Starší komentáře ke článku: Bratři v JavaScriptu

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Pavel Simek

Datum vložení: 15.2.2002 0:59:16

Malá poznámka k vaší větě "Já osobně dávám přednost programování aplikací na straně serveru, proto JavaScript nepovažuji za jazyk pro plnohodnotné aplikace". To by podle mě mělo být přesně obráceně: JavaScipt není plnohodnotným (lépe řečeno spolehlivým) jazykem, proto dávám přednost programování na straně serveru. Aplikace v prostředí klient/server by si samozřejmě zasloužily, aby bylo programování optimálně rozvrženo mezi obě strany. Proč to dnes nejde? Protože je to nespolehlivé, standardy a jejich podpora se teprve rodí. Pomoct se tomu dá mimo jiné tak, že pokud nějaká kniha standardy nerespektuje nebo do nich motá nestandardní nástroje některého konkrétního browseru (což, jak píšete, je tento případ), doporučím ji leda na podložení skříně. Fakt mě mrzí, že řada lidí k JavaScriptu přistupuje stylem "divný jazyk, který se ani nebudu učit a jen vždycky něco někde zkopíruju". To pak rozvoji toho jazyka moc nepomůže, na skutečné aplikace můžeme zapomenout a zůstat navěky u toho, čemu říkám oživlý hypertext (s třešničkami).

Avatar

Autor komentáře: David Morkes

Datum vložení: 18.2.2002 16:35:44

K Vašim výtkám. Používání JavaScriptu nesouvisí s technologií klient/server - taková technologie využívá mnohem širší prostředky než pouhé spouštění skriptů na klientské straně a přes své nevýhody (administrace, aktualizace, dostupnost na Internetu) je velmi spolehlivá. Těmito technologiemi se kniha nezabývá.
Co se týká přizpůsobení skriptů jednotlivým browserům: jedná se o odlišné objektové modely browserů - některé akce nelze naprogramovat obecně.
Je nutné udělat tolik programů, kolik je prohlížečů a tyto programy pak integrovat do jediného.
V některých příkladech v úvodu knihy je přehledně předvedeno, jak lze JavaScriptem rozlišovat browsery. Vzhledem k tomu a k výrazné převaze Internet Exploreru na trhu, jsem v dalším výkladu již v některých případech upustil od dalšího upozorňování na odlišnosti v různých prohlížečích.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz