu typovu kontrolu ako XML Schema.

V XHTM 2.0 sa planuje uz XML Schema (DTD tam bude asi tiez). A nedavno bola spravena Schema pre XHTML 1.0

Avatar

Autor komentáře: Jirka Kosek

Datum vložení: 4.9.2002 12:34:10

S tím, že DTD je mrtvé bych nesouhlasil. Pro mnoho aplikací bohatě stačí a na rozdíl od XML schémat (XSD) je podporováno všemi parsery. U spousty typů dokumentů datové typy vůbec nepotřebujete -- např. právě u XHTML.

Podpora jmenných prostorů sice v DTD chybí, ale pro mnoho aplikací to nevadí. Většina lidí nebude do XHTML přímo vkládat fragmenty XML s MathML a SVG a bez jmenných prostorů se celkem vesele obejdou.

To, že velké firmy tlačí XSD, ještě neznamená, že je to technicky dobré řešení. Zatím je to největší bastard, který W3C vytvořilo. Zbytečně složitý standard, na mnoho místech nejednoznačný a stejně jsou věci, které v něm neuděláte.

Např. pomocí XSD nelze definovat entity. Takže speciálně pro XHTML se stejně bude muset používat DTD nebo alespoň kombinace externí deklarace entit + XSD, jinak v dokumentu nebudete moci používat běžné entity jako ©, – apod.

Pro druhy dokumentů jako je XHTML je mnohem vhodnější schémový jazyk typu RelaxNG -- jednoduchý a elegantní, akorát ho nepodporují MS, IBM a Oracle.

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Ivanic

Datum vložení: 4.9.2002 13:04:33

Ano je to este zlozite a kostbate, ale ma jednu hlavnu vyhodu: XML Schema je postavena na XML. A XML sa aspon mne lahksie spracuje ako DTD.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz