Novinky v prohlížečích: Nový FF, Chrome a Opera

1. července 2010

Uplynulý týden přinesl nové verze prohlížečů prakticky na všech frontách – vyšlo nové Chrome, Opera a hned dvě verze Firefoxu.

Microsoft

Internet Explorer 9 Preview 3

Microsoft uvolnil další vývojovou verzi připravované deváté generace Internet Exploreru s číslem 1.9.7.8.74.6000. Hned na začátek je vhodné upozornit, že tato verze vyžaduje instalaci aktualizací pro podporu grafiky, médií a tisku, po kterých může být nutný restart systému. V souladu s plánem uvést Internet Explorer pouze pro Windows Vista a Windows 7 není možné ani testovací sestavení instalovat na Windows XP.

Novinek je proti předchozí verzi poměrně dost – jmenujme například podporu dalších elementů z normy HTML5 (2D grafika CANVAS, přibyla podpora tagu VIDEO ve formátu MP4 H.264, AUDIO pro kodeky MP3 a AAC), webových fontů ve formátu EOT a WOFF, grafiky SVG a další.

Bohužel je již nyní známa celá řada problémů, které bude ještě nutné dořešit – například nefungující videa v HTML5 přehrávači Vimeo, zamrznutí při Acid3 testu na některých počítačích či problémy se zpracováním některých vlastností kaskádových stylů.

Zvýšila se rychlost zpracování JavaScriptu a lepší výsledek také hlásí test Acid3, v němž Explorer tradičně zaostával za konkurencí a nyní dosahuje skóre 83/100.

Zbývá podotknout, že Internet Explorer 9 Preview 3 lze provozovat paralelně s Internet Explorerem 8.

Zdroj: Internet Explorer Test Drive.

Mozilla

Firefox 3.6.4

V úterý 22. června vyšel dlouho očekávány Firefox 3.6.4 s odděleným během zásuvných modulů. Ten by měl přispět k vyšší stabilitě prohlížeče, neboť neodpovídající plugin nezpůsobí zamrznutí celé aplikace. Aktuálně takto fungují moduly Adobe Flash, Microsoft Silverlight a Apple Quicktime, nicméně v režimu OOPP lze obdobně provozovat i další (podrobný návod na nastavení najdete v našem článku Firefox 3.6.4 s odděleným během zásuvných modulů). Zmíněná funkce zatím funguje jen pod Windows a Linuxem, uživatelé Macintoshů si musí počkat na některou z následujících verzí.

Méně propagovanou novinkou pak byla úprava integrovaných webových čteček, kde Clanky.cz a Bloglines.com nahradily Jyxo Články a Google Reader.

Firefox 3.6.4 dále opravoval celkem sedm bezpečnostních problémů, z nichž čtyři jsou hodnoceny jako závažné. Celkem bylo opraveno více než dvě stě nalezených chyb.

Firefox 3.6.6

Již v sobotu vyšla další verze Firefoxu s číslem 3.6.6. Pokud vám chybí 3.6.5, pak vězte, že vývojáři tuto verzi přeskočili, aby srovnali číslování s mobilní verzí prohlížeče.

Zatím poslední novinka z dílny Mozilly řeší pouze drobnou chybu, jež se projevovala především na starších, méně výkonných počítačích, kde docházelo k předčasnému ukončování zdánlivě neodpovídajících pluginů. Vývojáři tedy prodloužili dobu, po kterou Firefox čeká na odezvu zásuvného modulu, z původních deseti na 45 vteřin. Toto nastavení lze provést i ručně v about:config, jak popisujeme v aktualitě Firefox 3.6.6: změna doby odezvy od zásuvného modulu.

Zdroj: Mozilla Links, Mozilla Developer News a Mozilla Blog.

Google

Chrome 5.0.375.86 stable

Nové verze se dočkalo také Chrome. Nejprve bylo toto sestavení zařazeno ve středu 23. června do beta kanálu, aby den poté bylo vydáno jako finální verze. Jeho hlavní novinkou je opětovné aktivování integrovaného modulu pro zpracování flashe. Uživatel, který si nainstaluje Chrome, tak nemusí kvůli videům, hrám a aplikacím provedeným ve flashi instalovat žádný dodatečný software. Předpokládá se, že nativně podporovaných technologií bude časem víc – ostatně betaverze šesté generace například koketuje s integrovaným prohlížečem PDF.

Kromě flashe byly látány bezpečnostní skuliny, kterých bylo tentokrát pět, z toho tři jsou hodnocené jako vysoce závažné a dvě jako středně závažné. Aktualizaci na nejnovější Chrome tedy můžeme jedině doporučit.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Chrome 6.0.447.0 dev

O další krůčky se posunula i vývojová větev prohlížeče Chrome pro platformy Windows a Mac OS. Změnou proti předchozí vývojářské verzi je zobrazování dokumentů PDF uprostřed okna aplikace a otevírání odkazů vyvolaných kliknutím se současným stiskem Ctrl do listu napravo od aktuálního. Kromě uvedeného se řešily také dvě příčiny pádů na Macintoshích.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Google testuje jednotné menu

Google začal v posledních vývojových verzích Chrome a Chromia testovat sjednocené menu, které obsahuje většinu funkcí, jež byly dříve roztříštěny do několika položek. Ve výchozím nastavení je tato funkce vypnuta a chcete-li ji vyzkoušet, musíte prohlížeč spouštět s parametrem –new-wrench-menu. Kompaktnější nabídky je dosaženo například zasazením tlačítek pro kopírování, vyjmutí a vložení na jeden řádek – k položce Edit. Podobně byly spojena i nabídka pro zvětšení či zmenšení pohledu na stránku a zobrazení v celoobrazovkovém režimu.

Google tak následuje Operu, která jednotným menu nahradila tradiční panely nástrojů a podobným směrem se podle všeho bude vyvíjet i Firefox. Důvod je jednoduchý: menu pod tlačítkem zabírá méně místa, které může být využito pro zobrazování webových stránek. Dalším argumentem je pak vyšší přehlednost, což je ale spíše subjektivní záležitost.

Zdroj: Google Operating System.

Chrome bude blokovat neaktuální pluginy

Ve střednědobých plánech prohlížeče Chrome se objevila další chystaná funkce: kontrola aktuálnosti zásuvných modulů. V případě, že bude zjištěn zastaralý plugin, prohlížeč ho zablokuje a případně nabídne jeho aktualizaci. Google tak postupuje podobným směrem, jako Mozilla s Firefoxem. Důvod je prostý: bezpečnostní díry v zastaralých rozšířeních jsou jednou z nejvíce zneužívaných cest k napadení systému. Google ale volí poněkud odlišnější přístup: zatímco Firefox na neaktuální plugin pouze upozorňuje, Chrome ho bude rovnou blokovat.

K vyšší bezpečnosti přispěje také chystané otevírání dokumentů PDF integrovaným prohlížečem v odděleném prostoru – tzv. „sandboxu“ – které je již nyní testováno ve vývojové verzi.

Součástí Chrome bude též nativní podpora flashe a PDF, přičemž tato rozšíření budou aktualizována integrovaným aktualizačním mechanismem společně s prohlížečem bez nutnosti zásahu uživatele.

Zdroj: The Register.

Opera Software

Opera 10.54

V pondělí 21. června vyšla aktualizace Opery s číslem 10.54 (build 3423). Pochopitelně nepřinesla žádné zásadní novinky – ty si vývojáři schovávají do Opery 10.60, jejíž vydání se blíží každým dnem a kterou s napětím očekávají především uživatelé minoritních operačních systémů. Jedná se pouze o bezpečnostní update, opravující nalezené chyby. Z celkem pěti zalepených bezpečnostních děr jsou dvě označeny jako extrémně závažné a jedna jako vysoce vážná, nicméně Opera Software neuvedla žádné bližší podrobnosti o tom, čeho by se opravy měly týkat.

Opera 10.54 je nabízena pouze pro Windows a Mac OS – uživatelů Linuxu se tato aktualizace netýká, neboť poslední verzí pro jejich operační systém je Opera 10.11.

Další podrobnosti jsme přinesli minulý týden ve článku Vyšla Opera 10.54.

Zdroj: Opera Desktop Team.

Opera 10.60

Vývoj Opery 10.60 se ani kvůli vydání opravné verze nezastavil a v uplynulých dnech nás čekal tradiční příděl testovacích sestavení.

V úterý 22. června to byl build 3433, který se zaměřil především na opravy problémů, projevujících se na *NIXové platformě. Celkem vyřešil deset chybiček, jež se projevovaly na všech operačních systémech (například odesílaná verze prohlížeče byla nastavena na 9.80), opravil chybu s tlačítkem pro změnu velikosti videa na Yotube pod Mac OS X a celkem dvacítku chyb pod Linuxem resp. FreeBSD.

Ve středu 23. června vyšlo sestavení 3434, zaměřující se především na stabilitu. Vývojáři při této příležitosti upozornili, že provádějí opravy i na základě zaslaných „hlášení o chybě,“ jež Opera generuje v případě nečekaného ukončení. V souvislosti s tím vyzývají uživatele, aby odesílali tato hlášení, neboť tím mohou přispět k vyšší stabilitě Opery. Celkem bylo opraveno pět problémů v jádře, tři chyby, projevující se na Macintoshích a jedna na Linuxu.

Čtvrtek 24. června přinesl další testovací sestavení 3435 se čtyřmi opravami. Jednou z nich je nová stránka, upozorňující na podvodný web (možno vyzkoušet přímo na webu Opery).

Pátek 25. května byly vydány hned dvě testovací verze – 3437 a 3442. Prvně jmenovaná opravovala další nalezené chyby, vylepšovala práci s mezinárodními fonty a přidala geolokaci pro Linux s použitím wifi. Sestavení 3442 pak přineslo doslova ranec oprav, čítající celkem padesát položek. Kromě již načrtnutých problémů se řešila také práce s webovými aplikacemi v offline režimu dle normy HTML 5, geolokace a widgety.

S uvolněním této verze také vývojáři oznámili, že se blíží uvedení finální Opery 10.60 pro všechny podporované platformy.

V pondělí 28. června pokračovala série každodenního vydávání testovacích verzí, přičemž build 3443 byl dokonce označen jako RC („release candidate“ = „kandidát na uvedení“). Opraveno bylo tentokrát sedm chyb postihujících všechny platformy a dalších pět specifických pro Linux a FreeBSD.

O den později vyšla Opera 10.60 RC2 build 3444, řešící celkem desítku problémů, mimo jiné například pád při přehrávání videa na Macintoshích. Zatím poslední uvolněnou verzí je třetí release candidate (build 3445), vydaný ve středu. Je tedy poměrně pravděpodobné, že bychom se finální verze mohli dočkat ještě tento týden.

Zdroj: Opera Desktop Team.

Maxthon

Maxthon 3.0.12 Beta

Pracuje se též na dlouho očekávané třetí generaci nadstavby (nyní již nejen) Internet Exploreru a vývoj pokročil k vydání další betaverze. Ta přináší poměrně značné rozšíření schopností prohlížeče, jež by měl využívat nejen jádra MSIE (Trident), jak tomu bylo dosud, ale také Webkitu, s nímž se můžete setkat například v Safari nebo Chrome. Novinkou je vyhledávání, označované jako Multi-Search, podporující hledání v různých vyhledávačích. Přibyly též nástroje pro vývojáře a varování před phisingem.

Z dalších novinek jmenujme alespoň některé:

 • Přidána volba Uložit jako a tisk.
 • Přidána podpora gest myší.
 • Pokud máte ve schránce zkopírovanou adresu a kliknete pravým tlačítkem myši na tlačítko pro otevření nového okna, otevře se v tomto okně adresa ze schránky.
 • Ve správci oblíbených položek lze nyní použít vícenásobný výběr s pomocí kláves Ctrl resp. Shift.
 • Oblíbené položky lze přesouvat a řadit tažením myší a přibyla podpora kláves se šipkami, Enter, Delete a Tab.
 • Dále bylo provedeno deset oprav souvisejících s jádrem Webkit a dalších dvanáct v samotné aplikaci.

Zdroj: Maxthon Forum.

Flock

Flock 3.0 beta

Poměrně velkým překvapením bylo rozhodnutí vývojářů Flocku postavit následující generaci prohlížeče nikoli na dosavadním jádru Firefoxu, nýbrž na Chromiu.

Netrvalo dlouho a objevila se první betaverze. Patrně nejvíce zdůrazňovanou novinkou je vyšší rychlost, za kterou Flock vděčí právě změně vykreslovacího jádra. Dalším tahákem má být minimalistický design a samozřejmě hlavní deviza tohoto prohlížeče: propojení se sociálními sítěmi.

S Flockem můžete přímo komunikovat se svými přáteli, přičemž nechybí ty nejdůležitější komunitní servery jako je Facebook, Twitter, Youtube či Flickr (s podporou dalších sítí budou uživatelé muset ještě počkat). Součástí je také čtečka RSS kanálů. Všechny zdroje, vzkazy a události lze snadno sledovat v postranním panelu, skrze který je možné i reagovat, aniž byste museli otevírat stránky toho kterého webu.

S příchodem nové verze také souvisí nastavení výchozího vyhledávače na Google. Za samozřejmost pak můžeme považovat možnost používat rozšíření určená pro Google Chrome, díky čemuž lze podstatně rozšířit funkcionalitu celé aplikace.

Zdroj: Beta.Flock.com

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

4 komentářů

 1. Anonym

  Čvc 1, 2010 v 10:41

  a opera 10.6 už je orpavdu na světě

  Odpovědět
 2. Karel Kilián

  Čvc 1, 2010 v 11:52

  JJ, už o tom chystám zprávičku :)

  Odpovědět
 3. koren

  Čvc 5, 2010 v 17:48

  vtipny je, ze mi ta nova opera hlasi jako ‚podvodny web‘ prave interval.cz :)

  Odpovědět
 4. Karel Kilián

  Čvc 5, 2010 v 22:59

  To: koren:
  Zajímavé :) Mně to nehlásí :)

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *