Starší komentáře ke článku: Pryč s technokracií

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 18.6.2002 1:10:19

Copak o to, podobná stranka jako <a href='http://www.pozden.cz/aboutsite.html' target='_blank'>http://www.pozden.cz/aboutsite.html</a> nemusí být na závadu. Naopak, mně se podobné návody resp. vysvětlení docela líbí, jenže musí být správné, což v tomto případě není. Asi polovinu webu jsem si prošel a ideální šířka okna pro jeho prohlížení činí něco pod 600 pixelů. Jak by to někdo mohl číst v okně 1000 pixelů širokém si nedovedu představit, protože to by řádky textu v hlavním sloupci měly i přes 130 znaků, čili dvojnásobek doporučeného maxima.

Další, co je trochu zvláštní, je to, že web je údajně "blind friendly", ale zato je dosti nepřátelský k normálním lidem s normálníma, jenom třebas trochu slabšíma či unavanýma očima. Příliš malé písmo, které nejde zvětšovat a navíc to grafické pozadí činí tyto stránky alespoň pro mne prakticky nečitelné.

Čili upozornění na tomto webu by IHMO mělo spíše znít: "Optimalizováno pro výborné oči a vypnuté obrázky."

Avatar

Autor komentáře: milan pohorelsky

Datum vložení: 18.6.2002 8:22:45

Díky za odkaz - opravdu mě zaujal. Připadá mi to spíše jako zpráva pro obecní úřad - jak se na tom pracuje. V tomto případě to návštěvníkovi asi moc nepřinese(většinou hned vidí jestli se stránky zobrazují správně) a informace o rozlišení při tomto rozvržení stránky...

Avatar

Autor komentáře: Radek Pavlíček

Datum vložení: 18.6.2002 9:46:15

Dobrý den,
dovolil bych si nesouhlasit s Vaším tvrzením ohledně nemožnosti zvětšování velikosti písma na <a href='http://www.pozden.cz' target='_blank'>http://www.pozden.cz</a>. V MSIE stačí v Nástroje - Možnosti sítě Internet - Usnadnění - zaškrtnout Ignorovat velikosti písem na stránkách www, pokud Vám dělá při čtení problémy grafické pozadí, tak na stejné kartě zaškrtnutím políčka Ignorovat barvy definované na stránkách www se dá odstranit i tento problém.
U ostatních prohlížečů jsem při zvětšování písma nenarazil na problém.
Přeji hezký den.

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 18.6.2002 11:43:59

Pane Pavlíčku,

máte samozřejmě pravdu, že si mohu přestavět konfiguraci IE tak, že bude ignorovat velikost písma na stránce, nicméně to má opravdu hodně daleko k optimálnímu řešení. Nevím, zda jste si tuto funkci IE někdy vyzkoušel, ale pokud byste si ji zkusil primo na úvodní stránce pozden.cz, zjistil byste, že se tím stránka stane velice nepřehlednou. Navíc toto nastavení platí trvale (takže ho pak musím zase vypnout) a pro všechna právě otevřená okna.

Nebylo by náhodou lepší, kdyby autor stránky základní písmo neurčil vůbec a relativní změny velikosti by určil v procentech? A nebylo by lepší, kdyby pod souvislý text nedával obrázkové pozadí?

Nezlobte se, ale já tomuto stylu webdesignu nerozumím. Zdá se mi, že autoři uvažují způsobem "nakladu uživateli do cesty co nejvíc překážek, vždyť má ve většině prohlížečů možnost si je odstranit." V případě komerčních webů je takové uvažování pouze hloupost autora/majitele webu. V případě státních a obecních webů je to IMHO doklad přezíravosti ve vztahu k občanům, která se táhne celou státní správou.

Chápu, že zejména autoři malých obecních webů mají na práci plno jiných věcí a jsou v tom v podstatě nevinně, ale to není důvod k tomu, abychom se tvářili, že je vše v pořádku. Proto si myslím, že není ideální, když Brailnet rozdává certifikace "Blind Friendly Web" stránkám, které jsou sice uzpůsobeny pro zcela nevidomé, ale pro průměrnou populaci je jejich nepřístupnost nevyhovující.

Avatar

Autor komentáře:

Datum vložení: 21.6.2002 7:23:56

Sem vepište svůj příspěvek.
Vsichni hodnotite

Avatar

Autor komentáře: Petr Blecha

Datum vložení: 21.6.2002 7:27:59

Vážení, všichni hodnotíte velikosti písma, rozlišení, pozadí, ale nikdo se nezaměřil, nad informačně-literární hodnotou WWWebu? Která vesnice má takto detailně zpracovaný web? Který vesnický web se může pochlubit třeba i sekcí pověsti, což nacházíme pouze u stránek větších měst. Takže, já dávám tomuto sajtu známku 9,1 (z 10 možných)

Avatar

Autor komentáře: Pavel Kout

Datum vložení: 18.6.2002 8:00:19

Diky za tip, je k videni spousta upozorneni typu "Omlouvam se, ale lepe (pro vsechny) ty stranky udelat neumim...", ale tento zatim vede. O to vic je zarazejici je, ze se jedna o web, ktery by IMHO mel patrit do oblasti statni spravy.

Na druhou stranu - odeslani nazoru z webu aspon *neni zavisle* na instalaci mail-klienta: Pred volbami jsem nebyl na svem pocitaci a zrovna jsem se chtel na webech statni spravy (Parlament, Volby2002 aj.) pomoci kontaktnich formularu zeptat, jak mam volit, kdyz se nebudu nachazet v miste trvaleho bydliste. Hadejte, jak jsem dopadl? :-(

Avatar

Autor komentáře: Vladimír Lán

Datum vložení: 18.6.2002 9:56:56

Hned ve druhém odstavci článku píšete: "...Nevím, co bych si myslel, kdybych vjel se starším autem na dálnici a hned bych narazil na nápisy typu: "Optimalizováno pro auta se čtyřmi koly", "Doporučené auto nejméně na 40 litrů bezínu."..."
A co si mám myslet já, když vjedu na stránky Intervalu s Macintoshem a vůbec nefunguje hlavní menu nahoře, ani jeho podmenu. Po kliknutí na cokoliv se dočkám jen hlášky "Server nenalezen". Jediná možnost jak číst Interval je kliknutí na odkaz v e-mailové annonci a to je poněkud slabý způsob navigace.
Kovářova kobyla...

Avatar

Autor komentáře: Pavel Kout

Datum vložení: 18.6.2002 11:26:55

Nicmene je nutne priznat, ze se ty nejvetsi kiksy na Intervalu postupne odstranuji... Bohuzel - diky koncepci tabulkoveho layoutu to asi nepujde tak rychle, jak by si vsichni prali (jehoz si je sefredaktor jiste vedom)

Ale uz sem klidne chodim i s Mozillou, obcas i s Operou a vsechno si prectu ;-)

Avatar

Autor komentáře: Marek Šalanda

Datum vložení: 18.6.2002 12:01:56

Ano, je to tak - předčasné spuštění se nelíbilo nikomu z nás. Nechtěl jsem spouštět Interval v takové podobě, v jaké byl, ale musel jsem. Ve hře byla ekonomická situace Intervalu. Zde jde opravdu tak trochu stranou vyladění pro 2 až 4 procenta čtenářů.

Hra je ale o něčem jiném - píšeme o tom, jak by weby měly vypadat, co by se mělo dodržovat atd. Samotný Interval by pak měl jít příkladem, o což se usilovně a vytrvale snažím. Již nyní je před vypuštěním celá homepage v CSS, naše nová webmasterka pracuje na vyladění vzhledu, který také není optimální.

Tedy - nemneme si ruce a neříkáme si, jak jsme skvělí. Nejsme a máme před sebou poměrně hodně práce. Doufám, že vám všem to vynahradí nabídka, kterou budeme moci připravit díky naší lepší ekonomické bilanci. Děkuji všem za přízeň a za pochopení.

Avatar

Autor komentáře: Programátor WWW stránek

Datum vložení: 18.6.2002 11:59:13

Dávám inspirující podnět na článek: "Stručné shrnutí všeho, co by měl dobrý programátor WWW stránek dodržovat (u nekomerčních webů)" :-)
P.S. Rád bych pak k němu napsal svůj názor, kdybych s něčím nesouhlasil ;-)

Ale takový shrnující článek (byť stručný - podrobnosti už zde byly jednotlivě řečeny) by byl asi opravdu oříšek, to uznávám. Sám bych se do toho nepustil, protože bych určitě (i kdybych se tím zabýval měsíc) na něco zapomněl...

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 18.6.2002 12:30:16

Stručně shrnout vše, co by měl autor stránek dodržovat je velice snadné ;-)

1) Nedělej nic zbytečně. U každého prvku si rozmysli, zda je nezbytný pro naplnění cíle stránek. Pokud není, nepoužij ho.

2) Má-li něco dvě a více řešení, zvol to nejjednodušší.

3) Pečlivě otestuj přístupnost a použitelnost obsahu jak na různých prohlížečích a zařízeních, tak na různých uživatelích.

Avatar

Autor komentáře: Programátor WWW stránek

Datum vložení: 18.6.2002 13:29:43

No, to je trochu málo, ne? :-)

Min. ještě:

4) Add_3): Používej v návrhu stránky pouze 256 barev, otestuj stránky na nejdůležitějších rozlišeních (včetně mini rozlišeních, např. pro PDA - byť s nejmenším písmem), testuj vše při vypnutém i zapnutém JavaScriptu (se zapnutým JavaScriptem samozřejmě opět ve všech prohlížečích), stránky alespoň zběžně otestuj na W3C validátoru (jak HTML tak CSS), respektuj alespoň hlavní aspekty pro usnadnění a použitelnost pro uživatele s nějakým postižením (pohybovým, zrakovým, sluchovým...), kteří většinou nemohou použít myš apod.

:-)

Avatar

Autor komentáře: Lukas Kucera

Datum vložení: 18.6.2002 19:58:47

Je zajímavé, že slovo technokracie používají a skoloňují nejvíce lidi, kteří nemohou s čístým svědomím nazívat techniky. To ovšem není tak hrozné jako to, že většinou mluví o humanitním směru nežli technickém. Pokud by byli steránky tvořeny technicky tak většina těhle diskusí by nebzla o čem, jelikož by to neexistovalo. Zamyslete se nad sebou, zda dodržujete technické zásady. Včetně autora a to i v článku.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz