Zákaz kopírování textu a obrázků ze stránky

26. října 2002

Velmi jednoduchou metodou můžete zajistit, aby nezkušený uživatel nemohl jednoduše kopírovat cokoli z vaší webové prezentace. Musíte ale vždy dobře zvážit, jak a kde funkci použít.

Hned zpočátku je potřeba si říci, že zakázat zkopírovat cokoli z naší stránky je nemožné. Pokud stránka dorazí do prohlížeče, není problém pro kohokoli její obsah "vykuchat" třeba ze složky dočasných souborů nebo vyzkoušet různé prohlížeče, zda ochrana "nepovolí". Naše opatření tedy jen znepříjemní práci zkušeným. Díky jednoduchosti se ale může hodit v případě, pokud máme stránky s obsahem, který nechceme aby byl kopírován kdekým.

Provedení je opravdu velmi jednoduché. Prostě nastavíme obsluhy událostí, které nastávají při označování textu, zobrazení kontextového menu a přidržení tlačítka myši, přičemž výsledkem bude jen předání hodnoty false, čímž se prováděná akce zneplatní. Skvěle to jde v IE, který podporuje i události onselectart a ondragstart, v NN6+ je možné omezit kopírování pomocí myši, pomocí klávesnice je bohužel možné text označit a zkopírovat do schránky. Vyzkoušejte si ukázku, ačkoli nelze nic myší označit a zkopírovat, ani použít pravé tlačítko myši, je vidět, že funkční zůstaly odkazy i možnost odeslání formuláře. V NN6+ je problém s přístupem k polím formuláře, je nutné použít tabulátor, myší nelze do pole formuláře vstoupit (zde je třeba zvážit, zda chránit stránku s formulářem, v naší ukázce je formulář uveden pouze pro názornost).

Zmíněné zamezení kopírování v naší stránce nastavíme takto:

<body oncontextmenu="return false" onmousedown="return false" onselectstart="return false" ondragstart="return false">

Pokud nám nevadí možnost označovat text myší v prohlížeči NN6+, vynecháme obsluhu události onmousedown – naopak bude v NN6+ možné pomocí myši pohodlně pracovat s poli formulářů, pravé tlačítko myši zůstane nefunkční. V jiných prohlížečích je ochrana většinou nefunkční, ovšem nezpůsobí chybu, stránky je možné běžně zobrazit.

Pokud nám jde o znemožnění zobrazení zdrojového kódu, nebo vůbec použití menu prohlížeče, je třeba chráněnou stránku otevírat do nového okna pomocí JavaScriptu tak, že menu prohlížeče nebude viditelné. Pro znemožnění dalších funkčních kláves můžeme dále použít upravenou funkci pro zachytávání stisknutých kláves použitou např. pro velikonoční vajíčko.

Přestože se jedná o velmi nepopulární opatření, je vhodné opravdu dobře zvážit jeho použití. Vzhledem ke zmiňované jednoduchosti může nalézt uplatnění nejen u různých fotogalerií a zvláštních textů, ale zejména u aplikací, jejich výsledek je platný a smysluplný právě v daný okamžik. Uložením takových informací by mohlo dojít k omylu nebo zmatení, čemuž můžeme předejít a méně zkušené uživatele tak vlastně i „ochránit“.

Starší komentáře ke článku

Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.

Předchozí článek zlinskykraj.cz
Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

3 komentářů

 1. _RoJo_

  Říj 16, 2010 v 16:03

  Prosím ako to dám do wordpress-u ?

  Odpovědět
 2. Jarda

  Říj 16, 2010 v 19:53

  Myslite ten kod, co je ve clanku? Normalne, do sablony.

  Odpovědět
 3. Daniel

  Úno 1, 2013 v 10:19

  ahojjak mam udelat abich jsem moch kopirovat texty a soubory nejejde mi to zkratkama ani ppisi jak to amm udelaat rady mi napista ne email dedkuji ji moc

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *