Internetové rádio pomocí Windows

4. října 2003

Vytvořit vlastní stanici na internetu není takový problém. Ukáži vám jedno řešení včetně zprovoznění vysílače a jeho zpřístupnění návštěvníkům stránek. Budete moci vysílat předpřipravené hudební soubory přímo z počítače, zvuk z mikrofonu nebo třeba do vstupu zvukové karty zapojit výstup z mixážního pultu hudební skupiny či diskžokeje.

K vysílání použijte Windows Media Encoder – je zdarma ke stažení na stránkách Microsoftu, sledovat vysílání je pak možné pomocí Windows Media Playeru verze 7+. Další nezbytnou podmínkou je připojení k internetu dostatečné kapacity, nejlépe s pevnou IP adresou. Vysílání podle tohoto návodu je sice pouze v režimu Unicast, ale pro začátek může postačit.

Teoreticky je možné vysílat i pomocí telefonického připojení a s dynamicky přidělovanou adresou, ale to považuji za vyloženě krajní možnost. Pevná IP adresa je nutná proto, aby posluchači přesně věděli, kde si stanici naladit. Pokud si zajistíte, abyste na stránce (jak bude popsáno dále), kde je rádio umístěno, mohli vždy při zahájení vysílání uvést aktuální IP adresu vašeho připojení, není statická IP adresa nutná.

Po spuštění Windows Media Encoderu zvolte v nabídce | Relace | Průvodce novou relací |, ve kterém vyberte možnost Vysílat událost živě z připojených zařízení nebo obrazovky počítače. Pečlivě nastavte všechny vlastnosti vysílání – zdroj signálu pro vysílání a dostatečnou úroveň (hlasitost). Kvalitu vysílání zvolte podle kapacity linky a předpokládaného počtu posluchačů. Vyplňte také informace o stanici v položkách Zobrazené informace, které se zobrazí posluchačům v přehrávači.

Přednastavený port můžete ponechat. Pokud váš počítač není připojen přímo k síti Internet, ale je součástí lokální sítě, bude možná nutné zvolit po poradě se správcem místní sítě jiný port. V tom případě vám správce sítě sdělí skutečnou adresu, na které bude možné poslouchat vaše rádio, protože ta se pak může lišit od adresy, kterou zobrazí WME. Nakonec si uložte toto nastavení volbou Uložit. Vznikne tak zástupce, kterým snadno kdykoli zahájíte vysílání. Start encoderu není okamžitý, příprava trvá někdy až 30 sekund. Při použití systému Win98/Me je znatelné zatížení procesoru zvláště při vyšší kvalitě kódování, proto doporučuji pro vysílání použít raději W2K/WinXP.

Nyní zbývá zpřístupnit stanici posluchačům. Vytvořte ASX soubor ve formátu XML s definicí vaší stanice radio.wax (příponu je důležité dodržet, prohlížeč tak pozná, že jde o multimediální obsah):

<ASX version = „3.0“>
 <Entry>
   <Ref href = „mms://212.20.70.217:1042“ />
 </Entry>
</ASX>

V parametru href je uvedena IP adresa stanice a dvojtečkou oddělený port, na kterém stanice vysílá. Soubor radio.wax pak umístěte tam, kde máte webové stránky, na kterých chcete stanici zveřejnit. Do stránky pak jednoduše přidejte odkaz na uvedený soubor:

<a href=“radio.wax“>vaše rádio</a>

Jednoduchou úpravou souboru radio.wax je možné obejít i dynamické přidělování IP adresy – v tomto případě by bylo nejlepší generovat tento soubor na serveru dynamicky. Vhodné může být i využití přehrávače vloženého přímo do naší stránky, návštěvník tak může začít poslouchat stanici, aniž by byl nucen spouštět nějaký další program.

Další možností je zveřejnit ve stránce přímo adresu vašeho vysílače, pak je ale nutné, aby si posluchač sám spustil přehrávač a do něj zadal adresu stanice, což je dobré popsat v nějaké nápovědě. Není to sice tolik komfortní, ale někdy se to může hodit.

Do stránky je dobré přidat informaci o tom, že stanici je možné poslouchat pomocí WMP7+ a také odkaz na stažení. V nápovědě WME, která je nezvykle dobře propracovaná, naleznete postup, jak vytvořit profesionální stanici s vysíláním multicast prostřednictvím serveru MMS. Samozřejmě je možné vysílat také video. Náročnost na kapacitu linky a výkon systému je ovšem značná.

Pozn. red.: Tento článek vyšel poprvé 3. 3. 2002. Původní verze článku a k němu vedené diskuse jsou vám k dispozici v ZIP archivech.

Starší komentáře ke článku

Pokud máte zájem o starší komentáře k tomuto článku, naleznete je zde.

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

13 komentářů

 1. StarskY

  Čvc 19, 2009 v 11:00

  Problem je ze ho mam ENG ten Windows Media Encoder takze bohuzel nemuzu podle navodu pokracovat :(

  Odpovědět
 2. Ondrej

  Zář 15, 2009 v 22:16

  No ja mam problem, ze mam net cez router…DHCP…ip adresu mam teda v 195.168.244.xxx ale normalne ako v pocitaci mam tym padom lokalnu IP cize 192.168.1.100….viete mi niekto poradit, ako to rozbehat?

  Odpovědět
 3. Rendi

  Led 6, 2010 v 2:57

  Taky mám problém o tomto čtu po prvé ale jako z mediaplayerem na netu je to ok já vysílám na ipip ale nudí mě přepisovat pořád porty prosím neví někdo něco jednodušího potřebuji to na svuj web mám totíž jen to ipip které je docela vadný sice je to zadarmo a a jednoduchý ale vadný je to že volný port vždy musím vypsat noví to mě docela mrzí zháním totiž něco jak je tady v návodu akorád nevím kde seženu ten program mám nejnovější verzi windows media playeru a nechci si další programem rozdrbat celej sistém windows ted když už se za aktyvaci windowsu platí nechtěl bych kuli nějakýmu programu co tady vidím instalovat znova celej windows jde o to že kuli takové ptakovince bych musel přeinstalovat pc a aktivace stojí 200kč jen tak do větru kdyby ste mi někdo prosím poradil jak na to budu rád zatím dík a budu se sem chodit dívat jestli někdo na mojí otázku vubec zareaguje

  Odpovědět
 4. Miroslav Kučera

  Led 6, 2010 v 11:27

  Rendi: moc vam neporadim, protoze tohle téma mi nic nerika, ale spise me zajima, kdo vam rekl, ze se plati 200 Kc za aktivaci Windows? To je samozrejme nesmysl :)

  Odpovědět
 5. Rendi

  Led 6, 2010 v 20:13

  není to nesmysl
  aktyvace stojí 200kč sám o tom vím moc dobře a nesmysl to rozhodně není platil sem to ve formě hovoru aktyvace windowsu online už není v provoza cca 6 měsícu vím to proto že sem musel volat na službu microsoftu a kuli takové jak já říkám kravince platit zbytečně za drahej telefonát kterej již už z mobilního telefonu nelze platím hovor 200 kč možná i víc podle delce hovoru beru ta jako že je to placení za službu možná sem to špatně popsal ale beru kredit ve formě peněz

  Odpovědět
 6. Rendi

  Led 6, 2010 v 20:14

  příště si to ověřte než mě budete o něčem poučovat

  Odpovědět
 7. Miroslav Kucera

  Led 6, 2010 v 23:00

  Nechci vyvolavat spory, ale aktivace XP je porad normalne funkcni, ostatne tento system se porad prodava na netbocich :-) Kdovi, co se vlastne pokousite aktivovat. A mimochodem, cislo na aktivacni sluzbu Microsoftui je 800-100-074, tj. bezplatne, takze absolutne netusim, za co jste tech 200 Kc vlastne zaplatil.

  Odpovědět
 8. Rendi

  Led 7, 2010 v 4:38

  Jo toto číslo funguje jen z pevné liky tak mi prosím neřikejte jako bych to nevěděl když zavolám z mobilního televonu ozve se mi omlouváme se je nám líto ale na tohle číslo nemužete volat z mobilního telefonu a já nemám pevnou linku

  Odpovědět
 9. Rendi

  Led 7, 2010 v 4:40

  jo možná u xp je to dobré ale já viužívám windows vista home profesionál a té to boužel už nefunguje skuste si to zjistit zavolejte na službu microsoft z mobilního telefonu spětně vám nadiktují číslo jiné placené možná pro ty co využívaj pevnou linku to muže byt dobré pro mě boužel placené nemám jak bych si to aktyvoval zadarmo

  Odpovědět
 10. Miroslav Kučera

  Led 7, 2010 v 10:01

  Nechci vas zbytecne popichovat, ale „windows vista home profesionál“ neexistuje. Existuje bud „windows vista home“ nebo „windows vista professional“, ale to neni podstatne. U obou verzi aktivace pres internet FUNGUJE, a pokud vam nejede, je mozne, ze mate problem s pripojenim k internetu, resp. neco vam to blokuje.

  Odpovědět
 11. Rendi

  Led 7, 2010 v 23:48

  to je jedno dobré nebudem se o tom hádat já sem sem přišel kuli návodu co je tady na webu docela mě to zajímá a možná sem se zmílil mám Windows Vista home Premium a boužel aktyvace jak sem řekl nejde mi ukáže mi to že aktualizace windowsu online se nezdařila prosím kontaktujte službu Microsoft a určitě to nebude kravina do tí dnu by se měl windows sám akyvovat jak to bylo vždy a co by m to asi mohlo blokovat když nainstaluji windows noěvě to je jedno prosím jen o ten prográmek čím se dá udělat rádio se stálím portem dík myslím ten program Windows Media Encoder – jo a když sem u toho mužu se zeptat tento program mi přeinstaluje aktualizovaný windows media player co mám v počitači dík za odpověd

  Odpovědět
 12. Rendi

  Led 8, 2010 v 2:10

  Určitě se nebudeme zde bavit a oktivaci sistému na diskusi o rádio portu sem by to určitě vhodné psát nebylo tak možn tak přesunout na jinou diskusi nebo jiný forum ale omlouvám se že sem na tuhle diskusi navázal uplně a nějakiu jinou co stím co je položené víše vubec nemá nic společné

  Odpovědět
 13. KInQQ

  Kvě 14, 2010 v 17:45

  Dobrý den.
  funguje to i na webzdarma.cz

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *