Starší komentáře ke článku: Průvodce SVG - Next Generation

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Petr Mach

Datum vložení: 9.1.2005 16:52:03

Cairo je zatim mlada knihovna, ale protoze se ma stat zakladem GUI projektu GNOME, coz je velmi uspesne linuxove desktopove prostredi, do ktereho se i clkem mohutne investuje, tak se da ocekavat, ze rychle vyspeje a stane se lepe pouzitelnou, z cehoz budou mit prospech i vyvojari Mozilly. Ja osobne jsem za podporu Caira rad.

Avatar

Autor komentáře: um

Datum vložení: 11.1.2005 22:04:20

SVG je dobré mimo www (na tisk atd.), na webu má smůlu z jednoho prostého důvodu.

Dávno ho převálcoval flash zvláště po uvolnění formátu swf... Na co se na webu učit formát, který zvládá jen grafiku, interaktivitu a jednoduché animace, když existuje něco co tohle vše umí, přidává hudbu, video a je znatelně rozšířenější a tedy přístupnější uživatelům?

A tak, jako SVG se poučilo z +/- flashe, flash se poučil z +/- SVG a už to dávno není takový ten hloupý formát jen na animace a "efekty". Zvládá kombinace s XML, CSS, podpora ze strany PHP (ming library) atd...

Před 3 lety jsem psal na téma SVG versus Flash semestrální práci a ve skrytu duše doufal, že SVG na web prorazí. Co se týká editorů, jistý pokrok lze zaznamenat, ale podpora ze strany prohlížečů je minimálně stejná jako byla... Nechává se to na pluginech, které dělá tu adobe tak nějak pro "svoje SVG", tu někdo jiný trochu jinak... To mi michodem připomnělo další věc. Kde je dnes SMIL?

Na webu je SVG mrtvé, ať žije Flash :-)

Avatar

Autor komentáře: Martin Hejral

Datum vložení: 17.1.2005 0:58:26

I když s některými argumenty lze souhlasit, dalšími ani při nejlepší vůli...

1/ především, proč vyčítáte závislost na plug-inu, když Flash funguje v tomto ohledu naprosto stejně? (Ale v Mozille ani v Konqueroru nativně implementován asi nebude ;-)

2/ tvrzení -- "... pluginech, které dělá tu adobe tak nějak pro "svoje SVG", tu někdo jiný trochu jinak..." -- <B>je nepravdivé</B>, jelikož Adobe SVG Viewer se drží normy velmi dobře (testoval jsem jej hodně důkladně a znám asi dvě nevýznamné chyby). Pokud jde o ostatní prohlížeče, tak tam lze mluvit max. o neúplné a nedokončené implementaci -- SVG je přece W3C norma!

3/ k Vašemu druhému odstavci -- všichni víme, že Flash má prostě náskok, ale nikdy nebude zapadat do struktury webu kódovaného v XHTML tak přirozeně jako SVG-XML grafika. A mimoto SVG, jak už jsem několikráte na Intervalu uváděl, je prostě formát pro popis vektorové grafiky (pokud zjednoduším přirovnání -- jakýsi vektorový PNG) a jeho záběr se s Flashem protíná jen částečně...

Avatar

Autor komentáře: um

Datum vložení: 18.1.2005 16:17:20

Tak jo, trochu jsem to s tím vítězstvím flashe nad SVG přehnal, pokusím se stručně reagovat:

Nechci brojit proti SVG, svým příspěvkem jsem si spíš stýskal, že se SVG za ty tři roky co jsem se mu plně věnoval o moc dál nedostalo co se týká podpory na straně klienta. Uznávám, že Adobe SVG Viewer verze 3.01 je pro flash plugin celkem slušným konkurentem, skutečně plně vychází ze specifikace SVG1.0 a implementeju snad vše o čem vím, narozdíl od starších verzí, či jiných pluginů.

Vaším bojem za SVG jste ve mě vzbudil opět jiskřičku naděje, že tento formát si na webu své místo najde :-). A co ten SMIL? :-))

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz