Jaká je bezpečná šířka webu v různých rozlišeních?

Jaká je bezpečná šířka webu v různých rozlišeních?

8

Už dávno jsou pryč doby, kdy tvůrci webových stránek se museli přizpůsobovat monitorům s malou úhlopříčkou a neméně malým rozlišením 800×600. Podle některých starších statistik používá toho rozlišení méně než 1 % uživatelů, viz třeba Browser Display Statistics z webu w3schools.com. Většina webdesignérů dnes vytváří stránky pro rozlišení 1024 x 768 a občas se objeví i stránka, která je určena ještě pro větší rozlišení. Jaká je ale bezpečná šířka stránky v různých rozlišeních? Když někdo používá rozlišení 1024 x 768, je to 1000 pixelů? Nebo jen 990 pixelů?

Svou roli hraje operační systém návštěvníka a pochopitelně i prohlížeč samotný. Na stránce BROWSER SPECS naleznete přehlednou tabulku, která ukazuje bezpečnou šířku stránky v rozlišeních 1024 x 768, 1280 x 800 a 1440 x 900, v různých prohlížečích a operačních systémech. Praktická hodnota bude samozřejmě o něco nižší, protože je potřeba počítat s odsazením stránky od okrajů prohlížeče.

Zdroj: 978.gs.

Mohlo by vás zajímat

8 Příspěvků v diskuzi

 1. V dnešní době je potřeba počítat taky s mobilními zařízeními jako je třeba iPad. Kvůli něho používám šířku stránky 980px, u širší stránky iPad umožnuje posouvat i do boku (klasický prohlížeč zobrazí scrollbar). Takže 980px je jasná volba :)

 2. Podle me to neni potreba. Prohlizece na iPADu totiz roztahnout stranku na celou sirku obrazovky. Tj. kdyz web s sirkou 1024px zobrazite na iPADu v rezimu na vysku (tj. dostupna sirka je 768 bodu), neposouvate stranku do boku. Naopak, tech 1024px webu se „smrskne“ na 768 bodu.

 3. Oprava: iPAD na celou sirku obrazovky roztahne jen weby, ktere jsou sirsi, nez je dostupna plocha. I kdyz „roztahne“ – to je spatne slovo, spise je „prizpusobi“ (zmensi) s ohledem na dostupnou plose. Tj. pokud mam web, ktery ma sirku 1024 px a web, ktery ma sirku 1920px, ten prvni bude citelny na ipadu (bez zvetsovani), ten druhy moc ne.

 4. To máte pravdu, špatně jsem popsal svou myšlenku. Zkusím to znovu.

  Pro srovnání:

  Web s šířkou menší nebo rovnou 980px:
  – layout webu se přizpůsobí dostupné šířce tak jak jste to popsal. Při posunu do boku se web ani nehne.

  Web s šířkou větší než 980px:
  – opět máte pravdu. Ovšem (moje původní myšlenka) při posunu do boku již layout nedrží ale přejede přes okraj. Po ukončení posunu se vrátí do původní polohy.

  Je to trochu nelogické, tohle mohli vyřešit. Dělám v jedné menší firmě HTML kodéra a pamatuju si že nedávno mě na tenhle „problém“ upozorňoval. Řešením bylo právě zůžení layoutu na 980px.

 5. Tak to nevím kde je chyba. Asi jiný firmware nebo tak něco. Za to co popisuju bych dal ruku do ohně :) Opravdu se to tak chovalo.

Odpovědět