Novinky v prohlížečích: Vyzkoušíte Amayu?

8. prosince 2009

Máme tady další novinky ze světa webových prohlížečů. Kromě přehršle pravidelných vývojových verzí Google Chrome se podíváme na nejbližší plány u Mozilly, představíme vám poslední verzi Maxthonu, ale i exotické browsery Amaya a Arora.

Google Chrome

Chrome 4.0.249.21 dev

Čtvrtá verze prohlížeče Chrome je zatím stále ve vývoji a programátoři se snaží vychytat mušky, aby byla připravena na ostré nasazení. V uplynulém týdnu například v Linuxové verzi změnili výchozí fonty pro zjednodušenou čínštinu, japonštinu, korejštinu a thajštinu. Kromě toho by měl prohlížeč korektně detekovat grafické prostředí KDE4. Tak počátkem minulého týdne vzniklo vydání 4.0.249.21 pro Linux.

Chrome 4.0.249.22 dev

Ve čtvrtek udělali vývojáři další malý krůček, který přinesl několik vylepšení. Na počítačích Macintosh by se tak mělo zobrazit varovné okno v případě, kdy nastane problém s načtením profilu a byla přehozena tlačítka Save a Discard v dialogu stažení souboru tak, aby odpovídala zvyklostem v tomto operačním systému.

Chrome 4.0.249.25 dev

Tentýž den vyšla i další verze, zaměřující se tentokrát výhradně na opravy ve verzi pro Windows. Nově by měly být smazány složky s nainstalovanými starými rozšířeními a opraveny byly i dvě chyby, způsobující pád aplikace.

Chrome 4.0.249.27 dev

S vývojářskými verzemi se doslova roztrhl pytel. Ta zatím poslední přinesla několik drobných oprav pro počítače Macintosh.

Zdroj: Google Chrome Releases.

Mozilla Firefox

Prosincová očekávání

U Mozilly se pracuje souběžně jak na updatu stávajících 3.0.x a 3.5.x verzí, tak i na novější 3.6. Předpokládá se, že počátkem příštího týdne bychom se měli dočkat vydání update 3.5.6 a 3.0.16. V průběhu prosince by měla vyjít první „release candidate“ verze 3.6, přičemž uvedení finálního vydání je předpokládáno do konce tohoto roku, což znamená více než měsíční zpoždění proti původním plánům. Poté by měl následovat Firefox 3.7 a později i graficky přepracovaný 4.0.

Maxthon

Maxthon 2.5.11.3353

Opravy více než desítky chyb přineslo aktuální vydání nadstavby Maxthon. Zde jsou nejzásadnější z nich:

 • Opraven byl problém s funkcí Zpět, která nereflektovala možný počtu kroků v nastavení.
 • Opraveno zobrazování jazyků ve výběru, kde se některé mutace ukazovaly jako prázdné.
 • Opraven potenciální pád aplikace při přihlášení hned po spuštění.
 • Opravena nestabilita při práci s WMP.
 • Pod Windows 7 byla napravena chyba se zobrazením náhledu v případě minimalizace.
 • Opraveno bylo i zobrazení rámu pod Windows 7 při vypnutém rozhraní Aero.
 • Opravena nemožnost změny proxy v pokročilém nastavení.
 • Stáhnout Maxthon 2.5.11.3353 (Windows).

Zdroj: Maxthon.com.

Amaya

Amaya 11.3

Nepříliš známým a používaným prohlížečem je Amaya. Za jejím vývojem přitom stojí konsorcium W3C, tedy tvůrci webových standardů. Amayu lze používat nejen jako prohlížeč, ale též jako autorský nástroj pro vytváření www stránek, což je obecně vzato její hlavní funkce.

Amaya ve verzi 11.3 podporuje normy HTML 4.01, XHTML 1.0, XHTML Basic, XHTML 1.1, HTTP 1.1, MathML 2.0, mnoho funkcí CSS 2 a SVG.

Novinkou aktuálního vydání je SVG editor a možnost zobrazování a částečných úprav XML dokumentů. Další vývoj bude zaměřen na vylepšení renderování stránek, SVG editoru, editoru šablon a nově též na podporu https.

Prohlížeč je dostupný pro operační systémy Windows, MacOS X a Linux.

Zdroj: W3C.

Arora

Arora 0.10.2

Po malých krůčcích postupuje vývoj prohlížeče Arora, založeného na jádře WebKit. Současná verze pro Linux pracuje s knihovnou Qt verze 4.6.0, uvedenou 1. prosince.

 • V dialogu O aplikaci nyní najdete informaci o verzi WebKitu.
 • Pod grafickým prostředím KDE jsou v menu použity ikony.
 • Blokování reklam nyní skrývá zablokované prvky.
 • Historie procházení stránek se ukládá tak, že je dostupná i v případě opětovného otevření zavřené záložky.
 • Kliknutím pravým tlačítkem myši lze snadno přidat prakticky jakýkoli formulář coby vyhledávač.
 • Možnost nastavení výchozí kódové stránky.
 • Barevné označení hledaného textu v rámci stránky.

V knihovnách QtWebKit a Qt najdete mnoho dalších aktualizací, které by ještě stály za zmínku – zlepšilo se vykreslování stránek, bylo provedeno více testů a celkově je nejnovější Arora méně náročná na operační paměť.

Poměrně podrobnou recenzi v naší mateřštině přinesl minulý týden server ABC Linuxu ve článku Arora 0.10 (další odlehčený prohlížeč s WebKitem).

Zdroj: Arora development.

Předchozí článek ZONER nabízí IDN domény EU
Štítky: Články

Mohlo by vás také zajímat

Nejnovější

1 komentář

 1. Neo

  Pro 9, 2009 v 15:55

  Arora vypadá hodně slibně, doufám, že se autorům podaří vychytat všechny grafické chyby (zvláště v tabs panelu) a vyřešit i otázku stability (současné verze mají tendenci dost často padat). Prozatím je tedy nevhodná na běžné používání, ale snad se to v budoucnu změní…

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *