Starší komentáře ke článku: XHTML v mobilních telefonech

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Jan Raszyk

Datum vložení: 16.3.2004 17:02:16

"Autoři webových stránek to mají celkem jednoduché, stačí, když si otestují výsledek své práce na počítači pomocí internetového prohlížeče. Tvůrci stránek pro mobilní telefony potřebují navíc k testování své práce simulátory."
Chtěl bych požádat tvůrce NEJEN WAPových stránek, aby netvořili jen tím způsobem, že ověří "zda jejich stránka funguje na (nějakém) majoritním zařízení". Neméně důležitá je také VALIDITA výsledného dokumentu. Mohli bychom se pak dostat do stavu, kdy většinu WAPových stránek zobrazíme jen na jednom zařízeních třeba o dosti vysoké ceně - tj. obdobná situace jako s Internet Explorerem v případě internetových stránek.

V příkladu zmiňovaná DTD byla přesunuta jinam (nezjišťoval jsem kam), takže validitu dokumentu nelze ověřit. Můžu jen spekulovat, jestli seznamy (ol a ul) mohou být uvnitř odstavce (p). V XHTML 1.0 Strict každopádně nikoliv, ale DTD pro Wap2.0 může být úplně jiná.

Překlep:
první řádek: ... version="1.0"? encoding="utf-8" ... - ten otazník je zde navíc

Avatar

Autor komentáře: Vicha

Datum vložení: 16.3.2004 20:15:36

AD > <B><P></B>
Tento element samozrejme pokračuje i v XHTML pro WAP.
Není vůbec incorret. Obsah, který je mezi dvěma elementy (p), nese tu vlastnost, kterou mu přisoudily, tedy seznamy (ol a ul).

AD > <B>version="1.0"?</B>
I tohle platí viz předpisy W3C Proposed Recommendation
Pro XHTML , které cti také WAP 2.0!
Takže:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
Podívejte se také na <a href='http://www.wapforum.org/what/technical_1_2_1.htm' target='_blank'>http://www.wapforum.org/what/technical_1_2_1.htm</a>

Avatar

Autor komentáře: Jan Raszyk

Datum vložení: 16.3.2004 21:38:53

"<I>Obsah, který je mezi dvěma elementy (p), nese tu vlastnost, kterou mu přisoudily, tedy seznamy (ol a ul).</I>"
Tady vám vůbec nerozumím. Mimojiné je element p jenom jeden (má dvě značky - otevírací a uzavírací). Jakou vlastnost elementu p přisoudily seznamy?

"<I>I tohle platí viz předpisy W3C Proposed Recommendation</I>"
Ony předpisy jsem bohužel nenašel. Každopádně si to protiřečí se specifikací XML (rev. 3), onen otazník v té části XML dokumentu být nemůže:
<a href='http://www.w3.org/TR/2004/REC-xml-20040204/#sec-prolog-dtd' target='_blank'>http://www.w3.org/TR/2004/REC-xml-20040204/#sec-prolog-dtd</a>

Avatar

Autor komentáře: Vicha

Datum vložení: 17.3.2004 10:35:08

AD ><B>nepodařilo se vám otevřít adresu</B>
Máte pravdu, že na specifikaci WAPFORA se nedostanete, je chráněna heslem. Zde je jiná adresa, kde také nalezenete verzi WAP 2.0: <a href='http://www.openmobilealliance.org/wapdownload.html' target='_blank'>http://www.openmobilealliance.org/wapdownload.html</a>

AD ><B>protireci se specifikaci XML</B>
XML je prvotní jazyk; na něj XHTML navazuje. Tedy pro mobily má své odlišnosti, které určuje specifikace WAP 2.0, abychom si rozuměli. Samozřejmě, DTD umožňuje, že XML má velkou univerzálnost, jeho formát proto pužívají nejrůznější aplikace…, tedy této výhody využívá i WAP. Nezlobte se, ale jak jste přišel na to, že ten první řádek je chybný s tím otazníkem? Celý zápis včetně otazníku přece říká, že jde o dokument XML, s nímž WAP pracuje. Jinak to nebude chodit!! Analyzátor XML to nepřijme viz.:
Error: Line 1: Element type xml is not declared.
DTD is not legal markup…

Avatar

Autor komentáře: Jan Raszyk

Datum vložení: 17.3.2004 17:57:11

AD> <B>stránky WapFora</B>
Děkuji, DTD jsem našel. Nebylo by lepší je tedy začlenit do DOCTYPE těch příkladů v článku?

AD> <B>XML - XHTML</B>
Zásadně nesouhlasím, XHTML je "jen" podmnožina XHTML (citace z w3.org: <I>XHTML Family document types are all XML-based</I>). Abych jen neteoretizoval : <a href='http://johnny.wz.cz/mix/xmltest.xml' target='_blank'>http://johnny.wz.cz/mix/xmltest.xml</a>
<a href='http://johnny.wz.cz/mix/wap2.xml' target='_blank'>http://johnny.wz.cz/mix/wap2.xml</a>
- příklad z článku (pouze jsem dodal meta hlavičku určující, aby se stránka zpracovávala jako application/xhtml+xml a odstranil konfliktni ceske znaky) - na obou se zasekl parser z IE, Opery i Mozilly právě na onom otazníku

Avatar

Autor komentáře: Vicha

Datum vložení: 18.3.2004 11:17:03

S českými znaky opatrně, je lepší psát bez diakritiky! Přestože specifikace umožňuje, že mobily a brány operátorů nemusí podporovat jen kódování UTF-8!! Takže pro český text se zařazuje:<br>
<B>encoding=“iso-8859-2“</B> (nebo Windows-1250). Chodí to i v Mozille a Opeře, takže tam nebudete mít v Mozille místo háčků otazníčky. Ale raději se cestine pro mobily vyhnout, nebo používat znakové entity, což je ale pracné. Proto jsem zařadil do zdrojáku UTF-8.

Avatar

Autor komentáře: Jan Raszyk

Datum vložení: 18.3.2004 20:53:57

Probůh, já mluvím o těch dvou stránkách! Jsou chybné a nezobrazitelné! České znaky v nich NEJSOU a problémy nečinily. To byla jen poznámka, špatně jste to pochopil. Podívejte se na ty dvě stránky ve vašem prohlížeči.

Avatar

Autor komentáře: Vicha

Datum vložení: 19.3.2004 20:13:43

V Nokia Mobille Browser 4.0 to chodí bez chyby! Samozřejmě, pokud si odmyslíte český text, který tam je pro názornost. Měl by správně být mezi <!…..>, ale v mobilech záleží opravdu na každém bajtu, takže se komentáře raději nepoužívají. Proto jsem nechtěl ve zdrojáku to komplikovat.
Pokud tedy vy nevidíte korektní zobrazení nemáte zřejmě browser od Nokie. Případně v DTD nemáte: <!DOCTYPE html PUBLIC "-//NOKIA//DTD XHTML Mobile +CHTML 1.0//EN" "<a href='http://www.nokia.com/dtd/xhtml-mp-chtml.dtd">' target='_blank'>http://www.nokia.com/dtd/xhtml-mp-chtml.dtd"></a> - speciálně určeno pro XHTML. Když toto umístíte do druhého příkladu, zobrazí se stránka v prohlížeči mobilu rovněž korektně.
Prostě, platí, že ne všechny browsery v mobilech reaguji shodně. To je jedno z úskalí, s nimž se bohužel budeme ještě nějakou dobu setkávat

Avatar

Autor komentáře: Jan Raszyk

Datum vložení: 20.3.2004 17:09:55

Ono to spíš vypadá, že do mobilu se nikdo nebude obtěžovat implementovat XML parser, takže vám to ty dokumenty sežere (jako IE běžně zobrazuje nevalidní stránky). Ale IE, Mozilla ani Opera to prostě nevemou, protože to je vadný XML dokument. V XML specifikaci ten otazník není povolen. A pokud WAP2.0 vychází z XML, nemůže být povolen ani v něm.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 20.3.2004 19:13:20

Dovolím si s Vámi nesouhlasit. Už několikrát se mi ozvali různí lidé, když zůstala nějaká chyba v článku, že ho nemohou na mobilu přečíst, protože se jim zobrazí pouze upozornění na nevaliditu stránky. Možná tedy, že v mobilu samém parser není, ale brány asi stránky filtrují a zabrání v přístupu k těm, se kterými by si zařízení neporadilo ;-)

Avatar

Autor komentáře: Vicha

Datum vložení: 21.3.2004 20:52:36

To je zajímavý názor do diskuse. Jenže v tomto případě jde přece prioritně o to, jak bude vypadat dokument v prohlížeči mobilu. To by nás mělo hlavně zajímat. Pro to jsou dokumenty určeny.<br>
Hm, o těch analyzátorech to je rovněž pravda. <br>
Operatoři mají nastaveny brány tak, že to při špatném zápise kódu vyhodí chybu. Nebo se neobjeví vůbec nic. Pak jde také o to, aby programátor psal takový zápis, který univerzálně vyhovuje většině mobilních browserů, jak už bylo v článku připomináno. Ty příklady s XHTML jsou ze zdroje Nokia, která zv eřejňuje postupující vývoj! Také je třeba brát v potaz další věcí, třeba to, že wapové prohlížeče ještě pracují s dalšími nástroji (třeba vestavěné skripty pro běh aplikací ve WAP zařízení) , psány jsou v jazyce WMLScript. Např. konstrukce $(nazevpromenne),jejíž hodnotu textového pole můžeme vložit kamkoli do dokumentu pro WAP. Dále to jsou knihovny, které umožňují přístup k různým službám pro WAP zařízení…. Prostě – tyto a další věci nebylo možné v článku popsat, protože šlo jen o úvod k dané problematice a nastínění, jak na WAP se zaměřením na XHTML postupy.
WAP je pořád ještě nepříliš rozvinuté a v zobrazovacích možnostech mladé dítko s řadou problémů.

Avatar

Autor komentáře: weilin

Datum vložení: 17.4.2007 9:31:40

http://www.srzlevice.sk/tools/10646-1.html

Avatar

Autor komentáře: David

Datum vložení: 26.11.2004 19:31:36

Potřeboval bych poradit please: chěl bych si z internetový stránky stáhnout nějakou java aplikaci na disk, potom ji vložit na wap. stránky a stáhnot si ji do mobilu, jde to?, jak?

Avatar

Autor komentáře: Milhaus

Datum vložení: 5.4.2005 15:47:11

Nokia Simulator ( nejmenuje se tak, ale je to ten program, co je uveden v článku) má některé mouchy, na které bych chtěl upozornit. Zaprvé má dosti vysoké systémové nároky a také ho nejde spustit na počítačích nepřipojených k internetu, pokud to jde, pak nevím jak...

Avatar

Autor komentáře: autor

Datum vložení: 5.4.2005 16:06:36

Hm, :o! to je dost zvláštní! V článku je uveden simulátorem "Nokia Mobile Browser 4.0". Ten mi funguje bez problémů ve Windows XP, a to i když vypnu připojení k Inetu. Máte nainstalovánou správnou verzi: http://www.forum.nokia.com/files/nds_disclaimer/1,6673,3078,00.html

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz