Starší komentáře ke článku: Kam jít studovat?

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 21.10.2002 1:25:34

Pěkný článek, jasný a stručný, řekl bych, že přichází právě včas. Jen mi trochu chybí odkaz na souhrnný přehled VŠ oborů (dá se nalézt na několika místech). A také bych čtenáře rád upozornil na to, že s informatikou se mohou setkat i na jiných fakultách, kde tyto obory navíc bývají specializovanější a často poskytnou větší objem praktických dovedností při zachování teoretického přehledu ;-)

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Pešek

Datum vložení: 9.12.2002 10:55:06

Chtěl jsem nejprv opravit autorovi informace o Slezské univerzitě v Opavě, pak jsem ale došel k závěru, že informace jsou tak zmatlané, že bude lepší, když se o této univerzitě budete informovat někde jinde.

Avatar

Autor komentáře: Petr Vostrý

Datum vložení: 21.10.2002 6:53:05

Škoda, že si autor nedal práci s výhledáním opravdu všech významějších škol. Nemyslím si, že kupř. Plzeň či Liberec s jejími IT fakultami a osobnostmi (v Plzni např. Herout) jsou tak špatné, že o nich nestojí psát...

Avatar

Autor komentáře: Siki

Datum vložení: 21.10.2002 14:47:58

Ja se pridam, ten clanek je dost neobjektivni, protoze samo programovani pro internet se principielne nelisi od jakehokoliv jineho programovani. (viz. treba PHP je proste skriptovaci jazyk a existuje urcite mnoho jinych - namatkou MATLAB :-) )
Nevim presne z jakeho duvodu autor pominul ZCU, kde se programovani na ruzne urovni uci na vsech technickych fakultach a na spickove urovni na Fakulte aplikovanych ved, a kde je mozno si vybirat predmety i z nabidky jinych fakult, takze strojar muze, za urcitych predpokladu absolvovat predmety, ktere jsou vypsane pro informatiky (a naopak)

Avatar

Autor komentáře: Petr Vostrý

Datum vložení: 21.10.2002 16:49:54

Zdravím kolegu z KKY ;-). Máš samozřejme pravdu, jen bych to s tím pozitivním hodnocením úrovně FAV tak nepřeháněl. Kvalitu školy podle mě může člověk hodnotit až po několika letech praxe nebo z pohledu zkušeností ze školy jiné.

Avatar

Autor komentáře: Siki

Datum vložení: 22.10.2002 9:30:21

Po pravede receno, tak na KKY uz mam jen e-mail :-) a zivim se, jak jinak, programovanim webovych aplikaci :-)

Avatar

Autor komentáře: Petr Vostrý

Datum vložení: 22.10.2002 10:05:28

.... jako správný absolvent KKY :-)))). Tak přeju hodně štěstí v nelehkém boji s absolventy IVT ;-).

Avatar

Autor komentáře: Martin Va5echa

Datum vložení: 21.11.2002 11:34:10

Po nekolika letech praxe uz na studovane skole nesejde.

Avatar

Autor komentáře: Pavel Matoušek

Datum vložení: 21.10.2002 16:13:10

AD Herout. Od toho jsem se ucil <B>Cecko</B> a je fakt dost dobrej! :)

<a href='http://www.matousek.zde.cz' target='_blank'>http://www.matousek.zde.cz</a>

Avatar

Autor komentáře: Radek

Datum vložení: 21.10.2002 19:42:15

Neúplnost není jenom v tom, že nejsou uvedeny všechny fakulty.... to bych i pochopil, protože je jich poměrně dost.

Zásadní problém je v tom, že když už píše o Universitě Tomáše Bati, tak naprosto ignoruje obor inženýrská informatika, který se vyučuje na fakultě technologické.......

Avatar

Autor komentáře: Kozeny.Viktor

Datum vložení: 22.10.2002 14:27:08

Přesně tak, nezapomínejte na Liberec!! Máme tady na Technický univerzitě jeden obor speciálně zaměřenej na IT - obor manažerská informatika (5 let s roční řízenou praxí). Ale abych pravdu řek, první dva roky stojej za prd (teda co se nějakého toho počítačového vzdělání týče)! Prvák: 1. semestr Word, Excel a vychytávky v nich:o(, 2. semestr Visual Basic for aplications (Excel, Word) - blbost! 3. semestr Packal:o) a až ve 4. semestru konečně něco lepšího - Databázové systémy. Pak následuje roční praxe a až potom v posledních dvou letech to bude konečně za něco stát... Jinak v prváku mi největší problémy dělala matematika (na 3. pokus - obchodka:oD) a kupodivu ekonomie. Mě osobně ekonomie moc nebere a bohužel naše škola je na ni doslova závislá:o( Pokud se sem rozhodnete jít, tak vás ale v jednom potěším - super koleje Harcov!!!:o)))

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 22.10.2002 16:36:10

Zapomínáte, kolego, že zatím ještě stále absolventi středních škol (o základních nemluvě) často nezvládají ani ten Word a Excel, přestože se třeba opravdu chtějí zabývat informatikou (což není jen o programování). I těmhle lidem se musí dát šance. V době doufejme blízké se tyto základní věci posunou někam na základní školy (rozšíříme trivium na čtení-psaní-počítání-počítače ;-) a pak se VŠ budou moci soustředit na to, co opravdu mají dělat. S tímto problémem se potýkají všude na světě, takže naše situace není o nic horší než třeba v USA nebo EU.

Avatar

Autor komentáře: Jirka Lahvicka

Datum vložení: 22.10.2002 17:20:50

Proč by k zabývání se informatikou měl někdo umět Word a Excel? Sám je zvládám jen na velmi elementární úrovni, ovšem prakticky je nepoužívám a nainstalované jsou jen na jednom z počítačů, na kterém pracuju. A veškeré peníze, které vydělám, vydělám sezením u počítače, přitom si nedokážu představit, k čemu by mi Word a Excel mohly být dobré :-)

Pamatuju si, že na střední škole jsem se musel učit ovládat i T602 a hádejte, k čemu to je dobré teď?

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 22.10.2002 19:06:33

<I>Proč by k zabývání se informatikou měl někdo umět Word a Excel?</I>

Protože tyto dva programy jsou v současnosti nejrozšířenými kancelářskými nástroji. Pokud dokážete nainstalit UNIX a na něm pracovat v OpenOffice nebo v čemkoli jiném, tak Word a Excel nepotřebujete, jenže to většina světa neumí a asi v dohledné době umět nebude ;-) BTW: Podívejte se na požadavky EU pro zaměstnance ve státním sektoru, uvidíte, z čeho se požadují certifikáty ;-)


Mimochodem, T602 jsem se nikdy neučil, k té jsem si prostě jen sedl. K čemu je mi teď dobrá? Kupodivu k tomu, že chápu systém značkovacích jazyků a získal jsem skušenosti s redakční prací ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jaromír Skřivan

Datum vložení: 22.10.2002 19:14:44

<I>Proč by k zabývání se informatikou měl někdo umět Word a Excel?

Protože tyto dva programy jsou v současnosti nejrozšířenými kancelářskými nástroji. </I>

jenom bych si dovolil doplnit, že tohle není argument pro to, aby se Word a Excel učil na vysoké škole. Pokud by se to už mělo někde učit, pak asi tou nejsprávnější volbou, vedle školících center, by mohla být základní či maximálně střední škola.

Jarek Skřivan

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 22.10.2002 20:55:13

<I>Pokud by se to už mělo někde učit... ...základní či maximálně střední škola.</I>

A přesně to jsem i napsal v jednom z předchozích příspěvků, jenže zároveň jsem tam také napsal, že tyto školy ještě svou funkci nestačily naplnit, proto je VŠ prozatím musí suplovat. ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jaromír Skřivan

Datum vložení: 22.10.2002 22:01:18

oukej, oukej ;-) těch příspěvků je tu velká spousta, trochu se v nich vyznat už dá práci ;-) souhlasím s tím, že ZŠ a SŠ toho zatím moc nenadělaly, nicméně, pokud to budou VŠ suplovat, tak se to tím nevyřeší. Protože se může lehce stát, že si všichni zvyknou na to, že se "to učí na vysoké" a tímpádem ZŠ i SŠ nebudou vyvíjet v tomto směru žádnou iniciativu :-( Toho se trochu bojím. Ale to už je trochu o něčem jiném.

Jarek Skřivan

Avatar

Autor komentáře: Jan Brašna

Datum vložení: 23.10.2002 22:41:43

Já osobně budu zanedlouho maturovat a musím říct, že moje výuka inf na gymlu se kancelářskýma blbostma zabývala tak do kvarty (devítky), od tý doby prográmko, poslední 2 roky delphi. Nemyslim si že by to byla zase až tak špatná výuka ze strany ZŠ/SŠ.

Avatar

Autor komentáře: kimirsen@centrum.cz

Datum vložení: 26.10.2002 23:03:44

no tak tos chytl fajn skolu ja jsem maturoval na "prestiznim" maticnim gymnasiu v ova. bohuzel ne z ivt. to nam zakazali. nebyl dostatek oducenych hodin. pouze prvak a kdyz jsme to chteli v ctvrtaku jako seminar, tak nemeli lidi co by ucili. jinak klasik. prvak word & exel a ybytek lidi q2. a co se tyce kvality vyucujicich. radeji mlcim. 1/2 dobreho profesora na 3 az 4 lamy. no ted jsem na vut fekt a pristi rok zkusim fitku. proste i tak to chodi. :-(

Avatar

Autor komentáře: jAsPEr

Datum vložení: 30.1.2003 8:55:53

Letos maturuju, studuju gympl (Nový Bydžov) a mam prave hodinu IVT. Dnes jsme probirali, jak v javascriptu rozlisit, jestli je cislo vetsi nez deset pomoci if. Husty, ne. A to jeste musime (my zaci) tomu uciteli vysvetlovat, co jednotlivy radky programu znamanaj, on to opsal z nejaky ucebnice jako celek, vcetne odsazeni na zacatku radku a nevi o co kraci... Pak se nemuzeme divit, ze se na vejsce ucej Word a Excel. Kdo umi informatiku, urcite ji nebude ucit na SS nebo ZS, takze ty studenti se to nemaj od koho dozvedet. Ale to je na jinou diskusi...

A jeste bych nesouhlasil s tim, ze nemuzeme po studentech informatiky na VS chtit, aby meli pocatecni znalosti. Kdyz nevim ze mozek ma dve hemisfery nebo ze pater se sklada z obratlu, taky nemuzu chtit studovat doktora. To je proste fakt

Avatar

Autor komentáře: matejuse

Datum vložení: 19.8.2004 14:05:04

IMHO toto neni zadny argument studium informatiky nezavisi na zadnem excelu a wordu i kdyz se treba v zemich EU pozaduje ECDL, tyto zkousky zvladne i naprosty analfabet a kdyz uz chcete studovat informatiku je jasny ze za par hodin budete praci ve wordu zvladat i kdyz jste ho nikdy pred tim nevideli :-). nehlede na to ze je to sprosta propaganda microsoftu, takze tohle rozhodne ne, to je to same jako v visual basicem, tfuj takovej nehoraznej jazyk. :-)
na vysoke skole word a excel nema pri studiu informatiky co delat to se ma ucit na strednich skolach

howgh

Avatar

Autor komentáře: Jirka Lahvicka

Datum vložení: 23.10.2002 10:47:07

Nepotřebuju Word ani Excel ani žádný podobný alternativní program - a znám dost programátorů, kteří nic takového také nepoužívají. Jsou to opravdu kancelářské aplikace, se kterými pracují sekretářky, manažeři a podobní - určitě ne programátoři. A prohlásit o sekretářkách, že se zabývají informatikou, bych si netroufl :-)

Avatar

Autor komentáře: anonym

Datum vložení: 30.1.2003 10:35:08

souhlas, my jsme za komancu meli na ZS praktickou vyuku a vareni, kancelarske baliky patri na stejnou uroven, napr "Kancelarske prace" :o))

Avatar

Autor komentáře: Jaromír Skřivan

Datum vložení: 22.10.2002 17:34:10

ano, ano, informatika není o programování. (Ale bez toho programování se na druhou stranu neobejdete :-) A co se týká Wordu a Excelu - dle mého názoru je to věc, která by se na VŠ učit neměla. Myslím si, že to není ten správný typ předmětů vhodný pro univerzitu. Tyhlety kursy bych ponechal soukromým školícím střediskům. VŠ nemají učit konkrétní aplikace, ale mají naučit principům. A teprve potom, když znám princip, jak to funguje, neměl by pro mě být problém to umět aplikovat.

Jarek Skřivan

Avatar

Autor komentáře: Jaromír Skřivan

Datum vložení: 22.10.2002 17:27:42

Dobrý den,

na svou obhajobu bych chtěl říct, že jsem se opravdu snažil systematicky projít všechny vysoké školy, měl jsem k dispozici nejmenovaný seznam vysokých škol, o kterém jsem si myslel, že je úplný. Ano, připouštím, že se mohlo stát, že mi nějaká škola unikla. Ale i přesto předpokládám, že ty hlavní univerzity jsem neopomněl. Zaměřoval jsem se na ty, které přímo nabízejí informatický obor na informatické fakultě. Je jasné, že je spousta dalších fakult, které taky v nějaké míře nabízí informatické předměty. Například jsem vyloučil všechny pedagogické fakulty, byť je jasné, že i tyto fakulty nabízí učitelské studium související s informatikou či výpočetní technikou.

Jarek Skřivan

Avatar

Autor komentáře: Petr Vostrý

Datum vložení: 22.10.2002 23:32:52

Nechci působit jako plzeňsky patriot, ale to snad nemyslíte vážně? Už nějaký ten rok trávím na tamní FAV, což je už od začátku fakulta zaměřená především na informatku. I když zde můžete studovat matematiku či mechaniku, většina lidí sem stejně jde kvůli IT. Proto tvrzení, že všechny významné "IT" fakulty jste zmínil, mne přijde poněkud zcestné.


Avatar

Autor komentáře: Martin

Datum vložení: 16.3.2003 19:10:12

Taky nechapu jak autor mohl zapomenout FAVku. Jak sem mel sanci zjistit tak je to jedna nejlepsich vysokych skol co se pocitacu tyce.Mam kamarada na FJFI a nase skola je co se tyce programovani proste o hodne lepsi. Delame tu "realne" veci a ne v podstate jen teorii (FJFI). Uz od druhaku je polovina predmetu programovani&HW a od tretaku vsechny. Myslim ze tahle skola je nejlepsi volba pro ty, kteri se chteji neco naucit a ne jen mit titul a v podstate nic neumet :)

Avatar

Autor komentáře: MK

Datum vložení: 31.3.2003 15:30:11

FJFI neni snad ani o programovani... Pekna ptakovinka. FAV je zas sama matika.
Ted jsem na VSE - informatika a pokud prezijete celoskolsky zaklad, tak to je dobra skola - hlavne kreditnim systemem a moznosti volby zamereni...

Avatar

Autor komentáře: Roman Šitina

Datum vložení: 21.10.2002 7:59:31

Těžko budete na informatických fakultách hledat předměty typu "Základy práce ve Wordu"...

Univerzita Hradec Králové, FIM, obor Informační management - předmět jménem Aplikované informační technologie - megaopruz

Avatar

Autor komentáře: Jan Kudr

Datum vložení: 22.10.2002 8:15:15

Jako aktualni student MFF-UK mohu dolozit...

UAS002x1a Praktikum z aplikačního software - Excel
UAS005x1a Praktikum z aplikačního software - Word
UAS006x1a Praktikum z aplikačního software - příprava dokumentů v HTML
UAS007x1a Praktikum z aplikačního software - Powerpoint

misto praktikum si napiste Zaklady -> tady je to ekvivalentni...

Honza

Avatar

Autor komentáře: RL

Datum vložení: 24.1.2003 15:24:10

No jo, ale podle toho UA...soudim, ze se jedna o prednasky na ucitelskych oborech....

Avatar

Autor komentáře: Elo

Datum vložení: 30.1.2003 20:52:32

Tie praktika si vsetci aj tak davaju len kvoli tym kreditom ;-)

Avatar

Autor komentáře: jmeno a tak

Datum vložení: 14.3.2003 19:05:42

tenhle predmet je megaopruz jenom kvuli tomu, ze to uci totalne debilni zamindrakovane kravy, ktere si zakladaji na tom, ze jsou asistentkami a uci na vysce.

Myslim, ze pro kazdeho programatora je znalost excelu nutnosti, protoze si v nem muze leccos namodelovat apod. Kdyz uz clovek nedela programatora, ale projektuje a/nebo projekty ridi, tak zase vyuzuje word, aby byl schopny vyplodit pekny a odpovidajici dokument pro zakaznika, popr. ostatni cleny tymu. To, ze se uci opice od ms, je zcasti blbost ostatnich firem, z casti monopol ms. asi tak.

Avatar

Autor komentáře: tomashv

Datum vložení: 6.4.2003 17:56:15

Na modelovani pouzivam UML a mam k tomu docela dobry nastoje. Na pekne dokumenty pro zakazniky pouzivam radsi specialni prezentacni nastroje. Word a Excel jsou mi k nicemu a dost dobre nechapu, proc se TOHLE uci na VS, to uz muzou jako predmet zavest rovnou psani na stroji, popr. tesnopis.

Avatar

Autor komentáře: jam

Datum vložení: 21.10.2002 9:29:17

A co ostatní předměty. Třeba matematika nebo jazyky, na jaké jsou úrovni? Zvládne je člověk, který z nich třeba nematuroval? Děkuji za odpověď.

Avatar

Autor komentáře: Michal Kusyn

Datum vložení: 21.10.2002 14:28:35

To zalezi na skole a na tom co po Vas chteji. Na Informatice obecne se setkate v 1-2rocniku predevsim s matikou, takze maturita je vyhodou.

Avatar

Autor komentáře: Siki

Datum vložení: 21.10.2002 14:31:46

Z mych zkusenosti, tak jazyky nebivaji obecne na prilis vysoke urovni, ale da se vybrat i tezsi kurz, zato matika byva dost tvrda.

Avatar

Autor komentáře: kuca [00]

Datum vložení: 21.10.2002 16:53:39

Matika rulezz, pokud ji neumis tak te vyhodej...
matfyz, fel, fap.... vsichni te prudej s matikou, nejvic matfyz, pak fel (6+2 matik).... samy libovosti.... Takze esli nema nekdo bunky na matiku tak at na to kasle a jde na Ekonomku (ten velkej gympl :) )
Jazyky jsou v pohode, dalsi neprijemny je aspon na FELu elektronicky predmety a TEM (Teorie elektromagnetickeho pole - zavazny predmet)
Proste lahudky... umrtnost tak 50-70% (aspon za mych let)

Avatar

Autor komentáře: Jarda

Datum vložení: 22.10.2002 12:17:27

a fyzika?

ta je taky povinna a jsou dve. obe jsem delal na dvakrat ;) tak tak

fakt krize. pocitacovy predmety si uzijete mozna od ctvrtaku dal.

Kdo chce jenom programovat, at na VS nechodi. Ale musi se pripravit na to, ze programovani zvladne cvicena opice a ze to je v IT v podstate ta nejhrubsi nadecinina (programator = delnik). Programatorovi dela analyzu nekdo jinej, kdo je nad nim, ma hlubsi znalosti a vyssi plat. A na takovyhle pozice se prijimaji pouze lidi s VS. Jako budeme my, kteri jsme na VS vydrzeli a nebyli jsme odlakani kratkodobym ziskem ;))))

Avatar

Autor komentáře: Gympl

Datum vložení: 22.10.2002 15:06:58

Ona matika na ekonomce taky nic moc :-( - zalezi kde ses.

Avatar

Autor komentáře: Jan Kodera

Datum vložení: 18.2.2003 9:12:23

Tak to sorry ale matika na ekonomce a matika na FELu to je nebe a dudy. Ostatne chci kazdyho varovat - pokud si myslite ze kdyz umite trochu s pocitacem nebo i trochu programovat tak ze pro vas je FEL to nejlepsi, tak aby ste se nedivili! Programovani je tam v prvnich dvou semestrech a pak az ve ctvrtym. Potom zalezi na jaky obor vas vemou (a to informatika opravdu byt nemusi!) Krom toho kybernetika je haluz (teorie obvodu atd). Vubec pro cloveka ktery v zivote nevidel tranzistor( a vi jenom ze jsou v procesoru) je FEL opravdu peklo na zemi. Proste se tesim az rozdelej FEL na dve fakulty a informatici se zbavej hegesaren typu teorie elektromagnetickeho pole (to jsem vcera zrovna udelal, ale byla to klika), teorie obvodu, elektronika (pocitat zesilovace, fuj. ucit se fyziku polovodicu,fuj).

Zase na druhou stranu, vyuka programovani je skvela. Zalezi opravdu jen na Vas zda mate o to zajem. Prostor pro Vase napady tam urcite je.
Rozhodne si myslim ze stoji za pokus projit na FELu nez se ucit programovat na ekonomce!

Vtipek na zaver - Vite co by se stalo kdyby prestali vyrabet boty PRESTIGE? Ne? Pulka FELu by nemela v cem chodit :))))

(Bohuzel to neni vtip, ale hola pravda)

Avatar

Autor komentáře: michal Kusyn

Datum vložení: 21.10.2002 10:07:25

Ten seznam je opravdu chudy, jenom na Ostravske Univerzite je vice oboru bakalarskeho, magisterskeho, distancniho, ucitelskeho typu tykajici se Informatiky.

Avatar

Autor komentáře: kuca [00]

Datum vložení: 21.10.2002 11:39:54

To sou ale kecy....

Programovani HTML vas budou ucit leda na naky "srack0vy" skole.... (souhlas s autorem - vicemene)
PASCAL vas budou ucit mozna na ekonomce, C++, Java to sou jazyky se kteryma se setkate...

Orientace Bakalarskych studijnich progamu je jenom formalitka, stejne vsichni delaj stejny predmety... a vetsinou predmety uplne na nic...

(vim co rikam... 5 let na CVUT FEL)

Avatar

Autor komentáře: kuca [00]

Datum vložení: 21.10.2002 11:41:26

Tedy nemelo to vyznit prilis negativne, spis jako z pohledu cloveka co je na vs delsi dobu a na tyhle naivni informace se kouka trochu zhora :)))

Vsak to poznate :)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 21.10.2002 12:12:06

Já tedy už mám vysokou školu za sebou, studoval jsem obor, jehož výuka probíhala společně na FELu a na UK, a nemyslím si, že mně tam ničemu nenaučili. Určitě ne tomu, čím se živím, nebo co dělám ve svém volném čase, ale ty věci, které nás učily mi umožnily získat určitý nadhled a zorientovat se v celém tom zmatku. A vím o čem mluvím, několik let jsem to učil ;-)

Avatar

Autor komentáře: kuca [00]

Datum vložení: 21.10.2002 16:48:43

S tim neda nez souhlasit, to je bez debat, me snad take necemu naucili... :) Ale je vesele se procitat takovymi "naivnimi" texty:)

Co ze se dela na VS nejcasteji? Sedi se u netu, chodi do hospod a klubu a az nekde na konci je chozeni do skoly (no zezacatku se tam muselo kazdy den, to je fakt...)

Avatar

Autor komentáře: zaty

Datum vložení: 7.1.2003 17:17:50

Naprosta pravda, aspon z me vlastni zkusenosti. Prave ted ve skole sedim u netu a vecer dem nekam do hospody vycistit si hlavu pred zkouskovym :)

Avatar

Autor komentáře: Jirka Lahvicka

Datum vložení: 21.10.2002 17:39:14

Uvodni kurz programovani na MFF UK - Pascal :-) A to bylo tak pred tremi lety, jestli si vzpominam...

Avatar

Autor komentáře: Martin Kopta

Datum vložení: 21.10.2002 23:49:43

Sem vepište svůj příspěvek.

---> To taky udelam!

Mno, na vejsce by vas meli naucit neco o informacni architekture, o pouzitelnosti, o spravnych tocich informaci, distribuovanych a sitovych systemech a podobne. Programovaci jazyky vznikaj a zanikaj, ale spatni programatori dostavaji tituly jak na bezicim pasu porad.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 22.10.2002 3:05:20

Tak to mi vyprávějte! Ale největší škodu dělají ti, kteří se tyhle systemové věci učili před padesáti lety a od té doby veškerý vývoj zdárně ignorují. Mám nahrávky jednoho takového, který své přednášky opakuje slovo od slova přinejmenším posledních sedm let ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jan Kudr

Datum vložení: 22.10.2002 8:17:33

... rozhodne nevim, ale MFF bych prirovnal s FEL za nejlepsi faktulty, kdyz se nekdo chce ucit programovat - MFF rulez!!! Jinak behem 1. rocniku se nedostanes k programovani niceho jineho nez Pascal a na konci Delphi... Az od druheho rocniku teprve C/C++...

honza

Avatar

Autor komentáře: Jan Kodera

Datum vložení: 18.2.2003 9:20:19

No na FELu je ted posledni rok pascal! Od pristiho roku se zaklady ucite na Jave! FEL uz nakoupil buildery od Borlandu :) C/C++?? No ani to moc ne. Jak kdy zalezi na domluve s cvicim. Nektery Vas nechaji programovat v cem chcete, ale chtej aby to umelo co pozaduji...

Avatar

Autor komentáře: sdfsdf

Datum vložení: 26.4.2004 22:50:20

Na FELu je to Java v předmětu algoritmizace v 1. semestru, v 2. si můžete vybrat C++/Java !

Avatar

Autor komentáře: Milan

Datum vložení: 2.12.2003 17:06:42

Čus, prosimtě co to je za tu školu "MFF" a "FEL". můžeš mi prosimtě poslat jejich www adresu.
dík moc

Avatar

Autor komentáře: sparkie

Datum vložení: 22.10.2002 11:56:21

no sam jsem na VSE - Informatika (bakalářský prog.)

a předměty jako Základy práce na PC (kde tě učí ztučnit písmo a podobný sračky) je celoškolsky povinný :-((

ale taky si na informatice musíš vybrat jeden programovací jazyk (JAVA nebo PASCAL) který chceš studovat a z toho pak vychází další předmět Systémový inženýrství, můžeš si tu vybrat předměty zaměřený na PHP, MySQL, LINUX, nebo prostě i jenom teoretické plánování aplikací,

pro lidi, který baví ekonomika a compy (jako já:-)) tak je to dobrá volba, matika se dá zvládnout (i z obchodky:-)

a k osobnostem, myslím že Kosek (PHP) a Ševčík (makroekonomie) mluví za vše (nebo za VŠE:-))

Avatar

Autor komentáře: Standa

Datum vložení: 22.10.2002 13:18:56

Na VSE jsem studoval (dokonce dvakrat;-) a ryzi "informaticke predmety" a la programovani stoji celkem za ... nic. Je to dano hlavne specializaci skoly, absolvent by se "zelezem" pracovat vubec nemel. Nanejvys tak vejit do kanclu, ukazat prezentacku v Powerpointu a zas vypadnout a nechat programatory z FELu at to oddrou :-). Programovat se clovek nejlip nauci doma a v klidu. Ale stresove situace s odevzdavanim projektu, kdy se na vas vsichni vybodli a delate pres noc priblble diagramy a jako zbesili se snazite vypotit ctyricet stranek alespon trochu souvisleho textu... to ziskate jen v praxi nebo VSE :-). Jinak souhlasim s tim, ze se na skole najdou velmi dobri ucitele a to jak z te starsi, tak i "soucasnejsi" generace.

Avatar

Autor komentáře: Fidorka Posleda

Datum vložení: 23.10.2002 15:21:56

Programování není nejsilnější stránkou VŠE, to je naprosto jasné. Jenže je tu něco jiného, mnohem podstatnějšího: spojení ITC a businessu, možnost získat znalosti z financí, bankovnictví, cenných papírů, finančního řízení, účetnictví v kombinaci s IT poznatky od povětšinou skvělých odborníků (namátkou pánové Dohnal, Jandoš, Kosek, Koubský, Učeň ,Voříšek, Zelený). Myslím, že taková kombinace studia je pro praktické uplatnění o dost lepší než kombinace IT a elektrické obvody (FEL) nebo IT a vopruzmatika (MFF).

Avatar

Autor komentáře: Matěj Frýba

Datum vložení: 8.11.2002 1:19:59

No jo vše je proste škola pro ty by na normální vejšce neměli šanci. Naučej vás tam konkrétní věci (html + php + mysql) což je ted sice dobrý, ale za pár let to bude úplně k ničemu protože přijdou mnohem sofistikovanější systémy atp. A tam už se ti logický uvažování nabytý vopruzmatikou bude hodit. Ale v rozsáhlejších aplikacích je to nezbytný už ted. Na FELu (na MFF určitě taky) tě zkrátka naučej myslet, protože ten zbytek už je pak hračka.
BTW: vopruzmatika se probírá na FELu taky dost mohutně

Avatar

Autor komentáře: MK

Datum vložení: 31.3.2003 15:44:42

Souhlas s tema projektama ;-)) Taky vas to tam nauci se i jinak otacet - shaneni testu, prednasek, vsude fura lidi (holek ;-) - na FJFI byly asi tak 4 (+-3) )
Kousek pode mnou nekdo chvalil Jandose - to je magor.
Ja bych vyzved buildera Zeleneho a databaznika Chlapka, prednasky tedlech panu mi neco daly. Jo a samozrejme Kosek (XML) a Smejkal (informaticke pravo)...

Jinak celoskolske predmety jsou hnus a pokud narazite pri souborce na psychopata, tak muzete vyletet i z blbe matiky...

Avatar

Autor komentáře: Jaromir Pesout

Datum vložení: 22.10.2002 15:26:56

Pokud vim, tak Pascal se uci treba na CVUT a VUT (vlastni zkusenost). Na CVUT pry slibovali Javu, ale pak z toho seslo...)

Avatar

Autor komentáře: Petr

Datum vložení: 22.10.2002 23:16:40

Bohuzel neseslo, od pristiho roku se zacina JAVou a ja si dovolim s tim nesouhlasit. Nevim, jestli mi nekdo dokaze vymluvit to, ze neni mozne ucit strukturovane programovani na JAVe, ktera je postavena na objektech. Jak je to pro studenta pochopitelne? Nebo se snad rovnou zacne objekty? Byl jsem na par prednaskach na FELu a jsou fakt zajimavy (viz. definice limity: bod, do ktereho se vsechny cleny posloupnosti soustreduji), takze nepochybuji o tom, ze si s tim zrucne poradi, ale co ti, kteri o objektech nevedi ani zbla? Podle me je takovych na FELu vetsina. BTW: Pro ty, co si nejsou jisti, jak jdou ty 4 zpusoby programovani za sebou, dodavem, ze je to: naivni - strukturovane (cykly ...) - modularni (unity v pascalu ...) - objektove (neni co dodat). Ja jsem nastesti na MFF a tam (bohudik) se neustale zacina v Pascalu. I kdyz je spousta lidi (vcetne me), kteri to jiz nekde slyseli, tak tento pristup jednoznacne schvaluji s ohledem na ty, kteri neco podobneho slysi poprve (at jich je treba jen 10 %).

Avatar

Autor komentáře: Kuba

Datum vložení: 23.10.2002 13:12:20

co se tyce toho Pascalu, taky bych te rad upozornil ze na ekonomce se uz od nej upousti - spis se jede na Javu. jinak bych rad uvedl, ze na VSE uci Pascal a Javu mimo jine jista Pavlickova - a uci to oboje fakt dobre. C++ se tady uci taky.jinak s tebou souhlasim ze vetsina predmetu je nanic..
(vim co rikam - 1 rok CVUT FEL + 4 roky VSE + prace v oboru :-)

Avatar

Autor komentáře: Matěj Frýba

Datum vložení: 8.11.2002 1:28:44

Jak můžeš vědět co říkáš, když tě z FELu vyhodili (nebo si usoudil že to pro tebe neni) už po 1. roce? To že si pak vystudoval VSE je celkem pochopitelny, pac je to takova vejska nevejska (rika se tezsi gympl). Jinak souhlasim s kolegou přede mnou, že pascal je i přes svojí úplnou zastaralost pro první kroky s programovánim dostačující a vhodnej (narozdíl od JAVY). Netvrdim, že se lidi z VSE neuplatní, ale programátoři to určitě nebudou (dobrý).

Avatar

Autor komentáře: MK

Datum vložení: 31.3.2003 15:51:59

Programatorem clovek proste je - je to zpusob mysleni, takze i programator z vse muze byt dobrym.
Nemusis psat ty sve blaboly hned dvakrat....

Avatar

Autor komentáře: Matěj Frýba

Datum vložení: 8.11.2002 1:28:47

Jak můžeš vědět co říkáš, když tě z FELu vyhodili (nebo si usoudil že to pro tebe neni) už po 1. roce? To že si pak vystudoval VSE je celkem pochopitelny, pac je to takova vejska nevejska (rika se tezsi gympl). Jinak souhlasim s kolegou přede mnou, že pascal je i přes svojí úplnou zastaralost pro první kroky s programovánim dostačující a vhodnej (narozdíl od JAVY). Netvrdim, že se lidi z VSE neuplatní, ale programátoři to určitě nebudou (dobrý).

Avatar

Autor komentáře: pinus

Datum vložení: 21.10.2002 18:16:37

Vy, co se hadate, kde vas uci Pascal nebo Cecko, jste uplne mimo misu. Pascal i Cecko se naucite doma, na to nemusite chodit na VS. Pokud chcete jenom tukat kody, na VS nechodte, to je pro vas ztrata casu. Pokud se chcete naucit myslet a premyslet tak, aby ta vysledna aplikace za neco stala, tak vam VS neco da.

Avatar

Autor komentáře: Tomáš Gold

Datum vložení: 21.10.2002 19:19:27

uz sem se bal ze to tu nezazni...

Avatar

Autor komentáře: zeli

Datum vložení: 23.10.2002 12:04:23

Presne tak. Je velkou chybou pokud je VS obor informatika zameren hlavne na programovani. Od toho tu jsou vsechny mozne programatorske nastavby po maturite. Na dobrych info oborech se uci predevsim analyza a navrh systemu nezavisly na platforme a jazyku, pak nejaky ten prehled databazovych technologii, relacni, objektove, hiearchicke a pak je velmi dulezity matematicky zaklad programovani, tedy casova slozitost atd. Skoly ktere maji 3 semestry Pascal a 3 semestry C++ atd. zbytecne utapi cas. Jazyk se naucite a za 2 roky je vam naprd a musite se ucit dalsi. PRoto je dulezita hlavne algoritmizace a predmety kde se clovek nauci myslet systemove. Mimochodem jsem v 5. rocniku na CZU oboru informatika a ani se nezlobim ze tady nebyl uveden, protoze je mi to srdecne jedno i kdyz i tady mame sem tam schopneho profesora (Merunka (lide z FEL ho urcite znaji), Vanicek).

Avatar

Autor komentáře: vojvo

Datum vložení: 29.10.2002 13:04:51

No jen bych jeste ponekud rozsiril tu skatulku potrebnych informaci o programovani. Je jedno jestli je to Pascal, C, Java, PHP, Cobol nebo Karel,
ale zakladni programove konstrukce a pradigmata (myslim ted nezavisle na jazyku) si musi osvojit kazdy, kdo chce neco tvorit, jinak tvori sice funkcni SW, ale jinak nechutný paskvil. Navíc nejsem si jist v kolika reálných firmách u nás a ve světě je striktně oddělena pozice analytik a programátor. Moje zkušenost je taková, že většinou ještě ke všemu musím dělat PR, sekretářku, hotline a tiskové oddělení.

Avatar

Autor komentáře: Hnojař

Datum vložení: 29.12.2002 2:46:26

No konečně už jsem myslel že <B>ČZU</B> nikdo nezná! Jsem tam ve druháku. Podle mě pro hardcore informatiky je nejlepší volba FI na MU v Brně.
Jen tak pro přehled uvadim co se učí na ČZU (informatické předměty):
prvák: výpočetní systémy
druhák: algoritmizace,programování,operační systémy,objektové metody
třeťák:oper. sys. II. Databázové sys. I + II,Systémové inženýrství a nejaky softwarový aplikace metod operačního výzkumu
čtvrťák + páták:projektování IS I + II.,Měření a hodnoscení jakost IS,Systémová integrace

+ volitelné předměty jako poč. sítě, internetové technologie,tvorba softwaru,jazyk C++Avatar

Autor komentáře: Elpa

Datum vložení: 20.11.2002 14:51:40

Amen. Uz to tu zaznelo, ale proc to nezopakovat. Programatori jsou delnici, programuju od trinacti a programoval jsem v leccems. Ale skutecne softwarove inzenyrstvi spociva v abstraktni praci na analyze a navrhu integrovaneho systemu, ktery je stabilni, usporny a snadno rozsiritelny. Pochopoitelne bez programovacich znalosti je analytik neco jako ridic tramvaje, kterej chce ridit kamion s vleckou a mysli si, ze je to v pohode. V budoucnu se snad vymysli nejake automaty na bazi treba expertnich systemu, ktere budou programovat (kodovat myslenky lidi) samy. Takze vyrok :Skola je nejlepsi kdyz ve druhaku uci C++ a Javu: je ponekud hodne scestny. Kdo pochopil o cem je programovani, muze se tyto jazyky opravdu naucit za dva mesice uceni v nedeli odpoledne.

Presto si ale zaprogramovat proste potrebuju. Jinak bych snad neprezil :)

Avatar

Autor komentáře: Fredy

Datum vložení: 8.1.2003 19:10:53

Tak to máš recht. Jak Pascal tak C jsem se (na)učil sám z knih... Na VŠ teda problémy s předmětama jako je Základy programování nebo Algoritmizace problémy nemám. Akorát jen čekám až se dokopu do vyšších ročníků, kde už se probírá jak (správně) projektovat informační systémy...

Avatar

Autor komentáře: Dan

Datum vložení: 21.10.2002 23:58:50

A cestina se na zminenych skolach vyucuje jen za uplatu??? Viz predchozi prispevky...

Avatar

Autor komentáře: Siki

Datum vložení: 22.10.2002 8:23:18

Ne ta se tam vubec nevyucuje :-) Ale pochopil's o cem je rec, ne ?

Avatar

Autor komentáře: Robert Němec

Datum vložení: 22.10.2002 8:53:30

Informatika se dá dnes studovat i přes internet. Osobní tip: <a href='http://www.capella.edu/gateway.aspx' target='_blank'>http://www.capella.edu/gateway.aspx</a>

Avatar

Autor komentáře: Kacka

Datum vložení: 28.10.2002 11:44:23

A osobní zkušenost? Studovals takhle?

Avatar

Autor komentáře: Jaromír Skřivan

Datum vložení: 22.10.2002 17:40:31

Zaznamenal jsem tu nějaké reakce na jazyk Pascal. Myslím, že dnes už to není o tom, že by se na nějaké škole měl učit Pascal. Myslím si, že člověk, který už má nějaké elementární předpoklady pro studium na VŠ, když si sedne nad učebnicí Pascalu, tak těch pár příkazů dohromady dá a je schopen leccost naprogramovat.

Domnívám se, že pokud se na fakultě učí Pascal, je to z jiného důvodu. Totiž, je potřeba lidi naučit algoritmickému myšlení. A to už se každý samostudiem nemusí naučit. No a právě Pascal se volí (nebo volil) pro to, že je docela jednoduchý a tudíž při výuce se lze zaměřit na vlastní principy algoritmizace (jak setřizovat data?, jak efektivně navrhovat datové struktury?, ... atd) a nemusí se příliš zabývat syntaktickou omáčkou.

V tomto směru se mi jako programovací jazyk Java pro úvodní kurz o programování jeví jako zcela nevhodný. Jak chcete někoho učit Javu, když sotva tuší, co je to pojem "objektové programování"?

Jarek Skřivan

Avatar

Autor komentáře: Miguel Bain

Datum vložení: 22.10.2002 18:57:51

No v postate s Vami souhlasim, ale! Podle meho nazoru ale dnes programovani neni ani tak o algoritmizaci, jako spise o sestavovani komponent (at uz to znamena cokoli). Jiste, potrebujete obcas vymyslet nejaky algoritmus a treba tu komponentu si napsat sam. Ale snaha o znovupouzitelnost kodu zpusobuje, ze nebudu znova vymyslet nejefektivnejsi setridovaci algoritmus, ale najdu si ho a implementuji treba v podobe objektu, kteremu neco poslu a on uz to nejak efektivne vymysli ...
Na plno veci mate knihovny a plno veci bylo uz vymysleno. Ve sve praxi programatora se spise setkavam s potrebou mit prehled o technologiich a dostupnych resenich (kdo co kde resil a jak), ty potrebuji pospojovat a upravit toky dat z a do takoveho celku. Pochopitelne to berte s odstupem. Je rozdil, jestli programuji ovladace pro grafickou kartu, kde je kazdy takt navic dobry nebo treba desktopovou aplikaci, ktera ma fungovat a to tak, ze spravne.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 22.10.2002 19:12:10

<I>Podle meho nazoru ale dnes programovani neni ani tak o algoritmizaci, jako spise o sestavovani komponent...</I>

Promiňte a kdo vám ty komponenty připraví? Lidé, kteří neznají elementární algoritmizaci? Kromě toho každý program, byť sestavovaný z komponent, je zas jen o algoritmu. Pokud jej neumíte vytvořit, neumíte ani programovat. Algoritmizace se samozřejmě učí těmi nejjednoduššími metodami, protože nejde o samotný algoritmus, ale o to, aby se člověk naučil myslet určitým specifickým způsobem, což je dost obtížné samo o sobě.

Avatar

Autor komentáře: jakub

Datum vložení: 22.10.2002 21:40:31

tak pod tohle se podepisu ...

Avatar

Autor komentáře: Miguel Bain

Datum vložení: 22.10.2002 23:32:34

Ne, samozrejme, ze ty komponenty musi nekdo naprogramovat, ale ja tvrdim, ze to nedela vetsina vyvojaru. Vetsina vyvojaru je pak pouziva.
Mozna sem se blbe vyjadril. Algoritmizaci sem myslel prave vymysleni samotneho algoritmu. Pokud to nekdo vymysli, da to k dispozici a treba v Pascalu, pak si to nekdo predela do Cecka, protoze algoritmus je stejny, zbytek je vec syntaxe. Je jasne, ze programator musi mit zaklady takoveto algoritmizace a schopnost v ramci techto moznosti premyslet.
Vemte si treba priklad, kdy se chcete naucit novy jazyk. Co znamena naucit se novy jazyk? Co se tyce syntaxe, je to jen par operatoru, nekolik ridicich prikazu, datovych struktur a typu + specialitek jazyka. Vec maximalne na odpoledne, pokud uz programujete v jinem jazyce, vec mozna na par hodin. Ve Smalltalku napr. vec nekolika minut. Jenze to neni to stezejni ohledne noveho jazyka, to stezejni je pak API, zpusob pouziti API, pouzivani knihoven atd. atd. Tedy vetsinou programovani stylem tohle pouzij takhle a tohle z toho vyleze. Pochopitelne musite vedet jak to spojit (naprogramovat celek). Nemusite znova psat knihovny pro pristup k databazi, protoze to mate hotovo atd. Nemusite znovu vymyslet algoritmy pro trideni fronty, praci s dynamickymi multidimenzionalnimi poli apod., protoze uz je to vymysleno a implementovano treba ... v objektech. Kdyz prijde do firmy programator, je sice hezky, ze vymyslel superrychly algoritmus pro bla bla, ale dulezitejsi je myslim, ze umi nalezt reseni a SESTAVIT vysledny program na zaklade prostredi, ktere ma.
Dle mych zkusenosti stravi programator az 60% casu cisteho kodovani studiem a pouzivanim rozhrani, podpurnych knihoven atd. (nemluvim o sobe :-). Zbytek pak koduje a vymysli (chcete-li algoritmizuje) to svoje (to co on vymysli), coz je podle mne v drtive vetsine sestaveni v ramci jednoducheho podminkovani, osetrovani chyb, hlidani stavu atd.

Avatar

Autor komentáře: MK

Datum vložení: 23.10.2002 10:02:01

Nerad se zapojuji do podobnych debat, ale tohle mi opravdu neda. Dvacet let se zivim programovanim. Setkal jsem se a programoval v nekolika desitkach ruznych jazyku, respektive jejich mutaci pro cilovou platformu. To co tu odeznelo je opravdu poplatne dobe a omezenosti vetsiny diskutujicich na svet PC. Teprve prechodem na jine platformy, programovanim driveru, pripadne embedded aplikaci pochopite, co to znamena algoritmizace. Ne postup poskladani komponent, ale vytvoreni obecneho postupu pro provedeni nejake cinosti. Je bezpredmetne, co pouzijete za jazyk. Podstatny je postup, metodika. A pokud nezvladnete analyzovat a definovat datove toky, coz je opet naprosto abstraktni zalezitost, tak muzete byt sebelepsi programator, ale vysledna aplikace bude pouze shlukem kodu, ale v drtive vetsine pripadu nebude optimalizovana pro svuj ukol.

Avatar

Autor komentáře: Petr Vostrý

Datum vložení: 23.10.2002 13:23:43

I když - už vzhledem k věku - tak bohate zkušenosti jako vy, naprosto s vámi souhlasím. Programovat opravdu není o tom, kolik člověk zná jazyků, ale spíš jak obře dokáže analyzovat problém. Otázka je, jak dobře analyzovat lze naučit ve škole.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 23.10.2002 17:14:05

Na tohle je snadná odpověď . Špičkový programátor v sobě musí spojovat schopnost analytického i syntetického myšlení, což je limitováno biologicky. Statisticky se tak dá zjistit, kolik programátorů bude špička, kolik průměr a kolik těch nádenníků. Čili výsledek je stejný jako třeba u muziky - komu není shůry dáno... ;-)

Avatar

Autor komentáře: Petr Vostrý

Datum vložení: 24.10.2002 10:32:33

A nějaký ten link na podobné výzkumy by nebyl ;-) ? A co příjímací testy na výše zmiňované IT obory, počítají s tím?

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 25.10.2002 16:04:01

Link by bohuzel nebyl, tyto informace jsou totiz tvrde placene - v Cechach se daji ziskat napriklad ze specializovane vedecke databaze Web of Science, ktera je ovsem tak draha, ze se k jejimu zakoupeni musela spojit vice nez stovka subjektu z akademicke oblasti (sparavou nasledne poverena AV CR ;-)

Co se tyce prijimacich pohovoru, jelikoz neexistuje statem rizena ani samoorganizujicic se standardizace, berou ohled jen na to, co se zda relevantni jejich autorum ;-)

Avatar

Autor komentáře: Matěj Frýba

Datum vložení: 8.11.2002 1:40:35

Jo a kdyby to eště ošetřil co do časový a pamětový složitosti, běhali by XPčka na P166 s ramkou 16MB. Ale že jenom pospojuje pár knihoven, vypadá to tak jak to vypadá.

Avatar

Autor komentáře: Hnojař

Datum vložení: 29.12.2002 2:58:45

No nevim nevim s tim naučením celýho jazyka za odpoledne to je dost přehnaný. Takový C++ se všema finesama to je na tejdny....

Avatar

Autor komentáře:

Datum vložení: 23.10.2002 17:16:08

Dovolil bych si poopravit tvrzeni:
Nemuzete na vysokych skolach ocekavat, ze se neco naucite.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 25.10.2002 16:06:01

<I>Nemuzete na vysokych skolach ocekavat, ze se neco naucite.</I>

...pokud o to nebudete sam mit aktivni zajem ;-)

Avatar

Autor komentáře: cermis

Datum vložení: 26.10.2002 21:04:43

Tak jakou školu mi můžete doporučit. Chci se zabývat hlavně programováním.

Avatar

Autor komentáře: Hekerle Vitezslav

Datum vložení: 16.1.2003 23:37:21

Na tohle je jen jedna skola - skola zivota. Na vysoke vas programovat nenauci, tam vas nauci jak se k programovani stavet. Samotne programovani je na vas - a koneckoncu, co se nenaucite vy, skola vam do hlavy nenaleje.

Avatar

Autor komentáře: x3

Datum vložení: 15.11.2002 11:55:06

Heheh... cetl jsem tenhle seznam pripominek pekne od zacatku a je toho uz moc, na FAVku autor clanku pozapomel - budiz, ale psat clanek o programatorskejch vejskach a nezminit se o FAVce, to mi prijde ujety... ale pokud nekdo dojde az sem, tak tady : <a href='http://www.kiv.zcu.cz/~brada/vyuka/ppi/' target='_blank'>http://www.kiv.zcu.cz/~brada/vyuka/ppi/</a> jsou primo stranky predmetu PPI na Fakulte Aplikovanych Ved na ZCU v Plzni... Taxetuzatimmejte... x3

Avatar

Autor komentáře: x3

Datum vložení: 15.11.2002 12:13:48

Pokud se chcete venovat programovani, muzu FAV doporucit. Absolvoval jsem. Jednoznacna vyhoda proti FEL, MFF & Co. je v tom, ze na to, abyste delali dobrej soft nemusite umet teorii mnozin ani teoretickou elektrotechniku. MFF/FEL jsou proste skoly, ktery jsou zamereny na MATIKU/ELEKTRINU a i kdyz se tam da delat programovani, tak vas stejne budou prudit alespon ze zacatku s tou MATIKOU/ELEKTRINOU, coz muze byt neprijemny. Zaklady je dobry znat, ale to na FAV dostanete taky (kdo vi o cem je rec, tak uzna, ze 6 povinnejch matematik je sice jen zaklad, ale na softwerare solidni). A fakt nevim, k cemu potrebuje programator znat treba Duhameluv integral... zatim sem ho nepotreboval...
<a href='http://www.fav.zcu.cz/' target='_blank'>http://www.fav.zcu.cz/</a>
<a href='http://www.zcu.cz/' target='_blank'>http://www.zcu.cz/</a>

Avatar

Autor komentáře: Petr

Datum vložení: 26.4.2008 21:22:30

Jsem student FELU a znam par lidi z FAV a MFF. A opravdu se mylis. Bez matematicke uvazovani opravdu kvalitni software delat nejde. POkud tedy nemyslis Html kod, jehoz tvorbu bych prirovnal ke kresleni v malovani. A k tomu ze si zatim nepotreboval integral, to je sice mozna pravda, ale tady nejde o to aby si celej zivot umel vse matematicky vyresit, jde o to aby ses naucil matematicky myslet. A proto take neprogramuji maliri, ci filozofove a nebo hudebnici na jejich prislusnych VS. A jestli chces tento zakladni princip poprit, pak bych chtel videt ty vase programy, ci systemy :-)

Avatar

Autor komentáře: Pavel Matoušek

Datum vložení: 11.12.2002 15:08:47

Jsem samouk a zabyvam se programovanim C++ a PHP. Proste aplikace a web. Jsem tedka v prvaku na FELu a ucime se PASCAL a elektriku a samy nezajimavy predmety.

Chci se zeptat jestli si myslite, ze se vyplati 5,5 roku studovat na skole a pak vylezt a umet to co tedka umim. Myslim pouze C++ a PHP. Nemyslim integraly apod. Prosim berte tuhle vetu s nadhledem...Dekuji

Jestli nebude lepsi spis se dale sam ucit a jit nekam pracovat a pomalu se vysplhat, pokud se bude clovek snazit. Co myslite vy co uz mate vysokou skolu?

Diky moc za odpoved.

Avatar

Autor komentáře: Dalibor Pešek

Datum vložení: 12.12.2002 7:27:59

Myslím, že pokud se budeš živit sám, tak je skoro jedno jakou školu máš. Pokud ale budeš zaměstnán tak ti jisté pozice ve firmě budou bez VŠ nepřístupné.

Avatar

Autor komentáře: jakub

Datum vložení: 30.12.2002 0:45:47

Bohuzel musim souhlasit, a co se programovani tyce, tak vam vsem musim rict, ze je temer UPLNE jedno jakou skolu budete studovat. Protoze rychle zjistite, ze co se nenaucite sami, to nemate. Btw: vim i od kamaradu, co studuji primo informatiku na ruznych skolach, ze ve skolach stale pascal a spol., zbytek c++, java, phpko apod. doma nebo primo nekde jako privydelek - tam jde navic ihned o praktickou aplikaci ;)

Vzdycky, kdyz mi nekdo rikal, ze VS je jen kvuli titulu, tak jsem mu rikal, jakej je blazen a ze to neni pravda, ale po trech letech zatim musim dat za pravdu.

Nevim, jestli jsem to tady uz nepsal, ale prinosny predmety spocitam na prstech u ruky a z tech ostatnich je z celeho roku prinosna tak 1 hodina.

Fakt je, ze je to hodne o lidech a ja jsem za kazdeho kvalitniho, ktereho na vejsce potkam cim dal vic vdecnej.

Avatar

Autor komentáře: jakub

Datum vložení: 30.12.2002 0:49:36

jeste jsem jaksi opomenul resume:

smysl proc studovat:
- titul
- par dobrejch predmetu
- kamosi
- jakysi rozhled (spis vim, ze to existuje i kdyz o tom vim vcelku prd)

presne podle dulezitosti v tomhle poradi (obcas se akorat prohazuji prvni, druhy, treti a ctvrty smysl studovani ;))))

Avatar

Autor komentáře: Štěpec

Datum vložení: 6.4.2003 20:37:48

Už se k tomu začínám také přiklánět, a to jsem teprve ve 2. ročníku na ČZU PEF obor,informatika. Takže bych se jen stručně vyjádřil k této "univerzitě".

Kvalita výuky "počítačových předmětů", kterých je jak šafránu, je dost mizerná. Co se týká výuky programování, tak na této škole bych mohl klidně sám přednášet nebo alespoň cvičit... A to nejsem zdaleka žádný expert... Celý rok se vyučuje jazyk C, přitom by se to dalo krásně probrat v jednom semestru... Skladba předmětů je úplně na hovno a když už mám možnost vybírat volitelné předměty, tak mám na výběr jen samej marketing, ekonomii - informatika veškerá žádná... Co mě zaráží je, že ekonomický obor si může vybírat předměty jako je Tvorba webů a informatici si to vybrat nemůžou... Prostě bordel nejvyššího kalibru. Takže na této škole Vás podle mě nenaučí programovat ve smyslu "splácat fungující program" natož naučit programovací techniky a metody vedoucí k tvorbě dobrého softwaru... První 3 roky na této škole je prostě jen přežívání a čekání na poslední 2 roky, kde si už student může vybrat co mu vyhovuje... To je docela blbý ne?

Avatar

Autor komentáře: Petr

Datum vložení: 26.4.2008 21:10:20

TVUJ nazor je velice naivni. Nezobecnuj nezobecnitelne. Zkus se podivat na nejakou prednasku na CVUT FEL z Oboru kybernetika a uvidime co budes rikat potom. Ovsem jestli si z hnojarny ci z jine ekonomky potom TVUJ nazor, ze skola je pouze o titulu chapu. Ale rozmysli si to nez neuvazene odpovis

Avatar

Autor komentáře: Zdenek Kubenka

Datum vložení: 29.12.2002 20:57:10

bodej na to a bez na <a href='http://fis.vse.cz' target='_blank'>http://fis.vse.cz</a>, tam ti uznaj matiku a podobny blbosti a mas po trech letech na Bc. vystarano s podstatne mensim naporem.

Avatar

Autor komentáře: pepprman

Datum vložení: 9.1.2003 20:15:45

Docela rád bych znal názor současných nebo bývalých studentů Univerzity Tomáše Bati na kvalitu výuky, její náročnost....Za nedlouho se budu rozhodovat, kam na výšku.
dík

Avatar

Autor komentáře: Misha

Datum vložení: 18.2.2003 0:37:40

Programováním se zabývám jen okrajově, dělal jsem bc. studium na fakultě multimedialnich komunikaci UTB, ovšem ne grafiku, která je tam špičková (ovšem člověk musí počítat s tím, že grafika není pouze elektronická, DTP a web, ale hlavně to musí mít člověk v ruce). Každopádně grafika z UTB je podle mě cesta do špičky v oboru.

Avatar

Autor komentáře: Nill

Datum vložení: 18.3.2003 16:55:55

Mel jsem zajem o studium reklamni tvorby na UTB, bohuzel se nezadarilo. Tedka studuju informacni management na UHK a jsem celkem spokojenej. Grafice se samozrejme venuju dal, i kdyz zazemi takove skoly by se mi hodilo. Rad bych se zeptal na spickovy lidi, kteri ten obor vystudovali. Myslim nektere na urovni napr. zakladatelu Isolate.cz, mimo.cz nebo treba Aleše Najbrta.

Avatar

Autor komentáře: Nill

Datum vložení: 18.3.2003 16:56:04

Mel jsem zajem o studium reklamni tvorby na UTB, bohuzel se nezadarilo. Tedka studuju informacni management na UHK a jsem celkem spokojenej. Grafice se samozrejme venuju dal, i kdyz zazemi takove skoly by se mi hodilo. Rad bych se zeptal na spickovy lidi, kteri ten obor vystudovali. Myslim nektere na urovni napr. zakladatelu Isolate.cz, mimo.cz nebo treba Aleše Najbrta.

Avatar

Autor komentáře: Ota Kratky

Datum vložení: 27.2.2003 14:02:52

Vážení,
dovolte, abychom Vám nabídli řadu školení <B>programování v jazyce JAVA </B> a to od začátků až po J2EE.
Více na našich webových stránkách.
URL: <a href='http://www.amaio.cz' target='_blank'>http://www.amaio.cz</a>

Avatar

Autor komentáře: Ondrej

Datum vložení: 22.3.2003 20:20:33

Na titulek clanku je jasna odpoved - do zahranici. Dle lidi, kteri tam studovali a znam je, je to trosicku (vice) jiny pristup, opravdu neco umeji, a ne jako stáda informatiku v Cechach, coz jsou ze 75% jen dosti neschopni pocitacovi magori, kteri stejne nejvice ve volnem case hraji hry (takova byla realita na Fakulte aplikovanych ved Zapadoceske univerzity v Plzni - obory "Inzenyrska informatika" nebo podobne...). Po jejich boku jsem na koleji stravil nemalo casu... Ale rekl bych, ze za to muzou predevsim prijimacky, a stav ceskeho vysokeho skolstvi. Prednasejici a podobne jsou katastrofa, navic i ten obor je maximalne o matice a minimalne o pocitacich, a podobne. Zadna snaha o modernost a poznamenanost modernimi technologiemi, nic takoveho. Proste ubohost. Skoly k nicemu. Stejne ty lidi tu skolu udelaj a pak se museji vsechno naucit znovu, nebo jinak - znam XY programatoru v PHP a databazich, kteri nemaji zadnou technickou VS, a delaji na HPP ve velkych firmach, par z nich i jako hlavni PHPckari. Bez problemu. Zadnou takovouhle matematickou skolu nepotrebovali, a ja sam nechapu, o cem ty skoly jsou... Vlastne ted uz ani nevim o cem jsou VS v cele CR.

Avatar

Autor komentáře: Jan Fiala

Datum vložení: 9.5.2003 12:25:03

Vysoka škola není od toho, aby s tebe udělala "vysokého" programátora. Je od toho, aby tě naučila přemýšlet, studovat a dala ti teoretické základy, které pak PHP-čkářům o kterých píšeš chybí a musí to těžce dohánět.

Avatar

Autor komentáře: slamiq

Datum vložení: 9.5.2003 14:15:41

zdravim, za rok chci jit na vysku ale nemohu se rozhodnout mezi fit.muni nebo fit.vutbr ?? chci delat hardcore informatiku - programovani v cecku a ve vsem moznym..., mate zkusenosti? co by mohlo byt lepsi? tedka delam slobopr. ve zline, zkusenosti c,c++,php+mysql,pascal,java...
thx vsem.

Avatar

Autor komentáře: SonIX

Datum vložení: 3.12.2003 15:46:12

Studuju druhym rokem novou fakultu FIT na VUT a reknu to takhle: Mrzi me, ze jsem si tenkrat nevybral Masarycku (prijimacky jsem udelal, ale nasledovala spatna volba...). Na Masarycce jsou vetsi moznosti a vice casu na studium.

Avatar

Autor komentáře: Fikeis

Datum vložení: 22.12.2005 22:22:47

jdi na fit....tam tě rozhodně programovat naučí....mttě projektů třeba jako i překladač na 15tis. řádků tad. v týmu...pro programátora jasná volba - bacha assembler, fyzika aspol není vyjímkou...já tam studuji v prváku a docela magořim:(

Avatar

Autor komentáře: Fikeis

Datum vložení: 22.12.2005 22:22:50

jdi na fit....tam tě rozhodně programovat naučí....mttě projektů třeba jako i překladač na 15tis. řádků tad. v týmu...pro programátora jasná volba - bacha assembler, fyzika aspol není vyjímkou...já tam studuji v prváku a docela magořim:(

Avatar

Autor komentáře: petr cerny

Datum vložení: 25.12.2005 13:01:32

ROZHODNE NEDOPORUCUJU fit.vutbr. Je to bohuzel fakulta, ktera pouze zije ze jmena VUT, plna nekompetentnich lidi v cele s prof. Hruskou. Neuveritelny bordel ve vsem moznem, doporucuju jit nekam jinam...

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 13.5.2003 20:53:17

Tuhle školu bych doporučil, pakliže nechcete dostudovat. Totiž děkan vzal za úkol nabrat do prvního ročníku opět o 100 studentů více skoro tedy 600 ale úkolem profesorů jak jsem se dočetl v jedné směrnici, kterou jim děkan asi poslal, je doporučení je vytřídit. A kolikže studentů končí úspěchem na téte fakultě? Myslím si že do 100 a možná míň.

Avatar

Autor komentáře: astarte

Datum vložení: 5.12.2003 12:48:02

neni lepsi dat sanci vice lidem, aby se za prvni rok ukazalo, kdo o tuto skolu opravdu stoji?

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 6.12.2003 13:55:16

po pravde.. ne. Takhle je to ztraceny rok ktery muzete stravit treba na vse. Nejhorsi je ze to ucivo samo o sobe neni tezky.. Osobne sem cekal matiku vic na mozek s tim ze kdyz se clovek nasroti tak to nejak da.. Jenze ja vsemu chapu.. a zacinam mit docela blby pocit...... ;) .Nicmene skola je super anglina lepsi nez sem cekal, a uz od zacatku si muzete vybirat jaky predmet chcete-neni problem zacit javou nebo c++ . Spis me stve povinny haskell na ktery nejspis zapomenu tyden po zkousce (po splnene ;)

Avatar

Autor komentáře: Jeniik

Datum vložení: 6.12.2003 19:29:57

No za tu matiku muze clovek jmenem Kadourek, ktery se proslavil obetovanim svych uspor k tomu, aby zaloboval o zmenu ustavy a umoznil tak treti zvoleni Vaclava Havla prezidentem. A to s nim pravdepodobne nikdy nemluvil... Je to proste vzdelany odbornik, ale taky naprosto nepouzitelny kantor. Vyzadovat po studentech pri zkousce z matematicke logiky doslovne citace skript muze proste jenom blazen. Mam velike stesti v tom, ze jsem dosahl bakalarskeho titulu bez nutnosti studovat predmety tohoto muze.

Jinak muzu FI doporucit vsem, kteri si nemysli, ze informatik musi umet pracovat se triceti ruznymi nastroji bez pouziti manualu, ale spise clovek, ktery je schopen si ten manual rychle precist a pochopit... A teoreticky informatik by navic tyhle nastroje mel byt schopen vyvijet a psat k nim i ty manualy, ze...

A z osobni zkusenosti musim rict, ze fi.muni neni tezka skola, pokud clovek neni naprosty blazen, nebo pokud neni tim nestastnikem, ktery se musi vsechno naucit spise, nez pochopit... Ja jsem toho dukazem, nikdy jsem se nepredrel a za idealni ctyri roky jsem bakalar ;-)))

Tak si ty moje "zvasty" nejak preberte... ;-)

Jeniik

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 8.12.2003 19:41:31

nastesti je tedka matika pisemna.. takze citace (snad) nehrozi. Nicmene mam pocit ze existuje jakysi trend zlehcovani uciva x Pritvrzovani pozadavku.. takze ve vysledku to vyjde nastejno.. jen s toho ma clovek blby pocit .. jak na tomhle sem moh vyletet.. apod.

Avatar

Autor komentáře: astarte

Datum vložení: 9.12.2003 10:52:42

ovsem jak takovou vec muzete vedet dopredu, jestli tato skola splni vase ocekavani nebo ne.. podle mne se urcite lepe ukaze kdo o tuto skolu opravdu stoji a ma zajem ji dodelat za pul roku studia nez za tri hodiny prijimaciho testu

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 10.12.2003 12:53:32

To je imho pekna zhovadilost... Prijimacky by mely byt nasazene tak aby vam bylo jasne na jakou skolu mate a na jakou ne. Zde je ovsem studium o mnoho tezsi nez prijimacky. S takovou spoustou prijatych se vam u zkousek kde casto zalezi spis na stesti nez na znalostech muze snadno stat ze zustanete pod carou- a to bez ohledu na to jak moc o skolu stojite.

Avatar

Autor komentáře: astarte

Datum vložení: 10.12.2003 16:25:58

vidite, ja studovala na fimu v dobe, kdy jeste nebrali o tolik vic lidi, a vim o spouste lidi, kteri se behem prvaku rozhodli, ze tohle neni skola pro ne.. a u prijimacek tak treba zabrali misto nekomu, kdo by mel zajem studium dokoncit ..

Avatar

Autor komentáře: jakub

Datum vložení: 11.12.2003 0:26:39

Je temer uuuuplne jedno kam pujdete studovat, temer vzdy bude Vas budouci uspech zalozen na samostudiu (bohuzel trpka pravda). Je nutny se pripravit na to, ze narazite na spoustu "sympatickych" lidi, kteri Vam studium budou naprosto "programove" zprijemnovat. Osobne si vazim kazdyho ucitele, ktery tedy aspon neco plodneho za ten semestr zmini.

Avatar

Autor komentáře: Renáta Dlouhá

Datum vložení: 8.9.2008 13:55:28

Dobrý den, četla jsem vaše komentáře. Mnozí z vás tady řekli, že nezáleží, na jakou školu člověk chodí. Já se rozhoduji mezi Ostravskou u., Slezskou u. a Univerzitou Palackého v Olomouci. Předměty oboru Informatika se přece jen trochu liší, i když je to stejný obor. Poradí mi někdo? Děkuji!!!

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz