Fotomontáže a trikové fotografie ve Photoshopu (Michal Siroň)

31. března 2008

Dobrých knih o Photoshopu není nikdy dost. Zejména těch, které ukazují konkrétní postupy a odhalují čtenáři všeliké triky a fígle ze skutečné praxe, které může později při práci na vlastních projektech použít. Recenzovaná publikace patří mezi ty, které se nesnaží primárně naučit čtenáře ovládat Photoshop, ale spíše ukazuje jednotlivé postupy a při tom do čtenáře přece jen nějaké informace o práci ve Photoshopu dostane. Ovšem o tom, zda lze tuto knihu zařadit mezi ty lepší z této sorty, nejsem zcela přesvědčen.

Ale vezměme to po pořádku. Na knize Fotomontáže a trikové fotografie ve Photoshopu je sympatické, že neobsahuje žádný zbytečný zdlouhavý úvod, ale hned první kapitola se věnuje fotomontáži založené na složení několika objektů do jednoho obrazu pomocí vrstev. Ale nebojte, několik základních informací o prostředí Photoshopu zde přece jen naleznete (stručný popis palety vrstev a přehled všech nástrojů). Otázkou ovšem zůstává, zda začínající uživatel Photoshopu toto „hození do vody“ přežije, či se utopí.

Druhá kapitola je trochu obecnější – věnuje se zdrojům obrazových materiálů a jejich přípravě pro fotomontáže. Rozhodně bych zde ocenil více technik pro vyřezávání objektů z pozadí (výběr lasem mi přijde dosti nedostatečný), přece jen většina koláží je založena na dobře připravených a čistě vyříznutých objektech. Další kapitoly již obsahují jednotlivé postupy, přičemž některé jsou opravdu povedené (čekání na páníčka, fantaskní koláže) a jiné nikoli (napůl člověk napůl robot z obálky knihy, fantasy fotoobraz). Závěr knihy tvoří obrazová příloha s několika dalšími pěknými kreacemi. A pokud vám to přijde málo, doporučuji prohlédnout autorovo portfolio na internetu.

K publikaci je také přiloženo CD, které obsahuje třicetidenní verzi Adobe Photoshop CS3, zdrojové obrázky a obrazovou přílohu (asi všechny koláže v knize uvedené + několik dalších navíc).

Ač je kniha určena i pro naprosté začátečníky, osobně si nedovedu moc představit, že by úspěšně zvládli hned ten první uvedený postup. Autor se totiž základy moc nezabývá, téměř nic nevysvětluje a pouze ukazuje, jak postupoval. To staví čtenáře do pasivní role hluchoněmého pozorovatele (představte si, že sledujete nějaký videotutoriál bez zvuku). Dozvíte se sice, jaké nastavení autor použil, ale nikoli už proč. Uvidíte, jak autor použil masku, ale nikoli, jak ta maska vlastně funguje…

Pravdou ale zůstává, že autor se nesnažil napsat další učebnici Photoshopu, jeho cílem bylo inspirovat čtenáře k vlastní tvorbě, k vytváření fotokoláží. Čehož dosahuje zejména ukázkami své tvorby. A postupy spíše dokumentují, že to není až tak těžké (když člověk umí používat Photoshop). Ovšem pokud by bylo na začátku knihy věnováno trochu více prostoru základům – na úkor několika postupů, jejichž kroky se stejně opakují – vznikla by kniha mnohem lépe stravitelná a použitelná i pro začátečníky.

Závěr je asi jasný – kniha Fotomontáže a trikové fotografie ve Photoshopu je opravdu inspirující, ale pro začátečníky poměrně těžce stravitelná. Pokročilému uživateli zase povětšinou postačí vidět výslednou koláž, takže nejlepší cílovou skupinou zůstává středně znalý uživatel Photoshopu.

Název: Fotomontáže a trikové fotografie ve Photoshopu
Autor: Michal Siroň
Vydal: Computer Press
Cena: 389 Kč (350 Kč v odborném knihkupectví Interval.cz, kde najdete i další informace.)

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

1 komentář

  1. Jirka

    Srp 14, 2015 v 19:34

    Tato kniha je hotová katastrofa, za něco takového bych se styděl. Učit se z těchto výtvorů, tak to by byl špatný vtip. Po zakoupení okamžitý vyhazov. Je spoustu kvalitního materiálu na učení, tohle je hodně velký omyl a velice lituji zakoupení.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *