Starší komentáře ke článku: zxm

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: jakub

Datum vložení: 14.6.2004 3:48:42

pominu, ze kod tu funkcnost obcas predurcuje, ale budiz

vzhled je totalni retro, oslava pocatku 90. let minuleho stoleti a tudiz z dnesniho pohledu total pravek, pozadi je vubec mazec

co se kodu tyce, tak mi to stejne neda - todle je vylozene unikat a imho provokace (tesim se na horkokrevny prispevky reagujici na chybu na radku 23,47 a 112, dalsi vyjmenuje jiny tri a furt dokola)

Kdybych to mel zcela vazne kritizovat, tak z hlediska provedeni zahodit, splachnout a zacit znovu na zeleny louce - cil prvni: oddelit html a css (vlastne ho vubec zacit pouzivat), pak smerovat k nejnovejsim verzim atd atp. ale jinak dekuji panu malkovi za pobaveni (btw: to je opravdu takove sucho?)

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 14.6.2004 11:04:03

> co se kodu tyce, tak mi to stejne neda - todle je vylozene unikat a imho provokace (tesim se na horkokrevny prispevky reagujici na chybu na radku 23,47 a 112, dalsi vyjmenuje jiny tri a furt dokola)

O to ale jde - pokud už se má web hodnotit, tak proto, aby se autor mohl chytytit za nos a za přispění kritiků, kteří věci více ruzumí, odstranit chyby kódu (i designu), které sám neviděl.

Takže čím víc kritiky, a čím konkrétnější, tím lépěji!

Avatar

Autor komentáře: jakub

Datum vložení: 14.6.2004 14:05:01

mno, ja souhlasim, ze pokud ma autor na webu 10 chyb, tak ho upozornim na konkretni a konkretni radek - ale radit nekomu jak lepit kod, ktery byl stary uz pred peti lety mi prijde uplne zcestne a spis jde o osobni onanii nekoho, kdo ma potrebu ze sebe udelat chytryho - jestli to autor mysli vazne, tak zacit tim, co jsem rikal

Avatar

Autor komentáře: Jaroslav Směták

Datum vložení: 14.6.2004 15:04:13

Zmíněna chyba opravena, vznikla při nedavném pokusu předělání na CSS.
Na vzhledu ještě pouvažuji, v té době kdy jsem to menu dělal jsem nevěděl jak to líp vyřešit. Ještě asi před měsícem to bylo v rámech...

Avatar

Autor komentáře: pb

Datum vložení: 14.6.2004 8:25:11

Celkom vtipný začiatok týždňa. :-)))))

Avatar

Autor komentáře: mr.builder

Datum vložení: 14.6.2004 8:40:08

Po několika "nevydařených" kouscích tu máme zase jeden "vyvedený" web... autor umí používat FrontPage - hurá! Ten tabulkový layout a kvalitně drží pohromadě HTML a CSS :o) tak nevím. Nějak jsem tento projekt vůbec nepochopil.

mb

Avatar

Autor komentáře: Jaroslav Směták

Datum vložení: 14.6.2004 16:24:19

ehm promiňte, ale jak jste přišel na to, že je to dělaný ve FrontPage?

Avatar

Autor komentáře: mr.builder

Datum vložení: 15.6.2004 9:46:33

Spíš to byla narážka na spoustu zbytečných tagů... pokud bych Vám mohl poradit, tak si kupte knížku na práci s CSS (Staníček nebo Prokop - investice se vyplatí!) nebo prostudujte články v sekci webdesign (XHTML/CSS). Pokud se jedná o polotovar na kterém si chcete vyzkoušet co umíte a podle reakcí se poučit z chyb... dobrá, je-li to finální verze tak je to opravdu out a rozhodně to nevkládejte do diskuse - (ne)kvalita lze vypozorovat z archívu.

mb

Avatar

Autor komentáře: borek

Datum vložení: 14.6.2004 11:37:02

to hovori za vse - opsano z "O mně" - Já jsi tehdy říkal JardaSoft :O)))) o kodu ani nemluvim :O))))))

Avatar

Autor komentáře: Swarca

Datum vložení: 14.6.2004 15:00:35

Mohl bych vám zde vytknout pár maličkostí, jak máte na hoře menu, s logem, tak do té tabulky se to moc ne hodí, vypadalo by to tedy o moc lépe v boku, a s border="0", a ne border="1". Ani ty barvy mi tam moc neladí, hlavně ta textura na pozadí, ale mohlo by se to i vyladit.

Avatar

Autor komentáře: j0nny r3ap3r

Datum vložení: 14.6.2004 20:52:13

Pravda...Kdyz nekdy kolem roku 19xy vznikaly html prvni weby tak mit na pozadi takovy unikatni obrazek bylo IN ale dnes??? Mozna ze ZX Spectrum je mrtve Mozna tato stranka po strance Designu taky. Nejhezci je mozna ta sipecka uplne dole slouzici jako #top. ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jaroslav Směták

Datum vložení: 15.6.2004 0:17:36

Připomínky se tak hemží ironií, že mám problém posoudit co je myšleno vážně a co nikoliv... Takže tu šipku, s odkazem nahoru, tam mám nechat nebo ji zrušit?

Avatar

Autor komentáře: Swarca

Datum vložení: 15.6.2004 14:00:20

Nechte jí tam, protože na těch stránkách vypadá nejlépe, sice tam je k prdu, ale musí tam ýt něco pěkného, spíš vám doporučuji než se zabívat šipečkou :o))) zabívat se designem ;-)

Avatar

Autor komentáře: j0nny r3ap3r

Datum vložení: 15.6.2004 19:45:04

Omlouvam se ... Spise bych vam doporucil zhlednout nekolik desitek ruznych stranek a divat se na jejich design. A nebo zkontaktujte nekoho kdo designu rozumi a muze vam s tim pomoci. Je videt ze se stranka ze dne na den meni a to je dobre.). Sipecku zmensete a dejte ji na konec sede casti, ktera se naleza momentalne nad ni. No a v menu bych ten modry hover zmenil na jinou barvu. Jinak mozna design je RETRO ale svym zpusobem se hodi k RETRU ZXS. Vice toho radsi nebudu zverejnovat, protoze bych to musel graficky udelat cele znova. To ale uz nereste... ;o)

Avatar

Autor komentáře: Jaroslav Směták

Datum vložení: 15.6.2004 0:12:13

"Trosku" jsem si pohral se vzhledem a CSS... Doufam ze je to prijatelnejsi... Osobne se nepovazuji za desingera, takze kazdá rada je vitana.

Jak pomoci CSS "vycentruji" tabulku? V IE na ni staci text-align: center, ale v Mozile a jinych je stale zarovnana v levo... Obcas je to stim rozdilnym chovanim na zblazdneni... :(

Avatar

Autor komentáře: Eric

Datum vložení: 15.6.2004 0:25:05

S tym centrovanim:

margin-left: auto;
margin-right: auto;

I tu na Intervale bol urcite nejaky ten clanok o tom, takze staci hladat.

Eric

Avatar

Autor komentáře: Jaroslav Směták

Datum vložení: 15.6.2004 0:57:11

Díky za radu!

Avatar

Autor komentáře: Finwe

Datum vložení: 15.6.2004 20:20:03

To nám ta úroveň de dolů, nejdřív letci, teď todle. Ale jestli j převážná část přihlášenejch taková, tak se s tim asi fakt nedá nic dělat...

Avatar

Autor komentáře: kyli

Datum vložení: 15.6.2004 20:58:41

Poradím Vám. Zkuste popřemýšlet nad tím, kde všude používáte např. ztučnění písma (atributy <B>něco</B>). Přestaňte toto používat a využijte plně možnosti CSS a to tak, že tam kde potřebujete použít tučné písmo, přiřaďte k danému atributu třídu (class).
Příklad : <a class="tucne" href="http:neco.html">někam</a>.
<I>Potom v CSS napíšete :</I>
.tucne {font-weight: bold;} -> a všechny takto označené třídy máte tučně.

Nebo na hlavní stránce používáte několik odkazů za sebou s tučným písmem (datum).
Zkuste to vyřešit třeba takhle:
<h2>Aktuality</h2>
<dl>
<dt>11.6.2004</dt>
<dd>Na novém ZXM se pracuje a bude nejspíše</dd>
<dt>24.5.2004</dt>
<dd>Komentovaný výpis ROM D40 - Kvaksoft</dd>
<dt>23.05.2004</dt>
<dd>Phacon Magazín - popis akce Phacon</dd>
</dl>
a potom v CSS napíšete :
dt {font-weight: bold;} - a máte všechny datumy tučně, máte to odsazený a nemusíte používat atribut <br>.
(toto byl jen příklad).
Doporučuji Vám prostudovat knížky o CSS (např. Petra Staníčka <a href='http://www.pixy.cz' target='_blank'>http://www.pixy.cz</a> - tam se dozvíte více nebo zde na intervalu).
Jinak zkuste všechny atributy, které používáte na svých stránkách psát malými písmeny (např. <a HREF....... // napište <a href ....... atd.)
Dále se snažte oddělit obsah webu od formátování, to znamená že pokud vypnete styly dostanete čistý text pěkně a postupně seřazený pod sebe, jako kdyby jste psal nějakou stránku (dopis apod.) např. ve wordu a používal tam nadpisy, články. Měl by to být prostý text.

A na závěr: zmenší se vám kód, tudíž rychlost načtení stránky, oddělíte obsah od struktury, lépe potom můžete udělat redesign a bude se Vám lépe takové stránky spravovat.
Toto byly jen příklady nebo možná cesta kudy se ubírat, nevěšte hlavu a studujte, výsledky se dostaví.
Přeji hezký den.

Avatar

Autor komentáře: Jaroslav Směták

Datum vložení: 16.6.2004 17:55:42

Díky za rady, pokusil jsem se něco z toho aplikovat, ale ještě to dá hodně práce, než to doladím a použiji na celém webu.

Jenom si trochu rýpnu do toho, že se zkrátí kód :)
Konstrukce:

<dt>11.6.2004</dt>
<dd>Na novém ZXM se pracuje a bude nejspíše</dd>

mi nepříjde o moc kratší než původní:

< b>11.6.2004 < /b> - Na novém ZXM se pracuje a bude nejspíše<br><br>

:)

... beru to jako příklad

Avatar

Autor komentáře: kyli

Datum vložení: 16.6.2004 21:55:29

Zkuste komplet vypustit Vaše styly z hlavní stránky a vše udělat pomocí CSS, potom si to uložte a porovnejte, úspora kódu cca min. 30%, věřte mi.
A hlavně se s tím potom lépe pracuje a je to správně strukturované.
Zkuste si přečíst : <a href='http://www.pixy.cz/dogma/dogmaw41/cs/index.html' target='_blank'>http://www.pixy.cz/dogma/dogmaw41/cs/index.html</a> , jak mají být správně stránky udělané, stojí to za to. Dozvíte se tam spoustu nového, a hlavně jak udělat stránky, aby splňovaly kritéria pro přístupnost, čitelnost, správnost, SEO apod. Taky jsem se hodně přiučil.
Zdar a sílu.

Avatar

Autor komentáře: kyli

Datum vložení: 15.6.2004 21:01:39

Zapomněl jsem, že se tady tyto atributy zde použijí. Jsou to samozřejmně atributy "b" a "/b". (ztučnění textu).

Avatar

Autor komentáře: Thom

Datum vložení: 17.6.2004 22:03:07

Doporucoval by som zmensit pismo na napr. 8pt; a nadpisy napr. na 12-14pt; a urcite vyhodte to pozadie (lepsie ziadne ako take ohavne).
Hmm, to za kazdym neparovym tagom rucne pisete / >? Normalne to netreba, to vam iba validator zbytocne vyhadzuje chyby (normy su niekedy postavene na hlavu)... Tu sipku dole mozte kludne vyhodit (alebo ju aspon zmensit)

A ... rad by som vedel co znamena to cislo pod menu ... :|
Aj ked vidim, ze stranka bude mat uz dva roky, jej design pripomina, akoby sa vracal v case ... Vazne sa nad tym zamyslite a skutocne si pozrite par inych stranok (aspon pre inspiraciu) ...

Avatar

Autor komentáře: Jaroslav Směták

Datum vložení: 17.6.2004 22:57:24

No tu velikost písma ještě zvážím, mě se menší písmo hůř čte, na někteých webech si ho musím zvětšovat a kupovat nový monitor kvuli tomu nehodlam, ta 15" mi musí ještě chvili vydržet než se cena LCD přiblíží cenam klasických monitorů :)
To pozadí je opravdu tak hnusné? Tak jo, je pryč, i stou podělanou šipkou, když si na ni furt někdo stěžuje... Ta tam byla, protože některé podstránky jsou dost dlouhé, ale když tak rádi točíte kolečkem prosím...
Ukončené neparové tagy jsou zatím jen na hlavní stránce, protože jsem , jsem jednu dobu uvažoval nad přechodem na XHTML, ale nemá to cenu. Lidi pro které ty stránky jsou určeny, už si klepou na čelo, proč si s tím tak hraju a nezabývám se radši obsahem... Navíc denně narážím na profesionální stránky (někdo za ně dostal tučně zaplaceno) bez Doctype a v tabulkovém layoutu, navíc se tato branže hemží 14 letýma sebevědomýma (spíš namyšlenýma) frackama. Asi se vrátím zpátky k assembleru na jednochipech a Z80...
Číslo pod menů byl pozůstatek počítadla přístupů (dneska to má na stránkách každý debil i s ukradenou anketou) a bylo tam spíše pro mou informaci, ale došel jsem k názoru, že ten můj skript stejně nefunguje korektně, pokud má uživatel vypnuté Cookies a dost to matou roboti vyhladávačů. Mě bude stačit si to přečíst z txt souboru, do kterého se to na webu ukládá.
Co se týče vracení v čase, tak buďte rád, že jste stránku neviděl tak před 2 měsícy, nebo v době, kdy byla dána do kritiky :) Ještě nedávno to bylo něco v tomto stylu: <a href='http://ar.wz.cz' target='_blank'>http://ar.wz.cz</a>

Jinak děkuji všem, co mi ochotně poradili, co upravit. V posledních pár měsíců jsem se pokoušel o tvorbu webu více zajímat, ale narazil jsem na spoustu arogantních jedinců a došel k závěru, že nemá cenu se ptát na cizí názor, pokud se mě to doma zobrazuje tak jak já chci a nic mě na tom nevadí. Ušetřil bych si spoustu nervů a času. Teď když o tom trošku něco vím, tak mě fascinuje ta spousta webů, které vypadají jako vytvořené ve Wordu 97, nabízejících vytvoření webu za peníze :(

Avatar

Autor komentáře: Thom

Datum vložení: 18.6.2004 9:54:13

To s tym Wordom suhlasim. Ked sa pozriem do kodu takej stranky, je mi az na zvracanie. Ale na vasej stranke musim pochvalit hlavne to, ze sa zaoberate obsahom a ze nemate po nej porozhadzovanie tie somarske blikacie gify.
Pocitadlo na stranke je pomerne dobra vec nielen pre autora, ale aj pre navstevnikov, lebo maju prehlad napr. o oblubenosti danej stranky. Vam ho akurat treba prerobit. A velmi sa ceni "vlastna vyroba". Ked ma uzivatel vypnute cookies, ostava vam uz iba pocitat unikatnych navstevnikov podla ip. Nevyhoda je u lan sieti... Ale v porovnani s tym, kolko je napr. v "ceskoslovensku" lan sieti to je pomerne zanedbatelne.
A vidim, ze vase stranky su robene v podobnom duchu - jednoduchost a takmer ziadna grafika. Zavisi to od vole autora. Ide hlavne o obsah a o to, aby tam neboli nejake hnusne zvolene farby, ktore navyse aj splyvaju (brr fuj)...
A neviem, co kazdy ma proti tabulkovemu layoutu. Ved je to kazdeho osobna vec. Kto chce div, ma div, kto chce table ma table. Ved v pomere vyhody/nevyhody je to na rovnakej urovni.
Tot vsjo

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 17.6.2004 22:58:14

Doporučoval bych autorovi ignorovat podobné rady, které jednak jdou zcela proti smyslu celého principu webdesignu a přístupnosti (písmo 8pt) a druhak vypovídají o mizivé fundovanosti rádce (ten nesmysl o validátoru a normách... ;-)

Avatar

Autor komentáře: Thom

Datum vložení: 18.6.2004 9:30:32

Hmm, neviem preco by 8pt pismo malo ist proti zmyslu principu webdesignu. A "mizivá fundovanost"? Mal som na mysli, ze ked pisem webpage rucne, niekde napr. nedavam uvodzovky a neparove tagy nezakoncujem />, ale ked to checknem validatorom, hned mi vyhodi padesiat chyb... Teda by sa dalo povedat, ze normy zbytocne pomahaju k zvacsovaniu velkosti stranky. XHTML je pekna vec, ale to potom aby som sa sustredil iba na kod v obsahu by bolo iba h.... .
Teda by som doporucoval autorovi zohladnit vsetky rady v dalsom vyvoji tejto a (mozno) aj buducich stranok, a ako som uz napisal, pozriet si vela vela vela inych a roznych stranok. Kvoli prehladu ...

Avatar

Autor komentáře: j0nny_r3ap3r

Datum vložení: 17.6.2004 22:55:49

Jde videt ze autor na webu pracuje a bere si ponauceni z chyb .). To je dobre. Hned ten web vypada lepe. Neni to sice nic moc extra ale je to lepsi nez predtim .)))

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz