C# pro zelenáče aneb programujeme pro .NET

23. ledna 2003

Nedávno vydalo nakladatelství Neocortex knihu C# pro zelenáče, která by vás měla dostat se z úrovně naprostého začátečníka až na úroveň středně pokročilého programátora. Její název slibuje citlivé zacházení se všemi, kdo začínají, proto mne zajímalo, jak je to doopravdy.

Kniha začíná nenásilným vysvětlením pojmů a zákonitostí objektově orientovaného programování (OOP). Ve 12 kapitolách se postupuje „od píky“ – velmi názorně a přitom vcelku stručně seznámí začátečníka se základními programátorskými technikami, s používanými datovými typy (práce s poli, objekty a delegáty) a také vysvětlí pojmy jako skládání a dedičnost. Jako určitý bonbónek na závěr je doplněna 13. kapitola nazvaná Úvod do programování grafického uživatelského rozhraní, užitečná zejména pro tvůrce klasických Windows programů, méně už pro vývojáře ASP.NET aplikací.

Výklad teorie působí dojmem, že autor má popisovanou látku velmi dobře zažitou a používá ji v praxi, takže mu nečiní potíže přibližovat ji slovy takříkajíc „jak je slina na jazyk přinesla“, což je přesně to, co potřebuje začátečník i praktik, který chce rychle začít vyvíjet aplikace, aniž by tápal sešněrován zauzlovanými nicneříkajícími definicemi. Autor zde myslí i na úplné začátečníky, upozorňuje na možné potíže a na to, jak jim předejít. Například i taková trivialita, jako jsou chybně nastavené cesty v systému, může čtenáře začátečníka odradit, protože se mu nepodaří spustit kompilátor jazyka C# a veškeré ukázky by tak vůbec nemohl zkoušet.

V textu jsou zvlášť vyznačené pasáže určené pro ty, kteří jsou navyklí programovat v jazyce C, C++ nebo JAVA. Tyto poznámky jsou důležité, protože jazyk C# je novým jazykem, a tak je v něm řada věcí, které programátoři znají z uvedených jazyků, řešena jinak, některé postupy nejsou k dispozici nebo naopak jsou k dispozici nové a rozšiřující možnosti.

Je třeba dodat, že oproti jiným knihám jsou zde kódy ukázek psány velmi pečlivě, kód je úhledně zarovnaný, nejsou v něm překlepy ani různě chybějící konce podivně zalomených řádků, jak se to občas stává v publikacích přeložených z cizího jazyka.

Na začátku knihy je vcelku přehledný obsah kapitol a podkapitol, na konci knihy pětistránkový abecední rejstřík. Součástí není sice žádné CD ani jiná příloha, na druhé straně je však možné si většinu rozsáhlejších příkladů stáhnout z internetu, u ukázek jsou uvedeny adresy. (Naskýtá se však otázka „trvanlivosti“ takových příloh.)

Ačkoli je kniha rozepsána na 255 stranách, všechno se do ní samozřejmě nevešlo. Nezabývá se programováním ve Visual Studiu, veškeré postupy předpokládají, že programátor má zájem porozumět „pozadí“ vyvíjené aplikace a vše se tedy píše „ručně“, čtenář se tak naučí i s málem, které má zpravidla k dispozici zdarma ke stažení z webu, zkompilovat své aplikace i potřebné knihovny. Rozsah knihy také vylučuje zaobírat se tvorbou tzv. sdílených seskupení (assembly), zde bude muset zájemce sáhnout po jiné knize. Kniha bude však skvělým doplňkem i pro tvůrce webových aplikací v ASP.NET – většina knih o ASP.NET se jazykem C# zabývá velmi okrajově a spíše je plná ukázek v jazyku VB.

Za zmínku stojí zvláštní papír, který není čistě bílý a působí na první pohled levnějším dojmem – na druhý pohled je třeba říci, že právě díky tomuto papíru se v knize velmi dobře listuje, stránky neprokluzují mezi prsty a knihu lze skutečně pohodlně otevřít, aniž by se zase zpět zavírala anebo se vazba rozlomila.

Informace o knize

Název: C# pro zelenáče
Autor: Virius Miroslav
Vydal: Neocortex
Cena: 199 Kč (179,10 Kč v odborném knihkupectví Interval.cz, kde najdete i další informace.)

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

1 komentář

  1. Huge

    Čvn 23, 2010 v 16:08

    No, myslím, si, že ta knížka je tedy pěkně na hovno a dotyčný používá metody a pojmu, které předem vůbec nevysvétlí.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *