Starší komentáře ke článku: Toulky po webu 13.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Scorpi

Datum vložení: 21.11.2002 3:51:58

S tim predbihanim Opery 7 pred ostatni prohlizece bych to zatim nevidel tak horke - CSS jsem zatim nezkoumal, ale implementace DOM je stale jasne nejlepsi v Mozille (co jsem mel moznost si precist u Opery na webu a co jsem si sam zkousel). I kdyz je nutno uznat, ze prave v DOM se jedna u Opery o zrejme nejvetsi pokrok (a o predbehnuti IE6 by se uz uvazovat dalo), tak z DOM 2 podporuje Opera jen mensi cast (...i kdyz treba plna podpora Events u Opery 7 ma velky vyznam).

Opera se mi libi tim, ze do 3MB instalacniho souboru se vejde vse, co pro browseni clovek potrebuje, vcetne mejlklienta - na druhou stranu oproti Mozille a IE, s jejich robustnosti a nadstavbovymi moznosti pro tvorbu aplikaci, je Opera takovy benjaminek :-)

Avatar

Autor komentáře: Michal Kusyn

Datum vložení: 21.11.2002 9:34:24

Jenze OPERA neumi pracovat se stylesheetem, coz je ulet.:((
(Alespon se mi to nepodarilo a ve specifikaci o tom neni ani zminka.)

Avatar

Autor komentáře: Blesk

Datum vložení: 21.11.2002 15:18:08

No videl jsem nový vzhled Blesku a nevim nevim muj nazor na to je ze je to uplne strasny ! Jako kod jsem ani moc nezkoumal ale to jak to vypada ty velke pismena to je jako Citanka prvni tridy s textem: MAMA MA MASO .....

Jinak ze je na sveta Opera 7 to je fajn protoze 6 je podle mne docela jiz hodne zastarala ... ale pokud vim tak Opera pro linux je porad ve verzi 6 ( mozna neco jako 6,1 ale ne 7 :( .... )

Avatar

Autor komentáře: Jan Kučera

Datum vložení: 21.11.2002 15:19:11

Omilem jsem zaměnil jmeno a předmět prosim nekamenovat ..........

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 21.11.2002 17:37:56

Omylem jsi zmenil "i/y", hazim sutr ... :)

Avatar

Autor komentáře: Jan Bartonička

Datum vložení: 21.11.2002 19:25:15

Myslíte si, že má většina uživatelů, prohlížejících webové stránky, perfektní zrak?

Avatar

Autor komentáře: Jan Kučera

Datum vložení: 21.11.2002 20:31:19

No nevim ale jestli lidi blbe videj a neprectou standartni velikost fontu tak si to zmenej v nastaveni browsru ( nelepsi by bylo kdyby byl web ve vice verzich: textova, graficka pro normalne vidici , graficka pro hure vidici atp) .. ale jako treba ty nadpisy jsou podle mne moc velky ( no mozna by byly hezky takhle velky ale chtelo by to jiny font, tenhle me nepripada nejak hezky) ..

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 21.11.2002 23:42:25

Jen tak pro zajímavost, jakou velikost písma považujete na webu za standardní? Já jsem se vždy domníval, že to je *výchozí* velikost prohlížeče a to je přesně to, co v Blesku vidím v hlavním textu článků.

Na druhou stranu s vámi souhlasím, že velikost písma je v Blesku řešena trochu nešťastně. Základní velikost (texty a anotace článků) je nastavena jako "medium", což je naprosto ok. Všechny další texty pak už jsou nastaveny jen v procentech, což taky samo o sobě nevadí. Problém je, že ta procenta jdou někdy hodně nízko -- často na 70%, někde dokonce na 60%. Výsledek je, že hlavní text článků je pro někoho zbytečně veliký, jenže když si písmo o stupeň změnší, přestane být čitelný pravý sloupec a plno dalších textů.

Pak je také škoda, že se velikostí písma neliší jednotlivé přepínací styly. Pak by to mohlo být přesně tak, jak píšete -- základní styl s výchozí velikostí písma (16px), styl pro dobře vidící (menší písmo, víc sloupců = méně rolování) a možná ještě nějaký třetí, echt přístupný pro špatně vidící.

Avatar

Autor komentáře: Jiří Dobrý

Datum vložení: 23.11.2002 9:52:40

Koukal jsem na ten blesk a dost me zklamalo ze si nemuzu oznacit cast textu a zkopirovat ho do schranky. Vzdy se oznaci textu nesmyslne moc. Chapu dobre ze je to nevyhoda layloutu v css nebo je to nekde u me?

Avatar

Autor komentáře: Michal Kubeček

Datum vložení: 23.11.2002 11:48:16

Vypadá to spíš na nějaký problém na vaší straně. Zkoušel jsem to a označování textu mi funguje zcela přirozeně. Co jste konkrétně zkoušel označit a co se vám označilo?

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 23.11.2002 13:54:45

K problémům s označováním části textu myší opravdu může u CSS layoutu někdy dojít. Je to spíše výjimečné, ale je třeba to při návrhu stránky hlídat, a proto to může být vnímáno jako jedna z nevýhod CSS layoutů (vyšší nároky na testování).

Pokud se to stane, obvykle existuje několik řešení. To je pro změnu zase jedna z výhod CSS layoutu -- (skoro) stejného výsledku lze dosáhnout mnoha různými cestami.

Avatar

Autor komentáře: Jiri R.

Datum vložení: 23.11.2002 20:03:32

Mohl bych vas pozadat o vysvetleni "Pokud se to stane, obvykle existuje několik řešení.". O jake reseni se jedna?

Dekuji a s pozdravem,

Jiri R.

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 24.11.2002 22:54:13

Nejde odpovědět obecně, záleží na okolnostech. V každém případě platí, že stejný, nebo skoro stejný vzhled jde v CSS dosáhnout několika (často mnoha) různými způsoby. To zřejmě komplikuje práci prohlížečům, a proto se občas stane, že některá kombinace různých CSS definic způsobí některému prohlížeči problémy. Obvykle v takových případech stačí použít jiný způsob dosažení stejného výsledku.

Mezi typické chyby vznikající jen v určitém kontextu patří např. zmiňovaný problém s výběrem textu myší (obvykle souvisí s absolutním polohováním), mizení částí obsahu při přechodu myši nad odkazem (IE/Win + relativní polohování), zbytečně se objevující vodorovný posuvník (IE/Mac v různých případech), atd.

Ve zcela ojedinělých případech situace korektní řešení nemá a pak se musí sáhnout buď ke zjednodušení návrhu, nebo k oddělení CSS pravidel pro různé prohlžeče. Podpora pro pokročilejší CSS bohužel ještě není v prohlížečích tak dobrá, jak bychom si přáli.

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz