Starší komentáře ke článku: Odstraňte bariéry svého webu - tabulky

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: ?

Datum vložení: 3.6.2002 7:51:48

A co starší prohlížeče!? Ty se dneska taky používaj, já vym vy byste všechno nejraději optimalizovali pro ten zkurvenej Mrkvosoft Errornet Exploder kterej je na hovno protože
furt padá. A pod linuxem jde jen Netscape a Konqueror a každej zrovna nemá nejnovější verzi. Tabulky jsou asi podle mě nejlepším prvkem jak vytvořit stránku a CSS nejlepším prvkem jak ji dodat vzhled.

Avatar

Autor komentáře: !

Datum vložení: 3.6.2002 8:34:44

<a href='http://www.mozilla.org/' target='_blank'>http://www.mozilla.org/</a>

Avatar

Autor komentáře: P. Janda

Datum vložení: 3.6.2002 15:58:38

Take nejsem nadsen z dominace MS, ale mne MSIE napada. Vyladte si tu svoji sunku.

Avatar

Autor komentáře: Krimak

Datum vložení: 29.6.2002 9:12:38

Zkuste si nainstalovat Mozillu. Nechapal jsem drive proc nekteri nadavaji na Explorer. Ted to jiz chapu. Beznemu uzivateli Explorer staci a nevedi mu vsechny ty drobne mouchy.

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 3.6.2002 8:40:09

- to, ze IE pada vam, neznamena, ze pada vsem,
- pokud vim, pod linuxem je mozne provozovat Moziilu a mam pocit, i Operu,
- to, ze nekteri uzivatele maji totalne zastarale prohlizece (NN 4.xx) je jenom jejich problem.

Avatar

Autor komentáře: Csss

Datum vložení: 3.6.2002 9:38:38

Posledním odstavcem jste jenom ukázal, jak jste buď arogantní, a nebo naprosto neznalý věci. Proč používají někteří NN4.x nebo MSIE4.x? Prostě proto, že je používají v práci, kde mají Pentia 75 s 16 MB paměti, a kde:

1) např. Mozillu či Operu si instalovat nesmějí (vnitropodnikové směrnice)
2) nové verze prohlížečů by byly strašlivě pomalé (MSIE5.x, a už vůbec nemluvím o NN6.x) - mimochodem Mozilla mezi strašlivě pomalé prohlížeče rozhodně patří taky - výjimkou je snad jedině Opera

P.S. Vím o čem mluvím, znám podrobně všechny výše uvedené prohlížeče

Uživatele s nějakým handycapem je samozřejmě jedině správné podporovat a usnadňovat jim život, ale nemělo by se (zatím) zapomínat i na ty, kteří prostě nemají na koupi (ať už firmy nebo jednotlivci) nového počítače.

A protože webové stránky již dlouhou dobu tvořím (v Notepadu - forever), vím zcela jistě, že jde skloubit oboje - sice to dá trochu zabrat, ale jakmile se do toho člověk dostane, už je to pro něj běžné a jde to jako na běžícím pásu.

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 3.6.2002 13:50:31

Zdravim anonyma,

me je ale prece uplne jedno, z jakeho duvodu nepouzivaji lepsi prohlizece. Pokud maji problemy se zobrazovanim nekterych stranek, porad je to jejich problem, neni to problem tvurce stranek. Soucasnym standardem je XHTML 1.1 a CSS 2. Pokud je na strankach pouzije, a vam to nepojede tak, jak to jede v modernich prohlizecich, tak se neni cemu divit. Pokrok jde stale dopredu a to nejenom na webu.

Jestli ma nekdo P75, a nejedou mu tam soucasne moderni pocitacove hry, tak to je jeho problem, a nikoli problem tvurce her. Stejne je to tak na webu, s tim rozdilem, ze zastarale prohlizece stranku stejne zobrazi, casto v prekvapive pouzitelnem tvaru (zejmena pokud je pouzito CSS a nikoli tabulky). To je proste fakt, a zadna arogance s tim nema co delat...

To, ze delate weby v Poznamkovem bloku znamena, ze si rad pridelavate praci. Ja delam weby v Homesite a moje produktivita je mnohem mnohem vetsi nez v Poznamkovem bloku.

Abych to shrnul, vas odstavec:

"Uživatele s nějakým handycapem je samozřejmě jedině správné podporovat a usnadňovat jim život, ale nemělo by se (zatím) zapomínat i na ty, kteří prostě nemají na koupi (ať už firmy nebo jednotlivci) nového počítače. "

znaci, ze vubec nechapete o co jde. Proc byste mel nekoho podporovat (tedy uprednostnovat) a nezapominat na uzivatele se starsim PC? Tvorte stranky v cistem HTML a CSS a nemusite nikoho uprednostnovat. Stranky se zobrazi naprosto vsem, i tem s NN 3.0 :)

Avatar

Autor komentáře: hal

Datum vložení: 3.6.2002 14:10:52

presne tak, mam rovnaky nazor.

Avatar

Autor komentáře: Csss

Datum vložení: 3.6.2002 16:43:23

1) Nevím proč bych měl psát pod jménem, když to stejně nikomu nic neřekne
2) Přesně to je ta arogance - starší prohlížeče ať už z jakéhokoliv důvodu jsou problém uživatele, nikoliv tvůrce stránek - pěkná hovadina - tj. mám přesně opačný názor - ale ten váš vám samozřejmě neberu, aby nedošlo k mýlce
3) Sice je pravda, že mi stránky dají v Notepadu možná více práce (ale jen o zlomek - nedělám žádné mamutí projekty), ale zase mám z toho kód, ve kterém se vyznám i za rok, čistej, bez různejch naprosto nepotřebnejch parametrů. Prostě HomeSite nebo dokonce WYSIWYG FrontPage nesnáším.
Nebo dokonce Word - Ulož do HTML - strašný!!!
4) Dobře, odbočíme. Hry - nemluvil bych o Pentiu, ale třeba že různé nové hry nejedou na PIII 800 ale až na PIII 1000 je pitomost, a je to jen v rámci kartelových dohod mezi tvůrci her a tvůrci hardwaru - a na to jim s prominutim ...
5) Stránky se s HTML a CSS zobrazí naprosto všem, pravda, ale těm třeba s NN4 jako pouhý hnusný neformátovaný text, já jsem samozřejmě mluvil o tom, aby se stránka zobrazila jakž takž stejně v NN4.x i MSIE6 - a váš nesouhlas s tímto mě tedy vůbec nezajímá, dělejte si stránky třeba jen pro MSIE9.0, s Flashem, Javou, a v NN4 ať se na stránce zobrazí jen: "Tato stránka je optimalizována jen pro MSIE9.0!!! Je vidět že vy ho nemáte, tak máte smůlu, místo zajímavé a hezky udělané stránky vám ukážeme jen holý neformátovaný text. Je to vaše chyba, pitomci..."

Ještě jednou, tomuhle já říkám prostě arogance. Howgh, domluvil jsem - klidně se tu plácejte po zádech a gratulujte si, jak jste na všechny vyzráli, a že minority vás nezajímají, opravdu je mi to jedno...

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 3.6.2002 17:51:19

Váš první příspěvek zněl docela rozumně, ale teď vám nějak přestávám rozumět. Proč si myslíte, že je arogantní optimalizovat stránky pro novější prohlížeče a není arogantní je optimalizovat pro prohlížeče starší?

IMHO, pokud nechcete být arogantní (jak říkáte vy; já bych to asi formuloval trochu jinak), pak opravdu nesmíte optimalizovat pro žádný prohlížeč či zařízení, přesně tak, jak píše Míra Kučera. Obsah pak bude přístupný všude (což je nejdůležitější) a design uvidí každý uživatel úměrný schopnostem svého prohlížeče. Není to snad fér?

Mimochodem, co je hnusného na kvalitně strukturovaném HTML, navíc třeba doplněným základním CSS, které zvládne i NN4? Pokud byste někdy něco takového viděl, nebo pokud byste takové stránky někdy intenzivněji používal, nikdy byste nemohl tvrdit, že jsou hnusné a že je jejich uživatel nějak podstatně diskriminován.

Avatar

Autor komentáře: Csss

Datum vložení: 3.6.2002 19:21:21

Jenomže já je neoptimalizuji pro starší prohlížeče :-) Já je optimalizuji jak pro nové či specifické (všechny UŽITEČNÉ parametry a tagy, včetně thead, summary, tr title, CSS2, atd. atd., používám), tak i pro staré, ovšem BEZ ZTRÁTY vizuality. Já chápu, že třeba pro NN 4.x je někdy oříšek stránku optimalizovat tak, aby byla jakž takž podobná tomu např. v MSIE5.x, ale když se člověk naučí (např. dávat CSS do externí definice a ne k definici tagu - jinak to NN 4.x občas za záhadných okolností rozhodí po stránce jak si zrovna zamane), už mu to ani nepřijde.
Mimochodem nemám na výběr, klienty, alespoň mé ;-), vůbec nezajímá, jestli je stránka kompatibilní s XHTML 1.x nebo kdoví s čím (ne že bych tyto specifikace neznal, zhruba znám, ale pro budoucnost), ale jestli se zobrazí a bude funkční SKORO STEJNĚ ve všech známých prohlížečích. Rozhodně by je neuspokojilo to, že by se v NN 4.x zobrazila stránka jako obyčejný text s pár zarovnáními, to by mi hodili na hlavu - podle mě právem - podle Vás ne, v tom se neshodem.
Ale jedna zásadní věc: Jsem si jist (a samozřejmě to i zkouším), že i přes to, co píšu v prvním odstavci, se tyto mé stránky zobrazí správně jak v nových i starších prohlížečích, tak uživatelům s různými handycapy (tyto specifikace mám prostudované a POUŽÍVÁM JE), tak i na Lynxu, mobilních telefonech atd. Včetně vyhledávačů - což mám samozřejmě taky vyzkoušené.
Ale tím že nehodlám přejít plně na CSS2 a XHTML (opět píšu - ZATÍM) jsem stále trnem v oku, ale opravdu nevím proč - neboť stránky např. tabulkou nezarovnávám, jestli Vám jde o tohle :-)

P.S. Arogancí jsem myslel naprosto kategorický názor pana Kučery, že uživatelé se staršími prohlížeči si za to můžou sami (o tomto nesmyslném názoru jsem už psal) a že tvůrce stránek se tedy na ně nemají vůbec co ohlížet. Stejně tak bych mohl tvrdit, proč já bych se měl ohlížet na mobilní telefony, když obsah Internetu si přes ně prohlíží pár procent lidí?
To je rozdíl od názoru pana Kučery: Pro mě je totiž menšina jako menšina - starší prohlížeč - NEZAVINĚNĚ, a nebo třeba mobilní telefon.

Avatar

Autor komentáře: Martin Snížek

Datum vložení: 3.6.2002 19:39:35

Tohle mě docela zajímá - jak děláte stránky aby vypadaly stejně v NS4 a IE a zároveň byly dobře přístupné? Používáte tabulkový nebo CSS layout (to druhé se s NS4 podle mého téměř vylučuje, i když existují i takové layouty a tabulkový layout není z hlediska přístupnosti zrovna ideál) a do jaké míry pracujete s CSS? Mohl byste, prosím, vložit linky na nějaké takové projekty?

Avatar

Autor komentáře: Potapnik

Datum vložení: 3.6.2002 20:29:13

Nevím to zcela jistě, ale myslím, že už jsem někde viděl CSS layout kompatibilní i s NN 4.x. Tuším že to bylo na Sově v síti.

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 3.6.2002 20:00:07

Ok, rozumím tomu tedy tak, že tvoříte stránky, které respektují principy HTML, jsou bezproblémově přístupné jak ve starších, tak v nových prohlížečích a zařízeních (včetně palmtopů s obrazovkou širokou 240px a textových prohlížečů), jsou "search engine friendly", nečiní problémy zdravotně postiženým a navíc se zobrazují přibližně stejně v IE6 i NN4.

Pokud tomu tak skutečně je, mohl byste se s námi podělit o pár odkazů? To není ironie, vím, že takové stránky jde udělat, ale také vím, že jich moc není a každá, kterou objevím, mi udělá velkou radost.

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 3.6.2002 21:41:24

Samozrejme, ze muj nazor je zcela kategoricky, podotykam, ze stejne jako vas. Ale je prece uplne jedno, kdo za to muze, ze konkretni uzivatele maji konkretni stary prohlizec. Arogantnost je optimalizovat stranky pro stare prohlizece, misto tvorby stranek pro nove moderni prohlizece, ktere navic pouziva majoritni skupina uzivatelu.

Nevim nic o tom, ze by prostrednictvim mobilniho telefonu bylo mozne pristupovat na webove stranky. Snad jste myslel na WAPove stranky?

Avatar

Autor komentáře: Tomáš Hrouda

Datum vložení: 4.6.2002 14:19:51

Jen poznámka. Vlastním mobilní telefon SONY J6 a ten má Explorer, který umožňuje prohlížet HTML stránky, tudíž nejen WAP. A zvládá to vcelku dobře, tedy pokud je stránka dobře napsaná :)

S pozdravem Tomáš Hrouda

Avatar

Autor komentáře: radan

Datum vložení: 4.6.2002 15:24:29

S timhle uz taky souhlasim>

1) prohlasovat ze
<I>'to, ze nekteri uzivatele maji totalne zastarale prohlizece (NN 4.xx)"</I>
ukazuje snad na autorovu kratkou pamet nebo prislusnost do proudu technofilu (bez urazky). Taky si stahuju nejnovejsi prohlizece (FYI IE+Netscape+Opera) ale tvrdit ze Browser4.XX je totalne zastaraly - to je totalne scestne pochopeni internetu.
"BTW" NO COMMENT: jediny IE nepodporuje zachovani starsi verze, pokud nainstaluju novou....

2)<I>"klienty ... vůbec nezajímá, jestli je stránka kompatibilní s XHTML 1.x nebo kdoví s čím ... ale jestli se zobrazí a bude funkční SKORO STEJNĚ ve všech známých prohlížečích. "</I>

Tohle by si nekteri webdesigneri meli vytesat nad postel!!!!
Nekdo muze namitnout, ze IE pouziva 80% lidi(<a href='http://www.cen.uiuc.edu/bstats/latest.html)' target='_blank'>http://www.cen.uiuc.edu/bstats/latest.html)</a>. V tom pripade mi najdete obchodnika, ktery se s mavnutim ruky vykasle na 30% klientu! :)

Zda se, ze zatim se da asi uzivit tim, ze takove veci klientovi dotycny webprznitel vubec neprozradi... natoz aby je snad testoval. Vzdyt by mu to kazilo spánek!! :(

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 4.6.2002 16:36:09

Zdravim,

nikdo nerika, ze ctyrkove prohlizece jsou totalne zastarale, ja pouze rikam, ze Netscape 4.xx je totalne zastaraly, protoze je postaven na jadre z roku 1997 ci kolik. IE podporuje zachovani puvodni verze prohlizece, vyuzil jsem toho,kdyz jsem testoval IE 6, a pak se vratil k IE 5.

K bodu dva. Rikate, jestli se stranka "zobrazi" a bude "funkcni" ve vsech znamych prohlizecich. Toho ale jedine dosahnete cistym HTML+CSS. Jak uz tu nekdo rikal, prohlizece at zobrazuji stranky podle svych kvalit, a prominte mi, ze nepovazuji Netscape 4.xx za kvalitni prohlizec.

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 4.6.2002 17:16:46

Řekněte mi jediný rozumný důvod, proč by klienty a uživatele mělo zajímat, zda se stránka zobrazí stejně v IE6 i v NN4 a já si to klidně vytesám nad postel :-)

Klienty obvykle zajímá, jaký hmatatelný efekt jim web přinese a uživatele zajímá, zda jim stránka umožní dosáhnout jejich cíle. Ani jedno, ani druhé nemá sebemenší souvislost se shodou či růzností vzhledu v různých prohlížečích.

Avatar

Autor komentáře: Sam

Datum vložení: 22.5.2004 22:12:02

Ehm na tohle musim reagovat ,o). Obchodníci se samozřejně nevykašlou na 30% potencionálních klientů ale na druhou stranu nejsem si jist jestli pro většinu internetovych obchodníku maj význam klienti s prohlížečema kolem 2 a víc let starých. Lidí se zastaralejma prohlížečema nebude 30 % ale nejvíc 1-2% mimoto tihle lidi nebudou dobrou partií pro obchodníky protože když nemaj na to mít novej prohlížeč asi nebudou mít na moje služby které jsou určeny pro "běžné" uživatele internetu kteří na nový prohlížeč mají.
Tím nechci říct že vše ma bejt optimalizovano pro IE - naopak myslim si že IE je hnus a Opeře nebo Mozille nesaha ani po kotniky ale na druhou stranu to co funguje v pořádku v IE a je to slušně napsano bude fungovat i v Mozille a Opeře.
Dodržování nových standardů obzvláště v HTML doopravdy neni blbost protože to co vzniklo z HTML je doopravdy prasarna na Ntou a to že je snaha udělat z HTML něco s jasnými pravidly, srozumitelnýho je jasný krok kupředu zaplat panbuch je snaha omezit tisice naprosto nesmyslnejch grafickej neinformačních nic neříkajících blbostí a tím i pročistit inet.
To že někdo chce udělat stránku která vypadá graficky stejně v ie 4xxx i v nových prohlížečích smrdí tím že tahle stránka nemá asi příliš silnou informační stránku a tak se to snaží dohnat grafikou. Ta stránka je asi dost na prd. Co k tomu víc říct.

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 3.6.2002 21:36:21

1) nikomu to nic nerekne, tak proc neuvadet sve prave jmeno? :)

2) samozrejme, ze je to problem uzivatele. Jestli mam 50 let stare auto, tak je to problem vyrobce nebo muj? Samozrejme, ze muj.

3) Homesite je nevizualni editor a nevklada tam zadne znacky navic, zadne nepotrebne parametry, pouze usnadnuje tvorbu HTML kodu. Priste se s timto programem prosim seznamte, nez zacnete placat takove nesmysly.

4) S temi hrami nevim. Programatori se vzdy snazi o pokud mozno nejvetsi realisticnot prostredi a co si budeme nalhavat, dnesni PC jsou pomale, velmi pomale.

5) Vy musite Netscape 4.xx odriznout od stylu, pak se vam zobrazi pekny strukturovany text. Samozrejme, musite pouzivat prislusne znacky, napr p pro odstavce, h1 az h6 pro odstavce, UL/LI pro menu atd.

Ja prece netvrdil, ze delam stranky pro IE 9, Flash, Javu atd. Ja jsem pouze tvrdil, ze delam stranky pro vsechny prohlizece, bez toho, aniz bych je musel pro starsi prohlizece optimalizovat. Priznam se, ze mi nejakou dobu trvalo, nez jsem se oprostil od starych postupu a oprimalizaci pro NN 4.xx.
Ostatne, co je na holem (ale formatovanem!) textu tak spatneho? Stranky se tvori predevsim kvuliinformacim a ne kvuli svemu vzhledu. To, ze nepouzivate nejmodernejsi strandardy podporovane poslednimi prohlizeci, lze velmi dobre oznacit na arogantni a pokrytecne, nebot uprednosnujete malou skupinu uzivatelu internetu pred tou dominanni.

Porad placate nesmysly, pisete, ze minority nas nezajimaji. ALe to prece neni pravda! Kdyz udelate stranku pomoci cisteho HTML+CSS, tak takova stranka je v minoritnich prohlizecich mnohem vice pristupna nez vase optimalizovana pro Netscpape a je take velmi pristupna napr. v textovycb prohlizecich, coz se o vasi optimalizovane rozhodne rici neda!

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 3.6.2002 22:14:36

Autor patrně myslel tzv. speciální PDA - třeba Nokii 9210 - <a href='http://www.mobil.cz/mobilni_komunikace/mobilni_telefony/abecedni_prehled_mt/nokia/nokia9210010702.html' target='_blank'>http://www.mobil.cz/mobilni_komunikace/mobilni_telefony/abecedni_prehled_mt/nokia/nokia9210010702.html</a>
Ty umějí nejen Wap, ale i normální HTML.

Ad_Homesite: Člověk si ho ale musí zdlouhavě nastavovat.

Ad_NN4: Není třeba ho odřezávat od stylu, stačí napsat styl externě, ovšem samozřejmě CSS1. A pak se kouknout, jestli i tak s tím NN nedělá brikule:)

Ad_textové_prohlížeče: Lynx už má v dnešní době tak vychytané mouchy (alespoň většinu), že rozhodně nepotřebuje Vámi proklamované HTML a CSS. Kromě pár chybně prezentovaných parametrů v tabulkách mu už nic nedělá problémy - rozhodně ne např. rámy:)

Avatar

Autor komentáře: Radim B

Datum vložení: 5.8.2003 23:32:06

Webove stranky bych rozhodne nesrovnaval s hrami!
Jedinym ucelem stranky je informace.

Nadruhou stranu priznavam, ze taktez vyvijim stranky pod XHTML CSS layout atp. Vyhodou je blind-friendly web a lepsi pozice ve vyhledavacich

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 4.6.2002 11:14:25

Na pentiu 166 jede i MSIE 6 uplne v pohode. Mam to vyzkousene.

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 3.6.2002 12:54:36

Je nejaka statistika ceho je vic - jestli nevizualnich prohlizecu nebo 4.x prohlizecu? Stranky nudu optimalizovat (CSS vs. tabulky) pro ty, kterých je víc.

Avatar

Autor komentáře: miroslav.kucera

Datum vložení: 3.6.2002 13:55:38

Zdravim,

smim se zeptat, proc chcete stranky optimalizovat? Vytvorte je v cistem HTML+ CSS a nemate zadny problem.

Avatar

Autor komentáře: Pavel Kout

Datum vložení: 4.6.2002 8:56:05

Howhg! ;-) Jenze na to, Mirku, musi asi kazdy prijit sam :-( Ja treba zrovna ted koukam v IE5.5/Win95 na rozpadlou stranku s diskusi pod timto clankem a vroucne si preji, abych misto toho mohl videt jen krasny strukturovany textovy dokument :-))

Ale vazne - zni to jako legrace, ale o tom to prece vsechno je: bud mam "rozumny" moderni prohlizec a uvidim stranku graficky anebo mam "starou vykopavku" a uvidim jenom textovou verzi. Ale v obou pripadech si to zarucene budu moci precist, tzn. dostanu se k informacim, ktere hledam... A to je prece puvodni ucel WWW, ne? ;-)

Avatar

Autor komentáře: Tomas

Datum vložení: 15.7.2002 11:03:09

mal by som drobnu otazku. ako sa ale dozviem, ze to co som stvoril je skutocne ciste html+css ako to uvadzate? je meradlom napr. to ze to prejde validatorom html a css na w3c?

Avatar

Autor komentáře: Martin Snížek

Datum vložení: 15.7.2002 19:25:12

Ta validace je základním měřítkem, navíc se musíte vyvarovat zavržených prvků jako je B, I apod. a používání tabulek k layoutu.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 3.6.2002 14:27:48

Samozřejmě, že statistiky existují - jedna velmi kvalitní "přehledovka" je třeba na <a href='http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp' target='_blank'>http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp</a> Účelem ovšem není nějak "optimalizovat" stránky pro nějakou skupinu ze statistiky, ale vědět, v jakých podmínkách lidé skutečně pracují ;-)

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 3.6.2002 15:41:58

1) Statistiku si musíte vést sám pro každý svůj web. Globální statistiky sice existují (např. thecounter.com), ale nic užitečného vám neřeknou. Jednak proto, že postihují jen menší část uživatelů a jednak kvůli ošidnosti průměrů. Dozvíte se z nich např. to, že podíl NN4 je 4%, jenže na konkrétním webu to může znamenat cokoli od nuly do, řekněme, dvaceti procent.

2) Volba CSS vs. tabulky pro layout není volba mezi vizuálními a nevizuálními prohlížeči. Mezi menšinová zařízení, kterým nesvědčí tabulky patří dnes nejen starší prohlížeče a screenreadery, ale naopak i nejmodernější přenosná zařízení (mobilní telefony, handheldy, plamtopy). Nejde tedy jen o zpětnou, ale i o dopřednou kompatibilitu.

3) Klíčovými "návštěvníky" všech stránek jsou roboti fulltextových vyhledavačů. Klidně si je krmte tabulkami, když máte hodně peněz na jiné způsoby propagace.

Nicméně v zásadě máte pravdu -- koncepci designu je opravdu potřeba vždy přizpůsobit podmínkám konkrétního projektu a konkrétní cílové skupině.

Avatar

Autor komentáře: Lukas Kunc

Datum vložení: 8.8.2002 19:52:17

Mam jenom jednoduchy dotaz. Roboti vazne nezvladaji tabulky ? Kteri roboti to jsou ? To me prijde skoro neuveritelne, ze by nejaky robot ztroskotal na tabulkach. Nejsem rozhodne zastance tabulek, ale mam jedny stare stranky udelane pres tabulky a tak me zajima, jestli to je vazne problem. Diky.

Avatar

Autor komentáře: Martin Snížek

Datum vložení: 10.8.2002 20:58:51

Roboti zvládají tabulky, problém je v tom, že často neindexují celé stránky, ale jen jejich části, většinou začátky (bráno podle pořadí ve zdrojovém kódu). Pokud tento začátek obsahuje především vizuální formátování pomocí tabulek (jak už to u tabulkových layotů bývá), tak robot nezaindexuje důležitý obsah stránky.

Dalším problémem je, že informace jsou v tabulkovém layoutu uzamknuty uprostřed tun formátovacích tabulek, takže jsou pro roboty těžko srozumitelné a těžko mohou být správně zaindexovány jejich souvislosti. Informace, která je v tabulkovém layoutu jasně zřetelná na obrazovce, také nemusí být zřetelná i ve zdrojovém kódu (kvůli podřizování kódu zobrazení na obrazovce), a proto robot nemusí zaindexovat informaci správně, nebo vůbec.

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 3.6.2002 10:28:43

Možná kdybyste se nesnažil vymyslet, jak co nejsprostěji charakterizovat MS IE a místo toho přemýšlel, o čem článek vlastně je, zjistil byste, že je o přístupnosti stránek. Čistě pro vaši informaci, přístupnost znamená přístupnost v jakémkoli prohlížeči a zařízení jak pro většinové uživatele, tak pro uživatele různým způsobem hendikepované -- nejen zdravotně, ale třeba právě i zastaralým vybavením, pomalým připojením, apod.

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 3.6.2002 9:50:03

Jak už se stává v této sérii tradicí, v článku je opět chyba. Jediné možné pořadí skupin řádků v tabulce je

<thead> -- <tfoot> -- <tbody>

Viz specifikace HTML 4.0 na
<a href='http://www.w3.org/TR/REC-html40/struct/tables.html#h-11.2.3' target='_blank'>http://www.w3.org/TR/REC-html40/struct/tables.html#h-11.2.3</a>

nebo český článek "Tabulky v HTML 4" na
<a href='http://www.sovavsiti.cz/c01291.html' target='_blank'>http://www.sovavsiti.cz/c01291.html</a>

Avatar

Autor komentáře: Martin Snížek

Datum vložení: 3.6.2002 22:49:21

To je pravda - je to dáno tím, že jsem na stránkách používal tabulky hlavně k layoutům a tam se thead ani tfoot nepoužívají. Ke strukturování tabulkových dat jsem použil tabulky naposled už hodně dávno, takže mi to vypadlo :o) Na to se ale samozřejmě nechci vymlouvat, měl jsem se na to podívat pořádně.

Také pokud vím, tak jste v diskusi pod dosavadními čtyřmi články této série opravoval jedinou chybu, a proto byste si podle mého mohl odpustit pasáž, že se v něm chyby stávají pravidlem. Jsem rád pokud mě čtenář opraví, když udělám chybu (a také Vám za to děkuji), protože to je prospěšné pro všechny, ale takhle zbytečně ostře reagovat není myslím nutné.

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 4.6.2002 0:41:30

Vidíte, a já myslel, že vašich článků o bezbariérovém webu vyšlo už pět a že věcné chyby byly ve čtyřech z nich...

Ale přeci se nebudeme přít o hlouposti. Já mám vaše články rád (dokonce jsou poslední dobou skoro jediné, které na Intervalu čtu) a obdivuji vás, že jste se pustil do tak rozsáhlého a složitého tématu. Kdybych to psal já, udělal bych tam chyb ještě víc.

Avatar

Autor komentáře: Martin Snížek

Datum vložení: 4.6.2002 20:25:44

<I>Ale přeci se nebudeme přít o hlouposti.</I> Souhlas.. :)

A díky, i když nepochybuji, že o této problematice máte minimálně stejné znalosti jako já, ne-li větší :-)

Avatar

Autor komentáře: Tomled

Datum vložení: 3.6.2002 16:24:38

Stejně nechápu proč se všechno tolik komplikuje.Vždyť každej může používat stejnej.IE je podle mě nejkompatibilnější a také nejrychlejší.Běží pod ním všechno.Nechápu ty , kdo si život komplikují různejma NN , Opera , Mozzila ...Těchto uživatelů je podle mě minimum a že jim některý věci nefungujou , to je jejich problém.

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 3.6.2002 17:33:53

IE má jednu podstatnou vadu -- existuje jen pro PC a Mac a navíc se pro tyto dvě platformy hodně liší (asi víc než IE/Win a Mozilla). Navíc ani stránky optimalizované pro IE/Win nemusí být mnoha uživatelům IE/Win přístupné, pokud nedodržují pravidla, která pan Snížek ve svých článcích popisuje.

Avatar

Autor komentáře: Lukas Kucera

Datum vložení: 3.6.2002 20:36:22

To je sice hezký, ale ne zcela pravdivý, nepodkal jsem prohlížeč dodržující všehna pravidla w3c a už vůbec zcela kompatabilní. Nekompatabilita IE mezi sebou bívá dost velká a to i u jednotlivých verzí. Ale to u ostatních prohlížečů také. Pokud se ví co a jak tak to není krize, ale bohužel aoutor tohoto článku nevypadá na to, že by věděl co a jak. Proto vzhledem ke svobodě solva doporučuji vše co si na internetu přečtete bát s rezervou.

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 3.6.2002 21:01:50

Já vám nějak nerozumím. Odpovídáte na můj příspěvek? Co není pravdivé a proč vám připadá, že autor článku neví "co a jak"?

Avatar

Autor komentáře: Martin Snížek

Datum vložení: 5.6.2002 18:38:03

Můžu se zeptat, na základě čeho usuzujete, že nevím co a jak?

Avatar

Autor komentáře: Sikky

Datum vložení: 4.6.2002 7:23:40

Jeden z duvodu, proc nepouzivam jen IE je to, ze napr. Mozilla zobrazuje nektere styranky mnohem blize ke standardum, nez IE. Schvalne skuste dat do jednoho policka tabulky (pravda, tenhle clanek je o tom, ze by se to nemelo delat, ale snad se to casem naucim) formularove pole a na pozadi obrazek a clickmapu na odeslani formulare. Pokud to nektrery prohlizec zobrazi aspon trochu spravne, je to Opera, jakztakz NN6 a Mozilla, ale IE to zobrazi uplne spatne - obrazek na pozadi se opakuje, nehlede na zarovnani tabulky.
Asi to budu muset skusit jinak, nez pres tabulku, ale kde sehnat prirucku na CSS2? myslim tim offline nebo tistenou...

Avatar

Autor komentáře: Pavel Kout

Datum vložení: 4.6.2002 8:49:16

"Prirucku" CSS2? Na <a href='http://www.w3.org' target='_blank'>http://www.w3.org</a> si vyhledejte specifikace CSS2 a hned na zacatku dokumentu uvidite link na PDF. Jestli ho chcete hned ted, tak je to <a href='http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/css2.pdf' target='_blank'>http://www.w3.org/TR/1998/REC-CSS2-19980512/css2.pdf</a> - ale naucte se (prosim) vyhledavat si informace sam... Delate to preci hlavne pro sebe, ne? ;-)

Avatar

Autor komentáře: Sikky

Datum vložení: 5.6.2002 11:13:26

Jo, to je sice to, co hledam, ale je to ponekud hodne slozite. :-((

Ne, ze bych neumel anglicky, ale potrebuju neco vice pouzitelneho. Kdyz potrebuju zjistit, jak pomoci CSS zarovnat na levy okraj, je na to tohle pdf ponekud tezkopadne. To je, jako kdybych se zeptal, jak natankovat skodovku, a nekdo mi dal 1386 strankovou publikaci o osobnich automobilech.

Skoda, ze kdyz vychazi tolik knizek o HTML a dnes uz i PHP, ze jeste nikdo nevydal podobne napsanou prirucku CSS2 pro zacatecniky a mirne pokrocile. <B>Takovou knizku, ktera by se dala precist a clovek by mel prehled o CSS a tusil by, kde to hledat. Neco jako PHP od Jirky Koska.</B>
na <a href='http://www.webtip.cz/serial58.html' target='_blank'>http://www.webtip.cz/serial58.html</a> vychazel dobry serial o CSS2, bylo to receno lidsky a cesky. Mozna tohle vydat tiskem...

Avatar

Autor komentáře: S. Kunc

Datum vložení: 9.7.2003 15:57:25

Internet Explorer je kompatibilni, ale jenom s Microsoftem. Microsoft ma jednoduchou strategii: implementujeme polovinu standardu, zbylou polovinu mozna nekdy dodelame, ale nejdrive si vymyslime strasne moc rozsireni, ktere jsou mozna skvele, ale urcite je ve standardu nenajdete.

Tak se Internet dostal do stavu, kdy 90% stranek nevyhovuje standardu. A co je jeste horsi, hodne tech stranek se uz k lepsimu nezmeni. Budto uz to nikdo nechce delat, nebo se zamerne pouzivaji ty funkce, ktere budou fungovat vetsine uzivatelu, kteri pouzivaji Explorer.

Pokud chcete argumentovat tim, ze zalezi na mne jaky software pouzivam, zvazte prosim proc se ty standardy vymysleji. Preneste tyto praktiky do ostatnich oblasti Vaseho zivota. Pulku elektrickeho vedeni budete mit od firmy X a druhou od firmy Y. Samozrejme ani jedna nebude dodrzovat standardy a budou vzajemne nekompatibilni. Takze si u kamarada nedobijete svuj mobil, protoze ho proste do zastrcky nepripojite. Atd.

Paradoxne na to doplaci to prohlizece, ktere impletuji vice standardu nez Explorer a o doplnky od Microsoftu se nestaraji. Ty doplnky od Microsoftu jim totiz nefunguji a bezny uzivatel nevi, ze to je kvuli Microsoftu. On vidi pouze to, ze v tomto prohlizeci stranky nefunguji jako v Exploreru a tudiz je podle nej tento prohlizec spatny.

Ano Explorer je rychly a nejvice rozsireny. Ale to je asi tak vsechno.

S. Kunc

Avatar

Autor komentáře: Sam

Datum vložení: 22.5.2004 22:41:24

IE je jednoduše naprd. Lidi ho používaj díky geniálnímu tahu mrkvosoftu iplementovat ho do win - nejpoužívanějšímu systému. Ale jinak - je to hnus přiznám se že i já neustále občas používám IE ale je to jen zlozvik toho že se mi všecko v něm automaticky otevírá a já jsem línej si to všecko přenastavit. Jinak je opera nebo mozilla jasně mnohem lepčí než IE ale nejsou implementovány do systému musíte je stahovat instalovat mimoto jsou pomalejší pravě protože nejsou implementovany do systému ...
Ano o mrkvostu si myslim že je to sfině co naprosto hnusně zneužívá svého dominantního postavení na trhu a je to vidět i na IE.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 23.5.2004 20:03:29

Příště si přečtěte také datum vydání článku. Polemizovat z hlediska současné situace s něčím, co bylo aktuální před dvěma až třemi lety je přinejmenším zbytečné ;-)

Avatar

Autor komentáře: Dominik Fišer

Datum vložení: 4.6.2002 11:35:48

Nechtějte mi tvrdit, že pomocí CSS je možné rozvrhnout stránku např. pro prohlížeče Netscape. Jo, pro MSIe, je toto skvělé řešení, jenže dnes používá právě Nestcapy ještě stále dost lidí. A ten nějaké CSS podporuje pramálo. Formátovat v CSS pro prohlížeče Nestcape není v podstatě možné, protože vetšinu důležitých atributů pro formátování nepodporují!
Dík!

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 4.6.2002 12:07:26

Jde o to, kterou verzi NN máte na mysli, nicméně i pro NN4 lze rozvrhnout stránku jen čistým HTML a CSS tak, aby byla perfektně přehledná a její obsah plně přístupný. Formátovací možnosti jsou ovšem samozřejmě menší než v NN6+, IE5+ a dalších moderních prohlížečích.

O to však v článku, myslím, nešlo -- je o přístupnosti, nikoli o možnostech formátování.

Avatar

Autor komentáře: happy

Datum vložení: 4.6.2002 21:44:32

...trochu me ten clanek zklamal.....:(

Avatar

Autor komentáře: Martin Snížek

Datum vložení: 5.6.2002 18:39:52

Mohl byste to prosím nějak konkretizovat?

Avatar

Autor komentáře: hrtu

Datum vložení: 20.6.2002 8:12:22

Sem vepište svůj příspěvek.fdjg

Avatar

Autor komentáře: prihlizejici

Datum vložení: 16.7.2002 16:19:28

Srdecne zdravim, myslim si, ze v teto dobe pouzivat N.xx neni zcela jiste nejidealnejsi, ale nemohu si odpustit jednu poznamecku, vyjde to nastejno jako kdybych na stare kalhoty sil a sil nove a nove zaplaty a byl s tim spokojen na misto toho, abych si zadarmo vzal uplne nove lepsi barevnejsi atd....a tak je to i s tim, kdyz srovnavam N.xx + a IE.. Jsem v pozici neutralniho webdesignera, ktery kdyz je potreba udela web plne funkcni i pro N.xx ,ale s tim je spojena i tvrda validace kodu atd. Vsechny weby co delam kontroluji, kdyz neni od zakaznika predem urceno jinak na IE 5 a vys a na N.6 to je myslim rozumny ... Kdyz je potreba tak i pro Moz a Operu (samozrejme novejsi verze) Ale nikdy se mi bohuzel nepodarilo u vsech techto prohlizecu docilit stejneho zobrazovani. Zdravi Tom

Avatar

Autor komentáře: Petr Mikan

Datum vložení: 12.8.2002 12:25:36

Obávám se, že to je právě to, v čem se vzájemně nemůžete shodnout.
Pokud beru web jako nositele informace (bez ohledu na "formu" - design), pak jednoznačně musím dělat stránky dle standardů - tj. podle Snížka a Prokopa :-)
Pokud chci dosáhnout stejného designu, pak se musím obrnit trpělivostí a na laboratorních vahách vážit použití značek.
Co je pro koho výhodnější, ať si rozhodne sám (já se pokusím jít cestou standardů (a díky za každý článek, který mi v tom pomůže) - přece jen obsah a všeobecná dostupnost stránek je přednější než sebekrásnější vzhled ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jirka P.

Datum vložení: 29.8.2002 13:14:14

Článek hezký, logický, ale ta praxe. Není mi vůbec jasné jak docílit stejných výsledků formátování bez použití tabulek. Chtělo by to nějaký příklad :-) Jen zakázání atributu pro nastavení výšky tabulky v HTML 4 Strict je docela pakárna. Stránky navrhuji pro NN4x, NN6.2 a vyšší, Operu 6 a vyšší.

Avatar

Autor komentáře: Jarda Kratky

Datum vložení: 15.11.2004 13:56:02

Ja osobne pouzivam k rozdeleni webu atribut <div>. stranku delam v poradi menu , hl. obsah , zbytek. a atributy v CSS. tim padem se stranka zobrazi i v dosu:-D

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz