Starší komentáře ke článku: Přesný východ a západ slunce v PHP

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Michal Kubeček

Datum vložení: 23.7.2003 17:36:24

Není mi jasné, jaký má tento článek smysl. Ano, je to užitečný skript, o to se nepřu. Ale co si z toho odnese čtenář? Je to jen další z řady skriptů, které vzniknou tak, že se někde najde vzorec nebo sada vzorců (kvadratická rovnice, výpočet velikonoc, den v týdnu, ...) a přímočaře se zapíše ve vybraném jazyce (Basic, Pacal, C/C++, PHP, JavaScript, ...). To mohlo stačit ve VTM v roce 1987, kdy nikdo neměl tušení, co to programování vlastně je, ale dnes (a na vývojářském serveru) je to trochu málo.

Pokud by ta implementace přinesla nějaký zajímavý obrat, nestandardní myšlenku, bylo by to přínosem. Pokud by na něm bylo demonstrováno použití elementárních konstrukcí jazyka, posloužilo by to aspoň začátečníkům. Místo toho jsou tu dva skripty, které vznikly jednoduchým přepisem z nebe spadlého programu, jehož algoritmu autor nerozumí. Takže čtenář je může tak akorát opsat a zkusit, zda budou fungovat. Případně si na nich potrénovat reverse engineering a zjistit, jak ten algoritmus funguje. Má to smysl?

Avatar

Autor komentáře: Jan Balhar

Datum vložení: 23.7.2003 18:17:26

Máte pravdu, ale když ten skript na netu není dostupný a někdo ho přepíše do PHP, tak kde se o něj má podělit s ostatními. Koho to nezajímá a štve ho, že nerozumí principu, tak ať to nečte.

Avatar

Autor komentáře: Radek Havelka

Datum vložení: 23.7.2003 18:25:02

Souhlasim ... skript je to zajimavy ... znam web, kde clovek zjisti vysku a casy prilivu a odlivu ... a jestli tohle nekdo opsal, prepsal, aniz by tomu rozumnel, vubec neznamena, ze by se to nemuselo hodit. Sam bych si na web nic takovyho nedal, protoze bych nevedel, jak na to, a urcite bych to nehledal. Ale takhle vim, kde to najit, a ze se to vubec da udelat. A to mi uplne staci, a dekuji autorovi za tento prispevek !

Avatar

Autor komentáře: Kozeny.Viktor

Datum vložení: 23.7.2003 20:55:42

Souhlasim, je to jiste zajimavy skript. Ale abych pravdu rek´, uz jsem ho podobny na Internetu, tez napsany v PHP, nasel a mam ho od te doby dokonce ulozeny na HDD pro pripadne pouziti. Tento mi prijde ale trosku vylepseny, takze i kdyz zas tak nic noveho, presto diky...

Avatar

Autor komentáře: hakman

Datum vložení: 25.7.2003 7:48:08

Docela by mě zajmala ta adresa webu s přílivem a odlivem, můžeš jí poskytnout?

Avatar

Autor komentáře: Michal Kubeček

Datum vložení: 24.7.2003 10:24:41

Obávám se, že jste špatně pochopil, o co mi šlo. Netvrdím, že takový skript nemá na webu co dělat. Do sbírky užitečných utilit by se určitě hodil. Ale nechápu smysl jeho uveřejnění zde na Intervalu. Tady bych očekával články, ze kterých se čtenář něco naučí, případně přehledy, které mu rozšíří obzory. Řečeno slovy oblíbené analogie, Interval by měl nabízet rybářské pruty a příručky, ne ryby. Od toho jsou jiné servery.

Avatar

Autor komentáře: Ras

Datum vložení: 26.7.2003 13:34:43

Pro me to smysl ma a na web pouziji. Diky.

Avatar

Autor komentáře: Michal Kubeček

Datum vložení: 26.7.2003 21:13:03

Zkuste si, prosím, můj příspěvek nejprve přečíst. Pokud možno dříve než na něj budete odpovídat. Několikrát jsem napsal, že takový skript je užitečný, mnoha čtenářům se může hodit a na server, jehož obsahem je sbírka praktických skriptů, by bez výhrad patřil. Jenomže nemám pocit, že cílem Intervalu je shromažďování užitečných skriptů. Domníval jsem se, že články na Intervalu by měly čtenáři dát něco víc, něco ho naučit. A to o tomto článku při nejlepší vůli říci nemohu. To bylo podstatou mých dvou příspěvků, tak mi prosím neodpovídejte, že vám se ten skript hodí. To s tím vůbec nesouvisí.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 27.7.2003 12:15:01

Interval.cz je koncipován jako znalostní báze. Měl by tedy, jak správně podotýkáte, obsahovat především návodné a informativní články, jejichž obsah, byť formálně zastaralý, zůstává velmi dlouho aktuální. Z hlediska této definice lze o článku diskutovat. Já osobně jsem po zvážení všech pro a proti souhlasil s jeho publikací a nemyslím, že by to byla chyba.

Druhou věcí je vysvětlení použitého algoritmu. I já jej postrádám a bohužel mi jej nepodali ani odborníci z řad mých známých. <B>Pokud by se nalezl někdo, kdo by byl ochoten laicky srozumitelným způsobem vysvětlit použitý algoritmus, nechť kontaktuje redakci - jeho příspěvek bude publikován a odměněn řádným honorářem (tato nabídka trvá po neomezenou dobu ;-)</B>

Vilém Málek
šéfredaktor Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Michal Kubeček

Datum vložení: 27.7.2003 20:38:44

Což o to, vysvětlit by se to dalo. I když by asi bylo jednodušší napsat to znova než analyzovat tento skript, který moc návodně nevypadá. Ale z programátorského hlediska to nic objevného nebude. Je to spíš záležitost astronomie (popis (zjednodušené) dráhy Země okolo Slunce a jejího otáčení) a analytické geometrie (výpočet průsečíků zdánlivé dráhy Slunce s obzorem).

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 27.7.2003 22:02:06

Samozřejmě, že jsem měl na mysli vysvětlení z astronomického hlediska, z hlediska programátorského je to trivialita, ne? ;-)

Avatar

Autor komentáře: Michal Kubeček

Datum vložení: 28.7.2003 14:38:58

Tak jsem se to chystal dát dohromady a při hledání potřebných konstant jsem narazil na

<a href='http://www.stjarnhimlen.se/comp/ppcomp.html' target='_blank'>http://www.stjarnhimlen.se/comp/ppcomp.html</a>

Tam je všechno srozumitelně a přehledně vysvětleno (podstatné jsou hlavně části 5 a 20), takže asi nemá smysl, abych to sepisoval znovu.

Avatar

Autor komentáře: Jindrich Recina

Datum vložení: 8.8.2003 0:31:41

Panove a pane Kubecku,
skript je hezky a souhlasim, ze z programatorskeho hlediska, jde jen o maticove transformace. Jsem clenem akademe ved pro vyzkum vesmir a byl jsem i na univerzite v USA, kde jsem se planetarnim vyzkumem zabyval. No, kdyz mam shodnotit tento skript, - pekne, ale presnost je NULOVA. Spravne se to stanovuje z nutacni matice, ktera ma rozmer 400*378 a popisuje elevace, vesmirne prostorove pnuti, vliv planet a sil uvnitr soustavy. Matice se stanovuje kazdy rok a i tak to neni presne. Takze jen pro uplnost. Skript na stranky je hezky a tez podobny pouzivam, ale lidem je potreba rici i B), kdyz se jim rekne A)

A co se tyka tech odkazu na vypocet pozic. Tak to je obdoba. Jedna se o lehke transformace, ale presne urceni je o mnoho slozitejsi a to uz tak lehce napsta nejde, jak si myslite. Priklady viz skripta CVUT-FSV - astronomie.

Avatar

Autor komentáře: Michal Kubeček

Datum vložení: 8.8.2003 21:39:40

Přesně to samozřejmě spočítat nejde nikdy. Záleží na tom, které vlivy započítáte a které zanedbáte. V první aproximaci můžete počítat s kruhovou drahou Země (a stálou rychlostí), čímž dosáhnete přesnosti asi patnáct minut (odtud údajně pochází i akademická čtvrthodinka - maximárlní rozdíl mezi přesnými a slunečními hodinami). Takže počítáte s elipsou a k rovnoměrné úhlové rychlosti připočítáte sinusoidu. Předpokládám, že to je úroveň přiblížení, kterou používají vzorce z článku. Pak si všimnete, že ta sinusoida není přesná a vyřešíte si ty pohybové rovnice exaktně (ale jen pro soustavu dvou těles). Jenže to jsme celou dobu předpokládali, že Země je koule - a ona není. Takže ji aproximujeme některým z referenčních těles a dostaneme zase o kousek lepší přiblížení. Fajn, dozrál čas pro precesi a nutaci. Pak můžete započítat gravitační vlivy ostatních planet a tak bychom mohli pokračovat.

Tak naivní, abych si myslel, že pořád budu schopen čas západu slunce (tedy řešení rovnice) zapsat vzorcem, samozřejmě nejsem. Coby absolvent oboru matematická analýza moc dobře vím, že pokud to jde, je to spíš mimořádná náhoda. Takže nezbývá než zapojit numerické metody pro hledání kořenů a pravděpodobně i pro řešení těch pohybových rovnic. Tím se úloha stává pro programátory zajímavější, ale vzniká otázka, zda je v tuto chvíli ještě pořád možné PHP považovat za vhodný jazyk... :-)

Jenže vzhledem k tomu, že skript zobrazuje výsledek s přesností na minutu, nebude nutné zacházet do krajnosti a předpokládám, že přesnost aproximace použité v článku bude někde kolem té minuty. Odhad chyby jsem si ale nedělal, takže je možné, že to bude o něco víc. Za největší chybu metody však považuji fakt, že skript si evidentně dělá ambice počítat západ slunce i pro časy před zavedením gregoriánského kalendáře v Evropě (15. století) - protože pro dřívější data počítá podle juliánského kalendáře. Extrapolovat současné hodnoty přes 500 let zpátky bych se určitě neodvážil...

Avatar

Autor komentáře: Leo

Datum vložení: 28.7.2003 13:19:53

Zalezi na tom, co to znamena laicky srozumitelnym zpusobem. Vetsina toho jsou prevody (sferickych) souradnic, jenom za zacatku se musi v nejakem priblizeni spocitat aktualni poloha Slunce v prvnim z nich...

Jinak treba

<a href='http://aa.usno.navy.mil/data/docs/RS_OneDay.html' target='_blank'>http://aa.usno.navy.mil/data/docs/RS_OneDay.html</a>

Leo

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 28.7.2003 13:40:43

Řekněme pro průměrného programátora web-based aplikací, opatřeného ne větší než obvyklou dávkou ignorace všech ostatních oborů lidské existence ;-)

Avatar

Autor komentáře: Gabriel Noga

Datum vložení: 28.9.2004 6:12:10

V prvních řádcích program převádí stupně na radiány a naopak, pak upravuje rozdíl mezi slunečním a hvězdným časem. Poté vypočítá Juliánské datum a počet století od standardní éry 1900, 1950 a 2000. Dalším výpočty se zabývájí aktuální střední délkou a střední anomálii Slunce. Časové údaje jsou převáděny na stupně (360/15=24) a zpět, upravováno v intervalu <0,24> a <0,360>, probíhá transformace souřadnic z ekliptikálních na rovníkové, výpočet arc se řídí závislosti na kvadrantu. Poté je vypočítán z rovníkových souřadnic východ a západ Slunce včetně azimutu události.

Podobný výpočet předkládám v JavaScriptu:
<a href='http://interval.cz/__redirect/redirect.asp?what=interval_discussion&url=http://www.obloha.webzdarma.cz/a_slun.html' target='_blank'>http://www.obloha.webzdarma.cz/a_slun.html</a>

Avatar

Autor komentáře: šmejky

Datum vložení: 21.8.2003 18:00:11

Dobrý den,
docela s Vámi souhlasím v tom, že tento článek není pro běžného programátora nijak valně významný. Stejně tak se mi zdá trochu absurdní vést diskuzi na téma "Jaký význam má tento článek?". Myslím si, že by bylo lepší, kdyby ti, které tento článek příliš nezajímá, nebo jim připadá nepoužitelný (uvědomte si, že napíšete, resp. opíšete nějakých 250 řádek kódu a na chvíli zatížíte server jen kvůli tomu abyste získali 8 čísel, nad kterými se možná někdo trochu pousměje) takovéto články nečetli a raději ani nekomentovali (jako já ;). Autor za nějaký čas pochopí, že tento nebyl úspěšný a pustí se do jiného, určitě mnohem lepšího. Pokud by však někdo nevěděl o čem psát, mohu mu poradit: Existuje spousta věcí, které by bylo zajímavé vyřešit. Jedná se zejména o algoritmy, jako třeba v případě mé oblíbené Rubikovy kostky - jak byste jí řešili? A jak byste teprve řešili její grafické vyobrazení?

Avatar

Autor komentáře: Albert Bradáč

Datum vložení: 13.8.2004 12:49:48

Nejde o to, jestli to umí autor naprogramovat, ale proč se mají shánět se vzorci a programovat se s tím ostatní, když je někdo ochotný se o to podělit?
Já např. už dlouho sháním inteligentní vzorce pro určení polohy slunce (vertikální + horizontální úhel) v závislosti na GMT a zeměpisných souřadnicích stanoviště. Zatím to vypadá, že se nedá obejít bez astronomické ročenky, ale údaje v té ročence musel taky někdo spočítat. Takže pokud by se zde něco takového objevilo, byl bych rád a nevadilo by mi, že to někomu připadá k ničemu.

Avatar

Autor komentáře: mysql

Datum vložení: 23.7.2003 20:54:12

Kazdy script ma nejaky smysl, kdyz vis kde a jak ho pouzit.

Avatar

Autor komentáře: Jan Hauzr

Datum vložení: 24.7.2003 6:15:48

Ahoj balhi,vidím že už ti sem dali tvůj článek.. nemůžu tě na ICQ sehnat napiš mi mejla...já ted píšu již druhý článek a pak oba dva pošlu...Jinak tento článek sloužíhlavně těm kteří neunavně patrájí po něčem podobném a autor jim to v pátrání pomohl a zastavil to jejich patrání znám několik lidí kteří by se kvůli tomuto skriptu mohli potrhat

Avatar

Autor komentáře: shteffi

Datum vložení: 24.7.2003 13:49:23

Dokázal bych si to představit tak, že bych na stránce měl graficky znázorněnou polohu slunce (ve dne i v noci). Problém je ale jak lokalizovat automaticky jednotlivé uživatele.
Existuje nějaký řád v rozmístění IP adres po světě?
Stačilo by alespoň lokalizovat providera a najít oblast a nebo stát. pokud to není zrovna Rusko.
Ale asi nic takovýho neni. ale bylo by to dobrý.
Na jedný obrazovce oheň z krbu a na druhý pohled z okna na virtuální oblohu a bejtněkde zalezlej a nevytáhnout paty.

Avatar

Autor komentáře: Tomá? Procházka

Datum vložení: 25.7.2003 0:30:56

Ur?it? to jde. U? jsi n?kdy vid?l n?jaký tracer, co zjistí a na map? uká?e cestu? T?eba NeoTrace nebo VisualRoute od ZoneLabsu? ZoneAlarm taky umí ur?it polohu uto?níka. Na servrech to sice jde zakázat. Tak?e takové ty underground servery nezjistí?, ale jinak celkem v pohod?. Dokonce lze zjisti jméno a adresu vlastníka domény :-)) Na pear.php.com se dá na tohle najít knihovna: <a href='http://pear.php.net/package-info.php?package=Net_Geo' target='_blank'>http://pear.php.net/package-info.php?package=Net_Geo</a>. Pokud to dá? fnk?n? dohromady, klidn? se o to pod?l...

Avatar

Autor komentáře: Stepan Kouba

Datum vložení: 25.7.2003 9:02:13

>>Existuje nějaký řád v rozmístění IP adres po světě?
>>Stačilo by alespoň lokalizovat providera a najít oblast a nebo stát. pokud to >>není zrovna Rusko.
>>Ale asi nic takovýho neni. ale bylo by to dobrý.

Samozrejme, ze neco podobneho existuje a dokonce je to zdarma. Databazi ip adres odpovidajici jednotlivym statum pouziva i <a href='http://www.php.net' target='_blank'>http://www.php.net</a> pro detekci nejblizsiho zrcadla pro stahovani souboru a najdete ji na adrese: <a href='http://ip-to-country.directi.com/' target='_blank'>http://ip-to-country.directi.com/</a>. Prozatim ovsem tato databaze nezna Ceskou Republiku, ale jen Ceskoslovensko. Pro Slovensko by to platit nemelo.

Avatar

Autor komentáře: Lukas

Datum vložení: 13.10.2003 17:12:12

Myslim, ze se milite. To, na jake zrcadlo Vas to hodi zajistuje skript na detekci jazyka prohlizece. Jelikoz v Linuxu RedHat 9, ktery mam na PC nainstalovany vedle Windows XP, mi to hodilo na mirror USA. Rozhodne neni pravda, ze kazdy stat ma pridelene IP adresy, ktere muze pouzivat. Kdyz jsem nasledne sel vyzkouset Vas odkaz, myslim, ze to, co mi to vyhodilo za nesmysl, mluvi za vse..
Your Location
You are from Australia and your IP Address is 138.25.8.1
Naprosta kravina.

Avatar

Autor komentáře: Jeniczek

Datum vložení: 25.7.2003 12:11:49

A co k tomu jeste vygenerovat treba nejakej obrazek? :-)

Avatar

Autor komentáře: Ras

Datum vložení: 26.7.2003 13:31:57

A proc nepouzit rovnou script do FLASHu?!

Avatar

Autor komentáře: Carlos II

Datum vložení: 25.7.2003 22:11:29

Jeden člověk nás pořád dráždí řečmi o počasí, takže jsme mu díky tomuto skriptu dali na náš web (www.slalom.cz) přesné údaje o slunci nad naším areálem :)
Dořešen zimní a letní čas a čeština (vyjde/vyšlo, zapadne/zapadlo) ve vztahu k denní době.

Avatar

Autor komentáře: Jirka

Datum vložení: 27.7.2003 11:57:18

Docela by mě zajímalo, proč všechny články o PHP na tomto serveru uvádějí zdrojáky v tak nepřehledné formě - tj. černá barva na žlutém pozadí. Proč autoři nepoužívají funkci highlight_file(), když už je přímo součástí PHP? (Pro porovnání uvádím třeba odkaz <a href='http://www.stargeek.com/php_scripts.php?script=1)' target='_blank'>http://www.stargeek.com/php_scripts.php?script=1)</a>.

Avatar

Autor komentáře: Jirka

Datum vložení: 27.7.2003 11:59:50

A rozpoznávání odkazů tu taky nefunguje moc dobře. Ten odkaz samozřejmě nekončí závorkou, takže správně je takhle: <a href='http://www.stargeek.com/php_scripts.php?script=1' target='_blank'>http://www.stargeek.com/php_scripts.php?script=1</a>

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 27.7.2003 12:25:46

Pokud byste chtěl cokoli připomínkovat z "technického hlediska", měl byste se s ním nejprve seznámit. Například pohledem do záhlaví byste zjistil, že Interval.cz aktuálně neběží pod PHP ale ASP, Vámi zmiňovaná funkce je tedy pro nás naprosto nedostupná.

Problém je však mnohem složitější. Interval.cz se věnuje mnoha různým technologiím, ukázky jsou často směsí kódů a podobně. Navíc i když většina z pokročilejších technologií nabízí vestavěný syntax_highlighting, nabízí jej pouze pro své vlastní skripty. Pokud bychom tedy chtěli používat zvýrazňování syntaxe, museli bychom si napsat vlastní parser, který by byl natolik inteligentní, aby identifikoval všechny námi používané technologie ve všech jejich verzích a správně je odlišil v jakékoli směsi - něco takového považuji z programátorského hlediska za technicky i časově mimořádně náročné a nikdy jsem nic takového v praxi neviděl.

Samostatnou částí problému zvýrazňování syntaxe vestavěnými funkcemi je ten, že ignorují normy HTML. Například nevím ani o jediném, který by dodržoval alespoň nějakou normu, natož normu XHTML 1.0 Strict, kterou v této chvíli používá Interval.cz.

Avatar

Autor komentáře: Jirka

Datum vložení: 27.7.2003 20:10:25

Pane Málku, děkuji vám za reakci na můj podnět ke zlepšení vašeho serveru. Postupně odpovím na všechny vaše námitky:

A. <I>Pokud byste chtěl cokoli připomínkovat z "technického hlediska", měl byste se s ním nejprve seznámit. Například pohledem do záhlaví byste zjistil, že Interval.cz aktuálně neběží pod PHP ale ASP, Vámi zmiňovaná funkce je tedy pro nás naprosto nedostupná.</I>

Tuhle vaši námitku vůbec nechápu. Jestliže text článku o PHP zformátuje jeho autor nějakým způsobem do výsledného kódu XHTML a pak vám ho pošle, tak ho pak přece váš serverový skript zobrazí stejným způsobem, ať už používáte PHP nebo ASP, ne? :-)

B. <I>Problém je však mnohem složitější. Interval.cz se věnuje mnoha různým technologiím, ukázky jsou často směsí kódů a podobně. Navíc i když většina z pokročilejších technologií nabízí vestavěný syntax_highlighting, nabízí jej pouze pro své vlastní skripty. Pokud bychom tedy chtěli používat zvýrazňování syntaxe, museli bychom si napsat vlastní parser, který by byl natolik inteligentní, aby identifikoval všechny námi používané technologie ve všech jejich verzích a správně je odlišil v jakékoli směsi - něco takového považuji z programátorského hlediska za technicky i časově mimořádně náročné a nikdy jsem nic takového v praxi neviděl.</I>

Všimněte si, že jsem se ve svém původním příspěvku zmiňoval pouze o článcích zaměřených na programovací jazyk PHP, který zvýraznění sám nabízí. Šlo mi tedy jednoznačně o zlepšení přehlednosti výpisů zdrojáků pro PHP. Možná by se vám něco takového nelíbilo proto, že by pak články o PHP měly odlišný (tj. daleko lepší) vzhled na rozdíl od ostatních, ale já jsem přesvědčený, že ta malá odlišnost ve vzhledu za výslednou přehlednost opravdu stojí. (Možná by pak i autoři ostatních technologií začali přemýšlet, jak rozchodit něco podobného i v jejich případě.)

C. <I>Samostatnou částí problému zvýrazňování syntaxe vestavěnými funkcemi je ten, že ignorují normy HTML. Například nevím ani o jediném, který by dodržoval alespoň nějakou normu, natož normu XHTML 1.0 Strict, kterou v této chvíli používá Interval.cz.</I>

Tady vás omlouvá snad jen to, že vy sám asi nepracujete přímo s PHP. Jednoduchou odpovědí na vaši námitku je totiž komentář s datumočasem "18-Dec-2002 03:29" na manuálové stránce <a href='http://us2.php.net/highlight_file' target='_blank'>http://us2.php.net/highlight_file</a> - je to kratičký kód v PHP, který převádí kód generovaný funkcí highlight_file() na XHTML Strict.

Já sám ho nepoužívám, a tak jsem ho vyzkoušel. Vzal jsem soubor v PHP, aplikoval na něj ten kód (volání funkce highlight_file() je jeho součástí), na začátek a na konec jsem přidal XHTML z vaší stránky, přesunul definice stylů a validátor <a href='http://validator.w3.org/' target='_blank'>http://validator.w3.org/</a> mi nahlásil "This Page Is Valid XHTML 1.0 Strict!".

Nejde tedy o nic jiného, než o drobné přizpůsobení zmíněného kódu a umístění takového velmi jednoduchého PHP skriptu tam, kde by ho mohli autoři článků o PHP používat.

PS: Jsem zvědavý, jestli i teď - po "odstranění" technických překážek - existuje nějaký důvod popsanou možnost nevyužít. (Přidávám svůj e-mail, abychom autorovi nemuseli rušit diskusi k jeho článku: uživatel "ji_bo", mailserver "yahoo.com".)

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 27.7.2003 22:20:52

Než budu pokračovat dále, musím se Vám k něčemu přiznat - já programuji především v PHP, a to už léta. Řekl bych, že docela úspěšně, vezmu-li v úvahu intranetové systémy, které mám za sebou ;-)


Nyní se budu věnovat jednotlivým Vašim připomínkám (dovolím si také vytrhnout a okomentovat pouze vybrané pasáže):

<I>...Jestliže text článku o PHP zformátuje jeho autor nějakým způsobem do výsledného kódu XHTML...</I> ...pak nepůjde o systémové řešení. Jednoduše jednu svoji starost přesunu na autory, aniž bych jim výměnou za jejich námahu nabízel cokoli navíc. Kromě toho riskuji inkonzistenci a zadělávám si na další problémy, nehledě na to, že bych musel totéž vyžadovat od autorů všech ostatních článků.

<I>...Možná by se vám něco takového nelíbilo proto, že by pak články o PHP měly odlišný (tj. daleko lepší) vzhled na rozdíl od ostatních...</I> ...o čemž lze s úspěchem pochybovat, neboť ostatní technologie mají také vlastní zvýrazňovače, ať už přímo zabudované, nebo zprostředkované různými speciálními nástroji.

<I>...je to kratičký kód v PHP, který převádí kód generovaný funkcí highlight_file() na XHTML Strict...</I> ...tedy nikoli vestavěná funkce, ale vlastní parser. Pokud si pamatuji dobře, přesně tohle jsem napsal já - že vestavěné funkce pro zvýrazňování syntaxe ignorují normy a člověk musí použít vlastní technologii pro získání validního výsledku.


Abych to tedy shrnul - ano, technické překážky existují, Váš příspěvek na nich nic nemění. Pozor, to neznamená, že se vše odloží ad acta. Od jakéhokoli řešení ovšem požaduji systémový přístup a nezávislost na člověku (autorovi, editorovi, korektorovi atd.). Jakmile bude k dispozici řešení, splňující mnou zmíněné minimální požadavky, bude okamžitě na Intervalu nasazeno. Pokud máte zájem, budu na něm rád spolupracovat s Vámi nebo s kterýmkoli jiným čtenářem Intervalu ;-)

Avatar

Autor komentáře: Jirka

Datum vložení: 28.7.2003 3:09:29

Já jsem evidentně nepřesvědčil vás a vy jste až tak moc nepřesvědčil mě. Škoda. Můj návrh mi z pohledu čtenáře připadal jako velmi významný. Já samozřejmě nevím, v jakém tvaru vám autoři příspěvků o PHP posílají své texty, ale myslím si, že vyměnit žlutý blok s výpisem kódu za výpis kódu s barevnými prvky by neměl způsobit nějaké nekonzistence. A když už autoři něco o PHP sepisují, pak nevím, proč by se sami měli bránit větší přehlednosti výpisů a proč by nevěnovali jen o trochu víc svého času pro dosažení daleko vyšší kvality svých textů.

A že byste to musel vyžadovat od autorů všech ostatních článků? To je věc redakčního rozhodnutí. Dovedu si představit, že byste nikoho nenutil, ale navrhl jim to. Možná by se za každý programovací jazyk našel jeden nebo více autorů, kteří by navrhli a popsali jednoduchý konverzní skript s výstupem v XHTML. Ostatní autoři by to pak už jen používali. To mi nepřipadá jako nesystémové. To je zároveň odpověď na to, že s vámi na tom může kdokoliv spolupracovat - řešení by mělo podle mě ideálně vycházet přímo od těch, kdo články sami píší a kdo by takový mechanismus používali (kromě toho, měli by to přece být ti nejlepší odborníci na danou problematiku).

(A poznámka pro toho, kdo třeba neví, co přesně navrhuji: příkladem budiž stránka "Changes in PHP 5/Zend Engine 2.0", <a href='http://www.php.net/zend-engine-2.php' target='_blank'>http://www.php.net/zend-engine-2.php</a> - na ní je vidět, jak je barevně zvýrazněný výpis kódu PHP krásně přehledný. Shodou okolností se jedná o popis změn v podstatné součásti praktické implementace jazyka PHP firmou Zend - právě firma Zend nabízí velmi pěkné "tutorials" ve tvaru, který jsem navrhoval - konkrétně na stránce <a href='http://zend.com/zend/tut/' target='_blank'>http://zend.com/zend/tut/</a> .)

PS: Já jsem vás nikterak neobviňoval z neznalosti PHP. Jen jsem reagoval na vaši poznámku o validním kódu XHTML. Ano, zmínil jste "zvýrazňování syntaxe vestavěnými funkcemi" a já jsem netušil, že nejste ochoten tolerovat mírná vylepšení (samozřejmě máte pravdu, že highlight_file() nenabízí výstup přímo v XHTML). Kdybychom ale měli čekat, až všechny důležité funkce budou standardní součástí jazyka, třeba bychom se vůbec nedočkali (takže máme knihovny funkcí jako CPAN pro Perl nebo PEAR pro PHP).

Avatar

Autor komentáře: Michal Kubeček

Datum vložení: 28.7.2003 10:16:47

<I>Ano, zmínil jste "zvýrazňování syntaxe vestavěnými funkcemi" a já jsem netušil, že nejste ochoten tolerovat mírná vylepšení (samozřejmě máte pravdu, že highlight_file() nenabízí výstup přímo v XHTML).</I>

To není <I>vylepšení</I>. XHTML je, jakožto aplikace XML, jazyk se striktně definovanou a vyžadovanou syntaxí. Ač vám to tak na první pohled nemusí připadat, je to jeho obrovskou výhodou proti HTML.

<I>Kdybychom ale měli čekat, až všechny důležité funkce budou standardní součástí jazyka, třeba bychom se vůbec nedočkali (takže máme knihovny funkcí jako CPAN pro Perl nebo PEAR pro PHP).</I>

Knihovny funkcí (případně extensions) jsou něco naprosto odlišného od svévolného nedodržování syntaxe jazyka.

Avatar

Autor komentáře: Jirka

Datum vložení: 28.7.2003 18:38:05

Šlo mi o "vylepšení funkce" highlight_file(), nikoliv "vylepšení HTML na XHTML".

Avatar

Autor komentáře: Michal Kubeček

Datum vložení: 28.7.2003 10:19:39

Ještě jednu poznámku: pokud by ukázky kódu měly vypadat tak, jako na stránce, na kterou se odkazujete, jsem raději pro zachování současného stavu. Při zvýrazňování syntaxe platí "všeho s mírou" a tak "strakatý" výpis, jako je na té stránce, přehlednosti nijak nepřispívá.

Avatar

Autor komentáře: Aleš Martiník

Datum vložení: 1.8.2003 15:01:17

Uvedené vzorce, byť zapsané v PHP jsem ihned poznal, lze (nebo spíše šlo) je nalézt v každé astronomiclé ročence.
Ale pozor - funguje to, jen pokud na obzoru nemáte hory! Pak se Vám snadno stane, že slunce vyjde třeba o 17 minut později (v jednom městě v podhůří Beskyd) nebo taky o několik hodin později (v horském údolí).
Taky čmoudící město na západním nebo východním obzoru Vám nadělá z teorie jen bezcenná data.
Příspěvek je zajímavý, ale z výše uvedených důvodů je z hlediska praxe
v Čechách (a na Moravě i ve Slezsku) nepoužitelný.

Avatar

Autor komentáře: šmejky

Datum vložení: 21.8.2003 18:14:57

Já bych navrhoval aplikaci, která by zpracovávala data příjmaná z GPSky, která by takto odeslílala i úhel, ze kterého se uživatel dívá na právě vycházející/zapadající slunce a co je nejdůležitější, výšku, ve které má oči a hlavně i jeho váhu, aby bylo možno vypočítat i pravděpodobnost, že upadne a podle této případné změny úhlu pohledu vše znova přepočítat.
;)))))

Avatar

Autor komentáře: smrtak

Datum vložení: 8.1.2006 14:05:07

To je skoro jako argumentovat tim, ze clovek zijici ve studne neuvidi zapad slunce vubec ;) Neni to o moc vic zajimavejsi prispevek nez samotny clanek, nebo dokonce muj prispvek:) Jinak ja osobne sem na tento clanek narazil v googlovy, kdyz sem vyhledaval kdy mi dnes presne zapadne slunce abych mohl byt se svoji slecnou venku po tme ;) Originalni ne? (neni to mysleno ironicky)

Avatar

Autor komentáře: Mirek

Datum vložení: 25.10.2003 0:12:20

Je to zajimave, ale radsi bych nejaky scripty, ktery to budou delat automaticky a je mozne je vlozit do stranek. Vite nekdo o nejakych ?

Avatar

Autor komentáře: eli

Datum vložení: 1.9.2004 16:33:37

Jsem neuvěřitelně rád, že jsem konečně našel tento script!
Pracuji na židovském kalendáři v PHP a pro časy modliteb a svátků potřebuji čas východu a západu slunce.
Mám ale problém, nejsem žádný matematik a tak tomu scriptu vůbec nerozumím,
nedokážu najít proměnnou, ve které je uložen čas východu. Jsou tam nějak propojené oba časy (východ se západem).
Máte-li někdo radu, jak ty časy od sebe rozdělit a vytvořit samostatnou proměnnou na východ, byl bych vděčný!!! Nebo máte-li podobný PHP script.
Pošlete mi prosím všechny rady a scripty na eli.sid@seznam.cz

Avatar

Autor komentáře: revoke

Datum vložení: 8.1.2006 1:42:57

http://www.php.net/manual/cs/function.date-sunrise.php http://www.php.net/manual/cs/function.date-sunset.php no a ověřit si to můžete tady... http://czech-tv.cz/teletext/index.php?page=176B&ver=&channel=0

Avatar

Autor komentáře: Maxik

Datum vložení: 30.1.2008 17:32:47

Nesmysl to neni. Treba ja obcas bezim na kopec na vychod slunce. Programek v mobilu silha i diky nepresne zadatelne poloze i o 20 minut. A CHMU neni vzdy k dispozici... A na dovolene na mori rozsvecim svetla lodi bud pokud vidim slunce na obzoru, nebo podle vytisknutych hodnot :-) Diky ze je pristupna i starsi diskuse.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz