Starší komentáře ke článku: zivotynawebu.net

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: milan pohorelsky

Datum vložení: 10.9.2004 6:23:09

Šířka hlavičky není úměrná informační hodnotě textu ani grafickému zpracování. Mrtvý prostor, který jde využít.

Avatar

Autor komentáře: Waffen MS

Datum vložení: 10.9.2004 7:59:10

ohledně tý hlavičky souhlas, ještě bych to možná přidal nějakou barvičku, ale decentně, aby to zas nebylo přeplácaný, odkazy (v hlavním menu) bych udělal joko bloky aby víc vynikly a líp se na ně klikalo, na ůnormální" text bych použil černou barvu a ne modrou, ty je tam už tak dost, no a proč nejsou u některých osobností fotografie? že by se nedala vygooglovat fotografie Jana Ámose Komenského?

Avatar

Autor komentáře: Jiří Šebek

Datum vložení: 10.9.2004 8:29:01

grafika:
Strohou grafiku já rád ale tady bych řekl že bylo šetřeno až moc. Hlavička jak již bylo řečeno zabírá zbytečně moc místa. Co tam prostě nechat jen ten pruh co je pod textem, akorát ho roztáhnout na celou šíř, a to písmo nechat přes něj překukovat jak to je.

Hlavní nedostatek ale vidím v tom že je všude jedna barva pozadí a tak je to takové celé utopené. Zde bych navrhoval nechat pod strnách tu barvu co je, ale pod celým obsahem změnit podklad na jinou barvu. Tím aspoň to aspoň nějak ochraničíte!

obsah:
Po obsahové stránce to vypadá slušně! Neměl jsem samožřejmě čas to vše procházet ale vypadáto na slušný ranec životopisů. Co se mi moc líbí je to krátké shrnutí!
Nevím jestli toto zrovna patří k životopisům ale třeba u malířů bych uvítal nějaké odkazy na galerie kde je možno vidět jejich díla! Obzvláště pokud se v textu hovoří přímo o nějaké jeho konkrétním díle tak bych se tam odkaz přímo na něj hodil abych ho mohl rovnou zhlédnout! To už jsem ale možná moc velký hnidopich :o)

Avatar

Autor komentáře: marcel kupka

Datum vložení: 10.9.2004 11:12:44

uznávám, že je grafika příliš chudá, (hlavně tam, kde jsou jen seznamy a je prázdný pravý sloupec), hlavičku jsem o nějaký pixel snížil.
ad jedna barva pozadí - podbarvil bych prostřední sloupec, dal bych mu i nějaký slabý border, ale web to zvýrazní jen tam, kde je v prostředním sloupci text delší než ve sloupcích okrajových - tam, kde jsou v prostředním sloupci text kratší (seznamy kategorií apod.) a je prázdný pravý sloupec, vznikne vícebarvené zubaté schodiště zleva doprava...

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 10.9.2004 12:04:47

určitě se to ale dá vyřešit i bez toho zubatého schodiště :o) Tak prostě dejte jinou barvu pozadí celému obsahu a ne jen prostřednímu sloupci. Pak už tam nic zubaténo nebude a odlišené to oproti krajům bude.
řekl bych že to bude určitě lepší jak teďka!

Avatar

Autor komentáře: Jiří Šebek

Datum vložení: 10.9.2004 12:24:03

tady jsem narychlo zbastlil takovou ukázku. Řekl bych že to vypadá lépe a zubatý to není :o) Akorát to chce ještě upravit ten obrázek v hlavičce!

<a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.jsdesign.cz/zivoty/zivoty.htm' target='_blank'>http://www.jsdesign.cz/zivoty/zivoty.htm</a>

Avatar

Autor komentáře: marcel kupka

Datum vložení: 10.9.2004 13:04:46

tohle mě nenapadlo, já obarvoval jen ten prostřední sloupec, mohu se Vaším příkladem inspirovat?

Avatar

Autor komentáře: Jiří Šebek

Datum vložení: 10.9.2004 13:11:40

proto jsem to udělal aby jste se inspiroval :o) Takže máte můj souhlas!

Avatar

Autor komentáře: marcel kupka

Datum vložení: 11.9.2004 12:00:39

Pane Šebku, už Plaváček psal, že jsem nějak zatížen na modrou. Asi to tak bude :) - co třeba takto <a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.zivotynawebu.net/test.htm' target='_blank'>http://www.zivotynawebu.net/test.htm</a> ?

Avatar

Autor komentáře: Jiří Šebek

Datum vložení: 13.9.2004 8:17:07

co se úpravy hlavičky týče tak teď už to vypadá docela dobře.
No a k té modré, na mě je taková moc svítiví, co se ale nelíbí mě může se zas zalíbít ostatním. Hold všem se nezavděčíte :o) Hlavní je to že to má pod obsahem jiný background než okolí!

Avatar

Autor komentáře: tomas

Datum vložení: 10.9.2004 8:29:42

kod sa mi zda docela v pohode aj ked som tomu nejak moc casu nevenoval.
stranka podla mna posobi strasne prazdno co je sposobene tym tym ze tam okrem tej modrej farby nieje ziadna grafika ktora by ozivila

Avatar

Autor komentáře: Martin

Datum vložení: 10.9.2004 8:58:07

Podstatné bylo již řečeno. Jen bych se pozastavil nad tim, že web není v PHP, ASP a spol. Vyhledávání na webu odkazuje na Google, fórum na blueBoard. Není tam nic vlastního. Když zadám do vyhledávání "dzur", tak se nic nenajde. Ale Dzurila v životopisech je! Tak k čemu je potom vyhledávání, nejdůležitější funkce webu takového zaměření?

Avatar

Autor komentáře: marcel kupka

Datum vložení: 10.9.2004 9:15:13

web není v php, asp apod. - a proč? Kdyby se měnil text v bočních sloupcích, kdyby bylo publikováno více textů více autory apod., tak snad, ale tady to snad není potřeba. Ad google, nevidím na jeho použití nic špatného, ad fórum Billboard - zmizí, bude vlastní, stejně jako zmizí počítadlo Toplistu.

Avatar

Autor komentáře: Martin

Datum vložení: 10.9.2004 10:57:55

Proč? Kvůli komfortu pro uživatele. A o ty jde především. Nic víc, nic míň. Vyhledávání, řazení, nové položky, státní příslušnost, rok narození.....
Jak už jsem psal, vyhledávání přes Google nefunguje jak by mělo.
Navíc fulltextové vyhledávání před Google je nesmysl.

Avatar

Autor komentáře: marcel kupka

Datum vložení: 10.9.2004 11:56:26

trošku mimo mísu, ale podle mě je komfort o něčem jiném - o přehledné navigaci, o nějaké té optimalizaci pro vyhledávače obecně, o užitečném obsahu, o tom, že návštěvníkovi nabídnete možnost uložit si obsah v nějakém rozumném textovém formátu, že mu umožníte si obsah snadno vytisknout bez navigačních prvků apod.

a poslední poznámka k prohledávání webu přes google - kdybych byl firma, provozující internetovou encyklopedii životopisů, určitě bych tahal data z databáze a používal vlastní vyhledávací systém, jako amatérský tvůrce používám google. Tečka.

Avatar

Autor komentáře: miki

Datum vložení: 10.9.2004 12:13:44

Design webu - žádný...snad by pomohla alespon trochu jinak graficky ztvírněná hlavička, nebo použitý hezčí font pro titulek webu-alepson. U tohoto webu by měla být použita určitě databáze společně např. s PHP neboť to umožňuje mnohem více věcí, které pomohou uživatelům v orientaci, vyhledávání a zobrazováním dle uživatelových kritérií... Pokud vaši tvorbu považujete za amatérskou, tak nerozumím tomu, proč necháváte web hodnotit na tomto serveru. Naučit se základy PHP a MySQL dostatečné pro napsání dynamické části tohoto webu zabere tak 14 dnů intenzivnějšího studování, zkoušení. Stačí se při tom podívat i na nespočet volně dostupných ukázek kódu na webu(např. i Interval.cz). Vím o čem mluvím...učil jsem se to také...až jsem žasnul jak je to snadné.

Užitková hodnota, přehlednost a rychlost webu společně s jednoduše dostupnými daty je pro uživatele na prvním místě!!!

Avatar

Autor komentáře: marcel kupka

Datum vložení: 10.9.2004 13:19:33

... php umožňuje mnohem více věcí, které pomohou uživatelům v orientaci... - jistě, mohl bych ke každému textu dát údaj kolikrát byl stažen, vytištěn, přečten a kdoví co ještě, mohl bych texty dát známkovat, mohl bych pod každým textem zavést diskuzi, mohl bych používat vlastní počítadlo atd... - ale protože nic z toho používat nechci, je web statický.
.... k té amatérské tvorbě - je míněno tvorba nevýdělečná, v tomto ohledu určitě nemusí amatérská znamenat nehodnotitelná.

Avatar

Autor komentáře: Radek

Datum vložení: 10.9.2004 13:35:25

Mně se grafika líbí, je to jednoduché, předledné. Spíš mě napadlo, jestli by u takového informačního webu nestálo za zvážení změnit layout stránky na celoobrazovkový. Na webu je spousta textů, které by se mohly pěkně roztáhnout po celé obrazovce. Já jsem to použil na stránkách <a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.kvic.cz' target='_blank'>http://www.kvic.cz</a>

Avatar

Autor komentáře: Jiří Šebek

Datum vložení: 10.9.2004 13:47:00

tady bych si dovolil oponovat! Celoobrazový layout - nemám nic proti. Určitě ale neroztahovat texty po celé obrazovce. Hrozně blbě se čte!!!! Myslím že v tomto nejsem sám. Prostě texty by měly být v sloupcích. Když je to roztažené od kraje ke kraji tak musím hrozně jezdit očima navíc se pak vždy hledá špatne správný řádek!!!!

Avatar

Autor komentáře: Waffen MS

Datum vložení: 10.9.2004 14:46:17

souhlas s tím fullscreenem, pokud má člověk 21´monitor, tak už jsou řádky toho prostředního sloupce moc dlouhý na čtení (z toho <a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.kvic.cz)' target='_blank'>http://www.kvic.cz)</a>
jinak vyhoda php je mód include, když už nic jinýho, možnost překlapávání stylů a já nevím co ještě, navíc pak ten web zabírá xkrát víc místa na ftp než při použití PHp a include, všechny opakující se prvky (hlavička.patička, záhlaví, menu) mám na webu jen jednou, ve statice musím replecem (který není na 100%) předělávat ty desítky a stovky stránek a pak to všechno nahrávat na ftp a hlídat jestli se to všechno nahrálo, to je šílená lopata

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 10.9.2004 15:08:21

Škoda je, že alternativní styly nefungují tak, jak by měly (tedy pouhou volbou v prohlížeči by se natrvalo vybral určitý skin pro určitý web), pak by bylo velmi jednoduché navrhnout několik různých vzhledů tak, aby vyhovovaly lidem s velkými monitory, LCD s nižším rozlišením i třeba mobilním zařízením... ;-(

Avatar

Autor komentáře: Major Zeman

Datum vložení: 10.9.2004 15:08:39

Už to tady zaznívá podruhé a musím říct, že je to docela směšné. To jestli si autor udělá nějakou šablonu a samotné články bude taky tahat z databáze nebo inkludovat je jeho problém autora, nikoliv čtenáře nebo nedej bože náš. Já vím, ono PHP a MySQL je ohromně cool a ty stránky co jsou jen čísté (X)HTML jsou takové jakési zastaralé a nevábné, že jo. Koncovka *.php v URL je zato absolutně sexy. Značí že stránky dělal opravdový profík a v případě že by se jednalo o komerční projekt by cena zadavateli stoupla o rovných 100%.

Ne, mládeži mýlíte se. Stránka bez PHP a MySQL není v žádném případě horší než s těmito vymoženostmi. Kolikrát je mnohem lepší. Informační hodnota je minimálně stejná a není devalvována nesmysly typu počtu on-line uživatelů, dementními anketami atd.

Avatar

Autor komentáře: Pumpa

Datum vložení: 10.9.2004 15:40:01

"Informační hodnota je minimálně stejná a není devalvována nesmysly typu počtu on-line uživatelů, dementními anketami atd. "

Jo, tenhle názor se mi líbí....

Avatar

Autor komentáře: Pumpa

Datum vložení: 10.9.2004 16:49:54

Ještě něco: web má sqělou informační úroveň, ale ty hrubky......

Avatar

Autor komentáře: marcel kupka

Datum vložení: 10.9.2004 18:02:51

Po výtkách ohledně grafického ztvárnění jsem vzhled webu trošku změnil - obrázek v hlavičce bude ještě trochu upraven, je zatím jen zkusmo, je do hlavičky vložen přes css, snad se zobrazí dobře - já sám jsem vzhled zkontroloval v Mozille 1.8a3, Opeře 7.53, MSIE 6.0 SP.

Ad hrubky - stydím se, je-li jich hodně, stydím se ještě víc: spoléhám se příliš na Word, v němž texty píšu...

Avatar

Autor komentáře: Jonáš Krutil

Datum vložení: 10.9.2004 20:30:52

Pekne, velmi pekne .) napsane.

Avatar

Autor komentáře: Martin

Datum vložení: 10.9.2004 22:02:06

Majore, PHP neni na ankety, on-line uzivatele a jine nesmysly. Ale jelikoz jsi PHP nikdy nepouzival, tak se tvemu nazoru nedivim.

Avatar

Autor komentáře: Richard Palát

Datum vložení: 10.9.2004 23:46:47

Subjekt příspěvku je nesmyslný. Zobecněn by zněl asi takto:
<I>Dynamické stránky - smrtelná nemoc</I>

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 11.9.2004 9:44:10

Obávám se, že zobecnit nadpis příspěvku nelze, právě proto, že je nesmyslný - slovo "obcese" neexistuje ;-)

Avatar

Autor komentáře: Major Zeman

Datum vložení: 11.9.2004 14:44:02

Mají pravdu, obcese neexistuje :-(

To Martin > To php (a mysql a postgresql) používám už nějakej ten pátek ;-)

Avatar

Autor komentáře: pmasarik

Datum vložení: 10.9.2004 19:29:47

Nebudem opakovať čo už bolo napísané, ale so všetkým viac menej súhlasím.

Moja kritika bude ako vždy viac menej zameraná na kód.
Čo sa grafiky týka tak je pravda, že je to trochu dosť modré, ale na druhú stranu aspoň ma neruší moc farieb pri čítaní. Videl som aj predchádzajúcu verziu a musím povedať, že tá terajšia je o dosť lepšia.

A už šup na ten kód.

1. prečo používate na zvečšenie medzeri medzi odstavcami textu <br /> veď na to máme v CSS margin.
2. <I>Související odkazy na tomto webu:</I> a <I>Doporučená a studijní literatura:</I> nehodil by sa na tie odkazy zoznam <ul> <li> ?
3. Odstavce textu sú moc nalepené na seba, odskok prvého riadku nie je podľa mňa dostačujúci na dobrú orientáciu a použil by som radšej margin.
4. <a name="nahoru"></a> načo máme ID ?
5. <div class="nadpis_menu">Hlavní menu</div> tak čo je to teda nadpis, alebo len obyčajný text?
6. ohľadom tých dlhých title pri menu, neviem či ste si všimol, ako to zobrazuje prehliadač, ale to čo tam máte vy, je moc dlhé na to aby si to bežný užívatel prečítal.
7. pri vyhladávacom formulári <form method="get" action="<a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.google.com/search">' target='_blank'>http://www.google.com/search"></a> doporučujem pozrieť sa na to, ako sa má správne používať. <fieldset><legend><label>...
8. Prečo máte zadefinovaný v CSS vzhlad nadpisov Hx a potom to v kóde pre istotu zmeníte na <h3 class="tema">?
To nešlo zadefinovať v CSS napr.: .mat h3 ?

OK to by na dnes mohlo stačiť, nechám ešte niečo aj iným.
Záverečné zhrnutie: nie je to zlé len sa treba stále ešte zdokonalovať.

Peter.

Avatar

Autor komentáře: marcel kupka

Datum vložení: 10.9.2004 20:09:10

Děkuji za kritiku kódu.

jen krátce:
ad 1) ano, zalomení řádku pomocí br užívám často, nevidím v tom problém
ad 2) to snad také nebude problém
ad 3) odstavce v textu jsou odsazeny 30px, podle mě dost
ad 4) beru, ale dopisovat to nebudu...
ad5) nadpis_menu není nadpis jako Hx, je to označení divu, který je nad menu
ad 6) běžný uživatel si bublinu s textem přečte i dvakrát, dkyž ho text zaujme
ad 7) totéž co ad 4)
ad 8) nepozornost

Avatar

Autor komentáře: pmasarik

Datum vložení: 11.9.2004 16:36:53

ad 1 - ja som nepísal o zalomení riadku, to by bolo v najlepšiom poriadku. Ja som myslel to, že keď chcete dať medzi jednotlivé odstavce textu <P>text</P><br /><br /><br /><P>text</P> večšiu medzeru na to slúži margin a nie <br />
ad 3 - na mojom prehliadači Firefox to mám nalepené úplne jedno na druhom
ad 5 - a prečo ten div nenahradíš nadpisom, ved sa jedná o nadpis menu nie?
ad 6 - ja viem že si to prečíta, ale smola je v tom, že sa do tej bubliny nevojde celý text.
ad 7 - vaša vec, ja som len poznamenal chybu.

Avatar

Autor komentáře: Adam Vašíček

Datum vložení: 11.9.2004 14:25:48

Já si myslím, že autor nemá smysl pro rozvoj a usnadnění práce. Web takového typu a není dynamický, to se jen tak nevidí. Neříkám, že PHP a MySQL se používat musí, informační hodnotu pro čtenáře to nezmění. Jde spíš o ulehčení práce při vytváření serveru a jeho aktualizacích... Což je autorova věc, nedře se on, ne kritici :o)

Avatar

Autor komentáře: marcel kupka

Datum vložení: 16.9.2004 18:45:05

Než zmizí Životopisy on-line z titulní strany Intervalu.cz, rád bych poděkoval všem hodnotitelům za přínosné kritiky - takže: díky všem...

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz