Starší komentáře ke článku: Používá vůbec někdo RSS?

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Nastěnka

Datum vložení: 1.9.2005 11:06:03

[b]Zcela[/b] se stotožňuji s názorem, že dostačující obsah syndikačních formátů je název, perex, datum, URL + popřípadě ikonka webu - ta usnadňuje orientaci v jednotlivých kanálech. Upřímně: nevím vůbec, jakou verzi syndikačních výstupů používají média, jejichž syndikaci sleduji... Jde to prostě mimo mě. Myslím si, že prostě lidé nejsou o výhodách syndikace obsahu dost informováni. Konec konců - když se vás někdo zeptá, co je např. RSS, co mu odpovíte? Že se jedná o syndikaci obsahu? Odkýve to a půjde dál. Trošku bych to přirovnal např. k formátu ZIP. Lidé umí ZIP "zabalit a rozbalit", ale většina jistě neví, co je vlastně ZIP a proč se používá. U syndikačních formátů je to naopak: (někteří) lidé už celkem vědí, CO je třeba RSS, ale neumí to použít... A výsledkem počtu lidí, co syndikační výstupy sledují, jsem překvapen. Ovšem tím, kolik [b]moc[/b] lidí se syndikací umí pracovat a pracuje. Osobně používám (RSS) čtečku Akregator, která byla instalována spolu s mojí distribucí Linuxu. Nezkoušel jsem žádnou jinou, nemám s ní nejmenší problém, dává mi vše, co potřebuji.

Avatar

Autor komentáře: Jirka

Datum vložení: 2.9.2005 10:57:29

Na stránky dávám jen jednu verzi - nyní RSS 0.91 (a zatím nemám nejmenší důvod to měnit) Jakékoliv další verze by byl jen onem pověstný bordel, i proto, že RSS 0.91 umí jakákoliv čtečka na světě. Odjakživa.

Avatar

Autor komentáře: SickBoy

Datum vložení: 1.9.2005 11:19:39

Ten "bordel" v syndikaci mi trošku připadá, jako kdyby autoři nabízeli jeden web vždy v HTML, XHTML a, co ja vím, třeba ještě v PDFku. Pro naprostou většinu uživatelů z toho neplyne žádná výhoda. Je nějaký rozumný důvod toho, že např. u RSS bývá použito více různých verzí?

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 1.9.2005 11:26:50

Důvodem k poskytování syndikace v různých formátech je jednak pohodlnost uživatelů, kteří raději setrvají u starší čtečky omezené na určitou verzi určitého formátu a oželí jim "nedostupné" informace, druhak omezená podpora různých formátu v mobilních zařízeních. To je důvod, proč třeba i Interval.cz poskytuje syndikaci ve třech odlišných formátech (viz http://export.interval.cz).

Avatar

Autor komentáře: braggart

Datum vložení: 20.9.2005 22:39:58

Dekuji panu Malkovi za odkaz. Preinstalovaval jsem system a ztratil jsem odkaz na vase RSS. Nenapadlo me, ze ho na vasich strankach najdu v diskusi... Nemeli byste ho dat i nekam, kde je lip videt? ;)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 21.9.2005 7:51:58

Doporučuji vaší pozornosti článek http://interval.cz/clanky/metadata-a-hlavicka-pro-xhtml-dokument/, zvláště pak sekci "Alternativní verze dokumentu" ;-)

Avatar

Autor komentáře: Tomáš

Datum vložení: 1.9.2005 11:38:17

Sdílení obsahu se může pořádně rozjet až se formáty sjednoti, každého normálního uživatele (ne programatora...) zajimá obsah a ne nějaky technický vychytávky, ktere stejně nevyužije. Vyvojáři se predhaneji ve vychytávkách, ale jaksi se pozapomíná na uživatele, což je docela škoda :-(

Avatar

Autor komentáře: Petr

Datum vložení: 1.9.2005 12:18:59

Tak nevím. Osobně považuju za důležité nadpis článku, perex a samozřejmě odkaz. Tohle všechno mám už v 0.91. Datum vydání pro mě není moc důležitý, to už je záležitost čtečky. Protože k čemu mi je dobré vědět, že článek je 10 hodin nebo 10 dnů starý, když až teď se mi zobrazil ve čtečce. Z mého hlediska se tedy stáří má počítat z doby načtení. Navíc můžu zároveň načítat zdroje z různých časových zón, takže kdyz se mi článku zobrazí že je starý 10 hodin, ale já nevím z jaké časové zóny, tak je to zase k ničemu. Takže abych se vrátil k začátku - když umím rozparsovat 0.91, tak bez problémů přečtu i nové varianty RSS a o žádné důležité údaje nepřicházím. Ty opravdu důležité údaje jsou tam uloženy stejně.

Avatar

Autor komentáře: pepa

Datum vložení: 1.9.2005 12:25:57

Součástí data je i časová zóna a datum by mělo být součástí, protože pokud si nenačtu zdroj hned, ale třeba až po víkendu/týdnu, tak v tom bude slušnej bordel. Jinak s tím v zásad souhlasím. Nadpis, datum, perex a odkaz jsou dostačující informace.

Avatar

Autor komentáře: nxt

Datum vložení: 1.9.2005 14:59:45

RSS prece nikdy nebylo urceno primarne pro koncove uzivatele. Samotna zkratka znamena RDF Site Summary. (i kdyz se objevuje rada jinych kreativnich vykladu Remote Site Syndication nebo Rich Site Summary). Je to nastroj, urceny predevsim pro majitele webu, kterymi mohou na svych strankach sdilet a odkaz na obsah z jinych stranek. Vychazi z formatu RDF, ktery by mel do budoucna nahradit kombinaci Metadat a resersi popisujici informacni zdroje. Idealnim prikladem toho je sluzba Google News, ti co chodi na Slashdot si mohou v pravem sloupci prohlednou RSS feed z Freashmeatu, atd. Hodnotit RSS podle poctu uzivatelu, kteri pouzivaji RSS ctecky mi prijde decela ujety - asi jako hodnotit uspesnost letecke dopravy podle lidi, kteri vlastni letadlo. Samostatne RSS integracni aplikace nebyly pri vytvareni tohoto formatu cilem. Cilem bylo propojit obsahy vice webu. Ostatne, vetsina lidi RSS pouziva v ramci odkazu z blogu na blog ci na ruznych zpravodajskych webech aniz by si toho byla vedoma.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 1.9.2005 16:54:40

Většina technologií přeci nebyla vymyšlena a primárně určena k tomu, k čemu se nakonec užívala a v čem prokázala svou mimořádnou sílu. K přenosu odkazů na články serverům vždy stačil obyčejný textový soubor, takže o RSS nikdy neměly zájem. Teprve koncoví uživatelé mohou skutečně docenit jeho služby - já bych bez něj asi zešílel ;-)

Avatar

Autor komentáře: pjotr

Datum vložení: 1.9.2005 15:07:01

Najprv k Microsoftu. Podľa mňa robí veci pre užívateľov tých, ktorí sa proste nechcú, nemôžu, alebo nevedia naučiť neiktoré veci - od operačného systému, cez rôzne aplikácie až nakoniec po RSS čítačku vo WIE 7. V tomto Microsoftu fandím, pretože konečne (možno) ľudia spoznajú, čo je to sledovať zmeny bez toho, aby sa stresovali, či sa tam nejaké zmeny naozaj aj udiali (na webe). A s článkom sa stotožňujem. Preto i ja ponúkam len jeden výstup v takomto fomráte, pretože nijaký zásadný rodziel v tom nevidím. Podľa mňa ponuka viacerých kanálov je len "chválenie sa", čo všetko som schopný na svoj web natlačiť (no nemusí to tak byť, ale býva). A silno uvažujem, že svoje odkazy trochu pozmením, aby to nebolo nič nehovoriace RSS, ale trochu jednoznačnejšie. Takže hurá, držme palce WIE 7. Aspoň v niečom bude pokrokový, pretože je najrozšírenejší.

Avatar

Autor komentáře: von Banhoff

Datum vložení: 1.9.2005 15:42:21

WIE7 asi myslíš MSIE 7, ale rss přímo v sobe má užnějakej ten pátek Opera, takže MS je opět poslední

Avatar

Autor komentáře: rarouš

Datum vložení: 1.9.2005 16:05:53

Kdepak, dnes už je rozdíl mezi WIE7 a MSIE7, WIE7 bude určena pro WinXP, MSIE7 pro WinVi. Ovšem kolik procent uživatelů Operu používá? Obyčejnej uživatel nemá většinou zájem používat něco jinýho než IE, většinou proto, že ani netuší, že něco jinýho je. AD Web Feeds: Web Feeds je maskovací název pro současné existující formáty jako RSS a Atom, nejde o žádný nový formát.

Avatar

Autor komentáře: Milan

Datum vložení: 1.9.2005 16:40:00

Nebýt RSS, tak bych se vůbec nedozvěděl, že tento článek vyšel (oznámil mi to plug-in Mirandy) a také bych se k němu musel proklikat (použil jsem přímý odkaz z RSS/Atom čtečky ve Firefoxu - nemám FF jako primární prohlížeč, ale mám ho radši než IE).

Avatar

Autor komentáře: moriarty

Datum vložení: 7.9.2005 9:30:52

Plugin mirandy rikas? No to du stahovat, snad bude lepsi nez reader opery :)

Avatar

Autor komentáře: Joker

Datum vložení: 8.9.2005 23:26:14

Hehe, já přešel opačnou cestou, plugin Mirandy mi totiž čas od času shodil celou Mirandu, takže jsem ho přestal používat a shodou okolností po celkem krátkém čase přidali RSS čtečku do Opery

Avatar

Autor komentáře: kjhkjh

Datum vložení: 3.9.2005 1:22:19

Myslim, ze cestu ukazuje Google Desktop, ve kterem se automaticky prihlasuji k odberu proste feedy stranek, ktere uzivatel navstevuje. Nemusi vubec na nic klikat a zkratku RSS teoreticky ani nemusi potkat.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 3.9.2005 11:55:08

To je sice hezké, ale také ne příliš praktické. Po náhodné návštěvě několika desítek stránek celý systém ztratí smysl ;-)

Avatar

Autor komentáře: kjhkjh

Datum vložení: 3.9.2005 15:25:34

Houbelec, prihlasi vas to jen k odberu feedu, jejichz stranky navstevujete casto. Je to tak trochu umela inteligence, ale nedovedu si predstavit, ze by se bezni uzivatele prihlasovali kliknutim na tlacitko, kde je napsano RSS (= naprosto nicnerikajici zmet pismenek)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 3.9.2005 20:49:23

Každému, co jeho jest. Pokud někdo nedovede samostatně myslet, neměl by raději na internet vůbec lézt ;-)

Avatar

Autor komentáře: kjhkjh

Datum vložení: 4.9.2005 4:15:47

Neni to otazka toho, jestli nekdo dokaze nebo nedokaze myslet. Je to o tom, ze jsem liny sedmkrat kliknout a zmacknout 4 klavesy na klavesnici pokazde, kdyz si chci do externi ctecky (interni v browseru nevyhovuje) pridat RSS feed - pritom to muze ten program naprosto jednoznacne urcit (rozdil v me navstevnosti stranek, ktere mam a nemam v RSSm se pohybuje ve dvou radech)

Avatar

Autor komentáře: Joker

Datum vložení: 8.9.2005 23:39:16

To už ale záleží na uživateli, jakou aplikaci si zvolí. Například v Opeře je to záležitost na dvě kliknutí - na ikonku "RSS" a potom potvrzení "Chcete opravdu přidat..." A krom toho běžný uživatel nemusí mít tušení co je RSS a jak funguje. Stačí když si zapamatuje že RSS označuje "že se mi budou pravidelně kontrolovat novinky na webu". Většina uživatelů taky dokáže naklofat "www." aniž by věděli co to znamená WWW a jak funguje. Prostě je to pro ně "začátek Internetové adresy"

Avatar

Autor komentáře: nxt

Datum vložení: 5.9.2005 15:05:54

bohuzel je v soucasne dobe umela inteligence hluboko pod urovni inteligence vesnickeho idiota....Zatim dosahla jedine toho, ze pocitac nedela to co mu reknete, ale to co si mysli, ze by nekdo mohl chtit a podle me zkusenosti vetsinu lidi spis frustruje, nez aby jeho zivota usnadnila....

Avatar

Autor komentáře: Ron Jeremy

Datum vložení: 3.9.2005 16:48:28

Osobně vidím problém RSS ne ve zmeti formátů, ale v tom, že: 1) Některé weby jej poskytují a některé ne. Půl článků si tedy přečtu v RSS čtečce, a druhou půlku stejně musím hledat na titulce webu. RSS tím ztrácí výhodu, kdy mohu např. prohledávat a třídit příspěvky na základě perexů, protože prohledávat půlku je nanic, jen práce navíc. 2) Weby, které mají RSS feed, v něm poskytují např. jen feed hlavních zpráv, ale už ne bleskovky, nebo třeba nová diskusní témata ve fórech. Pak si přečtu hlavní články v RSS, a pro bleskovky a fóra stejně musím na titulku. Je vážně takový problém udělat RSS i pro ten zbytek? 3) Asi jsem příliš náročný, ale nějak jsem nenašel RSS čtečku, která by mi plně vyhovovala. Buď mají nedostačující funkce, nebo jsou pomalé, nebo mají špatně udělaný interní browser, a nebo mají tak odpudivé rozhraní, že mě to až uráží. :-) A nebo jsou za peníze, což odmítám - za WWW browser taky platit nemusím. Každopádně za nejproblematičtější považuji bod 1 a zejména bod 2 - brání mi to rozdělit si čtené weby na "ty s RSS" a "ty bez RSS", protože některé jsou v tom tak napůl.

Avatar

Autor komentáře: Nastěnka

Datum vložení: 4.9.2005 14:38:10

Já si také rád otevírám odkazy ze syndikace v prohlížeči - ono to jde ve čtečce nastavit, kde se má odkaz otevřít. Například já jsem si nastavil Firefox, navíc v nové záložce...

Avatar

Autor komentáře: Petr Bříza

Datum vložení: 3.9.2005 19:39:20

Zajímavé je, že se moc nemluví o tom, že se syndikací obsahu podobným způsobem přišel mnohem dříve Microsoft (říkalo se tomu tuším kanály) ale vůbec se to neujalo, a tak i MS tuto myšlenku opustil. Tehdy jsme někde četl, že to bylo proto, že uživatelé nemají rádi, když jim nějaký program něco vnucuje, a že vlaastně mnohem raději sami aktivně vyhledávají, co si přečtou. Zajímavé, jak se způsob práce s internetem mění - nebo vlastně, dle tohoto článku, nemění?

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 3.9.2005 20:48:12

To se ale pletete, Microsoft ani nikdo jiný nikdy nenabízel syndikaci obsahu. Takzvané "kanály" byly ekvivalentem televizního visílání, prostě obsah, který někdo tlačil do vašeho počítače, aniž byste měl o něj v podstatě zájem. Syndikace obsahu pouze informuje o novinkách, z nichž si každý může vybrat podle svého ;-)

Avatar

Autor komentáře: Korektor

Datum vložení: 10.9.2005 3:27:24

v[b]i[/b]sílání ? Myslel jste v[b]y[/b]sílání že? Také jsem si všiml že místo tečky používáte ;-) Tak to je vše ;-)

Avatar

Autor komentáře: Lolita

Datum vložení: 16.12.2005 4:07:21

Wow, to fakt nekdy neco tak super fungovalo? To je skoda ze to neujalo, desne me stve ten web, clovek na to musi chodit aby zistil novy prispevky v diskuzi atd. (stejne nikam jinam nelezu) a takhle by mi to pekne lezlo samo jako treba irc nebo icq nebo takovyhle veci :/ Btw o formatech rss na komentare teda slysim prvne, ja kdyz sem delal naky stranky, tak sem to dal do normalniho rss a ani me teda vubec nenapadlo, ze naky specialni formaty na to sou. (:

Avatar

Autor komentáře: lammer

Datum vložení: 10.9.2005 15:54:29

Uz dlhu dobu nesledujem interval, mozno je to tym ze som trosku povysil, mozno tym ze kvalita clankov nehorazne klesla, fakt neviem ale musim povedat, ze tu autor vykresluje situaciu ako chaoticku, ktora vazne tak je! ako v kazdom programe (co podla mna rss je) by sa malo pozerat na kompatibilitu so starsimi citackami. co takto dat do kopy jeden poriadny format, ktory bude niest urcite detekcne znaky a citacka sa podla nich nastavi? starsia novsia. pretoze splet xxx novych systemov je blaznovstvo. ja osobne citacku pouzivam, pretoze nemam zaujem denne preklikat 580 stranok, ktore mi aj tak nic nedaju, pretoze ma ta ktora tema nezaujima pochvala autorovi, treba to vsak presadit na medzinarodnu uroven. urcite by pomohlo, keby sa spravila mensia osveta, znova. mozno konecne ludia pochopia vyhody a konecne sa ujednotia formaty. inak rovnako je to podla mna aj s kodovanim stranok a aj s typmi xhtml, html a pod. myslim ze by bolo treba dat dokopy jeden poriadny format (i ked holdujem xhtml 1.0 strict) a konecne prinutit prehliadace sa zjednotit. praska mi hlava z toho, aby to vsade islo poriadne. pekny den

Avatar

Autor komentáře: Dr.Eggman

Datum vložení: 12.10.2006 17:23:34

Rss je myslim podla mna super... aj mi to skrášlilo stránku, ale aj mám čím dalej tím viac návštevníkov.... www.burian.castor.sk

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz