Starší komentáře ke článku: Jak podnikat na internetu - živnostenský list 1.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Jaromír Suchý

Datum vložení: 25.6.2002 0:59:15

Jasně zářící hvězda českého internetu Zdenek Cendra je důkazem, např. <a href='http://www.lidovky.cz/clanekgeon.asp?r=geon&c=L126A15A_geon_15A' target='_blank'>http://www.lidovky.cz/clanekgeon.asp?r=geon&c=L126A15A_geon_15A</a>, že úspěšně podnikat se dá i bez živnostenského listu. Díky tomu může samozřejmě ušetřit na daních, sociálním a zdravotním pojištění, nemusí ho trápit legálnost používaných programů, atd. atd. a především, může díky těmto "úsporám" nabízet služby za dumpingové ceny. A že se mu to úspěšně daří!

Avatar

Autor komentáře: Ales

Datum vložení: 25.6.2002 8:10:15

To, ale určitě není příklad hodný následování.....

Avatar

Autor komentáře: Ondřej Kopp

Datum vložení: 25.6.2002 13:27:40

Zda se, ze webohosting a ubytovani je skoro to same ;-) (vlastne se neubytovávají lidé, ale weby - takže je to jedno)..... alespon podle článku z předchozího příspěvku a tohoto výpisu <a href='http://rzp.mpo.cz/cgi-bin/rzpi.fpl?AKCE=rejstrik&IDICO=13482823&OKRES=3505' target='_blank'>http://rzp.mpo.cz/cgi-bin/rzpi.fpl?AKCE=rejstrik&IDICO=13482823&OKRES=3505</a> z ústřední evidence podnikatelů ;-))))))))))

Avatar

Autor komentáře: Zdenek M. Cendra

Datum vložení: 25.6.2002 18:59:01

Musim Vas p. Suchy zklamat, ale nyni nemate pravdu (jako jiz ponekolikate :-)

ZL mam v poradku, dane platim a dle ZU je nyni vse v poradku! Nehledejte v Aresu, zajdete si primo na ZU!

Kazdopadne musim jenom s usmevem dodat: obdivuji Vas! Obdivuji Vasi silu, vytrvalost a energii, ale bohuzel v tomto pripade jste se (opet?) spletl, pricemz bych byl rad, kdyby jste si priste podobne (lec stiplave) poznamky odpustil (kdyz je nemate nikterak podlozene! - jakmile budou, rad se k nim celem postavim!)

Avatar

Autor komentáře: Jaromír Suchý

Datum vložení: 26.6.2002 12:26:41

"ZL mam v poradku, dane platim a dle ZU je nyni vse v poradku"

Pane Cendro,
safra, to jste musel sbaštit nějaké extra hormonální prášky na stárnutí, když jste si v lednu či únoru přebíral cenu za talentovaného žáka do 15 let a v červnu už máte živnostenský list, kde je podmínka 18 let. (Takže teď už jste génius nejen v textové reklamě, ale i v genetickém inženýrství? Nechcete se přihlásit za výkon v umělém stárnutí na Nobelovu cenu?)

To, že "podnikám na živnostenský list svého otce" jsem nenapsal já - to jsou vaše slova, které otiskly Lidové noviny. A jestli teď píšete, že "je NYNÍ vše v pořádku", znamená to, že to asi dosud v pořádku nebylo, že jo? To byste totiž hrdě napsal, že to "vždycky bylo v pořádku".

Avatar

Autor komentáře: Zdenek M. Cendra

Datum vložení: 26.6.2002 12:49:19

Vetu:
"podnikám na živnostenský list svého otce" jsem nerekl ja, lec byla dana do uvozovek v Lidovkach .. bohuzel nelze novinam zcela verit :)

ADD ZL: ... Nemam chut se s Vami hadat, podle clanku na Lupe o Fazolkach je jasne o co Vam jde, jaky jste detailista a zajiste i moralni vzor vsech okolo Vas, ale nepovazuji tuto diskusi za predmetnou a dale ji budu ignorovat, jelikoz vysvetlit volovi ze je vul je prakticky nemozne (neberte to doslova, ale obrazne)

Add nobelova cena: Vas by mohli vyhlasit v kategorii hnidpich s kopou free casu :) .... prominte to dloubani, ale ... opravdu me nebavi neustale cist Vase _nepodlozene_ urazky a pomluvy,. jenz se NEZAKLADJI na pravde ... pokud si myslite ze ano, ukazte konkretni podklady, ze kterych cerpate a na zaklade kterych jste dosel k tak silnym slovum jako jsou vyse ....

Pekny den!

Avatar

Autor komentáře: Jaromír Suchý

Datum vložení: 26.6.2002 23:59:20

Pane Cendro,

nevím, proč píšete, že víte, o co mi jde, když jste to evidentně nepochopil.

Text tohoto článku byl o tom, že k podnikání potřebuje každý živnostenský list, a k získání živnostenského listu je potřeba mít 18 let.

Vím, že je u nás řada mladých talentovaných lidí, kterým ještě není 18, ale kteří by si jistě taky chtěli zkusit zapodnikat. Po přečtení článku pana Šilhavého by si mohli říci: "safra, není mi 18, mám smůlu, nemůžu legálně podnikat, asi si půjdu ze zoufalství píchnout nějakou drogu".

No a právě proto, že je pro naši společnost jistě škoda nevyužít potenciál těchto mladých talentovaných lidí, plných tvůrčí energie, chtěl jsem je upozornit, že nemají hned zoufat - stačí si vzít příklad z Vás, který už velmi úspěšně podnikáte, ač také na živnostenský list ještě nemáte věk.

Nechápu, proč Vám vadí, že Vás dávám za vzor pro Vaše vrstevníky?
To, že připomenu Vaše podnikatelské úspěchy, které nenechá bez povšimnutí ani celostátní tisk, je chyba? Proč? Pokud o veřejný zájem a publicitu nestojíte, tak se médiím vyhýbejte. Pokud jste se však už vžil do role úspěšného mladého podnikatele, který nadšeně na potkání rozdává svoje životní a podnikatelské zkušenosti, musíte tu hru hrát pořád, a ne jenom, když se Vám to momentálně hodí.

Avatar

Autor komentáře: Jiří Tatoušek

Datum vložení: 26.6.2002 15:19:36

Zrovna Cendru bych tedy jako příklad rozhodně nedával. Jednak si o sobě myslí, že je pánem světa a nikdo neni lepší a za druhé s těma jeho projektama to nebylo vůbec slavné - ukradená grafika a informace (skripty, texty, ...) z jiných stránek => na tom byly jeho projekty založeny. Velice jasně si vpomínám, jak se kvůli tomu asi před rokem a půl v e-mailové konferenci na Java Script Library rozpoutala bouřlivá diskuse.

Avatar

Autor komentáře: www.valka.cz

Datum vložení: 25.6.2002 10:14:41

Ten clanek teda moc o zivnostaku neni, zas takovy pel mel pro zacinajiciho podnikatele, ale vsechno jsou to informace, ktere mu reknou na kazdem zivnostenskem urade ... spis by bylo zajimave zminit, jake zivnostaky v jakem zneni se maji a daji na kterou cinost pouzit (napr. na zivnostak na Poskytovani reklamy se da v pohode vlastnit a pronajimat internetovy server atd.)
Dale takove nepresnosti jako "urad by mel" ... urad musi, pokud je vse v poradku co se podkladu tyce, na to je zakon ... stejne tak muzete zacit podnikani ne AZ PO ziskani danove registrace, ale podnikat muzete oficialne od data podani zadosti o zivnostensky list pokud se shoduje s datumem od kdy ma zivnostak platit, navic mnohe naklady se daji uznat i pred touto lhutou jako naklady nutne pro zalozeni podniku atd ... mozna by se melo pouzivat trochu presnejsi vyrazivo, nemyslite ?

Avatar

Autor komentáře: Robert Haken

Datum vložení: 25.6.2002 12:37:22

"Po získání daňové registrace již nic nebrání tomu, abychom začali s podnikáním."

Taky bych doporučoval registraci na zdravotní a sociální pojištění, abychom neskončili stejně rychle jako začali.

<a href='http://business.center.cz' target='_blank'>http://business.center.cz</a>

Avatar

Autor komentáře: Vojtech Semecky

Datum vložení: 25.6.2002 12:14:09

Bylo by mozne nejak rozepsat zminenou moznost ziskani prostredku od Uradu prace? Jake jsou moznosti, jake jsou podminky... Nikdy jsem o nicem takovem neslysel.

Avatar

Autor komentáře: Radek Šilhavý

Datum vložení: 25.6.2002 17:09:09

Ano, této problematice se budeme věnovat v některém z dalších pokračování seriálu. První díl je jen úvodem do problematiky podnikání na internetu.

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 23.7.2003 16:36:09

Od úřadu práce může člověk dostat až 80.000,- Kč v praxi se však přiznává max. polovina, musíte přesvědčit komisi svým podnikatelským záměrem (musíte ho sepsat tak na 4 stránky - hodně podrobně) a potom musíte ŽL mít min. 2 roky, nebo budete muset příspěvek vrátit.

Avatar

Autor komentáře: Petr

Datum vložení: 25.6.2002 12:54:57

Neví někdo, zda lze provozovat e-obchod na ŽL "koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej"? V dřívějších dobách "provozování elektronického obchodu" neexistovalo (nebo o tom nevím). Je nutné ŽL změnit (a jestliže ano plati se za to?), nebo lze takto podnikat i na základě prvně uvedeného ŽL?

Avatar

Autor komentáře: Robert Haken

Datum vložení: 25.6.2002 13:16:44

Záleží, jestli prodeje na e-obchodu pouze zprostřekováváte (např. pro nějakou síť kamenných obchodů), nebo jestli zboží sami fyzicky nakupujete a prostřednictvím e-shopu prodáváte.

V druhém případě stačí rozhodně ŽL "nákup a prodej", v prvním případě by byl vhodnější ŽL typu "zprostředkování", i když i "nákup a prodej" je podle § 34 odst. 1) živnostenského zákona možný.

<a href='http://business.center.cz' target='_blank'>http://business.center.cz</a>
(najdete zde i plné znění Živnostenského zákona)

Avatar

Autor komentáře: Petr

Datum vložení: 25.6.2002 13:37:38

Děkuji mnohokrát za odpověď. Zboží sami nakupujeme a prodáváme, takže by měl stačit ŽL který máme.

Avatar

Autor komentáře: Humppa

Datum vložení: 25.6.2002 19:38:32

Diky Intervalu ze vyslysel mou prosbu!!!

Avatar

Autor komentáře: Aigor

Datum vložení: 27.6.2002 9:07:07

Mám prosbu, neby by možné v některém z příštích dílů uvést jednoduchý přehled s komentáři pro ty z nás - méně orientované v paragrafech, kde by jsme se napřiklad dočetli jak a pod kterou činností registrovat nejběžnější internetové činnosti, jako zmiňovaný web-shop, nebo webhosting, provozované databáze, redakční servery, výměnnou reklamu, atd. Nejlépe i s přihlédnutím na ochranu osobních dat a vše s tím související...

Děkuji mnohokrát

Avatar

Autor komentáře: Jano

Datum vložení: 13.1.2004 12:32:07

Mohli byste mi někdo poradit, kdo má zkušenosti, jak je to když podnikám při zaměstnání? Zdravotní a socialní pojištení za mě odvádí zeměstnavatel, tak podnikaní na ZP a sociálce hlasit nemusím? A jak je to zdaněním příjmů? Počítají se přijmy a náklady společně(zaměstnání + podnikaní) nebo se daní zvlášť?

Avatar

Autor komentáře: Martin

Datum vložení: 5.5.2004 9:25:59

Dobrý den,
je možné zařídit dílnu když ještě nemám ŽL.Jedná se mi abych mohl potom odepsat nářadí a nebo nakupovat až bude ŽL.
Děkuji.

Avatar

Autor komentáře: Ivan

Datum vložení: 24.8.2004 20:42:52

Lze-li zažádat o živnonostenský list v místě firmy, v odlišném kraji, když se v pracovním týdnu nedostanu do místa trvalého pobytu?
Je třeba žádat o výpis z rejstříků trestů vícekrát, když ho vyžadují, jak mí noví zaměstnavatelé, tak ho potřebuji k získání živnostenského listu?
Děkuji, Ivan Kováč

Avatar

Autor komentáře: Jan Cinert

Datum vložení: 6.9.2004 13:01:01

Dobrý den, jsem autorem drobného software, který chci poskytovat na svých stránkách za nízké částky 20-100 Kč. Potřebuju na to živnostenský list?

Avatar

Autor komentáře: Zbyněk

Datum vložení: 26.6.2007 21:33:25

Myslím že do obratu 10 000 Kč za rok ne, ale nejsem si zcela jist.

Avatar

Autor komentáře: Pepa

Datum vložení: 13.9.2007 9:28:00

téměř správně, můžete se třeba za peníze dloubat v nose, ale pokud se roční příjem nevyšplhá přes 10 000 za rok, jste zbaven povinnosti odvodu daní. Jsou to samozřejmě peníze, které vám může berňák dokázat, tzn. faktury a bankovní účty, což je váš případ. Příjmem se myslí ČISTÝ ZISK, ne obrat.

Avatar

Autor komentáře: Petra Č.

Datum vložení: 2.7.2008 23:11:25

Dobrý večer, chci se zeptat - jsem na MD potřebuji tedy k občasnému prodeji na netu - nové věci a obnošené věci po naší rodině živ.list?Zatím jsem našla dva názory - ne na MD si můžu vydělat do 20tis, Kč bez danění.... ano e obor se jmenuje prodej mimo kamennou provozovnu...........Teď mám hokej a nevím co s tím!!Moc děkuji za radu!!!Peťa

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz