Starší komentáře ke článku: Paragrafy a fotobanka

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 25.7.2003 0:12:21

Ma to souvislost s claneckem na pixy.cz?

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 25.7.2003 0:14:26

Ano, na základě jeho spotu jsem požádal jednu z našich autorek, která je pro tuto oblast kvalifikována, o článek, vycházející z právní analýzy celé situace. Nejde však jen o jednu konkrétní smlouvu, podobných je na netu spousta...

Avatar

Autor komentáře: Mirek

Datum vložení: 25.7.2003 9:43:46

<I>"Zhotovitel je oprávněn v rámci zadané zakázky poskytnutá data a podklady užít a modifikovat."</I>

Co ta věta ale říká ? Podle mne <B>říká</B> toto: <I>"V rámci zadané zakázky je zhotovitel oprávněn poskytnutá data a podklady užít a modifikovat."</I> - tedy použití a modifikování poskytnutých dat a podkladů je možné pouze v rámci zadané zakázky a nikoliv mimo rámec dané zakázky.

Věta podle mne <B>neříká</B> právnímu rozboru podrobené tvrzení: <I>"Zhotovitel je oprávněn data a podklady poskytnuté v rámci zadané zakázky užít a modifikovat."</I> - tedy že data a podklady poskytnuté v rámci zakázky je možné použít i mimo rámec dané zakázky.

Jak vzděláním matematik opět žasnu nad právnickým jazykem - nu což, je takový právě proto, aby se právníci měli čím živit.

Avatar

Autor komentáře: JUDr. Vladimír R. Steiner

Datum vložení: 25.7.2003 21:53:42

Dle mého máte zcela pravdu v tom, že zhotovitel má právo modifikovat (autorský zákon užíva slova "pozměnit") a užít podklady jen v rámci zakázky a tedy pouze do napnění dané smlouvy o dílo ... jinými slovy v okamžiku, kdy tu fotografii vytahne z ustalovače už ji nijak užívat ani pozměňovat nesmí ...

Vzděláním právník se s Vámi, vzděláním matematikem, se ve výkladu této klauzule zcela shoduji ;-)

A jen tak mimochodem se v této větě hovoří pouze o UŽITÍ díla, nikoliv o jeho VZEŘEJNĚNÍ, což jsou dvě rozdílné věci ...

Avatar

Autor komentáře: Martin Hájek

Datum vložení: 1.8.2003 8:09:16

Jen naokraj a zcela obecně: služba má vypadat takto donesu fotky a řeknu vyvolejte v ideálním případě by fotka měla vylézt tak jak ji donesu. tzn. nemělo by dojít ani ke korekci jasu, barev atd..... Pakliže fotolab a´t je jakýkoliv toto provede bez mého souhlasu, neplatim službu. Bohužel se stává běžnou záležitostí že stroj automaticky nebo jeho obsluha ručně provádí tyto korekce, aby fotka byla dle jeho logiky "lepší". Nejde tedy výrazem "modifikovat v rámci zakázky" o tuto akci?
Co je myšleno výrazem užít mi zůstává utajeno.

ale tohle je skutečná perla:

Zhotovitel neodpovídá za vady způsobené tzv. posunutím barev ke stavu, kdy barvy na zhotovené fotografii neodpovídají barvám na originálních fotografických souborech.

Zcela beztrestně udělají z červené zelenou

Děkuji nechci ...

Avatar

Autor komentáře: Mirek Stodůlka

Datum vložení: 30.7.2003 14:25:09

No to záleží na tom, jak si to "uzávorkujete". Taky by se to dalo vyložit jako že jde o data, která byla poskytnuta v rámci zadané zakázky. Kdybych chtěl říci, že je užiji jen v rámci zakázky, asi bych větu formuloval takto: Zhotovitel je oprávněn poskytnutá data užít v rámci zadané zakázky. Nejsem právník ale matematik a takhle víceznačně formulovaná věta se mi opravdu nelíbí.

Avatar

Autor komentáře: Radek Havelka

Datum vložení: 25.7.2003 11:39:55

Zdravim, mozna presne nechapu souvislost mezi nadpisem (a mym ocekavanim od tohoto nadpisu) a diskusi nad tim, jak jakasi drogerie manipuluje s fotografiemi (je to jen ilustracni pripad, nebo se jedna o silne anti-PR clanek ?)

Avatar

Autor komentáře: Dan

Datum vložení: 25.7.2003 12:56:35

Za super cenu nabízí DROXI také super šmejd. Nechal jsem si tam udělat fotky jednou a naposled. Negativ OK, fotky barevně úplně mimo. Tupý amatérismus.
A když jsem si přečet tenhle článek, mám o důvod více tuhle pochybnou firmu ignorovat zcela.
PR tehle firmy se bude muset hodně snažit, aby nevypadali jako blbci co chtějí akorát vyrýžovat na lidech. Hnus barevný.

Avatar

Autor komentáře: Karel Mašát

Datum vložení: 1.8.2003 15:26:45

Nechci delat nejakou reklamu, ale musim rict, ze fotky, ktere jsem jim poslal pres internet z 3 Mpx fotaku vypadaji vytistene hodne moc dobre. Takze, ja naopak doporucuji. Karel, <a href='http://www.room.zde.cz' target='_blank'>http://www.room.zde.cz</a>

Avatar

Autor komentáře: Vita

Datum vložení: 25.7.2003 13:12:11

Zkus si najit na pixy.cz v soukromem blogu co se tam resi. Tohle ma urcitou souvislost s tim - jestli pri takove smlouve to znamena ze si ta firma muze pouzivat tvoje fotky jak chce ci ne - tedy tvorit si z nich fotogalerii.

Avatar

Autor komentáře: kapik

Datum vložení: 31.7.2003 15:16:21

Tak teda nevim, nejsem pravnik, ale myslim si, ze v tomto pripade malujete certa na zed. V ramci zakazky podle mne znamena v ramci te konkretni zakazky - coz je vyrobeni fotografii dle zadani z dodanych podkladu. Vyrobeni nejake reklamy nebo cehokoliv jineho z tech podkladu je uz uplne jina zakazka.
A dale, trochu jsem nepochopil, jestli Petr Stanicek (dival jsem se i na pixy.cz) nebo kdokoliv jiny se videl poskakovat v reklame na kondomy ci neco podobneho nebo zda jde jen o teoretickou uvahu. Nikde v tomto clanku ani na pixy.cz nrbylo receno zda se tento pripad skutecne stal ci zda jde jen o hypotetickou uvahu. V tomto pripade si myslim, ze by se mohla citit poskozena spise firma DROXI.

Avatar

Autor komentáře: Jiří Částka

Datum vložení: 1.8.2003 12:27:38

Jelikoz se fotografovanim zabyvam aktivne nekolik let, tak v tomhle mam celkem prehled. Pokud si nekde necham zhotovot fotografie a zhotovitel bez meho svoleni fotografie kdekoli a jakkoli pouzije, je to jasne poruseni autorskeho zakona - autor nedal firme svoleni k uziti snimku a firma nema smlouvu - tzn. zazaloval bych je, pripadne bych zadal nejakou kompenzaci. Pokud je na te fotografii navic nejaka osoba a snimek je pouzity komercne (reklama a pod.), pak je to navic protizakone i z duvodu pouziti "osobnich dat" - k takovemu pouziti fotografie potrebujete navic pisemne svoleni osoby na snimku ke komercnimu uziti. Myslim ze z te firmy bych nasledne vytriskal slusne odskodne :)

Avatar

Autor komentáře: Hendrychová

Datum vložení: 10.12.2007 0:27:37

Zdravím. Chtěla jsem se zeptat : Nechám-li si udělat doma fotografie svého zvířete a za tuto službu zaplatím (předem), má fotograf autorská práva, nebo je mám já (viz zaměstnAnecké dílo)?Podotýkám, že fotograf nemá sepsánu žádnou smlouvu. Předpokládám tedy, že provedl službu a nemá právo odvolávat se na autorský zákon a já že mohu volně fotografie používat, např. jako reklamu pro odchovy, uvedením jména autora. Nebo se pletu?Fotograf se dovolává autorských práv, s tím, že svými fotografiemi nemohu volně disponovat. Děkuji za odpověď. H.A.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz