Novinky v prohlížečích: Safari 5.0.3

22. listopadu 2010

IE 9 Platform Preview 7: Skutečně rychlý?; FireFox Fennec 4.02 pro Android; Nová sestavení Chrome 9 dev a 8 beta; Novinky v Opeře 11; Safari 5.0.3.

Microsoft

Internet Explorer 9 Platform Preview 7: Skutečně rychlý?

Po třech týdnech Microsoft uvolnil sedmý „vývojářský náhled“ („Platform Preview“) připravovaného Internet Exploreru 9. Při této příležitosti se pochlubil výsledky v benchmarku SunSpider, v němž je hodnocena rychlost práce s JavaScriptem. Podle grafu, uveřejněného na IEBlogu, překonává sedmé testovací sestavení svou konkurenci včetně Chrome 8.0 beta, Opery 11.0 alfa i Firefoxu 4.0 Beta 7. Právě javascriptové jádro Chakra přitom prošlo od předchozí testovací verze největšími změnami, jejichž cílem bylo dosažení co možná nejlepšího výkonu. Ostatně proti první uvolněné verzi Exploreru 9 bylo dosaženo výkonnostního nárůstu o 345%.

Záhy se ale objevily spekulace, obviňující Microsoft z podvádění. Podle vývojáře Roba Sayrea z Mozilly provedl Microsoft speciální úpravy zaměřené právě na zlepšení výsledků v testu SunSpider. Vítězství mělo být dosaženo specifickou optimalizací a ignorováním/přeskakováním některých částí kódu testu (jedná se o metodu zvanou „Dead Code Elimination“). Reálný výkon v jiných javascriptových operacích tedy může být citelně slabší.

Pro otestování podpory nových technologií spustil Microsoft další tři testy: Galactic, HTML5 Sudoku a Shakespeare’s Tag Cloud.

Vývoj Internet Exploreru 9.0 probíhá již poměrně dlouho – první „platform preview“ bylo uvolněno před osmi měsíci; od vydání betaverze, v níž bylo představeno nové uživatelské rozhraní, uplynulo již čtvrt roku. Očekává se, že finální verze bychom se mohli dočkat v první polovině roku 2011. Nejvýznamnějším očekávaným přínosem je implementace normy HTML5, v níž již předchozí vývojová verze překonala veškerou konkurenci.

Zdroj: IEBlog a Rob Sayre’s Mozilla Blog.

Mozilla

FireFox Fennec 4.02 pro Android v betaverzi

Mozilla uvolnila betu své mobilní verze prohlížeče Firefox pro telefony s operačním systémem Android. Ta obsahuje funkci FireFox Sync, umožňující synchronizovat historii navštívených stránek, otevřených panelů, záložek, hesel a uložených dat formulářů s desktopovou verzí. Prohlížeč by měl bez problémů fungovat na telefonech HTC Desire, Motorola Droid, HTC EVO 4G, Google Nexus One, Motorola Droid 2, Motorola Droid X a Samsung Galaxy S.

Zdroj: GetAndroidStuff.com.

Google

Chrome 9.0.587.0 dev

V úterý byla vydána další vývojová verze deváté generace Google Chrome pro všechny podporované platformy. Opravuje problémy v práci s procesorem grafické karty a řeší některé příčiny pádů aplikace. Verze 9.0.587.0 bohužel opět neobsahuje již dříve implementovanou a později staženou synchronizaci hesel.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Chrome 8.0.552.208 beta

Každým týdnem jsme blíže vydání finální osmé verze Chrome. Pokud bude uvolňování stabilních verzí probíhat v šestitýdenním cyklu, měli bychom se dočkat Chrome 8 již příští úterý (stále aktuální Chrome 7 bylo vydáno jako stabilní 19. října). Ve čtvrtek Google vypustil další betaverzi, tentokrát ale jen pro operační systémy Mac OS a Linux. Ta přináší vylepšení uživatelského rozhraní a zvýšení stability.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Opera Software

Opera 11.00 build 1104

Nejvíce testovacích sestavení budoucí generace svého prohlížeče vydala v uplynulém týdnu Opera. V pondělí to byl build 1085, přinášející jako novinku predikci („našeptávání“) při vyhledávání přes Google ve vyhledávacím poli nebo adresním řádku. Bylo ale nutné vyřešit zásadní problém: v prohlížeči nešlo načíst webové rozhraní GMailu.

O dva dny později vyšlo sestavení 1094, které bylo doslova našlapané opravami a vylepšeními. Seznam provedených změn čítal úctyhodných 97 položek, přičemž se opravovaly i dosud nalezené problémy v integrovaném klientu elektronické pošty, práci s rozšířeními a chyby v jádře. Představeny byly i dvě novinky, s nimiž by měla verze 11.00 přijít. Tou první je inovace adresního řádku, jež by měl vizuálně signalizovat zabezpečení a důvěryhodnost otevřené webové stránky a zvýrazňovat doménu (podobně jako např. Chrome). Druhou změnou jsou gesta myší, která se těší oblibě uživatelů již od verze 5.1 z dubna 2001. Po bezmála deseti letech se tato funkce dočká významné aktualizace, která by měla gesta přiblížit uživatelům, jež je zatím nevyužívali. Novinkou je tedy vizuální průvodce, ke kterému se dostanete dlouhým stiskem pravého tlačítka myši. Změny se dotkly také e-mailu, kde byl vylepšen původní systém filtrů, štítků a hledání. Nově je například možné proměnit podmínky vyhledávání na filtr doručené pošty, nebo nastavit vlastní ikonu kterémukoli štítku. Pracovalo se také na rozšířeních, jež by nyní měla fungovat i na zabezpečených webech a v anonymním režimu (v něm jsou ale ve výchozím nastavení veškerá rozšířením neaktivní).

V sobotu byla uvolněna zatím poslední testovací verze s číslem buildu 1104. Ta přinesla opravu devíti problémů a novou konzoli s výpisem chyb, kterou je možné vyvolat přes klávesovou zkratku Ctrl+Shift+O. Opera 11 by také měla nabídnout automatickou aktualizaci rozšíření, kterou si můžete otestovat v praxi. Pokud si stáhnete doplňky To-Read sites (v. 2.1) či Fast search (v. 1.1-2), které následně zakážete, mělo by dojít k jejich automatickému updatu, o čemž budete následně informováni notifikací. Běžící rozšíření jsou pak aktualizována při spuštění/po restartu prohlížeče.

Vývojáři také naznačili, že již brzy bychom se mohli dočkat první betaverze Opery 11.

Zdroj: Opera Desktop Team.

Apple

Safari 5.0.3

Uživatelé prohlížeče Safari by v žádném případě neměli otálet s aktualizací na poslední verzi 5.0.3, uvolněnou minulý týden. Opravuje totiž 27 nalezených chyb, z nichž hned 23 může způsobit vážné ohrožení bezpečnosti pouhým otevřením speciálně upravené webové stránky. Přehled opravených chyb můžete zhlédnout na webu podpory Apple.

Kromě záplatování by Safari 5.0.3 mělo přinést také zvýšení kompatibility a stability, a například též lepší blokování vyskakovacích oken.

Zdroj: Podpora Apple.

Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

1 komentář

  1. Matthew

    Lis 23, 2010 v 0:45

    Slovenčinu pre Safari 5 najdeta na:

    http://hotwar.eu/safari-5-qMgJ/

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *