Starší komentáře ke článku: Eric Meyer o CSS - Ovládněte kaskádové styly!

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Leo

Datum vložení: 31.5.2004 12:39:19

Koupil jsem, libi se, ale - zatimco v knize rad listuju, nemuzu se dostat k tomu, abych se do ni ponoril, proste me z nejakeho duvodu k tomu nelaka. Clovek si totiz asi musi pustit PC, a zacit to delat krok za krokem, nejenom cist. Zatimco treba ve Flanaganovi (to je ovsem JavaScript) si ctu porad jen tak, i kdyz zrovna nic nepotrebuju konkretniho. Jinak konkretne ta ukazkova kapitola o hribecku z Meyera - nevim, jestli se da doporucit takhle delat grafiku stranek, skladanim spousty img k sobe, je to asi stejne jako tuzka v CSS... Nekdo to pochopi jako cviceni, nekdo - obavam se - jako navod jak veci skutecne delat na ostrem webu.

Jinak ke knize o CSS od Pixyho (Petra Stanicka) - ta rozhodne pri vsi ucte neni pro zacatecniky, je podle moc technicka... Leo

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 31.5.2004 13:54:12

Ta kapitola neni o skladani img k sobe, ale o vytvareni zaoblenych prvku :-)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 31.5.2004 15:54:57

Domnívám se, že kniha Petra Staníčka je to nejlepší, co začátečníky může potkat. Je docela čtivá, obsahuje <I>veškeré</I> potřebné informace a neobsahuje kila slovní vaty, která je u jiných knih obvyklá.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 31.5.2004 16:28:49

Chtěl jsem samozřejmě říci, že kniha Petra Staníčka o CSS je pro začátečníky ta nejlepší na elektronickém trhu. Knihu Marka Prokopa na stejné téma lze už získat jen v některých kamenných prodejnách, například dnes jsem ji viděl v paláci knihy Luxor v Praze (Bílá Labuť ;-)

Avatar

Autor komentáře: Leo

Datum vložení: 31.5.2004 18:10:40

Pokud to berete takhle - kdyz vezmete v uvahu jak malo knih je o CSS v cestine a nektere jsou skoro vyprodane - tak mozna. Ale ten zacatecnik v CSS musi mit dusi programatora... Leo

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 31.5.2004 18:57:24

Pokud ten začátečník nemá duši pravověrného programátora, doporučil bych mu na začátečníka raději ani nekandidovat ;-)

Avatar

Autor komentáře: Lojza

Datum vložení: 1.6.2004 10:13:40

<a href='http://www.vltava.cz/Store/GoodsDetail.asp?c=&sCGoodsID=SE00625794' target='_blank'>http://www.vltava.cz/Store/GoodsDetail.asp?c=&sCGoodsID=SE00625794</a>

Avatar

Autor komentáře: Sqee

Datum vložení: 2.6.2004 10:26:09

Řekl bych, že knížka od Pixyho je dobrá v tom, jak přistupuje k výkladu přímo, bez průtahů a (výše zmíněné) slovní vaty. Avšak právě tento přístup není nejvhodnější pro začátečníky. Ti by spíše potřebovali trochu "vést za ručičku" a autorovo nahlížení na danou tématiku trochu obšírněji ...

Jinak souhlasím s názorem, že knihy o CSS na našem trhu již většinou nemají zkušenému webdesignerovi co nabídnout. Proto z informačního hlediska nahrazuje v této fázi knihu internet a poté už jen "Děd Vševěd".

Avatar

Autor komentáře: Plaváček

Datum vložení: 31.5.2004 12:51:21

Knihu jsem si pochopitelně zakoupil, neboť co by člověk neudělal pro své vzdělání, že. Konkrétně zrovna ten příklad jak udělat na webu zarovnání podle křivky je trochu krkolomný (deset vložených obráků v kódu stránky) a nemyslím si, že právě tudy by se měl ubírat webdesigner. Také návod jak předělat tabulkový web na beztabulkový mi přijde složitější a v praxi nepoužitelný, protože ze své zkušenosti vím, že je mnohem rychlejší a jednodušší začít na zelené louce. Nicméně, knihu si důkladně prostuduji, protože tam určitě něco nového objevím (tedy aspoň doufám). Pro ty, co s CSS začínají ale příliš vhodná není a lepší službu asi udělá Staníčkova kniha. Tak.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 31.5.2004 15:55:45

Ano, jistě je lepší začít se stavbou webu na zelené louce. Jenže někdy to prostě nejde, že ;-)

Avatar

Autor komentáře: Malis (www.malenek.cz)

Datum vložení: 2.6.2004 8:52:15

Nechci se dotknout autora knížky ani autora recenze, určitě toho na poli webdesignu dokázali podstatně víc než já, nicméně přesto si nedovolím malou poznámku: chtěl jsem si knihu koupit, ale neučiním tak proto, že při zběžném shlédnutí jsem nenarazil na "mírnou neobratnost" ale vyloženě na návod "jak nedělat web pomocí css". Dle mého názoru je máloco větším prohřeškem než rozřezat podklad na proužky a ty pak na stránku nacpat coby img. S vypnutými styly/pda/starším browserem jistě krása.
Možná, že jinak je to kniha skvělá a toto je jediný kiks, ale bohužel byl tím prvním (a tudíž také posledním) čeho jsem si v knize všiml.

Avatar

Autor komentáře: Leo

Datum vložení: 2.6.2004 11:40:58

Prave, to me taky zarazilo... Leo

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 2.6.2004 12:20:05

Nechci žádný flame, ale mám dojem, že zde došlo k jistému nedorozumění. V kritizované kapitole jde o případovou studii konkrétního zadání a jeho řešení. Úkolem kapitoly (a knihy jako celku) není prosazovat nějaké teoretické zásady, ale řešit konkrétní problém nejlepšími dostupnými prostředky. Pokud si zákazník přeje nesmyslnou stránku, má ji mít. Řezání obrázků v divech je mnohem menší svinstvo než tabulka, když už to musí být...

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 5.6.2004 16:05:18

souhlasim, navic nechapu jak by to melo ovlivnit prohlizec s vypnutymi styly, kdyz je to v divech.

Avatar

Autor komentáře: Jan Ježek

Datum vložení: 31.5.2004 21:43:28

Knihu jsem si nedávno koupil a nesouhlasím s nározem autora článku. Dle mého názoru je kniha pro pokročilejší webdesignéry nepoužitelná, nepřináší nic nového. Webdesignérům, kteří už s CSS nějakou dobu pracují nemá co nabídnout. Kniha není pro začátečníky, ale ani pro pokročilé.

Mohl bych ji doporučit snad jen programátorům, kteří se právě naučili CSS, ale nikdy jej v praxi ještě nepoužili a vlastně ani neví jak. Pro takto úzkou skupinu jsou ale podle mého názoru špatně vybraná témata.

Avatar

Autor komentáře: Richard Sery

Datum vložení: 1.6.2004 1:56:11

Knihu jsem ještě nečetl, ale obecně vzato i pokročilý webdesignér může mít slabá místa o kterých neví a četba takovýchto knih ho na ně může upozornit.
Dokonce i zde rozebíraný Pixy v době kdy psal svou knihu o CSS neznal pár věcí o kterých si myslím že jsou poměrně důležité (i když některé později objevil a publikoval na pixylophonu).
Přínos těchhle knih pro webdesignéry IMHO není v tom že by se naučili něco co ještě neznají, spíše si utřídí a ujasní to co už znají a mají možnost porovnat to s názorem někoho cizího.

Avatar

Autor komentáře: Raven

Datum vložení: 1.6.2004 5:09:45

Mno ja to vidim jinak.
Ja uz sem se napriklad smiril s tim, ze v ani jedne knize o css nebo o xhtml uz nenajdu nic noveho, takze co z toho plyne? knizky si stale kupuji, ale je mi jedno jestli tam bude neco noveho, proste jen ctu a "studuju", je to prece jen zajimave cteni... ;)

Avatar

Autor komentáře: Ritchie

Datum vložení: 1.6.2004 12:35:59

Já jsem se s tím také smířil, ale řeším to jinak. Takové knihy prostě nekupuju. Resp. nekupuju žádné knihy, kde poměr nových informací ku mně známým je odhadem 20:80. To si raději koupím úplně jinou knihu.
Třeba včera jsem si koupil Feynmanovy přednášky z fyziky. Obsah dobrý, ale vydavatele bych vláčel po polích. Občas jsou ve vzorcích prohozené idexy, jako by se nechumelilo. Občas dokonce vypadne celé číslo a jednou se ztratil atom ze vzorce molekuly. Překlepy se v textu také objevují. Sazeče bych ztrestal právem útrpným za to, že nezná kurzívní mezeru. Když za slovem v kurzívě následuje normální text, tak se dvě slova slejou kvůli tomu opticky dohromady. Brr. Obávám se, že žalostná typografie a korektura jsou nešvarem spousty nově vydávaných knih.

Avatar

Autor komentáře: Richard

Datum vložení: 1.6.2004 16:57:27

To jo, podobnym zpusobem zprznili web.design od Nielsena.
Ale ja mam za to ze pokud se clovek necemu venuje profesionalne tak by mel znat co nejvice informaci.
Treba ze Stanicka jsem se dozvedel prave jednu novou informaci kterou jsem predtim neznal a rozhodne te koupe nelituju, je to dobra kniha.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 1.6.2004 17:41:29

Co se týče poměru informací, zastávám názor, že každý drobek se hodí. Bez znalosti konkrétní informace nemohu rozhodnout, zda má či nemá význam. Na druhou stranu chápu, že nemohu vědět všechno, ale snažím se jednotlivé příležitosti využívat nadoraz.

Meyerova kniha, i kdyby čtenáři nepřinesla fakticky v CSS nic nového, má jeden na první pohled neznatelný, ale důležitý přínos. Učí totiž čtenáře procedurálnímu myšlení. Učí ho, jak správně postupovat při řešení prakticky libovolného problému, doslova do jeho mysli vtiskne určitou šablonu. A to je ve většině případů velké plus ;-)

Avatar

Autor komentáře: crackonosh

Datum vložení: 14.6.2004 13:44:37

Co se týče těch překlepů, tak těch má Meyerova kniha požehnaně. O typografických chybách nemluvě, to by bylo na hodně dlouhé vypisování (Jestli jste ještě nikdy neviděli české dolní uvozovky následované mírou palce, tak si knihu kupte). Dříve, dokud se knihy tiskly klasickýcm knihtiskem, se na chyby dával mnohem větší pozor, protože celá výroba byla neskutečně pracnější, dnes se jede na čas, aby se co nejrychleji vydělávalo. Sazečům, kteří se na Meyerově knize podíleli, bych zlámal prsty.

Avatar

Autor komentáře: crackonosh

Datum vložení: 14.6.2004 13:46:49

A kniha samotná nestojí za moc, nepřínáší absolutně nic nového (kromě toho propraného hřibu), čekal jsem více užiteřných fint a zaměření na rozdíly prohlížečů. Škoda.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 14.6.2004 15:13:31

Na novinky, finty a srovnání prohlížečů jsou zde specializované weby, kde mohou být informace tohoto typu udržovány aktuální, tisknout je knižně postrádá smysl. Meyerova kniha je o logice, o správných postupech při plnění zadaných úkolů...

Avatar

Autor komentáře: Houmr

Datum vložení: 15.1.2006 21:53:43

Tuhle knížku jsem si už před hodně dlouhou dobou koupil. Zběžně jsem ji pročetl a odložil s tím, že je hodnotná a časem se k ní vrátím. Poté na to nebyl asi rok čas. Teď jsem ji otevřel znova a nestačil se divit při prohlížení příkladů na poči. [b]Příklady z knížky prostě NEFUNGUJÍ na MSIE[/b]. Fungují sice na Mozille (a nejspíš na všech browserech vycházejících z Netscapu), ale kniha je psána v době, kdy se Firefoxu o jeho dnešním podíle ani nezdálo ... Přijde mi luxus při vývoji webu opomenout nějakých >97% uživatelů, nebo kolik MSIE tehdy měl. I dneska má blízko k 90%. Příklady přitom "nefungují" takovým způsobem, že se [b]kompletně rozhodí layout[/b]. [b]Celá (původně skvěle vypadající) kniha je vlastně ÚPLNĚ O NIČEM. ŠKODA ČTYŘ STOVEK[/b]. Pokud mě náhodou někdo přesvědčí, že se pletu a ty příklady z knihy v MSIE skutečně fungují, [b]budu jedině rád[/b].

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz