Starší komentáře ke článku: Citace převážně prakticky

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: jakub

Datum vložení: 12.2.2003 19:19:20

diky, za prima osvezujici prispevek, zrovna budu psat diplomku a byl jsem linej shanet, jak spravne psat citace, tady to mam az pod nos ;)

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 13.2.2003 3:40:46

Sem vepište svůj příspěvek.

---> Čekal bych ještě začlenění standardu pro citace do nějakého sémantického formátu.

Přiznám se, že jsem si ještě nepřečetl článek samotný, ale jen prohlédnul ukázky, a tak možná udělám chybu, když hned zareaguji, ale přijde mi, že běžně se jako typ média místo [Internet] píše [online] (<a href='http://www.nlc-bnc.ca/iso/tc46sc9/standard/690-2e.htm#7.3)' target='_blank'>http://www.nlc-bnc.ca/iso/tc46sc9/standard/690-2e.htm#7.3)</a>, protože samotné médium se uvádí na samém konci odkazu na citovaný zdroj:

CARROLL, Lewis. Alice's Adventures in Wonderland [online]. Texinfo ed. 2.1. [Dortmund, Germany]: WindSpiel, November 1994 [cited 10 February 1995]. Available from World Wide Web: <<a href='http://www.germany.eu.net/books/carroll/alice.html>' target='_blank'>http://www.germany.eu.net/books/carroll/alice.html></a>. Also available in PostScript and ASCII versions from Internet: <ftp://ftp.Germany.EU.net/pub/books/carroll/>.

Uvidím, jak na tom budu s časem ráno, jestli pro mě bude vůbec mít smysl článek číst. Odkazy na zdroje nejsou žádnou těžkou disciplínou a není IMHO nutné trvat jen na jednom možném způsobu zápisu. Samozřejmě ISO je ISO, ale nutno podotknout, že především v Severní Americe se setkáte ještě se třemi nebo čtyřmi rozšířenými postupy citování (nejpopulárnější jsou MLA a APA).

Při rychlém přehlédnutí mi chybí jistá míra abstraktivizace problému. Zdroj musí být identifikován svým názvem (někdy se v průběhu času mění), svými tvůrci (to může být problém, když publikují pod více jmény, pod značkou, anonymě, ve skupině) -- pro eliminaci problémů se hodí uvedení nakkladatele/vydavatele a místa vydání (pokud je známé) a samozřejmě i datum vydání, protože některá díla se v průběhu času podstatně mění. U online prací je třeba uvádět okamžik citování právě s ohledem na proměnlivost a efemérnost informací. Sám výběr vhodného odkazu by vystačil na samostatný článek. Některá díla můžete získat z více zdrojů (mirrory), někdy v rámci téhož zdroje můžete použít více cest (například URL specifikací W3C). Tady blogeři budou vědět, že nejlepším řešením je perzistentní odkaz. Číslo standardizované ředy tu není proto, aby dodalo vážnosti, ale aby se podle něj daly vyhledat další exempláře díla v případě, že to aktuálně citované je ztraceno.

Je celkem jedno, na jaké posloupnosti a grafickém ztvárnění se nakonec dohodneme, důležité je v odkazu uvést vhodné identifikační znaky. Pak je tu ještě druhá stránka věci, tou je uchovávání publikací. Běžně se stane, že třeba z blogu zmizí nějaký záznam, jindy se zase záznamy přesouvají, mění názvy, mění obsah atd. Myslím, že i tohle je zajímavé téma pro čtenáře Intervalu. Určitě ale není vhodné popisovat jediný formát, pokud neuvedeme abstrakci problému.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 13.2.2003 8:59:43

Vážený pane kolego, dovolte mi několik odpovědí "letmo nahozených":


<I>...přijde mi, že běžně se jako typ média místo [Internet] píše [online] ... samotné médium se uvádí na samém konci odkazu...</I>

Jak sám dále píšete, možností je více. Ano, běžně se sice píše "on-line" (s pomlčkou!), mně osobně ale označení "internet" přijde lepší, protože to mohou být i jiné "on-line" zdroje. Co se ale zcela určitě nepíše, je "Available from World Wide Web", uvádí se pouze odkaz na zdroj.


<I>...není IMHO nutné trvat jen na jednom možném způsobu zápisu. Samozřejmě ISO je ISO...</I>

IMHO je nutno trvat na jednom <I>principu</I> zápisu, s ohledem na lidi i stroje. Pořádek je mimořádně důležitý, protože v téhle věci jde jak o peníze, tak o prestiž, a především o informace. Američané sice interně používají i jiné systémy, nicméně oficiálně se používá norma ISO, ta se prostě stala základem. Mrkněte se třeba do SCSI, kterou založil a vede stálý prezidentský poradce pro vědu... ;-)


<I>...je třeba uvádět okamžik citování právě s ohledem na proměnlivost a efemérnost informací ... Číslo standardizované ředy tu není proto, aby dodalo vážnosti, ale aby se podle něj daly vyhledat další exempláře díla...</I>

Myslím, že důležitost času citace jsem přeci jenom zdůraznil, samozřejmě s předpokladem, že i podprůměrný čtenář Intervalu má své skušenosti s proměnlivostí internetu. Pokud jde o mezinárodní standardní číslo, jde jedno s druhým - seriózní zdroj lze znovu vyhledat skrze toto číslo, neseriózní nenajdete často ani za hodinu po přečtení (mluvíme-li o internetu). Myslím, že jsem mnohem více zdůrazňoval "identifikaci zdroje" než jeho "serióznost", konec konců, máme tu "šedou literaturu", která je seriózní co do obsahu, ale problematická co do formy...


<I>Je celkem jedno, na jaké posloupnosti a grafickém ztvárnění se nakonec dohodneme ... není vhodné popisovat jediný formát, pokud neuvedeme abstrakci problému.</I>

Co se týče té abstrakce, máte pravdu. Nicméně mým cílem nebylo monografické pojednání o citacích, ale krátký praktický návod, takříkajíc "tahák" pro lidi, kteří nemají čas problematiku studovat. (A to často bývají i vědečtí pracovníci.) Proto jsem vynechal abstrakci a předvedl jeden zjednodušený formát, který však pokrývá většinu běžných problémů. (Zapomněl jsem na citaci korespondence, což mne sice trápí, ale třeba to ještě dopíši, pokud bude zájem ;-)


Jistě sám uznáte, že citační problematika je rozsáhlá oblast, v níž nepanuje jednota dokonce ani v rámci jednotlivých odborných pracovišť, natož států, navíc zde proti sobě stojí knihovníci/informatici a odborní pracovníci, kteří to zase vidí jinak. Nechtěl jsem tím vším čtenáře Intervalu zavalit, protože pak by IMHO článek neměl žádný smysl. Na rozdíl od mnoha jiných, s nimiž jsem se při své práci setkal, však nejsem nepřístupný diskuzi a výměně názorů, naopak, byla to právě zkostnatělost některých teoretiků vědy, co mi vždy vadilo. Vlastně bych Vám chtěl za Váš příspěvek poděkovat a pokud budu mít někdy tu čest, setkat se s Vámi osobně, s chutí si o citacích popovídám ;-)

Avatar

Autor komentáře: Martin Kusák

Datum vložení: 4.8.2003 13:17:30

Dobrý den, zrovna dopisuji diplomku tak se o citace zajímám, ale nemůžu s vámi souhlasit, když říkátem že se"zcela určitě nepíše, je "Available from World Wide Web", ".
Myslím, že náš knihovnický obor je v této oblasti dosti fundovaným zdrojem, podívejte se např. sem: <a href='http://www.cuni.cz/~brt/bibref/emonop.html' target='_blank'>http://www.cuni.cz/~brt/bibref/emonop.html</a>
nebo přímo sem: <a href='http://www.nlc-bnc.ca/iso/tc46sc9/standard/690-2e.htm' target='_blank'>http://www.nlc-bnc.ca/iso/tc46sc9/standard/690-2e.htm</a>
(Find: Available from World Wide Web)
Už mi věříte?
S pozdravem, Martin Kusák

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 4.8.2003 14:06:18

Což o to, já bych Vám i věřil, jen jaksi nevím, co bych Vám měl věřit. Váš příspěvěk je pro mne tak záhadný, že jej vůbec nechápu. Mohl byste ho, prosím, poněkud rozvést a vysvětlit, oč Vám vlastně jde?

(BTW: Mou alma mater je CUNI a veškeré materiály byly s jejími pracovníky konzultovány ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 4.8.2003 14:31:35

Reaguji na vaše tvrzení "Jak sám dále píšete, možností je více. Ano, běžně se sice píše "on-line" (s pomlčkou!), mně osobně ale označení "internet" přijde lepší, protože to mohou být i jiné "on-line" zdroje. Co se ale zcela určitě nepíše, je "Available from World Wide Web", uvádí se pouze odkaz na zdroj. "
Psal jste to snad Vy, nebo ne?
Jenom se mi nezdálo, že by se v citacích nemělo používat formulky "Available from World Wide Web". Tak jsem si to ověřil a jsem rád že mám pravdu a že si ještě něco z těch hodin knihovničiny pamatuju :o).
Ale jinak díky za zajímavý článek, vůbec na tomhle serveru je v poslední době nebezpečně moc zajímavých článků.
MK

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 4.8.2003 14:50:32

Aha, už rozumím ;-) Formulace "Available from World Wide Web" je jedna z těch, které vznikly hned během prvních návrhů norem a o kterých se dodnes vedou spory. Já osobně tuto formulace nepovažuji za šťastnou a hlavně mi přijde zbytečně rozvleklá, takže je Vám asi jasné, na které straně stojím. Tyhle články jsou jen zjednodušením pro běžné občasné pisatele, takže jsem se spokojil s autoritativnějším vyjádřením, než abych celý spor opisoval a zbytečně všechny mátl ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 13.2.2003 18:48:19

<a href='http://www.w3.org/TR/html4/struct/text.html#edef-CITE' target='_blank'>http://www.w3.org/TR/html4/struct/text.html#edef-CITE</a>

Avatar

Autor komentáře: Martin Krčál

Datum vložení: 8.9.2004 9:28:34

Na adrese <a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.citace.com' target='_blank'>http://www.citace.com</a> je k dispozici on-line aplikace, do které stačí zadat příslušné údaje a systém za Vás automaticky vygeneruje bibliografickou citaci dle normy ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2.

Avatar

Autor komentáře: Krystof Slaby

Datum vložení: 12.2.2008 8:54:13

A na adrese http://ktl.lf2.cuni.cz/page/csn-iso-690-endnote-output-style zakrátko bude styl pro ČSN (ISO) 690 pro nejrozšířenější citační manažer, tedy EndNote (příznivce BibTeXu žádám o shovívavost). BTW: ČSN 690 byla ISO převzata s veškerým ČSN národním balastem a rozhodně není příliš používaná (rozuměj mimo českou kotlinu). Daleko používanější jsou např. MLA, APA, Vacouver, Chicago. Norma sama o sobě je navíc dost nekvalitní. Není bez zajímavosti, že online citační manžer RefWorks (samozřejmě) ČSN dlouho neuměl (a nikomu nescházela), až se po dlouhé době začal používat i v Čechách a potom byla ČSN s velkou slávou doplněna :-)

Avatar

Autor komentáře: Tomáš Bouda

Datum vložení: 18.2.2008 16:23:49

K mému nesmírnému zájmu o tuhle tématiku, schledávám Váš odkaz nefunkční. Co vím, zatím se v EndNotu X1 (nejnovější verze) styl ISO 690 a ČSN ISO 690-2 neobjevil. Ale kde najdu podklad pro tuto tématiku. Na stránkách EndNote se tato informace nalézt nedá. (www.endnote.com) Děkuji za odpověď...

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz