Starší komentáře ke článku: Mikroplatby - cesta k placeným službám

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Jiří Němec

Datum vložení: 5.9.2001 10:12:18

Snaha o zavedení dalších plateb za internet je, soudím, plně srovnatelná s tím, že by někdo chtěl zavádět mikroplatby zemědělcům za pšenici při každé koupi rohlíku.

Uživatelé internetu totiž už platí. Platí dokonce na několika místech několika různým "poskytovatelům".

Platí za HW, který pro pouhou možnost připojit se, mít musí.

Platí za SW, ze stejného důvodu, a za ten platí dokonce i ti, kteří se ani k internetu se svým HW připojit nechtějí (cena Windows zajisté obsahuje i cenu za IExplorer).

Platí měsíční fix svému ISP. Zatím tedy asi dost lidí využívá bezplatné připojení, ale je jasné, že to nepotrvá věčně.

Platí tomu, kdo je připojuje. Málokdy fix, málokdy za objem dat, nejčastěji za čas. A ten čas není ani závislý na objemu dat.

A teď ještě další platby? Copak by nebylo jednodušší, aby za vše platil uživatel najednou? Jistě by nebylo neřešitelné, aby se o tu jednu platbu podělili ti, kteří jsou v celém řetězci od autora po brouzdala.

Zdá se mi, že by to bylo jednodušší, než různé platby různým článkům toho řetězce. Za rohlík také platíte jednu částku a nedělíte to do několika plateb, jednu mlynáři, jednu pekaři, jednu dopravci, jednu prodavači.

Mikroplatba za obsah? Proč ne? Ale jen když se potom poskytovatelé dohodnou a bude to jediná platba za užívání internetu. Kdo bude požadovat platbu za otevření stránky, ať z té platby také zaplatí (nejméně) ISP a spojům, ať v tom řetězci nejsou další příjemci plateb, další účtování, další, pro uživatele nepříjemné až obtížné, sledování nákladů.

Avatar

Autor komentáře: baloo

Datum vložení: 5.9.2001 10:33:29

pane Nemec,

vas prispevek povazuji za zcela mimo misu. Pro srovnani Vam uvedu priklad motoristy, ktery by podle Vaseho obchodniho uvazovani nemel platit dalsi platby kdyz uz si kupuje HW - auto, pak musi platit servis, benzin, dalnice, mytne a jine sluzby. Podle Vas by to mel mit vsechno sectene a zaplatit to asi v podobe auta a at se pak vsichni rozdeli :-))) . Stejne tak je nejvetsim nesmyslem chtit aplikovat pro internet jine nez odzkousene a realne obchodni modely. Proste internet potrebuje jednoduche transakce, aby tyto obchodni modely mohly byt zavedeny, jinak dalsi rozvoj bude porad zcestny a ziveny nejakou bublinou a vidinou, ktera uz bohudik na internetu praskla.

Avatar

Autor komentáře: Jiří Němec

Datum vložení: 5.9.2001 15:01:19

Mimo mísu? Snad mimo vaši, ať už tou mísou myslíte cokoliv.

Píšete: <I>"Stejne tak je nejvetsim nesmyslem chtit aplikovat pro internet jine nez odzkousene a realne obchodni modely."</I>

Jeden odzkoušený a reálný model je ten, který jsem použil v příkladu, ten používaný u rohlíků. Zaplatím za rohlík a nestarám se o to, jak se o mnou zaplacené rozdělí prodavač s pekařem, pekař s mlynářem, mlynář se silem, silo se sedlákem atd. Stejný model se používá i pro noviny nebo biograf, nehledě už na to, že na téměř všechno běžné zboží. Zaplatím za to, co dostanu. Jenom jednou.

Jiný odzkoušený a reálný model je používán pro veřejné služby TV a rozhlasu. Zaplatím za možnost odebírat "zboží". Nestarám se o to, jak se podělí všichni, kteří jsou k produkci a rozšíření jejich "zboží" potřeba. Stejný model se používá i pro placené TV kanály. A vlastně také za zdravotní služby. Zaplatím za možnost něco odebírat. Jenom jednou (za nějaké období).

Takže když píšete <I>"proste internet potrebuje jednoduche transakce, aby tyto obchodni modely mohly byt zavedeny"</I>, tak nechápu, proč považujete za "mimo mísu" názor, který nechce nic jiného, než ty vámi požadované "odzkoušené a reálné" a navíc "jednoduché" obchodní modely a transankce.

Takže, když už chcete anonymně, tak snad raději medvídek Pooh, než moudrý medvěd Baloo.

Avatar

Autor komentáře: Pavel Simek

Datum vložení: 5.9.2001 19:12:04

Zapomínáte, že ten pekař s mlynářem a zemědělcem si meziprodukty mezi sebou prodávají (to je princip fungování kapitalismu, ne?). Poskytovatel obsahu si s poskytovatelem připojení nemá co prodávat. Leda že byste chtěl z internetu udělat takovou velkou "Novu OnLine". Internet není žádná služba, je to model reálného světa se vším všudy, tak by podle toho měl taky vypadat. Zkuste změnit úhel pohledu z konzumenta na producenta - napíšete román a chcete ho dát k placenému stažení na web. Proč byste se měl s někým o něčem dohadovat?

Avatar

Autor komentáře: Jiří Němec

Datum vložení: 5.9.2001 20:50:44

Proč tedy pro "model reálného světa" hledat a vymýšlet nějaké novoty. Když ten váš autor napíše román, zprostředkuje mu vydání a cestu ke čtenáři vydavatel. Nebo vy, když si chcete přečíst Černé barony, jednáte se Švandrlíkem?

To už byste mohl přímo chtít, pro "zjednodušení", aby tomu autorovi jeden čtenář koupil housku a druhý párek, aby měl autor být z čeho živ. Třetí by dodal hořčici v naturální podobě a čtvrtý by poslal pivo, ne?

Avatar

Autor komentáře: Michal Tuláček

Datum vložení: 5.9.2001 22:58:47

Ten model distribuce ceny je na I-netu v podobe platby bezplatnym ISP. Ti maji podil z tel. poplatků.
Ale pokud chcete aby se to delilo jeste dal, reknete mi jak zaplatite serveru v americe - nebo ne tak daleko, staci na slovensku.

Muzeme zavest zdruzeni eOSA. To pak ale bude mit stejne problemy jako OSA soucasna - ja jsi du kopirovat svuj text a palitm za to ose poplatek, ktery udajne jde autorum. Co ti autori stranek nizsiho vyznamu, maji prece taky pravo. Nebo nas chcete osidit ?!?

Mimoto by to znamenalo monitoring vsech akci na netu - a to jsou nejen zajimava ale i draha a nekdy i choulostiva data (pro nekoho). Pak tu zavedeme cenzuru pro ty co neplati.

Ja jsem take autor stranek. Mam stesti ze jsem vyrobce ne provozovatel, takze sve dostanu. Angazuji se ale i v prozovu jinych - poradte mi na koho v Czech Telecom se mam obratit se zadosti o podil z prodeje telekomunikacnich sluzeb. Tim ze mam stranky jim prece zvysuju prijmy, protoze ma nekdo duvod kvuli me zustat dele na netu.

Shrnuto - vas pozadavek je absurdni - model rohliku tu nepude, pokud chceme internet takovy jaky je. Pokud ne, vystehujte se prosim do Afghanistanu, kde s tim nebudete mit problem, protoze tam internet oficialne zakazali.

S pozdravem M. Tulacek

Pozn.: Autor nizsiho vyznamu - to je ten co nema domenu, nema profi stranky, nema nic podobneho, ale ma stranky... jak urcite jeho podil??

Avatar

Autor komentáře: Miroslav Kučera

Datum vložení: 6.9.2001 8:24:07

Zdravim vas,

zaujala me vase veta:

"Muzeme zavest zdruzeni eOSA. To pak ale bude mit stejne problemy jako OSA soucasna - ja jsi du kopirovat svuj text a palitm za to ose poplatek, ktery udajne jde autorum. Co ti autori stranek nizsiho vyznamu, maji prece taky pravo. Nebo nas chcete osidit ?!?"

ALe na Internetu se prece da zjistit podil, respektive mnozstvi ctenaru, ktere dany server ci web navstevuje a podle toho delit kolac financnich mikroplatebnich prostredku. Proste - jedna organizace, kde se zaplati mikroplatbami nejaka castka, treba 30-50 Kc/mesicne a tito uzivatele by tak mohli mit pristup "zdarma" na clenske servery v systemu. Dlouho jsem ale nad tim nepremyslel, zdali by to vubec bylo mozne, snad neplacam nesmysly :)

Avatar

Autor komentáře: Michal Tuláček

Datum vložení: 6.9.2001 22:07:24

Ale tu statistiku si nemuzete vest sam - <B>vy se s nekym delite o penize</B>, tzn musi byt centralni registr. A ten tvori mocny soubor dat, ktery se da vyuzit i k jinym ucelum. Co kdyz se treba prijde na to, ze nekdo vlivny si prohlizi porno servery - ceske bulvary by po tom jen hmatli, a dalsi pripady se najdou jiste taky...

Nebo si to muzu vest sam a podle modelu rohlik to fakturovat jednotlivym poskytovatelum... Uz se tesim na reakce CzechTelecomu, Contactelu, Cesnetu apod.... A pokud to prijmou, tak se teste na to co nafakturuji oni Vam...

Avatar

Autor komentáře: Pavel Šimek

Datum vložení: 6.9.2001 1:18:16

S vámi je fakt legrace. Jistě, že obvykle jako autor románu s ním nepůjdu na web sám, ale spojím se s internetovým vydavatelstvím, což může být malinká firma, která za tímto účelem provozuje aplikaci. A toto vydavatelství by podle vás mělo mít společnou kasu s konkurenčími vydavatelstvími a milionem dalších nesourodých subjektů na internetu. Co takhle přejmenovat internet na eKolchoz?

Avatar

Autor komentáře: Miroslav Kučera

Datum vložení: 5.9.2001 18:05:37

V podstate, kdyby se vsechny vyznamne ceske servery spolecne domluvily, ze zavedou najednou na svych serverech placeny pristup, treba ve vysi 30-50 Kc mesicne, coz neni vubec zadna hruza, IMHO by se mikroplatby u nas poradne rozsirily.

Avatar

Autor komentáře: Karel Černý

Datum vložení: 5.9.2001 21:09:02

Vazeny pane Kucero,
nesdilim Vas optimismus. Skoda, ze nepisete co konkretne znamena slovni spojeni vyznamne ceske servery. Pokud dnes vyhledavam informaci tak pouziju vyhledavac Google.com a ke zdroji informaci se obvykle dostanu. Pokud mam zajem o specializovane informace tak zaplatim to je jiste. Prikladem nam muze byt CTK, o ktere vim co mohu ocekavat. Pokud by se vsak jednalo o zpusob rad to zjednodusene znamena: ¨Potrebuji poradit jak mam za pomoci PHP vytvorit Knihu navstev" a za tuto informaci zaplatim mikroplatbou tak proti tomu nic nenamitam jedna se o praktickou zalezitost...

s pranim pekneho dne
Karel

Avatar

Autor komentáře: Miroslav Kučera

Datum vložení: 6.9.2001 8:19:11

Zdravim vas,

jednalo by se hlavne o ceske oborove servery, jmenujme treba Mobil.cz, zive, interval, namodro, root, lupa atd., proste servery, kde informace, o kterych pisi, nenaleznete nikdo jinde v cestine.

Servery ovsem musi mit nejaky kredit u ctenaru a kvalitni clanky, aby se ctenari "necitily" zrazeneni. V normalnim svete platite za informace (napr. tisk), tak proc toto nevztahnout i na internet, byt v mensi financni mire?

Avatar

Autor komentáře: Karel Černý

Datum vložení: 6.9.2001 22:53:37

S tim nelze nez souhlasit.

Avatar

Autor komentáře: Ondřej Munčinský

Datum vložení: 18.9.2001 1:15:21

Podle mého názoru jsou mikroplatby perfektní věc. A vůbec - zvykněte si za (kvalitní nebo těžko dostupné) informace platit.

Uvědomte si, že internet je pouze komunikační prostředek. Nic víc. Je to prostě komunikační prostředek, stejně jako osobní setkání, telefonický rozhovor, nebo televize (to je jednostranný prostř.).

Objevují se zde názory, že by internetový obsah měli financovat ISP - to si snad děláte legraci, ne ? Uvědomte si, že informace mají také svou cenu, stejně jako třeba oběd, mikrovlnka, nebo auto.

Avatar

Autor komentáře: Michal Tuláček

Datum vložení: 18.9.2001 20:24:18

Konečně normální názor.... gratuluji a přidávám se k němu...

Avatar

Autor komentáře: Bedrich Listopad

Datum vložení: 28.9.2001 3:30:44

Jak muzete seriozne psat o Directpay jako platebnim systemu, kdyz za nekolik mesicu sveho fungovani je vyuzivan 10-ti firmami z cehoz min. 3 vlastni sam provozovatel?

Avatar

Autor komentáře: S4T4N1K

Datum vložení: 21.8.2002 18:37:39

Mikroplatby? No jistě, už dlouho bylo prohlížení intenetu zadarmo a přeci jenom lidi chtěji pení¨ze. Např odesílání sms zadarmo je úplně fantastická věc a proto bohužel často zneužívaná(sms bombing) kdyby 1sms=10h tak by se sms bombing nevyplatil :-)

Jediný co je tady drahý je ten posranej, pitomej, blbej, debilní a všemi surfaři nenáviděnej českej telecom tedy prasecom. Voni jsou asi nahlavu ne? Kdyby 1hod inteneru stála 5Kč při paušálu 400Kč(homeless internet) a bylo v tom dalších 20hod zdarma tak bych si možná mikroplatby pořídil a i vám(Intervalu) něco poslal. Klidně 10kč za pěknej článek. Vy si to zasloužíte. A myslim že i ostaní lidi by vás taky podporovali. Ale kurva když Internet měsíčně vyjde na 1000Kč a z toho zkoro polovina je paušál tak to asi nemaj lidi náladu :-((

Ale ten zkurvenej prasecom si zaslouží akorát akci Utržené sluchátko proti tel budkám(naše reakce na zdražování).

ale ná to nesere my máme internet zadarmo, my si surfujem na účet prasecomu. Máte taky zájem? <a href='http://anticom.stb.cz' target='_blank'>http://anticom.stb.cz</a>

zdraví Vás Sataník.

Avatar

Autor komentáře: Tomáš Kučera

Datum vložení: 18.2.2005 15:13:37

Českým internetem už prošla celá řada subjektů, které se snažily vytvořit systém použitelný pro mikroplatby. Jedním z hlavních důvodů, proč tyto snahy byly doposud vždy jen dočasné, byl dle mého názoru mylný pohled na funkčnost mikroplateb. Základní podmínkou, aby mělo vůbec smysl něco zpoplatnit, je, aby byli lidé ochotni za daný obsah a/nebo službu zaplatit. Tato ochota se tu neobjevila hned z několika důvodů. Zmínil bych alespoň ty, že virtuální účty pro obyvatele České republiky nepůsobí moc důvěryhodně, celá transakce se tím zbytečně prodlužuje a vždy jde o vložení nějaké částky, o které se dopředu neví, jestli se celá využije a podobných důvodů je ještě mnohem víc. Proto bylo vždy snazší jít od zpoplatněného obsahu a/nebo služby pryč a pokračovat v hledání někde jinde. Tuto situaci mohl změnit pouze systém, který z žádných virtuálních účtů nevychází. Průlomem by pro mikroplatby na českém internetu mohl být systém umožněný mobilními operátory, který je nabízený na stránkách SMSDEN.COM. Tento systém vychází z platby prostřednictvím SMS. Komukoliv, kdo se chce dostat ke zpoplatněnému obsahu a/nebo službě, tedy stačí poslat jednu SMS a následně se mu automaticky nabídne možnost stahování obsahu atd. Peníze za tuto platbu se buď hned strhnou z kreditu a nebo navýší na měsíční vyúčtování. Jde tedy už o zavedený systém, se kterým lidé přicházejí běžně do styku a tedy k němu mají plnou důvěru. A také protože jde o platbu nejrychlejší, jednorázovou a s malými částkami, lidé nemají problém ji využít spíš, než aby hledali něco, co právě našli.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz