Starší komentáře ke článku: Zákaz kopírování textu a obrázků ze stránky

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 26.10.2002 2:30:41

Ať si samozřejmě každý dělá, co chce, ale nějak nechápu, k čemu jsou takové triky dobré. IMHO to způsobí vždy víc škody než užitku. Vyjímečně může být vhodná snad jen ochrana před *přiliš snadným* kopírováním obrázků a to jde mnohem lépe tím, že se umístí na pozadí a překryjí průhledným gifem.

Pro ochranu před kopírováním jsou určeny jiné formáty než HTML.

Avatar

Autor komentáře: LoWang

Datum vložení: 26.10.2002 5:35:07

Nojo to je dobrej nápad :)

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 26.10.2002 14:11:21

ovsem funguje to pouze v pripade, kdy je velikost vsech fotek stejna
v opacnem pripade uz musite pouzit vselijake podminky a dalsi neprijemnosti

Avatar

Autor komentáře: potapnik

Datum vložení: 26.10.2002 10:39:05

Mohl byste mi prosim rict jake? Velmi by mne to zajimalo. Diky.

Avatar

Autor komentáře: Pavel

Datum vložení: 26.10.2002 14:13:46

Fakticka poznamka nacelniku. Vyse uvedeny postup s pozadim jde lehce obejit. (Stejne jako jakykoli jiny). Kdyz budu obrazek Joooo chtit. Tak se kouknu do zdrojaku na obrazek vyse zminenyho pozadi a otevru si samostatny obrazek ktery pak bez problemu ulozim. (zadam adresu k obrazku do prohlizece napr. <a href='http://www.interval.cz/images/interval-logo.gif' target='_blank'>http://www.example.net/images/interval-logo.gif</a> ). Ale jinak napad dobrej

Avatar

Autor komentáře: Pavel

Datum vložení: 13.2.2003 12:39:13

Souhlasim. Nejtrapnejsi je, kdyz ma nekdo stranku plnou hezkych serial numbers a pak tam da tohle, abych to teda musel do toho registracniho okynka aspon opsat a ne zkopirovat... co nechcete nechat kopirovat udelejte ve flashi :-) (ale ma to taky svy mouchy :-(

Avatar

Autor komentáře: Vasekdvor

Datum vložení: 13.4.2009 20:01:04

Vy hovada ten autor tohoto clanku asi chtel abyste mu napsaly ten Html kod pres kterej se to da zastavit a vy se tady o tom vykecavate debilove fakt .A jestli mi tady někdo začne tvrdit že žádný neexistuje tak mi neserte protože existuje už jsem ho používal a našel jsem ho někde ale už právě newim kde jinak bych to tady autorovy napsal

Avatar

Autor komentáře: Luděk Roleček

Datum vložení: 26.10.2002 13:30:59

Vím, že jakýkoliv "zákaz kopírování" je většinou poměrně ožehavé a hodně bouřlivé téma, ale ani já v tomto případě naprosto nechápu, k čemu je to dobré.

Říkám to pěrně často, ale řeknu to tedy znovu: proč zakazovat kopírování informace, kterou navštěvníkovi stránek ecidentně CHCI předat (vystavil jsem ji na web)? Pokud někde něco zveřejním, dávám to prostě návštěvníkům k dispozici - není už na mě (a ani to není v mé moci), jak s touto informací návštěvník naloží. Pokud si někdo stránky pro pohodlnější čtení tiskne, bevidím důvod, proč by si nemohl daný obsah například překopírovat jinam a zpracovat si ho tak, jak mu to vyhovuje. Samozřejmě by měl návštěvník dbát na to, aby svým konáním neporušil zákony, autorské právo, atd.

Zastávám názor, že jakmile jakmile dám informaci k dispozici, nemá cenu jakkoliv omezovat další práci s ní. A o nic jiného se při zákazu kopírovaní nejedná. Pokud má člověk možnost informaci na stránce vidět, je už to stejně jedno - informaci prostě má. I kdyby si měl daný text ručně opsat, nijak mu nezabráníte v tom, aby si ho odnesl. Naopak těm, co chtějí s informacemi pracovat v souladu se zákonem a dobrou morálkou, vše jen ztěžujete.

Ohánět se v tomto případě "ochranou" méně zkušených uživatelů je v tomto případě trošičku zavádějící a podle mě i zcestné. Poměrně zvláštní mi připadá také část o tom, že "ochrana má smysl zejména u aplikací, jejich výsledek je platný a smysluplný právě v daný okamžik" - podstata tohoto tvrzení mi naprosto uniká. Proč to má v tomto případě smysl? Já například chci pracovat s daty, jejichž výsledek je platný právě pro tento okamžik. Co když si chci zaznamenat stav věcí k danému okmažiku? Když to dovedu do extrému, tak proč se dělají přehledy s vývojem cen akcií, když aktuálně je cena úplně jiná?

Navíc je třeba si uvědomit, že tím, že jste zakázal pravé tlačítko myši, jste nezabránil jen použití čtyř funkcí Select All, Cut Copy a Paste, ale také k daleko většímu počtu dalších funkcí, které s kopírováním nijak nesouvisí - například funkce pro pohyb v hostorii (vpřed, zpět), tisk, atd. Pokud má člověk nainstalováno třeba ještě nějaké rozšíření prohlížeče, můžete mu zabránit i v přístupu k těmto funkcím. Konkrétně v mém případě, jste tímto způsobem v mém IE omezil přístup k 20 příkazům, které s kopírováním nijak nesouvisí.

Omezování přístupu k datům považuji tak trochu za směr "JÁ vím nejlíp, co VY potřebujete".

Pokud ty vaše "výhody pro nezkušené uživatele" tak trochu obrátím proti vám, tak můžeme dojít až do stavu, kdy zkušený uživatel tato "vzácná" data uloupí (což, jak sám píšete, není vůbec těžké) a vystaví je sám někde, kde se k nim dostanou bez problému i ti nezkušení. Ti pak budou tato "pirátská" data stahovat od něho a ne z vaši stránek, kde můžete alespoň nad jejich obsahem dožlížet a alespoň částečně sledovat, kdo a jak data stahuje. Návštěvnící, kteří nepůjdou pro *vaše* data k vám, ale někam jinam, tak samozřejmě neuvidí například ani reklamu na vaše serveru, která možná na jeho provoz nějakou měrou alespoň trochu vydělává. Možná je tento scénář trochu přehnaný, ale rozhodně není nereálný. Pro příklad z praxe není třeba chodit od počítačů nijak daleko - existují případy, kdy správci sítí a informatici v některých firmách instalují některé nové produkty Microsoftu raději s pirátským crackem, protože je obtěžuje neustálá vyžadovaná aktivace produktů. Přitom mají programy zakoupené legálně. Je prostě jen otravný krok navíc na cestě k pohodlnému používání produktu/informace.

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 26.10.2002 14:19:35

> proč zakazovat kopírování informace, kterou navštěvníkovi stránek
> ecidentně CHCI předat (vystavil jsem ji na web)?

Protoze mu chci pouze ZPRISTUPNIT ONU INFORMACI nikoli PREDAT ZDROJ!!!
ktery on pote muze bez skrupuli vydavat za svuj, zneuzivat etc.

> Pokud někde něco zveřejním, dávám to prostě návštěvníkům k dispozici
> není už na mě (a ani to není v mé moci), jak s touto informací návštěvník
> naloží

Jisteze, mluvit o tom, ze navstevnik by mel dodrzovat autorsky zakon a dalsi pravni fromy, je hezke. Jenze prave proto, ze neni v me moci zjistit, kdo to kam stahnul, kde to pouzil, jestli to nekomu neopravnene neprodava etc. (odhaleni takove veci je zpravidla otazkou hoooodne velke nahody!), tak prave proto ma ochrana smysl.
Samozrejme je jasne, ze takovehle formy jsou k nicemu, nezabrani stahnuti celeho webu apod. Ale zamyslete se nad tim, ze principielne by moznosti ochrany ze strany autory mely nejakym zpousobem fungovat, zvlast v CR, kde krade kazdy druhy. V novinach koneckoncu taky nemate k dispozici original fotografie, ale pouze jeji kopii, pro nejake zneuziti prakticky nepouzitelnou...

Avatar

Autor komentáře: Pepa Kokes

Datum vložení: 26.10.2002 15:28:38

>> proč zakazovat kopírování informace, kterou navštěvníkovi stránek
>> ecidentně CHCI předat (vystavil jsem ji na web)?

> Protoze mu chci pouze ZPRISTUPNIT ONU INFORMACI nikoli PREDAT
> ZDROJ!!! ktery on pote muze bez skrupuli vydavat za svuj, zneuzivat etc.

Proc chranit neco, co stejne ochranit nejde?

Nehlede na to, ze ridit se pristupem "musim zabranit vsemu, co muze vyst ke zneuziti", je cesta odsouzena k neuspechu. Zneuzit se da uplne vsechno.

Avatar

Autor komentáře: jakub

Datum vložení: 26.10.2002 16:42:44

1. priste se mozna podepiste
2. <I>prave proto ma ochrana smysl</I> - mno to ma, ale rozhodne ne timto zpusobem (asi tady nikomu nereknu ZADNOU novinku, kdyz reknu, ze do adresniho radku staci dopsat misto htm souboru logo.gif), smysl tehle ochrany je ciste estetickeho charakteru
3. pridavam se k M.Prokopovi, co se formatu tyce
4. chci-li neco chranit (jak vy rikate zdroj), tak tam primy zdroj nedam (u fotky si ponecham velky original, na web pujde 50% zmensenina, u textu mam proste smulu). Pokud musim primy zdroj uvest, tak plati: co se dostane ke klientovi, to je jeho. Trosku tezsi je snad jen to, dostat se do flashe.
Vylozene tajny veci patri za heslo. Opravdu, ale opravdu :) tajne veci na web nepatri.

Avatar

Autor komentáře: Jirka Lahvicka

Datum vložení: 26.10.2002 18:24:14

Ke Flashi se dostanete úplně stejně snadno jako ke GIFu, samozřejmě pokud máte Mozillu :-) Stačí hodit do adresního řádku přímou cestu, vybrat v menu Mozilly Save as... a máte ho.

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 28.10.2002 11:23:30

Mno, ja se k nemu dostanu taky lehce - zatim jsem ho vzdycky nasel v cache - resp. Temp Internet Files nebo jak to je :)) Myslel jsem tim spis to, pokud je flash "chranen" proti otevreni atp...

Avatar

Autor komentáře: sX

Datum vložení: 15.4.2005 15:40:00

to je pravda... neviete prosim niekto trik aby sa files neukladali do temporary internet files? aby sa vzdy nacitali kazdemu len z netu? vdaka.

Avatar

Autor komentáře: Luděk Roleček

Datum vložení: 26.10.2002 17:21:20

> V novinach koneckoncu taky nemate k dispozici
> original fotografie, ale pouze jeji kopii, pro nejake
> zneuziti prakticky nepouzitelnou...

Ale ja se nebavil o zneuziti, ale o pouziti. Vsichni jsme se zde myslim shodli na tom, ze pokud nekdo bude chtit zverejnene informace zneuzit, nic z popsanych technik mu v tom nezabrani. Znesnadni se tim vsak dalsi mozne pouziti techto informaci.

Rozdil mezi temi vasimi novinami je v tom, ze fotku z novin si mohu i s clankem vystrihnout a udelat si z techto vystrizku archiv. Pokud na webu zakazete kopirovani, nic takoveho udelat nemohu.

Pokud jde konkretne o zneuziti fotografie, tak jde preci o neco uplne jineho - kazdy, kdo bude skutecne chtit fotografii ZNEUZIT, tak ji proste zneuzije. Jen mu k ni znesnadnite pristup zpusobem, ktery se da jednoduse a primitivne obejit. Pokud chcete chranit fotografie, existuji preci jine metody - watermark, vodoznak pres fotografii, atd. CO se ochrany tectu tyce, tak uz jsem to psal - pokud ho nekdo bude chtit zneuzit, naprosto prinejhorsim si ho proste opise. Pokud nechcete, aby lide s vasimi informacemi pracovali, tak jim je zrejme nechcete ani sdelovat. Pokud jim je chcete sdelovat, proc jim znesnadnujete jejich pouziti?

Nechapejte me spatne - me je uplne jedno, jestli si nekdo na svych strankach cokoliv zakazuje - je to jiste jeho pravo a pokud si mysli, ze by mu povoleni (resp. nezakazani) techno veci uskodilo, jiste je jen na jeho zvazeni, jakou formu obrany si zvoli. Jen jsem chtel poukazat na to, ze takovato forma ochrany neni vhodna - napriklad tim zaroven omezujete i dalsi funkce prohlizece.

Pokud pouziji napriklad analogii s radiem, tak pri vysilani vasi autorske pisnicky se mi na mem radiu zablokuje na popud vysilace tlacitko RECORD a ja si nemuzu pisnicku nahrat. Pritom se jedna o legalni pouziti pro vlastni potrebu. Nikdo toto nahravani nezakazuje (odhledneme ted od toho, ze se nevyrabi technicke zarizeni, ktere by to umoznovalo), i kdyz i takovou nahravku byste jiste mohl protipravne zneuzit. Ale nechame radeji analogii - vetsinou jsou k nicemu.

Avatar

Autor komentáře: Karel Minka

Datum vložení: 28.10.2002 12:07:45

Samozrejme vim, ze zneuzit se da vsechno a obejit vsechny takovehle ochrany neni problem, staci jen trocha trpelivosti a prokousavani se strukturou html stranek... Taky jsem proto nerikal, ze PRAVE TYHLE zpusoby jsou dobre. Pouze jsem napsal, ze by bylo dobre, kdyby OBECNE nejaky zpusob ochrany existoval...

Avatar

Autor komentáře: Brattasso

Datum vložení: 28.10.2002 15:27:56

Předpokládám, že server Interval.cz je pro programátory. Takže takováhle opatření nejsou určeny pro širokou veřejnost, ale pro vztah programátor x zákazník. Udělám pro zákazníka nezávazný návrh stránek a nechci, aby si tento (nejistý) zákazník můj návrh zdarma zkopíroval a využíval s tím, že mně řekne, že nemá zájem.
Ale všechna opatření jsou pro zkušené uživatele k ničemu, protože není problém použít program na sejmutí obrazovky a tak získat cokoliv. Pouze vodoznak může něco částečně uchránit. Ale nápad, který je nejdůleřitější, neuchrání nic.
Ale jelikož většina potencionálních zákazníků nejsou zkušení uživatelé, tak na ně takováhle opatření platí a má smysl je publikovat.

Avatar

Autor komentáře: Marek Prokop

Datum vložení: 29.10.2002 1:40:30

Protiřečíte si. Ale nejste sám. Protiřečí si všichni, kteří se domnívají, že tyto metody uchrání obsah před kopírovaním nezkušenými uživateli. Chyba té úvahy spočívá v tom, že ti tzv. nezkušení uživatelé, kteří nedokážou ani uložit dokument příkazem "Ulož jako" (byť to jinak dělají např. ve Wordu destkrát denně), nedokážou zkopírovaný obsah ani nijak zneužít.

Píšete o zákazníkovi, který vám ukradne nezaplacený návrh webu. Vy znáte někoho, kdo by neuměl tyto "ochrany" proti kopírování obejít, ale přitom by uměl zkopírovat nechráněnou šablonu webu, dál ji upravit, dopracovat jednotlivé stránky a uploadovat je na server?

Avatar

Autor komentáře: givision

Datum vložení: 6.7.2004 15:09:28

souhlasim s predeslym clankem a beru jej jako apel na vsechny ty, ktere oslovuji oni "negramorni zakaznici" jak uvadis a tvrdi jim, ze maji hotovy navrh na strankach "projekt.neco.cz". A odtud si maj navrh stahnout a zprovoznit.... (mysleno programatori) Nejednou jsem resil vykradeny navrh (z vlastnich stranek) a nejednou jsem byl postaven pred navrh nekoho jineho, ktery jsem mel zpracovat - nakonec jej zpracovaval autor sam.
autorsky zakon necti ani zakaznici ani RA (reklmni agentury), popravde zdviha se mi z toho zaludek - je to bohuzel ceske prostredi ....
ja pouzivam flash s "protect inport" a databazi klientu kde si to mohou pod pristupem vsichni overit...
by*Gi

Avatar

Autor komentáře: Brattasso

Datum vložení: 29.10.2002 19:21:14

Ten můj minulý titulek měl být spíše: "Tato opatření určitě nějaký význam mají..."

Avatar

Autor komentáře: Martin

Datum vložení: 30.10.2002 14:30:34

Podle mně je to taky děsná blbost. S autorem předcházejícího příspěvku naprosto souhlasím - líp bych to nenapsal. A ty "legální" cracky se nepoužívaj jenom u M$ produktů, ale u všech co vyžadují registraci... ;-) Bohužel už spousta soft firem zapomněla na slušnost - kdysi tam bývalo tlačítko "Nechci se registrovat" nebo něco v tom smyslu.

Avatar

Autor komentáře: p_bitch

Datum vložení: 28.10.2002 17:41:57

I absolutni looser dokaze udelat save as, mrknout se do temporary files, vypnout si v ns4 javascript a nebo jednoduse si to prohlidnout v IE 6, kde se mu po najeti na obrazek nabidne ikonka na ulozeni obrazku.....tak nevim co se tu resi ;-)

Avatar

Autor komentáře: MNF

Datum vložení: 28.6.2004 13:47:38

A ten i uplne nejvetsi looser umí stisknout PrintScreen :-)

Avatar

Autor komentáře: Honza

Datum vložení: 30.10.2002 19:20:48

Jenom bych se chtěl zeptat, jestli má autor článku radost, když se mu při každym kliknutí pravym tlačítkem na nějaký (většinou) úplně debilní stránce, na který stejně nejde nic smysluplně použít objeví alert "<B>Tady se nekrade</B>".....
:o)

Avatar

Autor komentáře: jakub

Datum vložení: 30.10.2002 22:44:40

Tak ja to beru tak, ze Pavel Ruzicka do tyhle chvile mel veskrze pouze kvalitni clanky, takze ja doufam, ze tohle je tak trosku ulet, no :-)))

Avatar

Autor komentáře: Petr Pechacek

Datum vložení: 2.11.2002 1:49:01

Kdyz jsem do konference webdesign pre nedavnem psal ze Interval nestoji za nic, kdosi me vysvetloval ze to uz davno neni pravda. Tak sem se byl dnes podivat... ;o)

Avatar

Autor komentáře: Lukas M

Datum vložení: 9.11.2002 17:59:33

Abyste zamezili stahování obrázků z vašeho webu tak byste museli zejdřív zrušit klávesu PrintScreen. Přemýšlet o zakazování použití pravého tlačítka a podobných zbytečností je to stejné, jako lisovat na audioCD cactus data shield. Když pustím CD v hifi věži (což samozdřejmě jde :o), propojím ji nějakým lepším kabelem s počítačem tak mám během chvilky natahaný mp3 s minimální strátou kvality. Prostě ten kdo si bude chtít stáhnout z vašeho webu nějaký materiál a bude ho chtít dál (třeba i komerčně) šířit tak si vždycky cestu najde. A proti tomu, kdo si ten obrázek bude chtít stáhnout a dát si ho na plochu :o)) si myslím, že není potřeba dělat nějaký opatření!! Lidi VZPAMATUJTE SE !!

Avatar

Autor komentáře: Kacka

Datum vložení: 17.11.2002 18:50:40

A jak se zbavím takové té nabídky IE u obrázku - když na obrázku zůstanu chvíli myškou, v rohu se objeví čtyři ikonky, mezi nimiž je například i save as.

Avatar

Autor komentáře: Luděk Roleček

Datum vložení: 17.11.2002 18:55:32

V nastavení Internet Exploreru. V menu Tools > Internet Options, záložka Advanced, a tam v sekci Multimedia vypněte volbu Use Image Toolsbar (requires restart).

Nevím, jak je to přesně v české verzi IE, ale předpokládám, že je to Nástroje > Možnosti sítě internet, záložka Pokročilé a pak v sekci Multimédia by to měla být třetí položka - tady oprvdu netuším, jak je to přeložené.

Avatar

Autor komentáře: Zdeněk Šerý

Datum vložení: 19.11.2002 18:53:53

Autorský zákon řeší problémy se zneužíváním děl jemu podléhajících. Obrázek obrazu Slunečnice v časopisu (printscreen) také neprodáte jako originál, ale jeho duplikace už není korektní.
Programový kód nelze samozřezřejmě chránit ani jinými formáty, ale pouze ztížit překlad. I v IE existují metody a postupy jak velké většině znalých uživatelů znečitelnit kód. Já třeba používám (pokud to je potřeba) Microsoft script encoder. I flash po použití kvalitního obfuscátoru bude pro většinu uživatelů neencodovatelný a to ani nemluvím o (můj systém) swfencoderu, který naprosto změní strukturu souboru a funkce jako save-as je také nanic (navíc je kód nepřenositelný na jinou doménu) a to bych mohl pokračovat do nekonečna, je toho plno stačí si zadat dotaz v jakémkoliv prohledávači. Osobně si myslím, že ochrana jakýchkoliv dat nabýrá na významu a tomuto trendu není zdaleka konec.
Zdravím

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 9.3.2003 23:36:45

"internet was meant to be free"

Avatar

Autor komentáře: PATOMAN

Datum vložení: 2.2.2004 10:42:06

jj, tomu ver.

ja tiez hovorim ale niektory ludia to v zivote nepochopia.. :(

Avatar

Autor komentáře: Pajax

Datum vložení: 24.11.2002 1:28:03

Nejsem pro nějaké zakazovaní stahovaní a kopírování z www stránek, ALE existují situace kdy tyto funkce uživatelům zjednodušují práci.

Vyvíjím aplikaci kterou budou používat uživatelé kteří si na počítač v životě nesáhly. Proto potřebuji omezit veškeré vstupy, které by mohli vyvolat nějakou nečekanou reakci. Tito uživatelé by pak byli zmateni.
(v DOSovské aplikaci vás taky nezarazí když se nic nestane po stisknutí pravého talačítka myši)

Proto potřebuji ZAKAZAT:
Back, Forvard,Zkratkové klávesy, Pravé tl.myši atd..... - prostě aby se uživatel mohl pohybovat po stránkách pouze odkazy a tlačítky které budou umístěny na stránkách.

Ve Vasem clanku jsem se dozvěděl přesně co potřebuji ALE...
bohužel potom daný kód není korektní s HTML 4.01.

A tak bych se chtěl zeptat zda někdo nezná způsob jak tyto funkce zakázat v HTML 4.01.

Avatar

Autor komentáře: J.M.

Datum vložení: 25.11.2002 11:47:22

co takhle autorsky prava!!!!!
to asi v nasi republice nikoho nezajima!!!!

Avatar

Autor komentáře: jakub

Datum vložení: 25.11.2002 12:26:47

Nevim, co se rozcilujete. Autorsky prava jsou jedna vec, ale melo by to take byt urcitym zpusobem primo v cloveku, ze to co nekde uvidi, tak hned zchrasti a pouzije jinde.

My se tady bavime o tom, ze <B>neni zpusob, jak tomu zabranit</B>. Jediny efekt bude, ze slusnejm lidem to maximalne stizi zivot, ale ty, co to budou chtit zneuzit to proste zneuzijou.

Absolutne mi take unika konstruktivnost Vaseho prispevku. Jestli se alespon trochu venujete tvorbe webovych stranek, tak vite, jak se veci maji.

Avatar

Autor komentáře: bubák

Datum vložení: 18.12.2002 18:03:32

Uff, zkuste si přečíst první a druhý odstavec článku, jo?
Je na vás, jestli to použijete nebo ne, ale pokud někde narazíte na situaci, kdy se to bude hodit, máte to tu naservirováno funkční až pod nos a ještě kultivovaným způsobem, že to funguje ve většině browserů a neprudí nějakými alerty - takže tu jen exhibujete svoje ego "posledního spravedlivýho" nebo neumíte číst.

Avatar

Autor komentáře: Coppola

Datum vložení: 22.3.2003 19:12:09

Je to velmi skuteeni dobrá vic toeba pro tvurce walpaperu.

Avatar

Autor komentáře: Ciled

Datum vložení: 3.9.2003 10:27:18

Ja si myslim, žě je to dobrá věc pro tvůrce webových galerii.

Avatar

Autor komentáře: jakub

Datum vložení: 3.9.2003 11:02:37

No konecne je tady nejaky talent, co uzna, ze tahle kravina je k necemu dobra, gratuluju, ted jste na to prisel. Ja jsem uplne blbej, ze to na galerii nepouziju, jak jsem jen bez toho mohl zit, to nechapu. Ted uz mi obrazek nikdo nezkopiruje ...

Avatar

Autor komentáře: Marekzprahy

Datum vložení: 21.7.2003 14:32:45

Myslím, že způsoby ochrany publikované v tomhle článku jsou dost ubohé. Každého akorát naštvou a vzhledem k snadnému obejití nemají ani pro programátora velký smysl.

Zabraňovat kopírování obsahu stránek je, jak už tady někdo psal, trochu divné. Když už něco vystavím, měl bych to lidem dát 100% k dispozici, ať si s těmi informacemi dělají, co chtějí.

Druhá věc ovšem je, zda je nutné jim dávat k dispozici i kód skriptu, nad kterým jsem třeba seděl několik dní. To už je moje vizitka a nikdo si ji nemusí kopírovat na svoje stránky. Řešení asi neexistuje, ale docela dobré (i z hlediska přehlednosti html kódu) je vkládat (java) skripty do externích souborů. Méně zkušení programátoři to pravděpodobně vzdají a ti, co by hledali soubor *.js v temp. int. files si ho v případě potřeby naprogramují sami, protože nemají zapotřebí to brát z cizích stránek.

Všechny výše uvedené ochrany nemají pro chod stránek velký význam a jejich použití ukazuje míru autorovi ješitnosti. Na mojem webu se ovšem stávalo, že některá individua zkopírovala kompletní html kód včetně reklam (které se samozřejmě nenačítaly, protože jsou vázány na doménu), kódů statistik Navrcholu (to je lehce prozradilo) a dokonce byli líní i ukládat k sobě obrázky, takže je jednoduše nalinkovali na můj web a tahali je ode mně. A to už naštve a dokonce i zbytečně zatěžuje server. Docela by mě zajímalo, jak to administrátoři mojeho webhostingu udělali, každopádně zakázali stahování obrázků ze stránek umístěných mimo můj hosting. Fakt užitečná věc.

Bohužel má IE6 v sobě chybu, která znemožňovala tisk obrázků (IE stahuje před tiskem všechny obrázky znova), takže teďka všechny obrázky generuju přes php na heslo. V případě neplatného hesla se zobrazuje reklama na můj web :-)

Avatar

Autor komentáře: Jméno a příjmení

Datum vložení: 21.7.2003 14:40:14

Nevím, proč tu opakuješ to co již v diskusi zaznělo, každopádně z tvé chytristiky je jasný, že víš naprosto prd o tom, jak to chodí např. na intranetu a co je to ochrana dokumentů a firemní tajemnství. Tvoje plácání o geniálním skriptu v PHP je úžasné, možná by sis ušetřil spousty práce, kdybys věděl, co je to referer.

Avatar

Autor komentáře: Marekzprahy

Datum vložení: 22.7.2003 1:01:04

Třeba proto, abych nasral lidi, co se jmenujou Jméno a Příjmení

Avatar

Autor komentáře: Mojmir Kavan

Datum vložení: 25.9.2003 1:09:16

Jako jeden z mala bych chtel podekovat autorovi clanku, jelikoz jsem zde nasel presne to co jsem hledal-na sve strance pouzivam udalost double clicknuti na nejaky text, ale vadilo mi, ze se tim i oznaci. Jinak souhlasim se vsema (skoro), ze zakaz pravyho tlacitka je svinstvo a zoufalstvi, popsane technologie snad nemohou byt brany jako nastroje ochrany webu vazne, ale obcas se to pro jine ucely muze hodit, proto dekuji za snahu, dokumentace neni nikdy dost.

Avatar

Autor komentáře: Josef Fraj

Datum vložení: 2.10.2003 14:44:01

1. I nezkuseny uzivatel rychle zjisti, ze lze do adresniho radku napsat neco.js nebo neco.jpg a podobne. Zrovna tak rychle zjisti, ze existuji cache. Jak uz nekdo napsal, co prijde k uzivateli je jeho a pokusy to zmenit jsou k smichu i tomu nezkusenemu uzivateli.

2. Zaujala me zminka o navrhu webu, ktery ukazi zakaznikovi. Ten zakazku zrusi, navrh si stahne a pouzije a ja ostrouham. Existuji prece stranky, kde samotne reseni zalozene na originalnim napadu (grafickem, programovem ci jinem) ma mnohem vetsi hodnotu nez nasledne rutinni zpracovani stranek. Jak se mohu necemu takovemu branit? Zde samozrejme nepomuzou postupy uvedene v clanku, ale spise vyuziti autorskeho zakona. Jenze jak napriklad dokazi u soudu, ze zakaznik mne stranky opravdu ukradl a nenapsal si je sam, jak nejspis bude tvrdit?

3. Navrhuji abychom ignorovali zpravy zaslane objektem "Jmeno a Prijmeni"

Avatar

Autor komentáře: Martin

Datum vložení: 1.12.2003 17:48:15

To je dobrá rada každému se to určitě někdy hodí......

Avatar

Autor komentáře: PATOMAN

Datum vložení: 2.2.2004 10:35:42

Súhlasím z niektorými prispievateľmi...
Ak dá niekto niečo na internet, ak to zverejní... Potom prečo to obmedzuje ?? Ak to chce obmedzovať nech to nedáva na internet, nech si to nechá pre seba na locale ! Veď internet bol vytvorený za účelom voľného zdroja informácií.. ! PRETO NECHHÁPEM TÝCH KTORÝ TAKÉTO A INE SKRIPTY APLIKUJÚ NA SVOJÍCH STRÁNKACH. ..môj nazor

Avatar

Autor komentáře: Majo

Datum vložení: 9.7.2004 9:47:04

Ako zrusit menu, ktore sa objavi, ked pridem s kurzorom mysi na obrazok?
Myslim to, kde mi vypise, ci si chcem obrazok ulozit, vytlacit, poslat e-mailom alebo otvorit zlozku obrazky.

Avatar

Autor komentáře: Vilém Málek

Datum vložení: 9.7.2004 10:29:17

Viz "Prohlížeče a jejich výmysly" v článku "Metadata a hlavička pro XHTML dokument" (<a href='http://interval.cz/clanek.asp?article=3411' target='_blank'>http://interval.cz/clanek.asp?article=3411</a> ;-)

Avatar

Autor komentáře: 4dirt

Datum vložení: 8.6.2005 11:18:14

je to dobre k tomu, ak xces nieco ukazat, ale nexces aby si to ludia stiahli, napr sukromne fotky

Avatar

Autor komentáře: Volant

Datum vložení: 22.11.2005 14:49:56

Tato zabezpečení kopírování zdrojáku, který tu byl uveden není až tak šikovnej. Byl jsem docela zklamán, že stačilo dat jen Zobrazit - zdrojový kod a už jsem ho měl. Na netu jsem videl jinej a ten to zabránil i tímto způsobem to zobrazit. Nic, jdu hledat tedy dal.

Avatar

Autor komentáře: Jan

Datum vložení: 11.4.2007 13:46:00

jj

Avatar

Autor komentáře: Jan

Datum vložení: 11.4.2007 13:44:48

Hele je to mizerie obejdete to pres zdrojak

Avatar

Autor komentáře: Goro

Datum vložení: 11.7.2007 13:23:11

Řeším následující požadavek. Je potřeba na intranetu (takže neveřejně) zobrazit nějaké směrnice, které nemají jít tisknout ani uložit jako. Pokud to někdo vytiskne přes Print screen, bude to mít vytištěné s dalšími věcmi, které jasně řeknou Toto není oficiální podklad. A teď proč. Směrnice se mění a používají se v celé republice. Uživatel se podívá na intranet, vytiskne si danou směrnici k nějakému datu a pověsí si ji na nějaké místo. Směrnice se změní a daný uživatel má vyvěšenu starou verzi, podle které se on (a ostatní) řídí. Člověk, který tyto směrnice vydává je ZODPOVĚDNÝ za to, že na všech pracovištích budou aktuální verze a přitom není nadřízený těch lidí, kteří by si je mohli vyvěsit, takže jim nemůže přikázat aby sundali tu starou. Ve chvíli, kdy budou směrnice jen na intranetu a nepůjdou odtamtud nějak normálně dostat, budou všechny aktuální a nestane se výše popsaný případ. A teď už jen jak zajistit, aby to .pdf nešlo ani vytisknout ani uložit. Tisk je řešen v nastavených oprávněních přímo v .pdf souboru (tam se dá zakázat), ale všechny Acrobat Readery umožňují uložit kopii. Ale mám něco v plánu, sice to nebude neprůstřelné, ale aspoň to stíží.

Avatar

Autor komentáře: somy

Datum vložení: 1.9.2007 23:01:04

mám operu 9.22 a z ukázkové stránky jsem so mohl uložit vše i text, jak to ? hihi

Zpět na článek | Úvodní stránka Interval.cz