Starší komentáře ke článku: Zobrazení XML pomocí ASP

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Jirka Kosek

Datum vložení: 8.1.2002 9:39:21

Na Intervalu máte podivnou zálibu v používaní velmi starého návrhu XSLT, který MS podporoval pod názvem XSL ještě před standardizací XSLT.

XSLT bylo standardizováno na podzim 1999, to už je více než dva roky. Sám MS již dva roky tento standard W3C podporuje. Nechápu, proč čtenáře pletete technologií, kterou i MS podporuje jen kvůli zpětné kompatibilitě.

Avatar

Autor komentáře: scorpi

Datum vložení: 8.1.2002 10:36:01

Proberte se ze sna!
Tak kratky a omezeny clanek, to se jen tak nevidi... Zaprve "alternativni" prohlizec Netscape (alias Mozilla) je rozhodne vice "XML friendly" nez IE 6 (alespon ve smyslu standardu, "data islands" je zase jedno z tech nestandardnich reseni MS, nemylim-li se, i kdyz nic proti tomu) a zadruhe nyni platny standard je xslt (ktery nyni - konecne - podporuje IE6 diky built-in MSXML 3.0), jak uz napsal pan Kosek...

Avatar

Autor komentáře: Jirka Kosek

Datum vložení: 8.1.2002 11:33:23

MSXML 3.0 lze nainstalovat v tzv. replace módu, kdy na sebe přeregistruje komponenty ze starších MSXML. XSLT pak správně chodí i v IE5.x.

Avatar

Autor komentáře: scorpi

Datum vložení: 8.1.2002 18:15:06

Ano, to lze, ale kdo z beznych uzivatelu si bude instalovat nejake MSXML 3.0 a jeste v replace mode? :-) No a MSXML 4.0 pry replace mode nepodporuje. Takze v soucasne dobe, pokud chcete na webu na klientovi provadet xslt transformaci dle normy, tak budto musite spolehat na IE 6, nebo pripravit stranku s automatickou instalaci MSXML 3...no a otazka je, kolik lidi to bude ochotno stahovat, prestoze nebudou mit zadne starosti s instalaci. No ale verim, ze se blyska na lepsi casy :-)

Avatar

Autor komentáře: Marek Pavlov

Datum vložení: 8.1.2002 13:08:40

No nevím. Článek vyšel o ořezané verzi i přesto, že jsem žádal aby v této podobě vydán nebyl.

Nicméně to co v něm je, je zcela záměrně. Situace je stejná jako když v první třídě učíte děti psát, ale ZATÍM jim netlučete do hlav pravopis.

Pokud by editor nezasahoval do článků tak, že z nich pak není zřejmá kontinuita, bylo by každému jasné, že jde o články pro začátečníky, které budou gradovat k vyšším technikám a zmíněným standardům.

Avatar

Autor komentáře: Jirka Kosek

Datum vložení: 8.1.2002 13:51:37

Děti v první třídě učíte omezenou slovní zásobu a větnou skladbu, ale rozhodně je neučíte psát gramaticky špatné věty a používat nespisovná slova. A to je to, co ve vašem článku děláte.

Avatar

Autor komentáře: Marek Pavlov

Datum vložení: 8.1.2002 14:30:32

V nasledujícím článku je stejný příklad popsán ve standardu XSLT. Ten měl být původně součásti tohoto, ale materiálu bylo víc a vše vydalo na samostatný článek.

Rád bych znova podotknul, že ne mojí vinou není ve všech třech článcích zřejmá jejich návaznost. Rovněž opakuji, že jsem žádal aby tento článek v této podobě nevycházel.

Avatar

Autor komentáře: Marek Šalanda

Datum vložení: 8.1.2002 15:09:11

To, cim se autor ohrazuje, je zeditovany uvod, ktery v puvodni verzi zni: "Ve dvou nedávno publikovaných článcích jsem se zabýval tématem využití XML v běžné internetové prezentaci. V obou jsem nastínil jednoduché použití takzvaných Data Islands (datových ostrůvků). Jak jste měli možnost vidět, je jejich použití velmi snadné a praktické. Bohužel tuto technologii nelze zatím masově rozvinout z důvodu její nepodpory u hlavních "alternativních" prohlížečů - Netscapu a Opery. Tyto prohlížeče chovají poněkud vlažný vztah k celé XML technologii a proto je potřeba XML data zpracovávat dynamicky (na straně serveru) tak, aby byl browserům vracen pouze čistý HTML kód."
Tento text mi na uvod pripada velmi dlouhy. Jeho puvodni zneni ovsem neresi namitky, ktere se vyskytly ze strany vas - ctenaru. Chyba je na me strane. Ukazalo se chybne rozhodnuti clanek publikovat samostatne bez reseni v XSLT. Rad bych tedy pozadal autora, aby reseni bud vlozil do teto diskuse, nebo poslal jako novy clanek, ktery zaradime na Interval co nejdrive.

Avatar

Autor komentáře: Marek Pavlov

Datum vložení: 8.1.2002 16:00:45

No, mně ten úvod nepřipadá ani tak zeditovaný jako spíš u-editovaný. :)
Článek v této podobě nemá úvod žádný a IMHO je bez něj hodně divný.

Samozřejmě je věcí editora jak s článkem naloží, ale o jeho stažení po editaci jsem požádal už před několika dny s tím, že ho (ten úvod) upravím podle Vašich požadavků. Nechápu, že jste ho vydal.

Zbytek samozřejmě dodám. Už by byl na webu, ale dopisoval a formátoval jsem jej v sobotu doma, takže...

Avatar

Autor komentáře: ales

Datum vložení: 8.1.2002 18:05:36

na jinem serveru (napr. <a href='http://www.server.cz/soubor.txt)' target='_blank'>http://www.server.cz/soubor.txt)</a>

Dekuji.

Ales

Avatar

Autor komentáře: Ondřej Kopp

Datum vložení: 8.1.2002 18:09:26

napriklad takto

Function IncludeHTTP(byVal URL)
Dim HTTP, HTML, I

Set HTTP = Server.CreateObject("Microsoft.XMLHTTP")

HTTP.Open "GET", URL, False, "", ""
HTTP.Send()

For I = 1 To LenB(HTTP.ResponseBody)
HTML = HTML & Chr(AscB(MidB(HTTP.ResponseBody, I, 1)))
Next

IncludeHTTP = HTML
Set HTTP = Nothing
End Function
response.write(includeHTTP("<a href='http://www.interval.cz/privacy.asp"))' target='_blank'>http://www.interval.cz/privacy.asp"))</a>

Avatar

Autor komentáře: Marek Pavlov

Datum vložení: 8.1.2002 18:35:39

To máš sice pravdu, ale při delším souboru trvá překódování docela dlouho.

Avatar

Autor komentáře: Ondřej Kopp

Datum vložení: 8.1.2002 20:42:14

doba prekodovani je vzhledem k dobe stazeni (pomalé linky apod.) minimalni a navic v beznem provozu tohle nedelam pri kazdem pozadavku, ale jednou za cas a to co stahnu "kešuju" a navíc to nedělám do ASP, ale pouštím si to mimo IIS a v ASP dávám jenom include. Navíc je tohle i doporučeno v dokumentaci.

Pokud to budu dělat při každém přístupu jako to dělá skoro každý kdo neví o co jde, tak určitě "utavím" IIS

Avatar

Autor komentáře: ales

Datum vložení: 8.1.2002 21:09:36

asi je lepsi to pustit jednou za den a ulozit do db?

na hostingu to ale nepustim mimo iis...

Avatar

Autor komentáře: Ondřej Kopp

Datum vložení: 8.1.2002 21:15:44

tak v tom pripade muzete pouzit napriklad global.asa a nebo bezny ASP skript a zajistit, ze bude vykonán (dojde k přístupu na stránky)

Avatar

Autor komentáře: Marek Pavlov

Datum vložení: 8.1.2002 21:55:11

Podle toho co to je.
Jak už psal OKO, je nesmysl to tahat při každém přístupu. Nejlepší je to buď uložit do DB nebo ještě lepší prostě natáhnout, zpracovat a v kódu už určeném k publikování to uložit do Application. Napište si funkci, které vše provede a ohlídá stažení 1x za X hodin/dní/let... Tím se také vyhnete častému "šahání" do DB.
Tedy pokud to není 50 MB dat. Pak raději volte DB. :)

Avatar

Autor komentáře: Ondřej Kopp

Datum vložení: 9.1.2002 6:19:43

Ano do Application si bez rozmyslu uložíme všechno co máme na stránkách a pak se budeme divit proč inetinfo.exe "zere" všechnu dostupnou pamet a server pada

S daty v Application je třeba zacházet rozumně a používat jej skutečně pro důležitá data a ne třeba pro obsah celé databáze. (to je nutno vyřešit zcela jinak)

Avatar

Autor komentáře: Petr

Datum vložení: 9.1.2002 9:21:48

To už váš kolega napsal. Navíc nemáte pravdu. Do paměti můžete klidně uložit i celou stránku (NE celý web!). Na tomto principu fungují novější redakční systémy. Z toho co píšete, může běžný čtenář nabýt pocitu, že do paměti lze uložit maximálně tak 3 řádky kódu, jinak server spadne - což je demagogie - případně, že se tam ukládají i celé obrázky atp.:("Ano do Application si bez rozmyslu uložíme všechno co máme na stránkách").

Takže: pokud potřebujete, klidně si do paměti uložte část nebo i celou titulní stránku a nemusíte s každým příchozím generovat data z databáze. Jde totiž pouze o HTML text, který vám server v žádném případě neshodí.

Avatar

Autor komentáře: Ondřej Kopp

Datum vložení: 9.1.2002 9:36:10

ja to napsal umyslne tak jak jsem to napsal... setkal jsem se totiz s pripadem, kdy bylo do Application ukládáno uplne vsechno (bylo to radove stovky mega) a to je pak sakra znat na vykonu serveru.

Skutecne je treba radne rozmyslet co do Application date a zda to tam skutecne potrebujete.

Do Application se da ulozit cokoliv, ale je treba premyslet a vedet
1. Proc to delam
2. Skutecne to potrebuju mit v Application (jsou pristupy k teto informaci tak caste)


Nemusim snad ani pripominat, ze je nutne pri zapisu do Application dusledne pouzivat <B>Application.Lock()</B> a <B>Application.UnLock()</B>

Takze abych to zhrnul.. ukladat do Application <B>ANO</B>, ale s <B><U>rozmyslem !!!!!</U></B>

Avatar

Autor komentáře: Petr

Datum vložení: 9.1.2002 19:33:44

Ty závorky jsou snad zbytečné... :-)

Avatar

Autor komentáře: Hilmar

Datum vložení: 5.4.2005 9:43:48

Chtěl bych se zeptat na kódování? Přestože oba zdroje jsou ve windows-1250, vrácený html dokument má v hlavičce "UTF-16". Lze toto nějak ošetřit (nastavit jinak IIS)? Děkuji

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz