Chrome 5: Deset novinek k vyzkoušení

13. května 2010

Jestliže používáte stabilní verzi Google Chrome (tj. 4.1.x), pak by pro vás betaverze páté generace tohoto prohlížeče mohla být příjemným překvapením.

Přinášíme vám popis deseti nových funkcí, jež byste měli vyzkoušet po instalaci Google Chrome 5.

 1. Google Chrome si pamatuje zvolené zvětšení zobrazení pro každou doménu. Přejděte v prohlížeči na nějakou webovou stránku, přibližte nebo oddalte ji klávesovou zkratkou Ctrl++ či Ctrl+-, zavřete záložku a znovu ji otevřete.
 2. Umí odstraňovat jednotlivé položky historie. Otevřete panel Historie klávesovou zkratkou Ctrl+H a poté klikněte na odkaz Edit items. Nyní můžete vymazat buď celou historii navštívených stránek, nebo označit jen některé položky, jež chcete odstranit, a smazat je tlačítkem Remove selected items.
 3. Nový správce oblíbených položek funguje jako HTML stránka, která se otevírá na samostatném listu. K oblíbeným položkám se dostanete přes klávesovou zkratku Ctrl+Shift+B. Kromě toho, že stávající správce záložek lépe vypadá, má i tu výhodu, že ho bude možné rozšiřovat o nové funkce.
 4. Synchronizace nejen oblíbených položek, ale též grafických témat a nastavení. Zde je dobré připomenout, že k synchronizaci Chrome na více počítačích budete potřebovat účet u Google. Synchronizace pak probíhá skrze Google Docs, kde se data ukládají do samostatné složky Google Chrome. Aktivovat tuto funkci můžete přes menu Nástroje (ikonka klíče)-Set up sync, kde v následujícím dialogu zadáte své přihlašovací jméno a heslo k účtu Google.
 5. Google Chrome 5 obsahuje zásuvný modul Adobe Flash, takže jej nemusíte instalovat samostatně, ani se starat o jeho aktualizaci (ta bude probíhat skrze automatické aktualizace v rámci prohlížeče). Aktuální používanou verzi si můžete ověřit na webu Adobe Flash Playeru. V zatím poslední betaverzi 5.0.375.29 je implementován Flash 10,1,53,22.
 6. Možnost zakazovat jednotlivé pluginy – stačí přejít na stránku chrome://plugins/ a zde kliknutím na odkaz Deaktivovat resp. Aktivovat můžete zakazovat a povolovat ten který zásuvný modul, jež aktuálně nepotřebujete včetně Google Gears, Adobe Flash či Google Update.
 7. Rozšíření i v anonymním režimu. Chrome ve výchozím nastavení zakazuje v anonymním režimu všechna rozšíření. Na úvodní stránce tohoto režimu je ale možné jednotlivá rozšíření aktivovat (stačí také otevřít stránku Rozšíření z menu Nástroje).
 8. Podpora geolokace. Zatímco předchozí verze Chrome implementovaly geolokaci skrze zásuvný modul Google Gears, nyní je tato funkce implementována přímo do prohlížeče podle normy HTML 5. Vyzkoušet stále populárnější geolokaci v praxi můžete na Mapách Google, kde kliknete na malé kolečko nad panáčkem Street View. Prohlížeč se vás následně dotáže, zda chcete povolit zjištění vaší polohy a odpovíte-li kladně, zobrazí na mapě místo, kde se pravděpodobně nacházíte. Více o tom, jak funguje geolokace, se můžete dozvědět z přednášky Martina Hassmana.
 9. Manuální překlad stránek. Zatímco neustálé vnucování překladu stránek v jiném než mateřském jazyce uživatele spíše obtěžovalo, Chrome 5 jde na to chytřeji: kromě toho, že umožňuje její vypnutí, dovoluje také vyvolání jen v případě potřeby. Pokud budete chtít nějakou stránku přeložit, stačí na ní kliknout pravým tlačítkem myši a z kontextového menu vybrat Translate to čeština.
 10. Přeskupování tlačítek rozšíření. Jednotlivá rozšíření si přidávají na panel nástrojů vlastní tlačítka. Nyní můžete měnit jejich rozložení jednoduše přetažením myši, případně nepotřebná tlačítka skrýt.

Bonusem Google Chrome 5 je pak podpora integrovaného ověřování systému Windows (tzv. IWA – více viz Wikipedia), což využijete například na intranetových stránkách, vyžadujících NTLM autentizaci. Tato funkce by měla usnadnit nasazení Chrome do korporátního prostředí namísto Internet Exploreru.

Zbývá jediné: stáhnout si Google Chrome a vyzkoušet všechny nové funkce. Samozřejmě je vhodné na tomto místě upozornit, že se jedná pouze o testovací verzi, která není vhodná pro nasazení do běžného užívání. Finální verze se ale patrně dočkáme v nejbližších týdnech.

Zdroj: Google Operating System.

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

1 komentář

 1. VfB

  Kvě 13, 2010 v 7:32

  trošku máte hokej v pojmenováníchm někde používáte správný překlad bookmark -> záložka a jinde divnou MS terminologii tj. oblíbené položky
  někde používáte správný překlad tab -> karta a jinde chybný MS překlad tab -> záložka

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *