Jak vypadá svět prohlížečů chytrých telefonů?

6. září 2011

Koncoví uživatelé očekávají, že webové stránky budou na jejich mobilních telefonech fungovat. Nahlédněte do světa prohlížečů chytrých telefonů.

Během dvou až tří let se podpora mobilních zařízení stane standardem pro všechny weby. Weboví vývojáři musí rozšířit své dovednosti o vývoj mobilních webů nebo riskovat ztrátu klientů.

Jak vytvořit webové stránky tak, aby byly kompatibilní s mobilními zařízeními? Odpověď se zdá zřejmá: otestovat webové stránky na všech mobilních telefonech a vyřešit všechny problémy, na které narazíte. Ale taková odpověď je k ničemu. Není totiž možné otestovat webový design na každém existujícím mobilním telefonu. Ve světě mobilních telefonů je nejméně deset operačních systémů (OS) a patnáct prohlížečů, které je nutné brát v úvahu. Mobilní zařízení jsou nákladná a každý webový vývojář si nemůže dovolit koupit pět až deset z nich. Pro většinu webových vývojářů není tedy testování „na všech mobilních telefonech“ možné.

V tomto článku uvádím přehled o trhu mobilních webů a také o platformách telefonů a prohlížečích, abyste se mohli rozhodnout, na kterém mobilní zařízení budete provádět testování. Poté se podíváme na to, jak vytvořit testovací prostředí pro mobilní zařízení.

Trh chytrých telefonů

Weboví vývojáři by měli soustředit úsilí při testování na chytré telefony. Všechny dobré mobilní prohlížeče běží na některé platformě chytrých telefonů. (Je ale pravda, že několik málo „nechytrých“ telefonů obsahuje dobré prohlížeče. Časem se to změní, ale prozatím je to pravda.) To vyvolává otázku: Co je vlastně chytrý telefon? Dále parafrázuji více či méně oficiální definici mobilního průmyslu:

Chytrý telefon je takový telefon, který běží na rozeznatelném OS, a do kterého mohou uživatelé instalovat aplikace.

Trh chytrých telefonů se dělí do několika podskupin, z nichž každá má odlišné publikum. Podrobnější informace se dočtete v článcích Tomiho Ahonena o spotřebitelích chytrých telefonů a tržním podílu chytrých telefonů.

Přehled trhu chytrých telefonů
Trh Podíl OS Spotřebitelé
High-end 20 % iOS
Android
webOS
MeeGo
Windows Phone 7
BlackBerry OS6
Ve skupině high-end se uživatelé nadevše zajímají o prohlížení internetu i aplikace a jsou ochotni za tyto funkce platit.
Business 35 % BlackBerry
Symbian
Windows Mobile
Windows Phone 7
Skupina business zahrnuje telefony, které kupují společnosti pro své zaměstnance. IT oddělení rozhoduje, který OS může přistupovat do podnikové sítě tak, aby uživatelé mohli přijímat e-maily a prohlížet bezpečné intranety.
Střední třída 45 % Android
Symbian
BlackBerry
Bada
Windows Mobile
V kategorii střední třídy se uživatelé zajímají o hudbu, dobrý fotoaparát nebo jednoduché psaní (což vyžaduje hardwarovou klávesnice) – vše v cenově dostupném zařízení.

Poznámky:

 • V roce 2009 bylo na celém světě prodáno 175 miliónů chytrých telefonů. Pro rok 2010 se očekával nárůst o 90%.
 • Android se posunuje na trh střední třídy se zařízeními jako např. Vodafone 845, který má levnější a méně výkonný hardware.
 • Když společnost Microsoft uvolnila systém Windows Phone 7, Windows Mobile postupně vymizí.
 • Systém MeeGo nebyl dostupný v době psaní tohoto článku. Pravděpodobně vstoupí na trh v prvním čtvrtletí roku 2011. (Pozn. red. – Společnost Nokia nakonec svou podporu systému MeeGo odvolala.)

Hra platforem

Současný boj v mobilním světě je o platformách. I když operační systém je nejdůležitější složkou platformy, rovněž důležité jsou obchody s aplikacemi a prohlížeče.

Platformy jsou si samozřejmě vzájemně konkurenční a právě zde to začíná být pro webové vývojáře zajímavé. Každá platforma má vlastní výchozí prohlížeč a kdyby měla určitá platforma vyhrát konkurenční boj, její prohlížeč by získal velký podíl na trhu a přiměl by webové vývojáře, aby mu věnovali větší pozornost.

Na trhu high-end chytrých telefonů jsou v současné době na špici platformy iOS a Android. V roce 2011 mohou mít konkurenci v podobě Windows Phone 7 (Microsoft) a MeeGo (Nokia). BlackBerry OS6 (RIM) se může také pokusit vstoupit na tento trh.

Čemu je třeba věnovat pozornost?

Problémem je, že většina webdesignérů a vývojářů (nemluvě o celé blogové sféře) se zaměřuje přímo na high-end trh. Existuje kulturní zaujatost proti OS zaměřeným na jakýkoliv jiný trh. V důsledku toho se většina lidí zaměřuje na boj mezi iOS a Androidem a ignoruje vše ostatní. To se musí změnit.

Na trhu střední třídy má v současné době dominantní postavení Symbian (Nokia), ale silnými konkurenty jsou bada (Samsung), BlackBerry (RIM) a nové Androidy (Google) střední třídy.

Business trh je konzervativní. Ačkoliv iOS se pokouší proniknout na tento trh a Android pravděpodobně chce totéž, prozatím ještě neuspěli. Nadále vládne BlackBerry a Symbian, které doprovází Windows Mobile.

Situace je složitá, zvláště pro někoho, kdo právě začíná s mobilním webem. Vytvořil jsem přehledovou tabulku mobilního trhu, které vám pomůže pochopit smysl toho všeho.

Trh mobilních prohlížečů

I když konkurenční boje platforem do značné míry určí budoucnost světa mobilních prohlížečů, webový vývojáři se pravděpodobně více zajímají o aktuální prostředí. Podívejme se na současný trh mobilních prohlížečů.

Existuje pouze jediný zdroj informací o tržních podílech jednotlivých mobilních prohlížečů: StatCounter. Tento má však své omezení: klasifikace prohlížečů je někdy docela zvláštní a weby, na kterých se měří návštěvnost, se vybírají přihlášením ke službě. Bohužel neexistuje jiný zdroj dat. Takže co udává StatCounter za listopad 2010?

Globální statistiky prohlížečů za listopad 2010
Podíl Prohlížeč Poznámky
22% Opera StatCounter seskupuje prohlížeče Opera Mini a Opera Mobile do jedné položky. Můj osobní odhad na základě diskuze se společností Opera je, že asi 90% z tohoto čísla představuje Mini.
22% Safari StatCounter rozděluje iOS na iPhone, iPod Touch a iPad. Statistiky iPadu zahrnuje do desktopového Safari, nikoliv do mobilních statistik. Proto zde není zahrnut iPad.
19% BlackBerry Zahrnuje především OS5 a starší modely, na kterých běží prohlížeče s proprietárním renderovacím enginem. Od OS6 používá BlackBerry prohlížeč založený na jádru WebKit, což nám značně zjednoduší práci.
17% Nokia Prohlížeče Nokia založené na jádru WebKit zahrnují několik druhů, některé jsou lepší a některé horší. Bohužel StatCounter nerozlišuje jednotlivé druhy.
11% Android Trh Androidu je velmi fragmentovaný, co se týče prohlížečů. Existují určité drobné rozdíly mezi prohlížeči na zařízeních HTC a Sony Ericsson. V důsledku těchto nekonzistencí je třeba očekávat jisté problémy.
4% NetFront NetFront běží převážně na starších telefonech od výrobců z Asie, zejména na Sony Ericssonu. Tento obrázek zahrnuje také Sony PlayStation Portable a jiné herní zařízení.
1% UCWeb Nejoblíbenější prohlížeč v Číně. Nabízí malou funkcionalitu.
1% Samsung StatCounter shrnuje všechny prohlížeče Samsung do jedné skupiny, od starých telefonů založených na NetFront po nové prohlížeče založené na jádru WebKit bada.

Jedná se o globální statistiky; v jednotlivých zemích jsou podíly návštěvnosti trochu odlišné. Dříve než se rozhodnete pro podporu konkrétního prohlížeče, podívejte se na statistiky pro vaši zemi. Možná budete chtít prostudovat protokolové soubory vašeho klienta, abyste zjistili, jaká zařízení lidé pro návštěvu jeho webu používají.

Máte-li zájem, porovnejte tyto statistiky podílů návštěvnosti se statistikami podílů prodeje oznámené společností Gartner a objevíte mnoho rozdílů.

Dominance iPhone

Pokud porovnáte statistiky podílů návštěvnosti a prodeje, zjistíte, že podíl Safari pro iOS je z hlediska návštěvnosti neúměrný k prodejnímu podílu na trhu. Mějte tuto skutečnost na paměti při budování mobilních webových stránek, ale nepoužívejte ji jako výmluvu pro testování jen na telefonech iPhone.

Existují dva důvody, proč iPhone dominuje: Prvním důvodem je skutečnost, že iOS je první platformou vytvořenou speciálně pro mobilní prohlížení webu. V důsledku toho lidé, kteří chtějí na telefonu prohlížet web, volí platformu iPhone (nebo někdy Android). Druhým důvodem je fakt, že Apple si zajistil, že ti, kteří si koupili iPhone, získali neomezený datový tarif pro prohlížení webu.

Neomezený datový tarif však mizí. AT&T v USA a nový velcí dodavatelé iPhone, jako např. Vodafone v Evropě, nyní nabízí limitovaný datový tarif, protože je to v jejich ekonomickém zájmu. V minulosti spotřebitelé nebyli spokojení například se společnosti T-Mobile v Evropě a především AT&T v USA, protože pro uživatele iPhone nedokázali poskytovat datová (někdy dokonce i hlasová) spojení v očekávané kvalitě. Tyto společnosti neměly žádnou ekonomickou motivaci ke zlepšování svých služeb, protože větší datové přenosy na telefonech iPhone nevedly k větším příjmům. Proto dochází ke změnám v tarifech.

Z tohoto důvodu a také díky rostoucí popularitě jiných OS, mám pocit, že dny dominance iPhone jsou sečteny, ačkoliv nedokáži předpovědět, jak rychle k tomu dojde.

Nejlepší mobilní prohlížeče

Takže, kdo jsou hlavními konkurenty Safari v boji o nejlepší mobilní prohlížeč? V současné době jsem vyhodnotil čtyři mobilní prohlížeče jako „Vynikající“, což je moje nejvyšší hodnocení.

 1. Safari pro iOS – celkově nejlepší mobilní prohlížeč.
 2. Android WebKit.
 3. Dolfin pro Samsung bada – prozatím nejrychlejší mobilní prohlížeč.
 4. BlackBerry WebKit, nový výchozí prohlížeč pro OS6 a vyšší. (V současné době k dispozici pouze na BlackBerry Torch.)

Všechny čtyři prohlížeče podporují dotykové události, což je naprosto nezbytné pro každé bezproblémové dotykové rozhraní. Také jsou všechny založeny na renderovacím enginu WebKit, který vytvořily společnosti Apple a Google a na kterém založily společnosti Samsung a RIM své vlastní prohlížeče. (Podobně jako v nedávné době společnosti Nokia, Palm a LG.)

Neexistuje žádný jednotný WebKit na mobilní zařízení

Jádro WebKit a dotykové události však nemusí nezbytně tvořit vynikající prohlížeč. Nedávno vydala společnost LG prohlížeč Phantom pro low-end telefony. A navzdory tomu, že je založen na jádru WebKit a podporuje dotykové události, není příliš dobrý.

To jen zdůrazňuje obecné pravidlo nanejvýš důležité pro webové vývojáře: v mobilních zařízeních není žádný WebKit. Testoval jsem devět mobilních prohlížečů založených na WebKit a všechny se chovaly jinak. Rozdíly nebyly tak značné: základní podpora CSS je dobrá a JavaScript je určitě funkční. Přesto má každý z nich své problémy a silné stránky.

Vzhledem k této variabilitě, je důležité otestovat webové stránky na, co možná, nejvíce prohlížečích založených na jádru WebKit. Nepředpokládejte, že vaše webové stránky budou fungovat v prohlížečích založených na WebKit Android nebo BlackBerry jen proto, že fungují v prohlížeči Safari.

Dobré prohlížeče

Výchozí prohlížeče Apple, Google, Samsung a RIM představují dle mé klasifikace vynikající třídu. Dále v mé klasifikaci následuje dobrá třída, do které patří Opera Mobile, Palm WebKit pro webOS a MicroB, výchozí prohlížeč s jádrem Gecko pro Maemo OS od Nokie, který bude brzy nahrazen systémem MeeGo.

Tyto prohlížeče nepodporují dotykové události a přibližování se liší v každé implementaci. Z pohledu stylů CSS a JavaScriptu však narazíte několik problémů.

Z těchto tří prohlížečů je Opera Mobile nejdůležitější, protože slouží jako výchozí prohlížeč pro celou řadu zařízení se systémem Windows Mobile, u kterých se jeho výrobce rozhodl, že IE by nebyl dostatečně dobrý. V současné době se jedná o alternativu prohlížeče Nokia WebKit na Symbianu, největší mobilním OS.

Opera Mini

Opera Mini je nesmírně důležitý prohlížeč a určitě byste měli na něm své stránky testovat, protože zpracovává prohlížení webu jedinečným způsobem. Je k dispozici pro iOS a Android, ale také pro řadu dalších operačních systémů.

Opera Mini se liší od všech ostatních prohlížečů, o kterých jsme doposud diskutovali, a to včetně prohlížeče Opera Mobile. Zatímco ostatní prohlížeče pouze stáhnout kód HTML, CSS a JavaScript, interpretují jej a renderují, Opera Mini provádí něco docela jiného. Když zadáte požadavek na stránku v prohlížeči Opera Mini, požadavek se přesměruje na speciální server Opery. Server stáhne zdroj, interpretuje jej a vykreslí stránku. Pak odešle zpět obrázek výsledné stránky do telefonu. Tento obrázek můžete zobrazit pomocí klienta Opera Mini.

Výhodou je, že klient Opera Mini potřebuje velmi málo paměti, takže je vhodný především pro low-endová, levná zařízení. Kromě toho stahování skutečných dat se skládá pouze z vysoce komprimovaných obrázků.

Nevýhodou prohlížeče Opera Mini je, že nenabízí žádnou interaktivitu na straně klienta: Pokud kliknete na odkaz, který spouští ovladač události JavaScriptu pro určité prvky Ajaxu, Opera Mini odesílá serveru požadavek na pokyny. Server skript zpracuje a odešle zpět obrázek aktualizované stránky. Je však důležité si uvědomit, že se jedná o funkcionalitu, nikoliv o chybu. Mnoha lidem na celém světě obětování interaktivity na straně klienta ušetří mnoho peněz, a to jak na zařízení, tak v nákladech na datový tarif.

Opera Mini není jediný mini prohlížeč. Nejpopulárnější čínský prohlížeč UCWeb funguje na podobných principech. Domnívám se, že jeho proprietární renderovací engine je mizerný, v některých situacích nedokáže vůbec zpracovat jednoduchý odkaz. Jejich přechod na WebKit je jen otázkou času.

Nokia WebKit

V prvním roce prodeje prodala společnost Microsoft 240 milionů kopií systému Windows 7. Mnoho z nich samozřejmě obsahovalo IE8. V roce 2009 prodala společnost Nokia 432 milionů zařízení. Více než polovina z nich obsahovala Nokia WebKit jako výchozí prohlížeč.

Jinými slovy, v loňském roce se dostalo na trh více kopií Nokia WebKit než IE. Nokia WebKit je překvapivě obrovský. Přesto jeho tržní podíl na návštěvnosti je skromný, protože průměrný uživatel telefonu Nokia neprohlíží internet tak často jako průměrný uživatel iPhone. Ačkoliv situace by se mohla změnit a vaše webové stránky musí být připraveny.

Existuje starší Nokia WebKit prohlížeč, který běží na systémech S40 (low-end OS) a také na starších zařízení Symbian (až do S60v3 feature pack 1). K dispozici je také novější Nokia WebKit prohlížeč, který běží na novějších zařízení Symbian. Novější prohlížeč je trochu zvláštní, ale funkční. U starších prohlížečů je situace komplikovanější. Pokud si nejste jisti, který prohlížeč na telefonu Symbian máte, spusťte test Acid 3. Bodový výsledek novějšího prohlížeče je kolem 50, zatímco test staršího prohlížeče zcela selže. Stephanie Rieger napsal velkou sérii článků o prohlížeči, Nokia WebKit která je plná materiálů, které potřebujete vědět.

Weby zaměřené výhradně na trh USA/Kanady většinou ignorují prohlížeče Nokia WebKit. Nokia má na trhu v Severní Americe zanedbatelný podíl. Weby zaměřené na publikum v jiných regionech by však měly být na tomto prohlížeči testovány.

Starý prohlížeč BlackBerry

Před verzí OS6 provozoval BlackBerry vlastní prohlížeč, který nebyl úspěšný. Bohužel drtivá většina majitelů zařízení BlackBerry stále má tento starší prohlížeč, OS6 zatím stěží proniká na trh. Ale to se časem pravděpodobně změní.

Největším problémem u starých prohlížečů BlackBerry je vykonávání kódu v jazyce JavaScript. (Je to docela velký nedostatek.) Na OS4.6 a předchozích verzích byl tento problém téměř neřešitelný. OS4.61 a novější verze nabízí alespoň nějakou skriptovací funkcionalitu, ale až do verze OS6 je velmi nešikovná, takže u starších verzích prohlížečů BlackBerry byste měli úplně zapomenout na skriptování.

A co IE?

Již jsem probral několik prohlížečů, u kterých vás vyzývám, abyste na nich otestovali svůj web. Celkový počet prohlížečů na testování je již vyšší než u průměrného desktopového webu. Zde je však paprsek naděje ve tmě: v případě IE nezáleží na mobilním zařízení.

Výchozí prohlížeč ve Windows Phone 7 je založen na IE7 a obsahuje některé funkcionality IE8. Je to lepší prohlížeč než výchozí prohlížeč Windows Mobile, který je založen na IE6. Ještě starší verze jsou založeny na IE4. I když Windows Phone 7 by se mohl stát hitem, věřím, že nikdy neovládne více než 65% podílu na trhu, jako se tomu stalo v případě počítačů. Odhaduji, že časem společnost Microsoft získá 10 až 15% trhu chytrých telefonů.

Takže vyvstává otázka: Mají si weboví vývojáři oprášit znalosti IE a nutit uživatele IE stahovat další šablony stylů? Nebo máme donutit všechny uživatele, aby si prostřednictvím mobilní připojení stahovali větve kódu pro IE? Nebo budeme IE ignorovat? Osobně preferuji poslední možnost.

Microsoft si tento problém nicméně uvědomuje a díky celkové koncepci Windows Phone 7 může provést upgrade mobilního prohlížeče až někam na úroveň IE9. Ve skutečnosti k tomu právě nyní dochází. Pokud budou všechny naše weby najednou fungovat v budoucí verzi IE Mobile, tím lépe! A můžeme začít testovat i na prohlížečích IE. Ale nejsme povinni pracně řešit jednu chybu IE za druhou, jako to děláme u desktopových webů.

Další prohlížeče

Je tu několik dalších prohlížečů, které můžete prozatím ignorovat, ale mohly by být v budoucnu důležité:

 • NetFront je stále hodně používán na starších zařízeních Samsung a Sony Ericsson, ale je daleko za jinými prohlížeči a v nepříliš vzdálené budoucnosti pravděpodobně zcela vymizí. Chytrá rada: ignorujte prohlížeč NetFront. Jeho podpora vyžaduje mnoho úsilí.
 • Obigo prohlížeč společnosti LG, který skutečně drží krok s ostatními prohlížeči. Až do verze 7.x měl vlastní renderovací engin a nyní přechází na jádro WebKit. První prohlížeč Obigo s jádrem WebKit se očekává počátkem roku 2011.
 • Beta verze Firefoxu pro Android je k dispozici, ale stále postrádá důležité mobilní funkce, jako např. dotykové události. Větším problémem Mozilly je to, že uživatelé mobilních telefonů si nebudou stahovat jiný prohlížeč jen proto, že mohou. Takže myslím, že pro tuto chvíli můžete Firefox ignorovat, ale to se změní, pokud výrobci zařízení nebo platformy začnou používat Firefox jako výchozí prohlížeč.

Testovací prostředí pro mobilní zařízení

Nyní uplatněme nové poznatky o platformách a prohlížečích k vytvoření testovacího prostředí, které můžete používat.

Začínáme testovat

Začněte testovat právě teď. Jistě asi máte pouze jeden nebo maximálně dva telefony, které můžete použít, ale spoustu informací se dozvíte pouhým prohlížením webu na jakémkoli telefonu.

Nejožehavější problém u mobilních zařízení je takový, který může řešit hned: malý displej. Každý mobilní telefon má malý displej vzhledem k počítačovým standardům a web se musí vměstnat na tento displej. Okamžitě začněte experimentovat. Neobávejte se, že vaše zařízení nepředstavuje reprezentativní podíl na trhu. Jakékoliv testování na mobilním telefonu je lepší, než žádné testování.

Získání zařízení

Pak je na čase vypláznout nějaké peníze. Pravděpodobně již máte iPhone nebo nějaký telefon s Androidem. Kupte si BlackBerry nebo Nokiu se Symbianem podle toho, co je populární v místě, kde žijete. Vyberte si středně nový, populární model. Tento bude představovat chytrý telefon pro masy, který se dosud jen málokdy používá k prohlížení webu.

Pokud nechcete mít velký rozpočet, kupte si přístroj Nokia nebo BlackBerry bez dotykového displeje. V případě, že máte dostatek finančních prostředků, i přesto si ponechte nějaké na přístroj bez dotykového displeje. Ne všichni uživatelé mají dotykový displej a určitě byste se měli seznámit s jinými režimy zadávání. Máte-li ještě dostatečný rozpočet na třetí nebo dokonce čtvrté zařízení, zvažte všechny platformy, o kterých jsem se již zmínil, Bada, Windows Phone 7 nebo Windows Mobile. Vyberte si jednu nebo dvě, které mají největší podíl na trhu ve vaší oblasti.

Instalace prohlížečů

Projděte si můj seznam prohlížečů a nainstalujte si všechny prohlížeče, které můžete na mobilní zařízení stáhnout, nebo již jsou zde k dispozici. Zvláštní pozornost věnujte zejména prohlížečům Opera Mini a UCWeb.

Testovací služby

Nyní máte dvě až čtyři zařízení s možná šesti až deseti prohlížeči dohromady. Pokud máte stále rozpočet, kupte další zařízení. Nemáte-li rozpočet na nákup zařízení, máte dvě možnosti: testovací služby a emulátory.

Dvěma hlavními testovacími službami jsou Device Anywhere a Perfecto Mobile. Porovnejte jich a rozhodněte se, která z nich se vám nejvíce líbí.

Tyto služby mají spousty mobilních telefonů, které leží v jejich laboratořích s webovými kamerami nasměrovanými na každý z nich, a můžete k nim přistupovat pomocí prohlížeče počítače, abyste vyzkoušeli, cokoliv chcete. I když to stojí nějaké peníze, je to mnohem levnější než nákup nového zařízení.

Emulátory

I když emulátory představují nejlevnější způsob provádění mobilního testování, uznávám, že nejsem velkým fanouškem emulátorů. Důvodem je skutečnost, že, aby byly skutečně dobré, musí být mobilní prohlížeč portován do systému Windows (nebo Mac) a během tohoto procesu se nemusí podařit celá řada věcí. Projděte si seznam emulátorů a nainstalujte si jich co nejvíce. Většina z nich bohužel vyžaduje ke spuštění SDK, které nafouknou váš počítač.

Seznam prohlížečů

¨

Jakmile budete mít mobilní testovací prostředí a klienty, kteří chtějí, aby jejich web fungoval na mobilních zařízeních, vytvořte obecný seznam prohlížečů a uveďte ho ve smlouvách. Klient potřebuje vědět, na kterých prohlížečích bude jeho web nebo weby fungovat.

Dva prohlížeče jsou nevyhnutelné: Safari a Opera Mini. Klienti budou pravděpodobně požadovat také Android a ti uvědomělí budou trvat na BlackBerry nebo Symbianu. Dohodněte se na verzích prohlížečů, což pravděpodobně bude záležet na zařízení, testovacích službách nebo emulátorech, které máte k dispozici. Zde je několik úskalí, na které byste si měli dát pozor:

 • Pamatujte si, že BlackBerry OS4.6 nebo nižší nedokáže provádět složité skripty jazyka JavaScript. Kromě toho byste měli informovat svého klienta, že možná bude nutné vypnout skripty taky na novějších zařízeních BlackBerry. Bezpečnou podporu lze zajistit pouze u OS6 s prohlížečem založeným na jádru WebKit.
 • Již jsme mluvili o verzích Nokia WebKit. Pokuste se vypustit starší verze, ušetří vám to hodně starostí.
 • Mezi verzemi 1.6 a 2.0 Android WebKit došlo k velkému upgradu. Zajistěte, aby smlouva definovala, na kterých verzích systému Android bude prováděno testování.

I když váš klient požaduje pouze iPhone, ujistěte se, že web funguje docela dobře na alespoň jednom dalším mobilním prohlížeči. Nikdy si nenechte propásnout šanci na otestování.

Postupné vylepšování je váš přítel

Postupné vylepšování (progressive enhancement) je přítelem mobilního vývoje. Ne všechno bude fungovat na všech mobilních prohlížečích, ale to je v pořádku. Vše nemusí fungovat na všech prohlížečích. Pokud někdo používá Operu Mini a nevidí animace, je to akceptovatelný stav. A buďte připraveni na starších zařízení BlackBerry zcela vypnout skripty.

Postupné vylepšování se stane hojně používané, jakmile bude mobilní webový vývoj běžnou praktikou. Na počítači jste nuceni udržovat spokojenost IE uživatelů, ale na mobilních zařízeních je situace zcela odlišná. Takže neobávejte se vypnout funkcionalitu pro některé prohlížeče. Pokud uživatel může číst obsah a používat navigaci, splnili jste svou povinnost.

Mobilní zařízení: nová hranice

Doufám, že toto obrovské množství informací vám poskytlo výchozí bod pro vlastní dobrodružství s mobilním webem. Bude to obtížné, zejména díky obrovské odlišnosti od desktopového webu. Kromě toho podrobné znalosti prohlížečů, které na počítači bereme jako samozřejmost, nejsou zatím pro mobilní web k dispozici.

Ačkoliv to by vám nemělo bránit v experimentování, snažte se pouze o něco, co dává smysl. Někdy to nebude fungovat, ale to vše je součástí hry. A pokud to funguje, napište o tom. Ostatní mobilní weboví vývojáři potřebují informace.

Hodně štěstí a pamatujte si: nejste sami.

Seznam zdrojů

Dále je uveden seznam zdrojů ohledně mobilních zařízení. Přihlaste se k jejich odběru, abyste byli neustále informováni o tom, kam mobilní trh směřuje:

 • Tom Ahonen, bývalý manažer společnosti Nokia, píše blog Communities Dominate Brands. Jedná se o místo pro všechny druhy statistik. Jeho blog poskytuje tolik potřebný, ne-webově zaměřený, obecný přehled.
 • Blog Cloud Four od Jasona Grigsbyho. Jason je webový i mobilní vývojář a věnuje zvláštní pozornost mediálním dotazům a debatám na téma nativní versus webové aplikace.
 • Vision Mobile je společnost zabývající se analýzami a strategiemi mobilního trhu. Vydává velmi zajímavý blog obsahující provokativní názorové redakční články.
 • jQuery Mobile je nejnovější projekt Johna Resiga. jQuery je první knihovnou jazyka JavaScript s pevnou strategií mobilních prohlížečů. Další možností je knihovna Sencha, ale tato vznikla jako knihovna pouze pro iPhone/Android a teprve nyní se rozšiřuje na další platformy. (Pozn. překladatele: již je rozšířena o celou řadu dalších platforem jako Blackberry, Windows Phone atd.)
 • Yiibu od Bryana a Stephanie Riegerových publikuje vynikající články o mobilním webovém vývoji a různých prohlížečích Nokia. Web jako celek, je příkladem toho, jak by se měl provádět mobilní webový vývoj.
 • Luke Wroblewski je webdesigner se specifickým zájmem o mobilní telefony. Obzvláště zajímavé jsou jeho diagramy dotykových gest.
 • WAP Review od Dennise Bournique se většinou zaměřuje na střední až low-end trh. Do povědomí vstoupil vyčerpávajícím testováním mini prohlížečů (Opera Mini, UCWEB a dalších). Dennis také uvádí nové mobilní stránky nalezené na internetu, které můžete studovat z hlediska nápadů.
 • PinchZoom je mobilní webová společnost Briana Flinga. Najdete zde mnoho užitečných článků.
 • Blog Asymco od Horace Dediu horlivě sleduje mobilní trh a poskytuje mnoho dobrých informací ke sdílení.
 • Mobile Industry Review je další informační zdroj na vysoké úrovni, který pokrývá celý mobilní svět.
 • @EricssonLabs v sociální síti Twitter vás nasměruje na nejvýznamnější mobilní příběhy v daném okamžiku.
 • This Is Mobility je blog Mikeho Rowehla, mobilního vývojáře se zájmem o web. Kromě sledování mobilního světa, Mike občas píše o tom, jak mobilní svět vnímá webový svět, což vytváří zajímavou změnu perspektivy.
 • Morgan Stanley Mobile Internet Report (PDF, obrovské) je pravděpodobně nejkomplexnější přehled o mobilním webu, který je v současné době k dispozici, i když je rok starý.
 • Založil jsem Mobile web mailing list, na kterém mnoho názorově zajímavých lidí diskutuje o mobilních prohlížečích, mobilním webu, mobilním kontextu a dalších důležitých tématech.
 • A konečně mobilní sekce mé vlastní stránky, QuirksMode. Píšu o mobilním trhu z pohledu webového vývojáře a také o určitých hodně technických tématech, která se stanou vyžadovanými znalostmi pro mobilní vývojáře webu.

Informace o překladu

 • Původní článek: Smartphone Browser Landscape (A List Apart).
 • Překlad: Jan Gregor.
 • Odborná a jazyková spolupráce: Miroslav Kučera.

Přeloženo se svolením magazínu Webdesigner Depot. Zde naleznete další překlady.

About translation

 • Original article: Smartphone Browser Landscape ((A List Apart).
 • Translation: Jan Gregor.
 • Language and expert collaboration: Miroslav Kučera.

Language of translation: Czech (for readers from Czech and Slovak republics). Translated with the permission of A List Apart. Other translations.

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

3 komentářů

 1. Anonym

  Zář 6, 2011 v 12:28

  některé informace pěkné,
  ale všechny statistiky rok staré… :((
  vzhledem k názvu článku… :((((

  Odpovědět
 2. Miroslav Kucera

  Zář 6, 2011 v 12:47

  Anonymní: ale co vám brání kliknout na patřičné odkazy a vypsat si statistiky aktuální? Od toho tam ty odkazy snad jsou, co? :D

  Odpovědět
 3. viktor

  Zář 7, 2011 v 12:46

  mam operu mobile.. na x8 so 600mhz trva spustenie cez 5 sekund – neprijatelne.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *