Starší komentáře ke článku: zetr.sk

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: lexus

Datum vložení: 31.10.2005 7:57:34

první čeho jsem si všimnul byly čas/datum a svátek na úvodní stránce, tohle IMHO opravdu nepatří na firemní prezentaci vzhled se mi zdá až moc strohý ve stránce produktů, je malý odstup textu od spodních ilustračních obrázků ty dotted čáry bych udělal jemnější, vím, že prohlížeč jehož jméno se nyvyslovuje (MSIE) s tím má problémy, ale proč pro ostatní neudělat ty čáry 1px silné? v textech jsem si všinul neošetřených spojek a v kódu neuzavřených tagů (br) ve fotogalerii se zvětšené obrázky (bez upozornění) otvbírají do nového okna, což není nejlepší řešení

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Podolinský - autor

Datum vložení: 31.10.2005 8:38:20

Datum a čas na stránce: zadavatel na tom trval. Ten obrázek u produktů opravím. Designově jsem se co nejvíce držel "papírových" propagačních materiálů firmy, tzn. 2px bordery. Na těch spojkách se zaptacuje. Opomenul jsem je ošetřit:/ Neuzavřených br jsem si nikde nevšiml. U fotogalerie je to myslím zbytečné psát, pokud se všechny obrázky na doméně otvírají do nového okna.

Avatar

Autor komentáře: MacInek

Datum vložení: 31.10.2005 9:43:10

Na to že to je profesionální tvorba by se nemělo na stránce objevit: Warning: main(funkce.php): failed to open stream: No such file or directory in /www/z/zetr/public_html/index.php on line 6 Warning: main(): Failed opening 'funkce.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php') in /www/z/zetr/public_html/index.php on line 6

Avatar

Autor komentáře: skaj

Datum vložení: 31.10.2005 10:27:45

No tohle je typickym projevem studentika CVUT, ktery si mysli, ze je nejlepsi programator na svete a pritom ma potlaceny vypis warningu apod. Mno, ale celkem slusna prace. Jak jste ale spravne podotkly, tak nejake datmy apod ... to je jen plejtvanim mistem. V jednoduchosti je krasa. Ale liibive! jeden z lepsi kousku co v teto rubrice nachazim.

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Podolinský - autor

Datum vložení: 31.10.2005 13:02:38

Ajajaj. Dělal jsem ještě menší úpravy v index.php a nahrál jsem nový soubor pro testovací verzi s odkazem na soubor funkce.php, který je pouze na tom testovacím. Btw. jsem z UTB Zlín, ne z CVUT :)

Avatar

Autor komentáře: Tomcat

Datum vložení: 31.10.2005 16:31:27

Mozna sem precitlivelej na CVUT, kdyz uz ho studuju, ale muzu se zeptat jak souvisi nastaveni vypisu warningu se studiem na teto skole?

Avatar

Autor komentáře: Tonda

Datum vložení: 31.10.2005 11:44:41

Jen telegraficky: Vzhled se mi líbí. Hláška Warning v hlavičce ruší. Trochu mám problém s fotogalerií - ve Firefoxu nefunguje "zavřít okno" kliknutím na velkou fotku.

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 31.10.2005 14:43:57

a) text jako odkaz - např. v sekci aktuality - to je fuj - trefil jsem ho náhodou, když jsem testoval ovladatelnost - spíše tedy neovladatelnost klávesnicí b) zajímalo by mne, kolik nově příchozích uhodne význam těch tří pruhů na úvodní straně, aniž by museli navštívit sekci produkty, které navíc na LCD jsou poněkud vybledlé. Chybí tam nějaký slogan či cosi podobného a udělat z toho odkaz na katalog?? A pokud je to pouze a jenom odkaz na katalog (a zde je jeho úvodní strana), tak je to zde naprosté mrhání místem, stejně jako ty hodiny, datum a svátek. Tvrzení, že si to přál klient, spíše svědčí o tom, že si autor asi nechá vnutit cokoliv, místo toho, aby kvalitními argumenty zadavateli vysvětlil, že tohle je fakticky příšerné. Vždyť by to mohl být jednoznačný a vůdčí motiv pro celý web - autor nedokázal využít potenciálu tohoto jinak bezesporu velmi kvalitního prvku a ponechal ho pouze v nic nepřinášejících obřích pruzích na stránce produkty c) proč je logo na úvodní stránce odkazem samo na sebe - při náhodném kliknutí musí uživatel čekat na opětovné načtení stránky a přitom obsah zůstává stejný d) otázka k navigaci - jak se z nějakého libovolného produktu vrátím na úvodní stránku produktů - nějaká tajná navigace nebo spoléháte na tlačítko zpět v prohlížeči? Ani jedno není dobré řešení ... e) např. v sekci produkty si dám detail a koukám na hezky provednou stránku poklopů z polyuretanu a pak se rozhodnu pro tisk - ouha ten však velmi pokulhává za tím, co bych očekával - možnost vytisknout si tento katalogový list ve shodě s tím, co jsem viděl na obrazovce - asi půjdu nakupovat někam jinam, protože na tenhle tisk se nedá koukat a asi bych se styděl ho i ukázat např. svému klientovi .... pokud bych mu chtěl tohle zboží nabídnout ....

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Podolinský - autor

Datum vložení: 31.10.2005 16:39:44

a) Text jako odkaz - nepochopil jsem, co by na tom mělo být špatného. b) Máte na mysli tři pruhy v tom levém obrázku? Ano, je to titulní strana katalogu, který se dá pouze objednat, nikoliv stáhnout a není to odkaz na produkty, jak jste se tuším mylně domníval. O datumu, svátku atd. jsem se ze zákazníkem několikrát bavil, ale nebobrali jsme se konce, takže to zůstalo jak to vidíte. c)Je něco hrozného, pokud je logo i na úvodní stránce jako odkaz na ni samotnou? d)Odkaz na produkty z produktů: Dořeším. e)Tisková verze: Také pořeším.

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 31.10.2005 22:06:00

a) špatně formulováno, omlouvám se - nelze poznat co je text a co je odkaz - např. v aktualitě Odlučovač ropných látok ... nelze poznat že poslední věta je odkaz - jedno ze základních pravidel říká, že odkaz by měl být odlišen od běžného textu - zde nic takového není ... b) netušíte správně, já jsem se nedomníval, že to je odkaz na produkty. Celý web se nijak nevymyká ze šedého průměru a pokud zde byla možnost ho z tohoto průměru "vytrhnout" a to právě pomocí oněch tří pruhů, které mohou posloužit jako výrazné navigační prvky, které upoutají, tak toho nebylo nijak využito, škoda, že jste mi neobjasnil, proč jsou tedy v úvodu produktů ty tři pruhy tak veliké, jakou informaci přinášejí klientovi - protože takhle to působí jen jako pouhé vyplnění prostoru z nutnosti - "aby tam něco bylo", ty pruhy jste mohl použít pro vizuální odlišení jednotlivých sekcí a místo odkazu na objednání katalogu, o jehož účelnosti na této pozici u aktualit se nechá velmi, ale velmi pochybovat (myslíte, že si někdo rovnou objedná katalog bez toho, že by se podíval po celém webu, co si to vlastně objedná???) by odkaz na objednávku katalogu podstatně lépe plnil svoji funkci na úvodní stránce produktů, místo těch nic nepřinášejících pruhů a nenutil byste uživatele se vracet a hledat, kde vlastně je ten katalog k objednání ... jinak v sekci produkty není o tomto katalogu ani zmínka ... divné až neprofesionální - to obchodu neprospěje. c) nedělá se to, proč nutíte uživatele čekat na znovunačtení stránky po mylném kliknutí na toto logo, když je to naprosto zbytečné a stránka se nijak nemění??

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Podolinský - autor

Datum vložení: 31.10.2005 23:03:12

a) Jo taaaak, chápu. Dobrá připomínka. b) Skvělé téma na zapřemýšlení a myslím, že je v tomto ohledu v produktech co zlepšovat. Jako navigační prvek úvodní stránku pro produkty sice zákazník nechtěl, ale bude to tak myslím lepší. Barevného využití pruhů je myslím v produktech v jednotlivých kategoriích dostatečné. c) Možná jsem sám, ale pořád nechápu, jaký je v tom problém.

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 31.10.2005 23:38:53

doplním ad c) stačí si přečíst pár teoretických článků od významnějších tvůrců stránek, a samozřejmě, že ti všichni se mohou mýlit, ale vypadá to spíše tak, že mají "rozumnou" pravdu, když tvrdí, že odkaz stránky sama na sebe se prostě nedělá, protože mate uživatele, uvedenou technologii doporučují jen a pouze pro stránky, kde se při opětovném načítání mění obsah a tím se k uživateli dostane nová informace, kterou by třeba jinou formou nezískal ....

Avatar

Autor komentáře: Jan Sekerka

Datum vložení: 1.11.2005 16:23:21

Toto téma mě zajímá víc. Mohl byste mi prosím dát odkaz na nějaký článek, kde bych se o tom mohl dozvědět víc? Vycházím pořád totiž z faktu, že uživatel internetu má zafixováno, že logo vede na úvodní stránku a pokud na ní je, tak na něho nemá důvod klikat. Pokud se podívate na odborné nebo často navštěvované weby, tak tam to takhle funguje. Např. interval, zive, seznam, idnes, centrum... Děkuji za odpověď

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 1.11.2005 17:25:35

Myslím, že tato diskuse je zbytečná. Staví se zde proti sobě dva zásadní principy - "logo vede vždy na úvodní stránku" a "stránka nikdy neodkazuje sama na sebe". Oba principy mají promyšlené základy, oba mají pravdu. V případě titulní stránky webu se však dostávají do neřešitelného rozporu. Je pouze na tvůrci webu, který by měl znát své uživatele, kterému z těchto principů dá v takovém případě přednost. Řada z nich raději zachová pravidlo o "logu vedoucím na úvodní stránku" s oporou v pravidlu o "shodném chování shodných prvků všech stránek na celém webu". Ale ta volba je jen a jen jejich, nelze ji vyargumentovat ;-)

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 2.11.2005 14:46:18

Myslím, že tohle ještě není diskuze a ten problém určitě není tak černobílý, jak se jeví z Vaší odpovědi. Ten rozpor je totiž zdánlivý a řešitelný. U nás zamlada se tomu říkalo dialektická jednota protikladů ... A pokud tenhle problém chceme vyřešit, tak si nejdříve musíme položit několik zásadních otázek a v okamžiku, kdy si na ně odpovíme, je možné navrhnout řešení, která bude respektovat konkrétní požadavky. a) je logo dominatním odkazem na hlavní stránku? A je dobře aby tomu tak bylo? b) je dostupný odkaz na hlavní stránku v navigaci a je vždy snadno dosažitelný? A pokud není, je to porušení pravidel přístupnosti? Omezí to možnosti navigace? c) je možné logo vizuálně odlišit, aby bylo patrné, kdy je a kdy není odkaz? A je toto logo ještě použito jinde a v jiných souvislostech? Pokud ano, nepovede uživatele do slepé uličky nefunkčních klikání? d) je hlavní stránka tak špatně navržená, že nelze poznat, že je hlavní? Pokud ano, nemá smysl hledat odpovědi na předchozí otázky. e) je na hlavní stránce informace, která by se znovunačtením změnila? A přinese to konkureční výhodu, upoutá to návštěvníka? Zjednoduší to ovládání a pokud ano, není pak špatně vlastní navigace? Ješte by se našly další otázky, leč tyto stačí a dodám, že při prohlížení stránek narazíme na spoustu těch, kde je logo klikací a musí být, protože přináší požadovaný efekt - např. stránky s erotickým obsahem, kde u řady z nich se vždy změní obsah a to má jediný účel - upoutat. Proto si myslím, že to není věcí rozhodnutí tvůrce stránek - nýbrž jasným a jednoznačným určením účelu a zhodnocením výsledného efektu. Naopak právě proto musí být vždy tato volba důkladně vyargumentována k danému konkrétnímu zadání před vlastní tvorbou, aby nevznikl paskvil, jak v navigaci tak v použitelnosti. Podle mého, se nemůže autor na tuto funkčnost spoléhat, a logo-odkaz musí vždy být pouze alternativou k jiné formě navigace, která je nosnou pro celý web.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 2.11.2005 15:22:53

Hezky sesumírováno, ale jen mnoha slovy opsáno to, co jsem ve zkratce vyjádřil svým příspěvkem i já. Výsledek je opět na rozhodnutí webdesignéra ;-) Mimochodem, osobně se kloním k názoru, že není důvod nemít logo klikací všude, včetně titulní stránky. IMHO výhody vždy převyšují nevýhody ;-)

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 3.11.2005 9:14:58

děkuji za "nastavení zrcadla", doufám, že alespoň moje "širší verze" někoho oslovila :-))

Avatar

Autor komentáře: franta

Datum vložení: 2.11.2005 14:12:50

článků existuje spousta, stačí si "vygooglovat" např. "konzistentní navigace" nebo "odkaz sama na sebe" případně knihy, např. J. Nielsen- Použitelnost domovských stránek nebo S.Krug -Nenuťte uživatele přemýšlet ....

Avatar

Autor komentáře: Jan Sekerka

Datum vložení: 31.10.2005 21:50:56

ad c) Myslíte tedy, že by logo na úvodní stránce nemělo být odkazem? Připadne mi to spíš jako matení návštěvníků- stejný prvek jednou odkazem je(všechny ostatní stránky na webu) a podruhé ne(úvodní stránka). Pokud se pletu, nechám rád vyvést z omylu.

Avatar

Autor komentáře: Peter

Datum vložení: 31.10.2005 14:48:04

toto mi vypisalo ked som klikol na on-line-servis v zalozke komunikácia Warning: main(funkce.php): failed to open stream: No such file or directory in /www/z/zetr/public_html/index.php on line 6 Warning: main(): Failed opening 'funkce.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php') in /www/z/zetr/public_html/index.php on line 6 Fatal error: Call to undefined function: prubezne_overeni() in /www/z/zetr/public_html/index.php on line 53 a nezobrazilo mi to nic ine. Preco nie je stranka centrovana do stredu? Je to kvoli tomu menu??

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Podolinský - autor

Datum vložení: 1.11.2005 19:57:10

Errory jsou už ošéfované :) Stránka není centrovaná kvůli tomu hornímu pruhu. tak to navrhl grafik a já v tom neviděl problém:)

Avatar

Autor komentáře: Květoš

Datum vložení: 1.11.2005 17:16:47

Nelíbí se mi formátovaný text. 1/ V textu (většinou uvnitř "p"), na hlavní stránce v Aktuality hrozný fičák mezi slovy a písmeny!! 2/ Co takhle zařadit do péčka mj.: .P { word-spacing:0px; font-size:11px; line-height :14px; } Zkus a uvidíš tu změnu. ;-)

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Podolinský - autor

Datum vložení: 1.11.2005 19:54:42

Fičák je tam kvuli justify alignu. 11px je už na mě hoodně malé. word-spacing se přizpůsobuje myslím automaticky, pokud je tam align justify, takže nevím, co by word-spacing: 0 vyřešil. Ale je fakt, že ty fuky jsou tam solidní:/

Avatar

Autor komentáře: Ondra

Datum vložení: 2.11.2005 13:07:51

Mě se to líbí, koukám na to jako na komplexní celek a design stránky se mi prostě líbí...

Avatar

Autor komentáře: M@estorm

Datum vložení: 29.11.2005 18:19:48

Tuto stránku bych z profesionálního pohledu očísloval přibližně na 80%. Klasicky rozvrčená stránka pomocí css layoutů, originální menu (horní), ale jinak né moc odlišná od těch ostatních -na stránce hodnotím především originalitu a proto dejte na můj hlas jak uznáte za vhodné...

Avatar

Autor komentáře: acemason

Datum vložení: 2.12.2005 13:31:17

Teda,... pro návštěvníka, kterému jsou ty stránky určeny jsou, si myslím, úplně dostačující a musím ocenit kvalitu grafiky, ta se mi obravdu líbí

Avatar

Autor komentáře: um

Datum vložení: 2.12.2005 15:49:05

S tou líbivou grafikou to myslíte vážně? Kladně snad můžu hodnotit jen celkem originálně navrženou hlavní navigaci, která se mi ale nelíbí provedením. Opakování "Z" symbolu v oranžovo-červeném pruhu není nic extra a dále prohřešky, jako je například úplně jiná barva loga vlevo nahoře a o zhruba 10 cm pod ním na obrázku katalogu nebo špatná kombinace zaoblených a ostrých rohů. Aby to na úvodu navypadalo prázdné, plácnem tam obdélník s datumem a oznámením, kdo má svátek. K tomu jsou reakce serveru v některých případech velmi nepříjemně pomalé (hádám v případech, kdy se tahá něco z databáze). Co na grafice můžu ocenit, jsou ikony v sekci produkty, které byly podle mě převzaty z katalogu a dělal je někdo jiný, než grafik webu. Co se vám tedy líbí? :-)

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Podolinský - autor

Datum vložení: 9.12.2005 12:16:26

Můžete prosím upresnit, co se vám přesně nelíbí na provedení hlavního menu? O tom datumu a času už jsem e s majitelem stránek bavil. Stránka ještě probíhá menším vývojem:) Reakce serveru jsou bohužel pomalé po přesunu na nový stroj s php5, který chroustá asi déle moje regulární výrazy v RS. Ale na tom se taky pracuje. Jinak z DB se tahá téměř vše. Komplet grafiku navrhoval člověk ve firmě zodpovědný za její propagaci a grafik, který převáděl návrhy z papíru na monitor. Ale jinak máte pravdu, že ikony v katalogu jsou totožné:)

Avatar

Autor komentáře: um

Datum vložení: 13.12.2005 11:30:54

S tím menu to neřešte, jde o mů pocit, každému se může líbit něco jiného a pokud si grafik myslí, že je to takhle fajn, tak proč ne. Jinak mi přijde, že pokud dělal obě grafiky (katalogu i webu) stejný člověk, tak buď dělal grafiku stránek poprvé v životě a nepoužívá Internet nebo to ušil horkou jehlou, protože kvalita se diametrálně odlišuje.

Avatar

Autor komentáře: Granko

Datum vložení: 10.12.2005 13:36:08

listicky nefunguju na MOzillu :( (1.5) , v Opere ano ale...

Avatar

Autor komentáře: Ondrej Podolinský - autor

Datum vložení: 10.12.2005 21:05:58

Co přesně nefunguje na lištičkách v mozzile 1.5? teda, mám FF 1.5, ale zas tolik rozdílů v jádře nebude:/

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz